Popis odrůd okrasné dýně, její pěstování a použití

Při zdobení zahrady se často používají běžné květiny a další ozdobné prvky. Někteří zahrádkáři k tomu však používají neobvyklou zeleninu, mezi které patří dekorativní dýně. V posledních několika letech si rostlina získala popularitu mezi pěstiteli zeleniny. Dýňové keře mají poměrně silné výhonky, na kterých se časem objevují velké plody neobvyklého tvaru. Jsou také malovány v jasných barvách, které potěší oči nejen majitelů zahrady nebo zeleninové zahrady, ale i hostů.

Proč to stojí za to pěstovat?

Před pěstování dýně bizarní tvary, měli byste zjistit, proč jsou pěstovány. Existuje několik důvodů, proč mnoho lidí pěstuje dekorativní dýňové odrůdy:

  • Krása. Hlavním důvodem je krása dýňových keřů. Mají jasně oranžové, zelené, žluté květy, listy, které jsou svým tvarem jedinečné a neobvyklé plody, jejichž originalita přitahuje lidi.
  • Tempo růstu. Charakteristikou okrasných odrůd dýně je rychlost růstu keřů. Během měsíce dorůstají až pět metrů na délku, takže se jich tolik používá pro vertikální zahrádku venkovských dvorů nebo zahrad.
  • Jednoduchost péče. Je velmi snadné se o takovou rostlinu starat, protože je nenáročný. Stačí ke křovinám pravidelně zavlažovat, aby nezmizely ze sucha.

Miniaturní dekorativní dýně

Existuje poměrně málo dekorativních odrůd dýně, které si může kdokoli koupit v obchodě. Například pěstitelé často pěstují oranžové zeleninové odrůdy, protože se liší od mnoha jiných odrůd svou jasně oranžovou barvou.

zajímavá dýně

Plody jsou kulatého tvaru a vypadají jako oranžové. Existují odrůdy, které se zcela liší od oranžových odrůd zeleniny. Patří sem odrůdy lahví, jejichž plody mají tvar láhve. Tato zelenina má skvrnitou zelenkavou barvu.

Navzdory skutečnosti, že odrůdy dekorativních dýní jsou různé, všechny jsou spojeny miniaturní velikostí ovoce. Plody téměř všech odrůd jsou malé a váží ne více než 200-300 gramů.

Můžu to sníst?

Mnoho lidí, kteří plánují pěstovat okrasné odrůdy, se zajímá o to, zda je lze jíst a použít k vaření.

Někteří věří, že zralé ovoce se používá pouze k dekoraci, a to je částečně pravda. Tyto dýňové odrůdy byly chovány speciálně pro použití v designu, a proto jejich chuť není příliš dobrá. Některé druhy se však stále používají pro vaření.

odrůdy odrůd

K tomu je lepší použít pouze mladé ovoce, protože zralé plody jsou pokryty tvrdou kůrou a mají hořkou chuť. Zralé dýňové ovoce se proto používá ke krmení hospodářských zvířat.

Existuje několik ozdobných odrůd, které byly chovány speciálně pro lidskou spotřebu. Patří mezi ně Baby Boo, Sweet Dumpling a Bee Little.

Rostoucí

Chcete-li pěstovat dekorativní dýně sami, měli byste dodržovat základní pravidla pro pěstování běžných odrůd dýně.

První polovina června nebo konec května je ideální pro pěstování této zeleniny, protože noční mrazy do této doby zmizí. V jižních oblastech země se pěstování zeleniny provádí semeny a v severních oblastech se používá metoda sazenic.

Pokud je výsadba provedena správně a osázené rostliny jsou řádně ošetřovány, rostou keře výšky 5-8 metrů.

Jak se pěstují malé odrůdy?

Samostatně je třeba zmínit keřové odrůdy okrasné dýně, protože mají určité rostoucí vlastnosti. Jsou vysazeny v zemi 5. až 10. června. Z tohoto důvodu je místo určené k výsadbě rostliny předem hnojeno obvazy. Poté se v něm vytvoří malé díry, které jsou od sebe vzdáleny asi 40 - 50 cm. Do každé z otvorů se umístí 2-3 semena, načež se posypou zeminou.

Tyto odrůdy jsou nejčastěji zasazeny do malých trávníků nebo záhonů jako dekorativní dekorace. Aby rostlina rostla lépe, je půda periodicky nalita kompostem. Pravidelné hnojení zlepší výnosy a urychlí zrání ovoce.

Místo pro dekorativní dýně

Před pěstováním jakéhokoli druhu dýně je vybrána nejvhodnější plocha pro výsadbu. Při výběru místa vezměte v úvahu, že dýňové keře potřebují silnou a spolehlivou podporu, protože na konci sezóny roste na keřech hodně zelené hmoty. Proto mnozí doporučují výsadbu zeleniny v hustých půdách.

dýně a auto

Pokud je rostlina zasazena v zahradě, vyberou se pro to dobře zahřáté oblasti, na kterých se dříve pěstovala řepa, cibule, mrkev, luštěniny nebo zelí. Nedoporučuje se pěstovat zeleninové plodiny na místech, kde rostly okurky, brambory, melouny nebo cukety. Na takovém území nebude možné získat dobrou úrodu.

Při výběru věnujte pozornost také rostlinám, které rostou v okolí. Dýně by neměla být vysazena, pokud se v ní vysazuje špenát, hrášek, fazole nebo cibule. Tyto rostliny přitahují škůdce, kteří mohou poškodit dýňové keře.

Výběr osiva

Kvalita sklizně do značné míry závisí na vybraných semenech pro další výsadbu. Proto se doporučuje věnovat pozornost výběru výsadebního materiálu.

hodně dýně

Pokud je dýně snědena, věnujte pozornost velikosti odrůdy. Aby byly plody chutnější a sladší, jsou pro výsadbu vybírány odrůdy s malými plody.

Při výběru je věnována pozornost vzhledu výsadbového materiálu. Kůra by měla být dokonale hladká a bez povrchových vad. Pokud jsou na slupce vlnité pruhy, je lepší si taková semena nevybírat, protože obsahují dusičnany. Pro výsadbu také nepoužívejte osivo s tmavými skvrnami na povrchu.

Pěstování ze semen: zemědělské techniky

Při pěstování dýně ze semen se používá bezsemenná metoda, kterou nejčastěji používají obyvatelé jižních oblastí země. Semena jsou zasazena do půdy pouze tehdy, je-li půda dobře zahřátá na teplotu asi 15 stupňů.

rostoucí ze semen

Všechna semena jsou před výsadbou předem zpracována. Za tímto účelem se zahřívají po dobu asi 10 hodin na teplotu asi 40 až 50 stupňů, načež se zpracují roztokem popela. To se provádí za účelem urychlení vzhledu prvních výhonků a zrání ovoce.

Když je semeno připraveno, označí a vytvoří řádky s otvory pro výsadbu zeleniny na místě. Průměr každé díry by měl být alespoň 35 cm. Po vytvoření řádků se do otvorů vloží 2 až 4 semena, která se ihned po výsadbě zalévají teplou vodou. Všechny plodiny na místě jsou pokryty fólií, která chrání sazenice před možným mrazem.

Sazenice

Obyvatelům severních oblastí země se doporučuje pěstovat dýňové sazenice, protože semena vysazená na otevřeném terénu neklíčí v důsledku mrazu.

Před výsadbou semen pro pěstování sazenic se zabývají předběžnou přípravou půdní směsi. Pro její přípravu se půda smíchá s organickými a minerálními obvazy, které zlepší klíčení vysazených semen. Připravená půda se umístí do malých rašelinových květináčů o průměru asi 20 cm. Do každého květináče se nevsadí více než jedno semeno. Pokud se vysadí dvě nebo více semen, nebudou dobře růst.

Všechny nádoby s osázenými dýňovými semeny jsou pokryty fólií a přeneseny do dobře osvětlené místnosti.

Jak připravit sazenice?

Před vysazením sazenic do otevřeného terénu musíte nejprve připravit a pěstovat sazenice. Proto se doporučuje seznámit se s vlastnostmi pěstování dýňových sazenic.

dýně ve skleníku

Poté, co se objeví první výhonky, se všechny květináče s vysazenými rostlinami umístí na parapety, takže na ně dopadají přímé paprsky světla. V místnosti, kde se pěstují sazenice, je udržován optimální teplotní režim. Ve dne by teplota neměla klesnout pod 20 stupňů a v noci pod 15 stupňů. Při pěstování jsou všechny sazenice pravidelně zavlažovány teplou vodou. V tomto případě se zalévání provádí takovým způsobem, aby půda nebyla příliš podmáčena.

Sazenice jsou také pravidelně krmeny hnojivy. K přípravě krmné směsi se do 10 litrů vody přidá 20 gramů síranu draselného, ​​litr mulleinu a 20 gramů superfosfátu. Dva týdny před vysazením sazenic do otevřeného terénu se rostliny ztvrdnou. Za tímto účelem se kontejnery s dýně berou každý den venku, aby si zvykly na nové teploty.

Správná výsadba sazenic na otevřeném terénu

Dýně potřebuje čerstvý vzduch, a proto musí být její sazenice vysazeny venku. Stejně jako u výsadbových semen začíná výsadba sazenic v zemi přípravou děr. U sazenic jsou otvory vytvořeny o něco hlouběji než u semen, a proto by jejich hloubka neměla být menší než 10 cm. Ke každé vytvořené díře se přidávají hnojiva ve formě 50 gramů popela, 40 gramů superfosfátu, smíchaných s vodou.

krásná dýně

Po aplikaci vrchního obvazu jsou všechny otvory navlhčeny teplou vodou, takže půda je při výsadbě dekorativní dýně vlhká. Po ukončení zalévání se sazenice odstraní z květináčů spolu s kořenem, umístí se do země a pokryjí se zemí. Pak je místo svařené rašelinou a znovu posypané suchou zeminou.

Výsadba sazenic ve skleníku

Někdy, kvůli zvláštnostem podnebí, je nemožné pěstovat dýňové keře na ulici a musíte je zasadit do skleníků. Před výsadbou sazenic byste se měli ujistit, že všechny větrací otvory jsou zcela otevřené.

Výsadba rostlin během kvetení vyžaduje dobré větrání. Měli byste se také starat o osvětlení, protože bez dostatečného světla budou keře růst špatně.

skleníková dívka

Po přípravě skleníku se vytvoří otvory pro výsadbu sazenic. Stejně jako u výsadby v zahradě by hloubka děr měla být asi 10–12 cm. Všechny řady jsou předem zavlažovány teplou vodou, po které jsou vysazeny sazenice.

Péče o dekorativní dýně

Při pěstování okrasných odrůd dýně se o ně postarejte. Výnos rostlin závisí na kvalitě péče o zasazené sazenice. Péče o dýňové keře spočívá v pravidelném odplevelení oblasti plevelů, zalévání a krmení osázených keřů. Někdy musíte udělat opylení rostlin sami. To se nejčastěji provádí, pokud je rostlina pěstována ve skleníkových podmínkách. Nicméně někdy dochází k neúplnému oplodnění vaječníků, když se pěstují venku.

Vrchní oblékání

Ke zvýšení výnosu vysazených sazenic se doporučuje keřů pravidelně krmit hnojivy. Poprvé se hnojivo přidává na pozemek 10-15 dní po výsadbě sazenic v zahradě. K tomu se do půdy přidává trus z hnoje a kuřecího masa v poměru jedna ke čtyřem. Tato organická krmiva se přidávají třikrát měsíčně.

Zkušení zahradníci také doporučují přidat do půdy, kde se pěstuje dýně, roztok popela. Obohatuje půdu živinami a chrání listy keřů před žloutnutím. Pro jeho přípravu se smíchá 10 litrů vody se 100 gramy popela.

Pro použití takového hnojiva jsou kolem každého pouzdra vytvořeny malé díry, do kterých je nalita připravená směs. Po dokončení krmení jsou všechny jímky hnojiv pokryty půdou.

Znečištění

Často se stává, že při pěstování dýňových rostlin část vaječníků hnije a padá. Mnoho se zdá, že k tomu dochází z důvodu nedostatku živin v půdě. Tento problém je však spojen se špatným opylováním rostlin. Proto, aby se v budoucnu dosáhlo dobré sklizně, doporučuje se rostliny opylit sami.

muž v zahradě

Znečištění by mělo být provedeno do 11 hodin, protože je to nejvhodnější čas. K tomu budete muset vytrhnout samčí květ z jednoho keře, vytáhnout z něj okvětní lístky a dotknout se prašníků rostliny k pestíku jedné z ženských květů. Postup se opakuje, dokud nejsou opyleny všechny ženské květy.

Odrůdy dekorativní dýně

Dýňová zelenina patří mezi melouny a tykve a je nejběžnější rostlinou mezi ostatními zástupci. Není žádným tajemstvím, že existují tři hlavní druhy dýně, mezi které patří odrůdy tvrdé, velkoplodé a muškátové oříšky. Ozdobné dýně jsou mnohými považovány za samostatný druh rostlin, ale nejsou. Okrasné dýně jsou mírně modifikované odrůdy tvrdých rostlin.

Okrasné dýňové rostliny také přicházejí v mnoha různých typech. Proto se před výsadbou doporučuje seznámit se s nejběžnějšími ozdobnými zástupci.

hruškovitá dýně

Leginaria

Dýně Lagenaria je oblíbená u pěstitelů zeleniny. Rostlina se liší od ostatních okrasných odrůd v délce keřů, které rostou 10–12 metrů. Plody rostliny mají bizarní tvar, který vypadá jako hnízdní panenka. V naší zemi se tato odrůda obvykle nazývá hadovitá dýně nebo tykev.

Tento typ dýně je zasazen nejen pro dekoraci místa, ale také pro potraviny. Používá se také v lidovém léčitelství a používá se k přípravě léků pro léčbu srdečních chorob, žaludku a ledvin.

Koruna nebo hvězdná tykev

Charakteristickým rysem této odrůdy je jedinečný tvar ovoce, který může mít tvar deštníku, hvězdy nebo koruny. Rostlina je považována za poddimenzovanou, protože roste až do výšky 1-2 metrů na výšku. Nejčastěji se používá k ozdobení stěn budov, oblouků nebo altánů.

krmení dýně

Odrůda ve tvaru hvězdy miluje teplo, a proto se doporučuje pěstovat ji ve druhé polovině května.

Warty

Válečná odrůda je považována za jednu z nejunikátnějších, protože má širokou škálu barev. Plody mohou být žluté, bílé, černé a oranžové. Někdy jsou tečkované a pruhované dýně, které jsou okamžitě malovány ve dvou barvách.

Je obvyklé pěstovat keře v dubnu nebo na začátku května.Při správné péči rostlina dorůstá až tři metry.

Hruškovitého tvaru

Dekorativní kudrnatá dýně ve tvaru hrušky přitahuje pozornost mnoha pěstitelů. Tato rostlina se používá k ozdobení chalup a ke stravování.

Zvláštností odrůdy jsou hrušky ve tvaru ovoce, které lze malovat v různých barvách. Některé odrůdy hruškovitých tykví mají dvoubarevnou pruhovanou barvu.

Calabash

Další obyčejná okrasná dýňová rostlina je tykev z láhve. Dýňová vinná réva je poměrně dlouhá a dorůstá až 15 metrů. Rostliny mají prospěšné vlastnosti, a proto se často používají k přípravě léčiv. Ovoce odrůdy se také používá k vytváření pokrmů. V Indii, Číně a Africe se nádobí z této rostliny stále používá.

Mandarin Mandarin

Z názvu odrůdy je zřejmé, že ovoce zeleniny vypadá jako mandarinka. Jsou zbarveny oranžově a mají zaoblený tvar. Ovoce také není příliš velké a váží pouze 300 gramů.

dýňová oranžová

oranžový

Tato okrasná odrůda vypadá jako pomeranč v tom, že její plody jsou jasně oranžové barvy a jejich tvar připomíná tvar ovoce. Každé dýňové ovoce váží asi 250 gramů.

Turbína nebo dýňová houba

Tato odrůda se liší od mnoha okrasných rostlin dýně, protože má poměrně velké plody. Další rozdíl mezi turbanovou dýní spočívá v tom, že zelenina se skládá ze dvou částí. Jeho horní část je mírně konvexní a vystupuje na pozadí spodní. Z tohoto důvodu se tvar ovoce podobá houbě.

Rostlina není klasifikována jako vysoká dýňová odrůda, protože roste až jeden a půl metru.

Jack buď malý

Tento typ dýně se podobá odrůdě pomeranče, protože plody jsou také malovány v jasně oranžových barvách a mají průměr asi 10 cm. Keře jsou vysoce produktivní, protože každý z nich pěstuje asi 10 až 15 plodů o hmotnosti 100 až 120 gramů. Odrůda se používá k ozdobení místa a přípravě zeleninových jídel.

Turecký turban

Tato jedlá odrůda se liší od ostatních druhů svou rychlostí růstu. Během několika týdnů rostlina roste až na šest metrů. To vám umožní používat keře při organizování vertikální zahrádky na místě. Turecký turban je považován za odrůdu milující světlo, a proto je vysazen pouze v oblastech s dobrým osvětlením. Plody okrasné zeleniny nejsou příliš velké a rostou pouze do průměru 15 cm.

malá dýně

Baby Boo Baby

Kroshka Boo je považována za jedinečnou dýňovou odrůdu, protože její plody jsou ideálně bílé barvy. Hmotnost každé dýně nepřesahuje 200 gramů a průměr je 10-15 cm. Povrch zeleniny je dokonale plochý a hladký. Zralá rostlina se často nepoužívá pro zdobení ploch, ale pro vaření.

Sladký knedlík

Tento typ dýňové rostliny je považován za nejkrásnější. Jeho plody jsou zelené a pokryté malými oranžovými pruhy. Odrůda se používá k dekoraci interiéru.

Kleine bicolor

Odrůda patří k odrůdám hrušek ve tvaru hrušky, protože jejich plody jsou hruškovitého tvaru. Barva zralé zeleniny je jiná, ale zelené dýně jsou běžnější.

Bischofsmutzen

Méně obvyklá je zelenina patřící k odrůdě Bischofsmutzen. Charakteristickým rysem takových rostlin jsou zralé dýně, které se skládají z hemisfér různých velikostí. Polovina zeleniny zbělá a druhá polovina ze zelené nebo červené.

Cou-Tors Hative

Rostlina patří k odrůdám torticollis. Ovoce má originální tvar, který jej odlišuje od ostatních druhů zeleniny. Mají tvar labutí a jsou pokryty oranžovými hrboly po celém povrchu.

Husa v jablkách

Charakteristikou dýňové odrůdy hus v jablek je její plodnost. Z jednoho keře se sklízí asi pět kilogramů plodiny.Sbírané ovoce se používá k přípravě dýňové kaše a bramborové kaše.

Nemoci a škůdci

Keře této zeleninové plodiny často trpí houbovými chorobami. Mnoho keřů je zabito černou plísní, která zastaví růst rostlin. Když se nemoc objeví, jsou listy pokryty malými skvrnami. V průběhu času se skvrny začnou sušit a na jejich místech se objevují dutiny.

plísní

Plíseň je také častým onemocněním. Na listech rostlin se vyskytuje bělavý květ s nemocí, která navenek připomíná mouku. Osušené listy postupně vysychají a vypadávají.

Mezi nebezpečným hmyzem je třeba rozlišovat slimáky, které se živí listy keřů. Tyto škůdce se nejčastěji objevují na rostlinách po dlouhotrvajících deštích. Doporučuje se okamžitě zbavit slimáků, protože kořen na místě několik let.

Použití zralého ovoce

Někdy lidé, kteří pěstují okrasné dýňové odrůdy, prostě nevědí, co s tím dělat. Mnoho lidí se samozřejmě snaží ovoce použít při vaření.

dekorativní dýně

Některé odrůdy jsou skvělé pro konzervování a přípravu zeleninových salátů nebo jídel. Dekorační dýně se však nejčastěji používají k výzdobě pokojů nebo zahrad. Sušené ovoce vytváří vynikající řemeslné výrobky, které zahrnují lucerny, vázy, krabice a dokonce i držáky svíček.

Kreativní lidé používají zeleninu k vytváření uměleckých nástěnných maleb a vypalování obrazů.

Jak jsou sušené dýně?

Zvláštní pozornost je věnována zvláštnostem sušení sklizeného ovoce, protože sušená dýně se často používá k dekoraci. Celá sklizeň je pečlivě tříděna, aby se odstranily nezralé dýně. Chcete-li rozlišit zralé plody od nezralých, věnujte pozornost jejich sušenému stonku. Je také téměř nemožné nechat škrábance na plně zralé dýni.

Všechny vybrané zralé dýně se promyjí špínou teplou vodou, setřou se do sucha a ošetří se roztokem alkoholu. Poté je zelenina přenesena do teplé místnosti s dobrým větráním pro další sušení. Sklizenou plodinu je nutné pravidelně kontrolovat, protože některé z nich během sušení hnijí. Shnilé plody jsou okamžitě odstraněny, takže se hniloba nerozšíří na sousední dýně.

dýně a péče o to

Při zkoumání zeleniny věnujte pozornost také přítomnosti plísní na jejich povrchu. Pokud jsou na slupce známky plísní, zelenina se okamžitě ošetří antiseptickými přípravky. Někdy se toho zbaví hadry a odbarvením.

Aby se ujistil, že dýně je dobře vysušena, je hodena do nádoby s vodou. Pokud se potopí, plodina ještě zcela nevyschla.

Jak se zpracovávají hotové dýně?

Při použití sušených dýní na výzdobu interiéru domu budete muset zeleninu předem zpracovat. Nejprve jsou všechny plody vyleštěny brusným papírem, aby se zbavily slupky na povrchu. Poté je na stěnách vyříznut vzor a namalován. Někteří voskují povrch ovoce, aby bylo silnější.

Při přípravě pokrmů se dýně vrtají vrtákem s různými vrtáky, aby se do nich vyvrtaly otvory o požadovaných průměrech. Před zahájením výsevu se zelenina otevře a všechna semena a dužina se z ní odstraní.

Závěr

Mnoho milovníků zeleniny se zabývá pěstováním dekorativních odrůd dýně. Než začnete vysazovat takovou rostlinu, měli byste se seznámit se známými odrůdami a zvláštnostmi jejich pěstování v zeleninové zahradě nebo skleníku.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně