Druhy a názvy plemen kachen s fotografiemi, popisy nejlepších pro domácí chov

Pro úspěšný chov kachen doma je důležité zvolit správné plemeno. Kachny jsou nejčastěji chovány pro chutné maso, ale některé farmy se specializují na chov plemen vajec nebo kožešin. Produkce vajec kachen se liší od produkce nosnic, proto se doporučuje kachny vybírat zvlášť pečlivě, aby se získaly vejce.

Druhy

Druhy kachen pro domácí nebo farmářské šlechtění jsou rozděleny do 3 hlavních skupin:

PohledPopis
YaytsenoskyVykazují zvýšenou tendenci ke spojování, poskytují líhnutí potomků.
MasoRychle přibývají na váze, svalové hmotě a před porážkou dosáhnou minimální hmotnosti 4,5 kilogramů.
MasoVšestranní ptáci, kteří vykazují vysokou produkci vajíček se schopností budovat svalovou hmotu.

Klasickým příkladem druhu, který se chová pro maso, je americký němý. Jsou to pižmové kachny nebo Indo-kachny, které vypadají jako Peking, rozdíl mezi nimi je v popisu barvy peří. Druh je pojmenován pro svůj charakteristický rys - syčení na kongenery.

Zvláštní skupinu tvoří dekorativní plemena, která nejsou vysoce produktivní. Musí chodit po vodních útvarech, nevyžadují jídlo a podmínky zadržení a jsou mrazuvzdorné.

Kachní plemena vajec

Kachny nesoucí vejce jsou orientovány na zvýšenou rychlost snášky vajec. Jedná se o nízkotučné vrstvy, které se liší od svých příbuzných v externím popisu. Malí ptáci začínají snášet poměrně pozdě po 6 měsících věku. Několik týdnů aktivně zvyšují míru pokládky a dlouhodobě udržují stabilní ukazatele.

mnoho kachen

Pro domácí pěstování za účelem získání vajec se nakupují nizozemské, španělské kachny a také plemeno zvané indický běžec. Spojka takových kachen dosahuje 360 ​​ročně. Znakem jezdce je vytvoření válcovitě protáhlého těla. Běžci se nejčastěji pohybují po oblasti rychle, v malých skupinách.

Běžci jsou v přírodě klidní, nedostanou se do bojů, vycházejí s ostatními příbuznými. Ptáci mohou být bílé, černé nebo šedé.

Zbarvení závisí na nadřazené linii. Dnes jsou běžci považováni za kachny s nejvyšším počtem vajíček. Běžec nemůže být zaměněn s jinými druhy kvůli jeho speciálnímu protáhlému tělu a malé velikosti. Běžkyně vykazují jedinečnou schopnost pečovat o potomka po dlouhou dobu.

Běžné typy vajec:

 1. Oblíbený. Uměle chované plemeno produkuje až 250 vajec ročně. Maso je charakterizováno jako středně tučné a šťavnaté. Ptáci musí být vybaveni venkovní chůzí.Mohou se obejít bez nádrží, být chovány v klecích. Oblíbené položky mají dobrou imunitu.
 2. Moskva bílá. Vrstvy dávají 130 vajec, ale současně vzorky váží 100 gramů, což je vyšší než obecně přijímané normy. Za 2 měsíce dokážou kachňata získat 2 kilogramy hmotnosti. Tato schopnost je oceňována při porážce, kde jsou stanoveny krátké dodací lhůty.
 3. Ukrajinská šedá. Krásná, uměle chovaná kachna, určená k chovu za účelem získání vajec. Nevýhodou tohoto druhu je nutnost procházky v jezírku.
 4. Agidel. Brojlery vztahující se k masnému odvětví, ale zároveň schopné produkovat 250 vajec ročně. Mají dobrou imunitu, rychle se přizpůsobují novým podmínkám a vykazují vysokou odolnost proti mrazu.

Informace! Udržování plemen nesoucích vajíčka vyžaduje vytvoření zvláštních podmínek. Takoví ptáci potřebují dobrou chůzi, stejně jako vytvoření pohodlného hnízda pro inkubaci.

Kombinované odrůdy

V malé domácnosti jsou kachny, které kombinují různé kvality, považovány za prospěšné pro chov. Tito jednotlivci se nazývají maso. Produkují hodně vajíček, ale dokáží rychle vybudovat svalovou hmotu. Maso těchto kachen se vyznačuje vysokým obsahem tuku a vysokou chutí.

Druhy jídla:

 1. Cayuga. Kachny tohoto plemene se vyznačují neobvyklými externími údaji. Peří tmavě zeleného a černého odstínu po škubání zanechávají tmavé skvrny na jatečně upraveném těle, ale chuť masa tím netrpí. Cayuga může být držena v malém prostoru, dobře se bez vodních útvarů, je náchylná k dlouhé inkubaci a stará se o kuřata. Rysem kajugy je nošení černých vajec, proto je mnoho majitelů odmítá.
 2. Tempo. Nenápadný pohled, který nevyžaduje zvláštní péči, nepotřebuje rezervoár. Hmotnost jatečně upraveného těla dospělého dosahuje 3,5 kilogramu. Pták klade ročně až 120 vajec.
 3. Sasové. Jedná se o kachny střední hmotnosti, jejichž maso je kvůli své jemné chuti žádané. Toto plemeno se vyznačuje klidnou dispozicí, tendencí rychle přibírat na váze. Současně vykazují kachny vysokou produkci vajec, jsou schopny produkovat až 200 vajec ročně.
 4. Khaki Campbell. Kachny produkují až 300 vajec ročně, přičemž rychle přibírají na váze. Jsou to velmi klidní ptáci, kteří vycházejí s jinými kachnami. Nevýhodou tohoto druhu je neschopnost inkubovat potomstvo, proto se doporučuje, aby se plemeno získalo pouze pro získání chutného dietního masa. Při pěstování ptáci potřebují neustálé procházky na otevřených plochách a koupání v nádržích.

mnoho kachen

Odkaz! Při nákupu smíšených plemen musíte věnovat pozornost požadavkům. Mnoho ptáků potřebuje procházky ve vodních útvarech, aby dosáhlo plného růstu a vývoje.

Směr masa

Ptáci směru masa jsou považováni za nejoblíbenější, jsou úrodní, vyvinuli imunitu, která chrání majitele před zbytečnými starostmi. Filé získané z drůbeže ve směru masa se vyznačují šťavnatostí, bohatostí chuti.

Charakteristikou masných druhů je schopnost rychle přibrat na váze. Nejrychleji rostoucím plemenem, které je nakoupeno k porážce, je plemeno Bashkir. Velká kachna s velkými prsy produkuje 70% čistého masa po porážce. Nevýhodou kachny Bashkir je považován za povinný požadavek na přítomnost nádrže doma.

Druhy masa zahrnují:

 1. Černá bílá-breasted. Plemeno chované na území Ukrajiny. V dospělosti dosahuje hmotnost jatečně upraveného těla 4 kilogramy. Současně hmotnost čistého masa po zpracování dosáhne 65 procent celkové hmotnosti.
 2. Pižmový. Ptáci rychle přibírají na váze, což je zvláštnost masové chuti. Dospělý pták dosahuje hmotnosti 6 kilogramů. Pižmové filé jsou klasifikovány jako dietní výrobky.
 3. Peking.Delikatesní maso se kupuje do restaurací a připravuje se tradiční jídlo zvané „Pekingská kachna“. Pěstování je způsobeno tím, že Peking je velmi hlučný a vyžaduje hodně jídla. Výnos masa po porážce dosahuje 80 procent.
 4. Cherry Valley. Nové plemeno s vysokou produktivitou, které je křížem pekingské kachny. Kachna byla chována speciálně pro získání něžného dietního masa.
 5. Mulardy. Bílé ptáky s černými skvrnami, které v dospělosti váží asi 7 kilogramů. Jsou to hybridy vytvořené na základě Pekingova genu. Mulard se nazývají „ptáci stejné sezóny“. Jsou široce pěstovány pro porážku. Mulardové přibývají na váze, i když je základem krmiva tráva. S dobrým ukazatelem produkce vajec jsou tito ptáci označováni směrem k masu, protože jsou schopni aktivně přibrat na váze a dát chutné dietní maso.

Odkaz! Maso některých kachen chutná jako zvěřina, která se aktivně používá v restauracích.

Dekorativní ptáci

Čistokrevné kachny se vyznačují atraktivním vzhledem, zdobí uměle vytvořené nádrže a často se chovají na území hotelových komplexů určených k příměstské rekreaci. Prvkem je nenáročnost v péči, stejně jako neschopnost stabilně nést nebo přibrat na váze.

mnoho kachen

Dekorativní pohledyPopis
ChocholatýVzpřímení ptáci s dobře vyvinutými svaly, potřebují vodní těla, tráví hodně času na vodě.
MandarinkyMalé čínské ptáky. Na rozdíl od ruských kachen se živí žabami a malými rybami.
CarolineAtraktivní světlé ptáci s neobvyklým ocasem. K chovu je nutná nádrž.
OgarPtáci s červenohnědým peřím a černými zobáky. Plemeno se rychle přizpůsobuje udržovacím podmínkám, nevykazuje zvýšené požadavky.

Odkaz! Ruský Corydalis má zvláštnost. Čím větší je chomáč na hlavě, tím nižší je produktivita kachny. Tato kvalita se bere v úvahu při nákupu corydalis pro dekorativní šlechtění.

Jakou mají barvu?

Peří plemen určených k domácímu chovu je obvykle rovnoměrně zbarveno, udržováno v klidných neutrálních odstínech. Na trupu lze často pozorovat hladké přechody. V barevné škále dominují bílé, šedé, žluté, tmavě hnědé barvy. Ruské plemeno kachen se sněhově bílým peřím se nazývá kachna bílá.

Indo-kachny jsou plemena klasických divokých kachen, které jsou uvedeny na stránkách referenčních knih nebo učebnic. Tělo je zbarveno tmavě šedou, ocas je proříznut tmavým, téměř černým peřím. Po obvodu krku vede jasně zelený duhový pruh.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na chalupu.
Dekorativní kachny mají různé barvy: od hnědočervené po barevnou. Mandarinky se vyznačují barevným peřím: peří různých odstínů lze současně kombinovat na těle ptáka.

Kritéria výběru

Chcete-li vybrat plemeno ptáků, musíte analyzovat vstupní parametry. Účel kachen diktuje základní požadavky:

 • chov za účelem získání masa a vajec;
 • sestup z ptáků;
 • domácí chov okrasných plemen.

Aby získali maso a vejce, vybrali si univerzální plemena. Pokud se však od kachen očekává zvýšená rychlost snášení, je lepší zvolit druh zvaný indický jezdec. Vrstvy tohoto plemene jsou schopny ohromit majitele rychlostí krmení vajec.

mnoho kachen

Za účelem chovu ptáků na porážku se doporučuje pečlivě se podívat na ptáky, kteří rychle přibírají na váze. Maso těchto ptáků se vyznačuje vysokým obsahem tuku.

Okrasná kultivace předpokládá přítomnost nádrže a zajištění svobody pohybu ptáka.Jednotlivci okrasných plemen nejsou zatíženi inkubací, nepotřebují další krmení, sami si během teplé sezóny dostávají jídlo.

Před nákupem musí být vyšetřeni všichni ptáci se zaměřením na kontrolní seznam:

 • na zobáku není poškození, praskliny, propíchnutí;
 • ocas je pokryt hustým celým peřím;
 • tlapy nemají viditelné poškození;
 • pták stojí dobře na tlapách, rychle se pohybuje.

Pro pěstování od nuly se kachňata kupují ve věku několika týdnů. Dekorativní druhy se získávají ve stadiu, kdy již pták utekl.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně