Lunární setí kalendář výsadby zahradníka a zahradníka pro září 2020

Konec léta je pro mnohé spojen se sklizní. Existuje pocit, že letní sezóna skončila a nastal čas na odpočinek. Září je měsícem, kdy se provádějí předem naplánované výsadby nebo výsadby některých plodin před zimou. Pro výběr správných termínů pro práci používají zahradníci a zeleninové zahrady lunární kalendář na září 2020.

Fáze měsíce v září 2020

Měsíční tělo dělá každý měsíc nastavený tah. Během této doby se stav Měsíce postupně mění. Skládá se ze 4 po sobě jdoucích fází:

 1. Nový měsíc, který padá 28. září. To je stav, který se vyznačuje přítomností hvězdy na přímce mezi Sluncem a Zemí. S Novým Měsícem není hvězda na obloze viditelná.
 2. Úplněk, který nastane 14. září. Svítidlo na začátku úplňku se plně osvětlí.
 3. Růst hvězdy pokračuje od 1. do 13. září. Toto období je rozděleno na 2 čtvrtiny. První čtvrtina se vyznačuje úzkým pruhem nové hvězdy, druhá čtvrtina nabývá svého plného tvaru.
 4. Rozpad hvězdy trvá od 15 do 27. Během této doby se disk změní z plného na úzký proužek.

Vliv fáze měsíce na výsadbu

Podle shromážděných výzkumných údajů je cyklicita měsíce úzce spjata s vývojem rostlin. Fáze odpovídají určitým obdobím:

 • během vegetačního měsíce je pozorován intenzivní růst a rozvoj nadzemní části rostlin;
 • zvýšení, další aktivní vývoj hlíz nebo kořenové části se shoduje s ubývajícím měsícem;
 • u úplňku nebo nového měsíce je pozorováno zpomalení růstu.

Při provádění plánované práce se bere v úvahu cyklicita. Dny, kdy se objeví nový nebo úplněk, slouží k odpočinku rostlin, tato období se nazývají období odpočinku.

Znamení zvěrokruhu v září

V září padne Nový Měsíc na období dominance znamení Panny. Úplněk padá během období nadřazenosti znamení Ryby. Období růstu a poklesu spadají na zbytek znamení zvěrokruhu.

zahradnický kalendář

Měsíční výsevný a přistávací kalendář podle dnů pro září 2020

Zahradníci a zahrádkáři se řídí informacemi uspořádanými podle měsíčního výsadebního a výsevního kalendáře. Z toho můžete určit nejvhodnější data pro výsadbu a také dny, kdy se nedoporučuje znovu vysadit dospělé plodiny nebo zasít semena.

Příznivý

Vhodná čísla pro setí skleníků se semeny ředkviček, zelí čínské, salátu se liší od dat, která jsou určena pro výsadbu trvalých květin nebo keřů.

Typ kulturyTermíny
Rostlinné plodiny3, 4, 11, 13, 23, 22
Květiny a okrasné rostliny1,2, 3, 4, 5, 6, 7, 30
Berry keře1, 2, 3, 4, 8, 9, 13, 22, 23, 24, 30

Nepříznivá období

Období klidu nebo odpočinku jsou čísla, na která padne Nový měsíc a úplněk, a několik dní po nich: 14,27,28,29.

data přistání

Kdy vysadit rostliny v září

Pro přesazování keřů se používají trvalky, kdy se měsíční tělo dostane do aktivního růstového stádia. Toto období připadá na první polovinu září. Půda zůstává teplá a náchylná k kultivaci. Před začátkem mrazu mají rostliny čas se plně přizpůsobit a položit nové kořeny.

Informace! V prvním zářijovém týdnu je obvyklé rozdělit a transplantovat trvalé rostliny na nové místo.

nápověda pro zahradníka

Jakou práci provést tento měsíc

Září je vhodné pro určitý druh práce. Vzduch zůstává teplý, země lze během dne volně kopat, ale v noci se začíná objevovat malý mráz a ráno padá rosa.

Suché, jasné dny jsou vhodné pro dezinfekci skladovacích prostor pro plodiny a rostlinné přípravky. Suterény nebo sklepy jsou větrané, ošetřené speciálními prostředky. Sklizené léčivé rostliny se suší pod přístřešky a zelenina se připravuje pro další skladování.

Zvláštní pozornost je věnována přípravě kompostu, který je ponechán v jámách pro další zrání. K tomu se pokosená tráva položí na připravenou vrstvu. Na začátku mrazu je kompot potažen fólií a deskami.

odkapávací země

Začátek měsíce je vhodný pro první fázi podzimního oplodnění. Zavádějí se minerální kompozice s vysokým obsahem fosforu a draslíku, které nasycují půdu a zvyšují její úrodnost pro jarní výsadbu.

Na zahradě

V zahradách se provádějí přípravné práce a provádějí se také transplantační činnosti:

 • příprava jímek k přesazení;
 • prořezávání suchých větví;
 • odstranit znovu narostlý knír jahod nebo zbytkových jahod;
 • přesazování berry keře;
 • hnojivé keře bobule minerálními hnojivy;
 • léčte keře před škůdci nebo chorobami.

Informace! Zahradnické práce na transplantaci, která doprovází reprodukci trvalých jehličnanů, se provádějí ve druhé polovině září.

příprava jám

Na zahradě

Zahradní práce zahrnuje sklizeň. To platí pro pozdní odrůdy plodin, které byly vysázeny ve druhé polovině léta. Mrkev, řepa, cibule a rajčata jsou sklizeny pro další sklizeň. V září tradičně plánují sbírat a třídit sadbu brambor pro jarní výsadbu. Cibule se vykopává před začátkem dešťů, aby se cibule vysušily za suchého a jasného počasí.

Po sklizni se na místě provádí práce:

 • obdělávání půdy s přihlédnutím k předzimním plodinám;
 • setí zeleného hnoje;
 • orat;
 • vykopávání země;
 • hnojení pozemku pomocí kompostu pro zrání na jaře;
 • provádění činností při obdělávání půdy za účelem ničení škůdců, kteří se dostanou hluboko do zimy.

orat zemi

Ve skleníku

Výsadba skleníků vám umožní sbírat malou plodinu po nástupu podzimních mrazů. Zelenina, zelí, některé druhy zeleniny jsou zasazeny pod film.

Skleníkové podmínky jsou vhodné pro pěstování celeru, salátu, petrželky, bazalky. Vybírají odrůdy raného zrání, které dokážou růst až do druhé poloviny října.

Odkaz! Do konce září plánují transplantaci mangoldu, pepře a petrželky na pěstování na parapetu.

Po sklizni plodin jsou skleníky ošetřeny připravenými sloučeninami, které chrání před množením škůdců a výskytem plísní.Do konce měsíce se skleníky zahřejí, nalezené trhliny se uzavřou.

pěstovat půdu

Vlastnosti zemědělské práce v různých oblastech

Provedená práce závisí nejen na obdobích uvedených v lunárním kalendáři, ale také na charakteristikách klimatické zóny:

 1. V severních oblastech je těžba plánována na první zářijový týden. Příprava lokality se provádí během první poloviny měsíce, aby se vyloučil vliv nízkých teplot na plodiny.
 2. Území Krasnodar a přilehlá jižní území se vyznačují vysokými teplotami vzduchu během dne, které přetrvávají po celý září, takže práce na sklizni a přípravě lokality se odkládají na druhou polovinu měsíce.

Na podzim je obvyklé zavlažovat před zimou. Toto je poslední událost zvlhčování Země. Přicházející vlhkost bude jediným zdrojem plodin vysazených na zimu. Tento postup je naplánován v závislosti na ukazatelích teploty v regionu. Pokud je území charakterizováno nižšími teplotami ve druhé polovině měsíce, pak je předzimní zalévání plánováno dříve.

práce na podzim

Informace! Pro území Krasnodar a přilehlé jižní teritorium je předzimní zavlažování odloženo na říjen, protože teplota vzduchu zůstává vysoká až do konce měsíce.

Tipy pro zahradníky

Transplantace a opatření pro zpracování místa se provádějí v souladu s vlivy cyklů měsíce. To podporuje intenzivní růst osázených rostlin a také zaručuje rychlou adaptaci na transplantované keře nebo trvalky květinových plodin.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně