Popis pižmových kachen, jejich výhody a nevýhody a pravidla chovu

Kromě běžných kachen se v drůbežárnách vyskytují pižmové kachny. Oni jsou populárně nazývaní Indo-ženy, protože výrůstky na hlavě, které se podobají krůtí. Kromě této vlastnosti mají další rozdíly ve vlastnostech běžných kachen. Zvažte popis a vlastnosti pižmových kachen, odrůd, výhod a nevýhod, pravidla chovu, krmení a chovu.

Historie původu plemene

Název „Indo-kachna“ pro pižmové kachny byl vynalezen z nějakého důvodu. Opravdu si trochu připomínají krůty, ale nemají s nimi nic společného. Není to kříženec dvou druhů ptáků, jak si někteří myslí. Je to výrazný druh kachny pocházející z Jižní Ameriky. Než byli domestikováni, bydleli tam v lesích podél břehů tropických řek.

Kachny pižmové byly vyvezeny z Jižní Ameriky do Evropy a dalších zemí. Nejprve byli chováni v parcích jako exotický pták, spolu s labutěmi a pávy, a pak jako obyčejný farmářský pták.

Obecný popis a vlastnosti

Tělo pižmových kachen je dlouhé a široké, krk a nohy jsou krátké. Křídla jsou vyvinutá, peří jsou dlouhá, což umožňuje ptákovi létat. Po stranách hlavy u draků a samic jsou červené výrůstky, které vylučují tuk slabým pižmovým pachem. U mužů jsou větší než u žen. Díky těmto výrůstkům vypadá hlava kachny Indo jako krocana.

Druh patří k dřevěným kachnám, proto na rozdíl od domácích kachen pocházejících z divokých divů nepotřebuje nádrže, ale dobře plave. Od přírody jsou klidné a čisté, neběží kolem dvora, nevyhovují bažině. Neotřesení, ale tiše syčící.

Barva peří je bílá, černá se zelení, černá a bílá, hnědá, tortie, kouřová. Samci i samice stejného plemene mají stejnou barvu, lze je rozlišovat podle velikosti těla a růstu. Hmotnost kachny pro dospělé je 2,5 kg, drake je větší - 3,2-3,5 kg (maximálně - 5 kg). Malé kachňata jsou chována na maso až 2,5 až 3 měsíce. Během sezóny může jeden pták položit 12 tuctů vajec, každý po 75 g.

Kachna pižmová

Odrůdy pižmových kachen

Zbarvení, které mají pižmové kachny v přírodě, je černé, rozptýlené s bílými oblastmi na hlavě, krku a celém těle. Zbytek barev byl chován lidmi. U ptáků s bílým peřím jsou oči také světlé, šedo-modré. Šarlatové výrůstky. Spodní část kachňat je žlutá, po prvním moltu se objeví bílé peří.

H

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na chalupu.
Černé kachny jsou pokryty černou se zeleným peřím, hnědé oči, nohy a zobák jsou černé. Výrůstky jsou tmavě červené. Spodní část kachňat je napůl hnědá, napůl šedá, po 2. moltu získají stabilní barvu.

Peří odpovídající barvy jsou čokoláda nebo hnědá. Existují inkluze bílého peří, od jednotlivých vzorků po bílé skvrny na krku a hlavě. Nohy a zobák jsou červené, oči hnědé. Spodní část kachňat je světle hnědá.

Modré pižmové kachny mají šedo-modré peří. Po stranách a křídlech jsou bílé skvrny. Tlapky jsou tmavě šedé, oči hnědé, růsty červené. Spodní část kachňat je šedá. Bez ohledu na barvu patří pižmové kachny do směru masa.

Pozitivní a negativní stránky

Výhody a nevýhody
jsou velké;
mít dobré zdraví, nezdravě;
Kachňata přežívají téměř všechny;
nejsou vybíraví na jídlo;
vykazují dobrou produkci vajec;
nepotřebují vodu ke koupání;
Nekřič;
líhni kachňata a dokonce i kuřata jiných ptáků;
maso není tak tlusté jako maso běžných kachen.
s nedostatkem živin mezi kachňaty může začít klování;
pomalý, ve srovnání s kachnami, nárůst hmotnosti.

Jak vidíte, Indo-dívky mají více plusy než mínusy.

Podmínky zajištění a péče

Kachny pižmové lze chovat u běžných i jiných ptáků. K pobytu mohou vybavit jakoukoli budovu, v níž bude v zimě teplo a v létě chladno. V tom by ptáci měli být pohodlní, prostorní, neradi by žili ve stísněných podmínkách.

Nemají také rádi vlhkost, takže kachní dům musí být každý den ventilován, aby přebytečná vlhkost odešla a vzduch se vyčistil.

Podmínky pro pěstování pižmových kachen vám umožní obejít se bez nádrže. Je však nezbytné ptáka chodit a neponechávat ho zavřeného. Pohyb a sluneční světlo mají příznivý účinek na tělo, kachny rostou lépe, začnou snášet vejce rychleji a zvyšuje se počet kladených vajec.

Kachny pižmové jsou stromové, proto jako kuřata rádi sedí na vyvýšeninách. V drůbežárně lze pro ně instalovat široké nosníky nedaleko od podlahy ve vzdálenosti asi 15 cm. Indo-dívky na nich spočinou.

Kachna pižmová

Pod podlahou je lemována podestýlka slámy, rašeliny a hobliny. Jakmile dojde ke znečištění, je třeba ji vyměnit. Alespoň dvakrát ročně musí být celá místnost dezinfikována, pijáky a krmítka - každý měsíc. Zpracování snižuje pravděpodobnost infekce bakteriemi a viry, následný vývoj chorob.

Co nakrmit?

Kachny pižmové milují zelené jídlo více než běžné kachny. Pokud je to možné, mělo by jim být dovoleno se pasou. V létě na pastvinách lze snížit náklady na krmivo na polovinu. Hlavní stravou Indo-Ducks je směs zrn nebo kaše z obilovin, vařené zeleniny a kořenových plodin a brambor. Jako přísady můžete do nich přidávat ryby, maso a kostní moučku, krmit kvasnice, sůl, křídu. Indo-kachna může být pěstována na krmných směsích speciálně vyvinutých pro ně. Pižmo roste rychle, ale pomaleji ve srovnání s obyčejnými kachnami.

V zimě mohou být dospělí ptáci krmeni (na hlavu) směsí skládající se z 30 g drcené kukuřice, 20 g pšeničných zrn, 50 g ječmene, 40 g ovsa, 15 g olejového koláče, 20 g otrub a proso. Do obilí, bylinných plev, skořápky, soli, droždí, rybí moučky a tvarohu přidejte syrovou kořenovou zeleninu nastrouhanou na hrubém struhadle.

Před snášením vajec musí být pižmové kachny krmeny energicky, což zvyšuje počet krmení až 4krát denně. Obvykle stačí 3krát denně. Kromě četnosti musíte dodržovat režim krmení, tj. Dávat jídlo současně, na které si ptáci zvyknou. Spolu s krmivem musíte vyměnit vodu v nápojích. Kachny mohou rozptýlit krmení, takže žlaby by neměly být více než napůl plné.

Chovatelská pravidla

Rodičovské páry by se měly skládat z 1 draka a 2-3 kachen. Pro získání kachňat pižma jsou vybíráni čistokrevní rodiče. Pokud křížíte Indo-kachnu s pekingskou, dostanete mulardové hybridy. Ve všech ohledech předčí své rodiče - jsou větší, rostou rychleji, běží lépe, žijí déle.

Doba vývoje u káčátko je 28 dní. Vejce mohou líhnout kachna sama, kuře nebo krůta. Pokud máte domácí inkubátor, líhnutí bude umělé. Při přirozeném chovu mohou kachňata zůstat se svou matkou, ale mohou být vysazeni odděleně od ostatních ptáků, aby je náhodně nezranili. Pokud se kachňata vylíhnou v inkubátoru, jsou vychováváni v kojeneckém chovu po dobu jednoho měsíce. V něm jsou nastaveny podmínky teploty a vlhkosti - 25-30 ˚С a vlhkost 60-70%. Kachňata mladší než jeden měsíc by se neměli dostat do vodních útvarů, dosud si nevyvinuli sekreci tuku, kterou by ptáci mazali své peří.

Domácí kachňata pižma je nutné krmit vařenými drobivými cereáliemi s přídavkem bylin, strouhané zeleniny, sušeného mléka. Do 2 měsíců dosáhne kuřata hmotnost 2 kg. Pokud potřebujete získat mastné maso, krmení pokračuje až 5 měsíců.

Kachna pižmová

Kachny létají dobře až do 3 let věku. Pak je třeba je nahradit mladými. Dobrou dospělou nosnici poznáte podle měkkého a objemného břicha, širokého kloaky, ohebných ochablých kostí, široce rozložených, hladkých a čistých per.

Možné nemoci

Nemoci, které mohou ovlivnit pižmové kachny, jsou rozděleny do 3 skupin: infekční, neinfekční a parazitární. Příčinou infekcí je špatná péče o ptáka, nesystematické čištění prostor, krmítka a pijáky, čištění a dezinfekce zařízení. Bakterie a viry vstupují do těla ptáka stykem se špinavým ložním prádlem, jídlem a pitím ze špinavých krmiv a pijáků.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na chalupu.
Neinfekční - metabolická onemocnění, zažívací, vyskytují se v důsledku podvýživy, nedostatku nebo nadbytku živin, vitamínů a minerálních prvků, nedostatku pohybu, s přeplněným obsahem, narušení podmínek teploty a vlhkosti.

Parazitární choroby se také vyvíjejí z toho, že majitel nesplnil podmínky zadržení, čistoty v drůbežárně. Kachny pižmové se infikují parazity kontaktem s nemocnými ptáky. Každému onemocnění se lze vyhnout nebo je pravděpodobnost jeho vývoje snížena, pokud bude dům vyčištěn a místnost a vybavení udržováno v čistotě. Nemoci trávení a metabolismu jsou zabráněny přípravou správné stravy, včasným krmením kachen pižmových a podávání potravy v požadovaném množství.

Jak dlouho žijí?

Divoké kachny žijí 8-12 let. Toto je maximální délka života, ve skutečnosti mnozí umírají dříve na nemoci nebo predátory. Domácí zvířata chovaná na maso vydrží až 3-6 měsíců. Nosnice jsou ponechány po dobu 3 let, pak jsou také odeslány na maso. Tribal drakes lze použít až 5 let, poté se také mění.

Pokud však neberete v úvahu, že kachny se používají pro domácí potřeby, je pro ně výhodnější život na drůbežárně než ve volné přírodě. Pokud necháte kachnu jako domácího mazlíčka, může žít tak dlouho, jak je to možné.

Kachny pižmové jsou větší než obvykle a mají libové maso. Klid, žádný hluk a není potřeba nádrž. To jsou hlavní výhody, díky nimž se stali populárními u domácích chovatelů drůbeže. I přes rozdíl od běžných kachen je lze chovat a krmit stejným způsobem.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně