Charakteristické rysy rybízu a třešní hybridy, výsadba a péče, reprodukce

Mnoho ruských zahradníků se snaží pěstovat na svých dvorcích neobvyklé odrůdy zahradnických plodin. Odborníci v takové situaci doporučují věnovat pozornost hybridům rybízu a třešní, které dávají slušnou sklizeň bobulí, které se liší nejen svým vzhledem, ale také svojí jedinečnou chutí. Díky úsilí chovatelů je dnes na zahradnickém trhu více než jedna odrůda takových plodin, proto se před výsadbou doporučuje seznámit se s nejlepšími představiteli a pravidly péče.

Původní příběh

Vznik hybridů je spojen s mnohaletou prací chovatelů, kteří po mnoho let provádějí experimenty na zlepšení vnějších a chuťových charakteristik rybízu a třešní a na zvýšení odolnosti plodin vůči stresu vůči environmentálním faktorům. Iniciátorem takové práce v naší zemi byl Michurin, jehož první výsledky v získávání nových plodin nebyly vždy pozitivní. Hybridní šlechtitelské práce byly aktivně prováděny v Německu, Švédsku, Anglii.

hybrid třešně a rybízu

Dnes je na zahradním trhu mnoho hybridních odrůd rybízu a třešní. Hlavní rozdíly spočívají ve vzhledu a chuti bobulí, požadavcích na podmínky pěstování.

Odrůdy

Výsledkem snahy chovatelů získat kříženec rybízu a třešní byl výskyt několika odrůd yoshty. V důsledku křížení angreštů a rybízu byly získány následující typy zahradnických plodin:

  • EMB je vysoký keř vysoký až 1,8 m, plody dosahují velikosti až 5 ga dozrávají po dobu 2 měsíců;
  • Crohn je odrůda se středním výnosem a malými plody, které nejsou schopny dlouho upadnout;
  • Rext - výsledek ruského výběru, dávající plody až 3 g;
  • Yohini je produktivní odrůda s jedinečnou chutí bobule, schopná dosáhnout výšky 2 m;
  • Moro je sloupcová odrůda, která vydává ovoce s muškátovým oříškem a dorůstá do 2 m.

Odrůda Yohini

Hybrid třešní a višní, tzv. Cerapadus, nezískal v naší zemi popularitu díky specifické chuti bobulí. Experimenty s třešněmi skončily pozitivně, výsledkem byl vznik nového druhu - vévody. Mezi nejoblíbenější odrůdy patří Miracle cherry, Spartanka, Komsomolskaya.

Hybrid třešně a angreštu se liší od rodičů silnější imunitou vůči chorobám a schopností snášet obtížné pěstební podmínky.

Nejsou charakterizovány svými nevýhodami ve formě trní a nedostatečnou odolností vůči mrazu. Výhodou rostlin jsou větší bobule s jedinečnou chutí.

Výsadba a podmínky pěstování

Yoshta tvoří keř, který dosahuje výšky 2 m.Dospělý keř má asi 20 výhonků různého věku a kořenový systém se táhne hloubkou 0,5 m. Rostlina se často používá jako okrasný keř. Rostlina vyžaduje výsadbu v osvětleném otevřeném prostoru. Vzdálenost mezi keři by měla být nejméně 0,5 ma od ostatních plodin by měla být 0,7 až 2 m. Půda by měla být volná, bohatá na draslík a organické látky.

hybrid třešně a rybízu

Yoshta je zasazena na jaře nebo na začátku podzimní sezóny. Rostlina je krmena stejnými hnojivy, která se používají pro lepší růst rybízu a angreštu. Jednotlivé keře musí tvořit korunu, značné náklady na stříhání výhonků nejsou nutné. Hybrid je náročný na dostatečné zalévání.

Třešňové hybridy se vysazují také v osvětlených oblastech, přičemž mezi stromy se udržuje vzdálenost 5 m. Většina plodin je samooplodná, proto je k získání sklizně zapotřebí řada opylovačů. Růst vyžaduje úrodnou půdu obsahující směs hnojiv obsahujících humus, trávník a dusík. Péče o rostliny není obtížná. Na jaře jsou nutná prořezávání a preventivní opatření k prevenci plísňové infekce. V případě nedostatečného přirozeného srážení se provádí další zalévání.

kříženec rybízu a třešně

Reprodukční metody

Reprodukce hybridů se provádí řízky, bazálními procesy nebo dělením keře. Druhá metoda se používá pouze pro yoshtu, když je nutná transplantace rostliny. Pro přežití by měly zůstat 1 nebo 2 zdravé a silné výhonky se silnými kořeny. Před výsadbou se doporučuje ošetřit kořeny výhonku dřevěným uhlím. Zárukou získání sklizně správné kvality je získání zdravého vysoce kvalitního sazenice, volba správného výsadebního místa a dodržování doporučení pro pěstování rostliny.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně