Proč listy mléčné řasy mohou zžloutnout a odpadnout, co dělat pro léčbu

Euphorbia (jak se vědecky nazývá dekorativní květina) je skromná, nenáročná rostlina. Někteří pěstitelé, zejména začátečníci, však nezohledňují individuální nuansy pěstování a péče a pak se ptají, proč listy řepky najednou zžloutnou a vypadnou.

Příčiny problémů s listy a co s tím dělat

Ačkoli květina není příliš rozmarná, neznamená to, že není třeba se o ni starat. Hlavní podmínkou pro pěstování indoor milkweed je umístění. Při přímém slunečním světle se listy euforie mohou spálit, což znamená, že stínová strana je vhodnější. Průvan je stejně nebezpečný jako nízké teploty. Euphorbia je teplomilná květina.

Pokud listy zžloutnou a spadnou

Stává se, že listy rostliny zžloutnou a spadnou. Nemoc může způsobit žloutnutí.

Podzim roste pomaleji a začíná se připravovat na zimu. Během této doby se listy zbarví dožloutlé. Nebojte se, protože se jedná o normální přírodní jev. Květina se uvolní, uklidní a na jaře se mladé listy stanou ještě velkolepějšími. U euforie je charakteristický pokles nižších starých listů a nové rostou výš. Ale to také není důvod k obavám.

listy zžloutnou

Kapky listí

Stává se, že květina se zbavuje listů dlouho před přípravou na zimu. To je tísňový signál.

Někdy může stresující stav způsobit žloutnutí a padající listí:

 • nedostatek hnojiv;
 • nedostatek světla;
 • přítomnost průvanu, prasknutí;
 • nesprávné zalévání.

Pokud jsou tyto faktory vyloučeny, občas se to stane: listy uschnou, padají, problém je samozřejmě závažný.

Stonek a listy uschnou

Euphorbia na krátkou dobu spotřebovává spoustu užitečných surovin ze země a potom postrádá živiny, které mohou sloužit jako důvod k vadnutí stonku, zežloutnutí listů.

Květina potřebuje stálou výživu. Musí být krmen častěji, nejméně dvakrát měsíčně, zejména v zimě.

stonek vadne

Úhel sklonu listů se změnil

Pokud se o mléko chováte nesprávně, jeho listy klesnou, listy se ohnou. To znamená, že problém spočívá v kořenech rostliny, hniloby z nadměrné vlhkosti. Aby byla zachována euforie, je transplantována:

 1. Opatrně ji vytáhnou z hrnce, prozkoumají ji a odříznou shnilé kořeny nožem.
 2. Místa řezu jsou práškována aktivním uhlím.
 3. Zároveň bychom neměli zapomenout na drenáž z expandovaného jílu nebo drceného kamene.
 4. Zasazují euforii do nového květináče s jinou půdou.

Při práci s rostlinou musíte být opatrní, nezapomeňte, že mléko květu je jedovaté. Při styku s kůží může způsobit těžké popáleniny, podráždění, alergickou reakci.

V zimě není euforie napojena tak často jako v létě. Po zimě potřebuje rostlina více vlhkosti, obnovuje se zvýšené zavlažování.

stonek se ohýbá

Jaká onemocnění a škůdci nepříznivě ovlivňují stav listů

Pokud jsou splněny všechny podmínky pro udržování mléčných řas, péče o něj a květina stále vadne, vadne, zžloutne, odpadne, znamená to, že je nemocná. Tento stav mohou způsobit plísňová a virová onemocnění.

Kořenová a stonková hniloba

Nemoc je viditelná černými důlky na stonku. Objevují se mírně nad zemí, rostou a šíří se podél stonku. Později se dostanou dovnitř a ničí rostlinné tkáně. Stonek se zlomí, květina umře.

Následující okolnosti by mohly vést k úpadku:

 • nadávkování dusíkem;
 • časté zalévání;
 • vysoká teplota vzduchu;
 • nedostatek světla;

hnilobu uvnitř

K léčbě euforie v časných stádiích nemoci se používají systémové fungicidy (Ridomil, Previkur). Přestanou zalévat květinu, mění živné médium.

Šedá hniloba

Příčinou onemocnění je houba. Na listech rostliny se objevují hnědé skvrny, jako by byly shnilé. Skvrny rostou a pokrývají celý list. Zvýšená vlhkost vzduchu urychluje vývoj plísně, a proto patogen nezanechává na listech zdravý prostor, zčervenají.

Rostlina se nakazí půdou, vodou. Houba žije v tomto prostředí po dlouhou dobu. Okolnosti doplňující hrozbu choroby:

 • přesycený vzduch;
 • nedostatečné větrání místnosti;
 • přebytek dusíku v zemi.

Plísňová choroba je léčena systémovými fungicidy (Bona Forte, Bravo a další). Aby se předešlo nemocem, je třeba jako preventivní opatření sledovat vlhkost vzduchu, zasadit ji do dezinfikované měkké půdy.

původce

Rez

Povrch listů je pokryt hnědými, jako by rezavými, oválnými vrstvami. Pak se spojí a vytvoří rezavé stuhy. Houby se obvykle objevují na vnitřní straně listů, mohou být na řapíku. Na stonku mléčných řas se občas objeví červené stužky.

Pokud květina nebude ošetřena, zemře. Fungicidy pomohou zachránit spurge. Správné zavlažování a stříkání zabrání vzniku rzi.

Alternaria

Plísňová nemoc se projevuje výskytem velkých tmavých skvrn na listech euforie. Nejčastěji infikují vybledlé listy. Nadměrná vlhkost, příliš teplý vzduch zintenzivňují vývoj plísňové infekce. Zdrojem nemoci může být půda, ve které byly zachovány živé patogeny.

„Skor“, „Ridomil Gold“ jsou systémové fungicidy, které houbu vyléčí, pokud se jí podařilo zasáhnout květinu. Jako preventivní opatření se používají biologické fungicidy (Fitosporin, Baktofit a další).

houbové onemocnění

Bakterióza

S touto nemocí roste slabě rostlina, vyvíjí se, nekvete. Olistění a stonek jsou pokryty hnědými, rezavými skvrnami. Ze skvrn vyplývá podivný výtok s nepříjemným zápachem. Nadměrná vlhkost, dusík v půdě přispívá k časnému vývoji nemoci.

S mlékem je nakládáno opatrně, protože infekce vstupuje do rostliny mechanickým poškozením.

Plísní

Plísňová nemoc. Na listech se objevují ložiska s načechraným tmavě šedým květem. Před tím zaschne listí. Nemoc je nakažlivá, infekce je přenášena větrem. Příliš horké počasí, sucho, nedostatek vlhkosti v půdě zhoršují situaci. Správná péče o mléčné řasy pomůže předcházet nemocem. Pokud je květina nemocná, ošetřují se antimykotika (Topaz, Fundazol).

bílé tečky

Tabáková mozaika

Příčinou onemocnění je virus. Infekce je nejčastěji přenášena molice. Nemocné listy jsou zdeformované.Na listu se objevují skvrny: bílá, žlutá a dokonce načervenalá. Jako preventivní opatření jsou ošetřovány insekticidy. Infikované řízky mohou být zdrojem choroby. Pěstování zdravých řízků odstraní tabákovou mozaiku.

Roztoč červený

Půl milimetrový pavoučí roztoč pohltí mladé listy řas. Je dost malý na to, aby pouhým okem viděl škodlivý hmyz. Vzhled bílých, žlutých skvrn na listech rostliny naznačuje přítomnost klíštěte. Napadené sazenice se oddělí od zdravých, nalije se na ně roztok mýdla na prádlo, které se tře na jemném struhadle.

Z klíště je rostlina ošetřena akaricidy, například „Aktara“.Při prvním náznaku klíštěte se neprodleně podniknou kroky, protože se hmyz rychle šíří.

pavouk roztoč

Mšice

Příznaky nemoci se projevují změnou tvaru listů mléčných řas, stočí se, vypadají nedostatečně, ošklivě. Pak začnou žloutnout a spadnout. V některých oblastech barva zmizí. Rostlina přestane růst a rozvíjet se.

Někdy se žlutý a světle zelený hmyz sbírá ručně, lze je vidět pouhým okem. Větve s velkými lézemi jsou odstraněny. Květina je zpracována pomocí "Fitoverm", "Aktellik", "Decis".

škůdce na květ

Root mealybug

Paraziti infikují kořenový systém mléčných řas. Sbírají se na kořenech rostliny v koloniích ve formě rozptýlené mouky. Při silném zamoření jsou škůdci viditelní.

Rostlina přestane růst a rozvíjet se. Listy mléčných řas se změní na žluté, vyschnou a spadnou.

Při prvních známkách výskytu hmyzu se za účelem záchrany euforie vykope kořeny, zbaví se čisté půdy a ošetří se insekticidy. Miska z pod květem je dezinfikována, nalije se čerstvá země. Před výsadbou jsou kořeny pečlivě vyšetřeny na přítomnost parazitů.

mealybug

Whitefly

Z vnitřní spodní strany listů mléčných řas lze pozorovat hromadění larev hmyzu. Žijí tím, že se živí mízou rostlinných buněk. Objevují se jako žluté a bílé znaky. Listy rostliny se stočí, změní se zelená barva na žlutou a odumře.

Potomci Whitefly jsou nazelenalí a dospělý parazit je bílý. Hřeben je snadno vidět. Silně infikované oblasti se odstraní a výtrysk se ošetří insekticidy nejméně jednou za tři dny.

motýlí nepřítel

Komáři na mléčných řasách

Samotní komáři nejsou pro květ nebezpeční. Larvy však nechávají na rostlině, která se živí mléčnými řasami. Potomci komárů, i když malé (larvy 0,5 cm), představují vážnou hrozbu pro mladé sazenice. Nemocné sazenice jsou odděleny od zdravých. Jako preventivní opatření se půda ošetřuje insekticidy. Aby se zbavili komárů, jsou zavěšeny lepivé pásky.

Příčiny žloutnutí, smrt listů leží v nesprávné péči. Podle všech doporučení pěstitelů květin je nebezpečí infekce minimální. Aby byla euforie zdravá, potěšila ji kvetení, je nutné pravidelně kontrolovat rostlinu a včas přijímat opatření.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně