Proč kachňata sedět a padat na nohy a léčit nemoci doma

Při chovu kachen je nejdůležitější a nejobtížnější období první 3 týdny života ptáka. Kachňata jsou zvláště zranitelná v raném věku, v budoucnu mladí rostou silnější a získávají sílu. Dospělé kachny jsou klasifikovány jako drůbež s nízkou údržbou. Správnou péčí a prevencí lze zabránit nemoci a úmrtnosti mladých zvířat. Zvažte, proč si kachňata sednou a padají na nohy, jaká onemocnění jsou nejnebezpečnější, jaká léčba bude vyžadována.

Hlavní příčiny smrti kachen a jak se s tím vypořádat

Ve věku 2–3 měsíců kachny přibývají na váze, stávají se dospělými, připravenými k porážce. V prvních dnech života kachňat je důležité zajistit náležitou péči a předcházet možným problémům, aby nedošlo ke ztrátě produktivity hospodářských zvířat. Pokud mladá zvířata vykazují známky slabosti, neustále se posadí, nemohou vstát a chodit normálně, musíte zavolat veterináře.

Hlavním problémem je, že padající kachňata a zhoršená pohyblivost jsou příznakem mnoha nemocí nebo důkazem o porušení podmínek zadržení. Identifikace příčin je prvním krokem k ochraně mladých lidí. Zvažte, co může způsobit, že kachňata padnou na nohy.

Nedostatek esenciálních aminokyselin

Mnoho pěstitelů drůbeže se drží tradičních metod krmení. Kachňata mají vejce, tvaroh, tráva. Pro růst a aktivní metabolismus vyžadují mladá zvířata přítomnost esenciálních aminokyselin ve stravě. Nedostatek metioninu u kachňat vede například ke svalové dystrofii, zpomalení růstu.

S nedostatkem histidinu jsou prsní svaly špatně vyvinuté. V tomto případě je důležitá nejen přítomnost aminokyselin, ale také poměrný poměr.

S nedostatkem aminokyselin nemusí být kachňata léčena. Je důležité organizovat vyváženou stravu, zavádět premixy, maso, ryby a kostní moučku do krmiva mladých zvířat, která stabilizují metabolismus bílkovin. Jinak nerozvinutá kostra nedrží rostoucí tělo, kachňata oslabují, padají na tlapy. Krmné směsi jsou vybírány a standardizovány s ohledem na plemeno, věk.

Kachňata padají na nohy

Makronutrientní nerovnováha

Není snadné formulovat stravu pro malá zvířata, v nichž jsou makroživiny v rovnováze. Nedostatek některého z makronutrientů může způsobit, že kachňata sednou a nechodí.

Poměr fosforu a vápníku je zvláště důležitý, čehož je obtížné dosáhnout při absenci zvláštních přísad ve stravě.

Chovatelé drůbeže krmí drcené skořápky kachňatům, ale je lepší používat hotové potravinové doplňky na přirozené bázi („fosforečnan vápenatý“).Podává se také dospělým kachnám, které při snášce vajec ztratí vápník. Krmné přísady pro mladé zvířata obsahují makronutrienty ve správném poměru, opravte nevyváženost krmiva. Při výběru plemene pro chov je lepší se zaměřit na kachny se silnou imunitou, nenáročné na krmivo (mulard).

Hypovitaminóza

Nedostatek vitamínu způsobuje mnohočetné poruchy pohybu u kachňat v důsledku slabosti kostry, nedostatečného rozvoje vazů a svalů. Mládež se vzdává nohou, může se stěží pohybovat, táhnout končetiny, pohyby jsou nekoordinované.

Druhy hypovitaminózy a způsoby léčby:

Nedostatek vitamínuZnámkyLéčba
DDeformace nohou

Nedostatečným růstem

Křivice

Vaječné skořápky

Pijte rybím olejem, zajistěte chůzi na slunci, v chladném počasí - ozáření UV lampami
E, vápníkObecná slabost

Letargie

Křečové pohyby

Vitamin E (tokoferol), zelenina, mrkev, mléčné výrobky, drcené skořápky
AT 2Nedostatečným růstem

Nedostatek koordinace

Deformace tlapek

Anémie

Droždí, cereální směsi, naklíčená zrna, maso, kost, rybí moučka, mléčné výrobky
VE 12Odmítnutí jíst

Neschopnost vstát

Křeče

Procházení pohybu

Mléčné a proteinové doplňky, skořápky

Kachňata padají na nohy

Pokud kachna spadla na tlapky kvůli křivici, je léčba obvykle marná.

Otrava

Pokud se kachna neobstojí, musíte analyzovat složení trávy a obilí. Padlá zrna infikovaná houbou často způsobují otravu kachen a zejména kachňat. Ne všechny rostliny jsou stejně užitečné pro ptáky, jedovaté druhy způsobují otravu, křeče a někdy i smrt. Kachňata onemocní nekvalitním jídlem, posaďte se na tlapy. K léčbě se používají vitamíny, sliznice, ricinový olej, mléko. Normalizujte stravu.

Nesoulad mikroklima s doporučenými standardy

Stejně jako všechny děti, i kachňata v raném věku potřebují speciální mikroklima. Jaké podmínky je třeba udržovat uvnitř:

 • teplota v prvním týdnu - 24-30 °, ve druhém - 18-26 °;
 • vlhkost - 65-70%;
 • intenzivní osvětlení po dlouhou dobu;
 • ochrana proti průvanu;
 • přítomnost ventilace.

V chlazených domech drůbeže se kachňata schoulují k sobě, snaží se udržovat teplo, často nachlazení a umírání. Pokud se kachna posadila daleko od zbytku, silně dýchá, může trpět přehřátím, což je také nebezpečné. Nedostatek čerstvého vzduchu, ultrafialové záření může způsobit onemocnění nohou, svalů a kosterních slabostí, díky nimž kachňata sedí na nohou. Mladé Indo-ženy vykazují nejmenší rozmar ve vazebních podmínkách.

Vysoká hustota výsadby

V přeplněné drůbežárně nemají mladí lidé dostatek vzduchu, osobní prostor. Kachňata se nemohou dostat do krmítka, zranit končetiny, kulhat, pokud jsou poškozeny jejich tlapky. Kvůli nedostatku potravy trpí podvýživou, umírají kvůli nedostatku vitamínů a makronutrientů.

Nesprávné uspořádání pěší zóny

Mládež potřebuje místo, kam chodí, aby si zachovala imunitu, rozvinula svaly a kostru. Neustálá nečistota v oblasti chůze není nebezpečná pro dospělého ptáka, ale kachňata trpí vlhkostí, nedostatečně vyvinuté klouby jsou zdeformovány a zaníceny. Doma musí být hřiště pro mladé kachny udržována v suchu, kameny, velké předměty, sklo, které může poranit tlapky, musí být odstraněny.

mnoho kachňat

Ektoparazitický útok

Klíšťata, peří, blechy jsou vnějšími parazity, které oslabují kachňata, způsobují zpoždění vývoje, pomalý přírůstek na váze a nemoci. U ptáka tělo neustále svědí z kousnutí, děti se stávají neklidnými, nervózní, ztrácí chuť k jídlu. Vyčerpaná kuřata dopadá na tlapy, se silnou infekcí a předčasným odstraněním ektoparazitů není možné oživit káčátko. Mladí zvířata jsou pravidelně vyšetřována v oblasti břicha a kloaky, pod křídlem, pokud se najdou paraziti, aplikuje se masť serortute. V drůbežárnách je třeba pravidelně čistit dezinfekční prostředky, měnit podestýlku.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na chalupu.
Poznámka: dalšími důvody pádu kachen na jejich tlapách mohou být infekční a invazivní onemocnění.

Preventivní opatření

Chovatelům drůbeže by měla být mladá zvířata neustále v pozornosti. Pokud si všimneme, že někteří jedinci padají na tlapy, chodí špatně, jsou izolovaní a jsou odhaleny příčiny bolestivého stavu. Prevence zahrnuje:

 • příprava vyvážené stravy v souladu s potřebami a normami souvisejícími s věkem;
 • dodržování podmínek zajištění;
 • důkladné a pravidelné čištění drůbežárny a pěší zóny;
 • mladá zvířata jsou profylakticky pájena s léky.

Základem pro udržení zdraví mladých kachen je věková strava a eliminace parazitů.

Strava

Zkušení farmáři drůbeže doporučují používat počáteční krmivo pro mladá zvířata od prvních dnů života, ve kterých jsou všechny potřebné složky ve správném poměru. Náklady jsou plně kompenzovány vysokou mírou přežití mladých kachen a rychlým nárůstem hmotnosti.

Další pravidla pro krmení mladých zvířat:

 • tráva je podávána od 3. dne - greeny jsou rozdrceny, jedovaté rostliny jsou odstraněny, složení složek se mění, aby se zajistila užitečnost jídla;
 • třítýdenní kachňata jsou krmena kombinovaným krmivem pro mladá zvířata (BVMK 2-20% stravy);
 • zahrnují premixy, vitamíny (rybí olej, „Trivitamin“, „Trivit“, „Tetravit“);
 • skořápka doplňuje zásoby vápníku, ale je lepší použít „fosforečnan vápenatý“.

Různé potraviny mohou posílit imunitní systém, urychlit růst a přibývat na váze.

mnoho kachňat

Eliminace ektoparazitů

Mladé kachny infikované parazity jsou mizerným pohledem - špinavé peří s holou skvrnou, špatná chuť k jídlu, letargie ustupuje zvýšené úzkosti. Mláďata by měla být vyšetřena na včasnou detekci ektoforézy.

Eliminace parazitů zahrnuje 2 typy opatření:

 • ošetření drůbeže;
 • ošetření drůbeže (vápno, dezinfekční prostředky) a výměna podestýlky.

K odstranění žvýkací vši a blech v kachňatách se používají následující léky:

 1. "Butox 50". Hotový léčivý přípravek je insekticid akaricid. Eliminuje dospělé a larvy, neovlivňuje vejce, proto bude nutné nové zpracování mladých zvířat. Z ampulky se připraví roztok (4 litry).
 2. "Deltsid". Připravte emulzi a sprej na ptáka.

Chcete-li odstranit klíště, použijte:

 1. Borická vazelína. Nemocné oblasti těla jsou léčeny po dobu jednoho týdne. Poté se kurz opakuje po 3 týdnech.
 2. "ASD-3". Lék je smíchán s rostlinným olejem v poměru 1: 5 a třen denně do pokožky. Kurz - týden.
 3. "Butox-50". Připravte roztok v 1-1,5 litru vody.

Při prvních známkách infekce jsou kachňata izolována, ale všechna hospodářská zvířata budou muset být ošetřena, protože paraziti se rychle rozšířili po celém domě.

Drobný kachňata na nohou je častým problémem při chovu mladých zvířat. Správné podmínky ustájení, preventivní opatření a správné krmení vitamínovými doplňky pomáhají snížit pravděpodobnost nebezpečných následků pro hospodářská zvířata.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně