Tipy pro letní obyvatele, jak správně propagovat zahradní borůvky doma

Kultura bobule je obtížně zakořenitelná rostlina. Je důležité, aby zahradníci věděli, jak správně rozmnožit borůvky, metody chovu vhodné pro různé klimatické zóny. Drahé sazenice jsou druhým důvodem pro nezávislé použití levných metod pro získání výsadebního materiálu.

Mohou být rozmnoženy borůvky

Zahradní borůvky s nízkým obsahem kalorií (39 kcal) obsahují bohatou sadu vitamínů a minerálů. Odstraňuje záření, zmírňuje horečku, zlepšuje složení krve. V mimosezóně ovoce podporuje imunitní obranu těla. Díky svým blahodárným vlastnostem je kultura stále populárnější.

Amatérští zahrádkáři se zajímají o to, zda je možné pěstovat borůvky vlastníma rukama, bez nákupu rostlin ve specializovaných školkách nebo prostřednictvím zprostředkovatelů. S výhradou pravidel a doporučení je úkol docela proveditelný. Plodina bobule se rozmnožuje stejným způsobem jako jiné ovocné keře.

Chovatelské metody a načasování

Borůvky lze úspěšně pěstovat pomocí semen, částí keře. První metoda vyžaduje hodně času, vyžaduje velké úsilí a nezaručuje, že sazenice si zachovají své ekonomické a genetické vlastnosti.Aby se zachovaly vlastnosti neoddělitelné odrůdových borůvek, používá se vegetativní rozmnožovací metoda pomocí řízků, vrstev a kořenových výhonků.

Moderní úspěch biologů je mikroklonování biologické tkáně odebrané z rostliny.

Výběr způsobu rozmnožování závisí na regionu, věku keře, odrůdě a načasování závisí na druhu výsadebního materiálu. Na podzim a na jaře se borůvky chovají s připravenými sazenicemi, kořenovými výhonky. Sekce výhonků, stratifikovaných semen se vysazují pouze na jaře.

borůvkový keř

Vlastnosti řízků

Populární způsob chovu borůvek je zakořenění zelených, lignifikovaných nebo zakořeněných řízků, počínaje výběrem kvalitního materiálu.

Lignified

Od prosince do března se sklízejí výhonky z mladých jednoletých rostlin, které se skladují vázané ve svazcích při teplotě 0-4 ° C. Je-li borůvka nízko stonková, větve se nakrájí na 10 cm dlouhé kousky, u odrůd s vysokou stopkou - 15 cm. Spodní část končí šikmým řezem pod pupenem.

Vrchní část je řezána vodorovně a ponechává 2 cm horní pupen, což zabraňuje vysychání růstové zóny. Před výsadbou se dno řízku práškuje Kornevinem nebo se ponoří do roztoku získaného z litru vody a 1 g látky, která stimuluje tvorbu kořenů po dobu 2-7 dnů.

chov borůvek

Na konci března nebo v dubnu jsou řízky zasazeny do skleníku a předem připraví krabici naplněnou rašelinovým substrátem. Část rostliny se dvěma pupeny je ponechána nad zemí. Můžete okamžitě kopat do zahradní postele a zakrýt ji filmem, spunbondem, nataženým přes oblouky. Výsadbový vzor je mezi 5 a 10 cm mezi rostlinami a řadami. Doba zakořenění je od dvou měsíců.

Zelené řízky

Řezání borůvek v létě je účinnější. Větší množství rostlinného materiálu zakořenuje, doba zakořenění se zkracuje (1,5 měsíce). V létě, od posledních dnů června do konce července, jsou vybírány nové výhonky nebo větve. Oblasti tvořící květenství jsou nepoužitelné.

Při sklizni se zelené výhonky oddělují ostrým trhnutím dolů, takže mají část loňské kmenové kůry. Spodní část je zbavena listoví, ošetřená stimulátorem tvorby kořenů. Zbývající listy jsou ztenčeny tak, aby po výsadbě částečně lignifikovaných řízků ve skleníku nepřicházely do styku.

borůvkové řízky

Příznivé podmínky pro zakořenění - pravidelné zvlhčení půdy, což je indikováno stavem listů, teplota v rozmezí 18-22 ° C.

Vykořenit

Keře s rozvinutým kořenovým systémem jsou vykopány a odhalují kořeny. Řezy oddenků oddenku jsou oddělené, které jsou rozřezány na 20 centimetrové řízky s pupeny.

Před výsadbou větví vytvořte a navlhčete brázdy v zahradní posteli. Řízky v nakloněné poloze jsou pokryty zeminou, opět napojené. Přikryjte filmem nataženým přes oblouky. Po zakořenění zahradní borůvky se ochranný materiál odstraní. V zimě je kultura ponechána na stejném místě, dříve se o izolaci starala.

chov borůvek

Metoda kořenových řízků se používá k propagaci odrůd s nízkým růstem, které tvoří podzemní výhonky.

Chov vrstvením

Metoda se používá na konci jara. Flexibilní zdravé výhonky, dříve umístěné v roztoku chemického kořenového stimulátoru, jsou vhodné pro reprodukci.

Po vyzkoušení je vykopána mělká drážka, podél které je položena větev a pokryta zemí. Pokud stisknete natáčení pouze na základně, dostanete jedno vrstvení. Při úplném pohřbu se může několik nových rostlin objevit až o 2 roky později. Po oddělení od keře se pěstební materiál pěstuje ve skleníkových podmínkách po dobu dalších 1 až 2 let před výsadbou do bobule.

chov borůvek

Metoda množení borůvek vrstvením je dlouhá a nejúčinnější, protože výsledek není zaručen.

Semena

Sazenice se pěstují ze sebraných nebo zakoupených semen doma. Předběžně se provádí studená stratifikace.3 měsíce před výsadbou se semena umístí do nádoby s vlhkým kokosovým substrátem nebo mechem, nádoba se uzavře a umístí do chladničky.

Algoritmus pro pěstování borůvek ze semen:

 1. Do nádoby se nalije kyselý substrát zvlhčený. Nebo mají řady předem namočených rašelinových tablet.
 2. Výsadbový materiál se vysílá na povrch bez prohloubení. Posypeme nahoře pískem, rašelinou nebo pilinami s vrstvou nepřesahující 2–3 mm. Zakryjte sklem, položte na parapet.
 3. Sledujte vlhkost půdy. K zavlažování se používá stříkací láhev. Větrejte alespoň jednou týdně.
 4. Sklo se odstraní 7–20 dní poté, co se objeví první výhonky.
 5. Ve fázi tří listů vyžadují sazenice borůvek více živin. Každá rostlina je přesazena do samostatné sklenice nebo květináče.

hodně borůvek

Od jara do podzimu se sazenice chovají venku v přírodních podmínkách. Na zimu jsou přiváděny do uzavřené nevyhřívané místnosti, izolované izolačním materiálem. Sazenice jsou vysazeny na zahradní posteli dva roky po zasetí semen.

Kořenové výhonky (částečné keře)

K rozmnožování částečnými keři se používají mladé zdravé exempláře nízko rostoucích borůvek. Hlavní podmínkou je rozvinutý kořenový systém, který tvoří stolony.Růstové zóny umístěné na výhoncích tvoří mladé výhonky. Aby byl izolován od matečné rostliny, je vykopán borůvkový keř. Separace probíhá na jaře nebo na podzim. Výsadba v samostatných nádobách nebo okamžitě na stálé místo je povolena.

borůvkové keře

Rozdělením keře

Metoda se používá pro staré rostliny za účelem omlazení. Keř je vykopán, rozdělený na části, z nichž každá obsahuje několik větví a kořen od 5 cm. Výsledný řez se okamžitě vysadí na trvalé místo. Začne přinášet ovoce ve čtvrtém roce.

Rozmnožování kardinálním prořezáváním

Výsadbový materiál se získá úplným prořezáním keře. Akce se koná brzy na jaře.Po odstranění výhonků se pod kořen zavede dvojitá dávka minerálních hnojiv, borůvky se nahoře pokryjí 30 centimetrovou vrstvou pilin.

Na vytvořené vyvýšenině je vybudován skleník, který chrání řezané keře před nepříznivými povětrnostními podmínkami a udržuje vlhkost. Na nových výhoncích, které se objevily po 2 letech, se kořeny objevují nad původním kořenovým systémem na částech pokrytých pilinami. Struktura je odstraněna, mladé rostliny jsou odděleny od mateřského keře, pěstovány nebo zasazeny do zahradního lůžka.

hodně borůvek

Mikropropagace zahradních borůvek

Metoda související s vegetativním množením se používá ke zlepšení kultury, rychlé reprodukce borůvek z kousku biologické tkáně (meristem).

Pěstitelské fáze:

 1. Mateřská rostlina je vybrána pro genetické nebo ekonomické vlastnosti.
 2. Vystřihne se kus kmene, kůra a listová deska. Pokud je laboratoř postavena před úkol získat velké množství řízků v krátké době, použijí se vrcholy výhonků.
 3. Sterilizovaný biomateriál se umístí do živného média založeného na agarovém agaru s přídavkem hormonů, mikro a makro prvků. Z jednoho bodu růstu se získá 5–9 výhonků.
 4. Dále jsou odděleny skalpelem v destilované vodě.
 5. Připravte čerstvé živné médium odlišné od prvního v poměru hormonů.
 6. U řízků umístěných ve sterilních podmínkách se kořenový systém začíná rychle vyvíjet.
 7. Když rostlina dosáhne požadovaných parametrů, borůvky se přesadí do skleníku.

čerstvé borůvky

Výhodou mikropropagace borůvek je absence závislosti na klimatických podmínkách, možnost pěstování nových odrůd.

Funkce reprodukce zahradních borůvek v různých regionech

Rozdíl v klimatických podmínkách ovlivňuje výsadbu, pěstování, zimování. Metody a pravidla reprodukce podle regionu jsou identická, některé nuance se liší. V drsných podmínkách Sibiře a Uralu se pěstují odrůdy borůvek odolné proti mrazu. Krátká léta a dlouhé zimy předpokládají použití skleníků, pařeniště, teplých lůžek, jejichž princip je založen na uvolňování tepla kompostem zabudovaným pod úrodnou vrstvu.

V jižním Rusku borůvky nerostou ani se množí. Na severním Kavkaze není možné najít kyselé rašelinové půdy a mycelium hub, které jsou nezbytné pro vývoj, plodení a reprodukci kultury.

Ve středním Rusku zaznamenají meteorologové prudké skoky v teplotách, mrazivých zimách a tání. Období pěstování borůvek začíná v dubnu. V této době je organizována výsadba, jsou otevřeny skleníky, sazenice jsou vyňaty do ulice, která byla osázena semeny před rokem. Koncem října jsou rostliny připraveny na zimování.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně