Popis a pěstování alpských zapomenutých odrůd, pěstování a péče

Křehká květina pomněnek je známá po celém světě. Každá země má své vlastní legendy a magické příběhy spojené s touto rostlinou. Ozdobné koberce a květinové záhony se nacházejí v parcích, náměstích a zahradách.

Brzy zahradnické plodiny jsou vždy příjemné pro oko a povznášející. Právě proto pěstitelé a zahradníci alpských květin milují zapomenout.

Biologické rysy květiny

Ve svém přirozeném prostředí se alpské pomněnky nacházejí na Kavkaze, v Alpách a Karpatech. Rostlina je milostivá a nenáročná na složení půdy, protože v přírodě musí alpská krása růst na kamenitých půdách a skalách.

Tato odrůda rostlin je považována za základ pro pěstování ozdobných odrůd kultury.

Jak to vypadá

Malé bylinné keře od 5 do 15 cm s velkými zeleno-stříbrnými listy. Květenství jsou husté s několika pupeny, které se otevírají jasně modrými květy. Maximální velikost květů je 1 cm s 5 lístky. V závislosti na odrůdě se nacházejí bílé, růžové a fialové květy. Po vegetačním období se na rostlině, ve které se semena nacházejí, tvoří bobule.

Když na mě zapomene květ

Zapomeňte na období kvetení od 40 do 50 dnů. Období začíná v dubnu a trvá do června. Při výsadbě rostliny je proto třeba pečovat o kvetoucí přijímače v květinových záhonech.

zapomeň na květ

Kolik let roste?

Pomněnka alpská patří k trvalým kvetoucím rostlinám, ale v podmínkách zahrad a osobních pozemků je kultura nahrazována každé 2-3 roky. Po dvouletém období květu rostlina začne postupně degenerovat. Keře jsou vyšší a aktivní kvetení postupně mizí.

Aplikace v krajinném designu a floristice

Květinářství a návrháři krajiny často používají alpskou krásu k vytvoření jedinečných zahradních záhonů a kompozic. Zapomeň na mě dokonale doplňuje záhony s tulipány, narcisy, sedmikrásky a macešky.

V zahradách a na soukromých pozemcích jsou ozdobné koberce a alpské kompozice.Také modré květy jsou vysazeny podél obrubníků a trnů.

zapomeň na mě

Podmínky pro růst a kvetení

Chcete-li pěstovat květinu, nepotřebujete speciální znalosti a dovednosti, protože pomněnka je zcela nenáročný závod.

Jedinou podmínkou správného růstu a vývoje je mírná vlhkost v půdě a vzduchu.

Klimatické podmínky

Protože alpská pomněnka je horská květina, rostlina snadno snáší změny teploty. Jarní chladné kousky a mrazy nejsou pro ni hrozné.

V zahradnických podmínkách by mělo být místo, kde jsou květiny vysazeny, dobře větrané a dobře osvětlené. V jižních oblastech je květina speciálně zastíněna keři a vysokými trávami.

Osvětlení prostoru

Květiny jsou zasazeny v dobře osvětlených oblastech se stínovanými oblastmi. Při přímém slunečním světle je doba květu zkrácena a bohatá modrá barva je vybledlá. Pro uchování krásných keřů jsou vedle zapomenutých rostlin, které vytvářejí stín, vysazeny vyšší a rozšířené rostliny. Mohou to být dekorativní kapradiny, keře nebo vysoké květy.

Trvalka

Složení půdy

Pomněnky jsou nenáročné květiny, ale půda pro ně musí splňovat následující požadavky:

 1. Půda nasycená hnojivy a živinami není vhodná pro květiny. V nadměrně úrodné půdě zapomínáme aktivně růst a rozvíjet se, ale kvetení je vzácné.
 2. Pokud se na místě nachází podzemní a půdní voda, rostliny začnou bolet a zemřít. V takových případech jsou květinové záhony zvýšeny 15-20 cm nad úrovní terénu.
 3. V písčitých půdách nejsou rostliny pohodlné.

Důležité! Alpine forget-me-not je zasazena v půdě se středním obsahem živin a vlhkosti.

Rozmnožování kultury

Chcete-li zvýšit počet květin na zahradní plot, jsou násobeny. Existuje několik způsobů, jak získat nové, silné a zdravé rostliny.

Výstřižky

U dospělých keřů je odříznuto 4-5 cm horních procesů. Řezané řízky se okamžitě vysadí na otevřené půdě a pokryjí fólií nebo sklenicemi. Rostliny se rychle zakořenily a vstoupily do fáze kvetení již ve stejné sezóně. V prvním roce je kvetení chudé a krátkodobé.

Rozdělení keře

S náležitou péčí rostou a rychle rostou květiny, takže keře pomněnky jsou rozděleny a vysazeny. Proces dělení keřů se provádí kdykoli během vegetačního období rostliny. Oddenky květů nejsou husté, keře se snadno oddělují.

 zapomeň na zahradu

Semena

Semena se vysazují na otevřeném terénu v polovině léta v předem připraveném záhonu. Chcete-li to provést, vykopejte díry v zemi, ne více než 2 cm hluboké, do kterých jsou položena semena.

Otvory s výsadbovým materiálem jsou zasypány a napojeny z konve s malými otvory.

Po 12 až 14 dnech se objeví první výhonky, po kterých se rostliny odstraní z filmu. Na zimu se mulčují květinové záhony a na jaře se rostliny vysazují na stálém místě růstu.

Důležité! Charakteristickým rysem semen alpských květů je černá, lesklá barva. Šedé a nahnědlé semeno se pěstuje pro pěstování jednoletých rostlin.

Jak zasadit rostlinu na místě

S výsadbou pomněnek na otevřeném prostranství nejsou žádné zvláštní problémy. Nezkušený zahradník nebo květinářství se s takovou prací vypořádá.

Nejprve se musíte rozhodnout, která metoda přistání bude použita.

Výběr místa přistání

Alpské pomněnky se na dlouhou dobu těší s kvetením na slunných loukách a záhonech. V extrémním vedru a suchu jsou rostliny zastíněny vysokými a rozlehlými sousedy. Pokud je záhon na otevřeném slunci, zkracuje se doba květu.

Výsadba květin

Půdy pro pěstování jsou vhodné pro neutrální půdy, s malým obsahem hnojiv a obvazů.

Optimální načasování

Načasování výsadby květin na otevřeném terénu závisí na tom, jaký druh výsadebního materiálu se používá pro rozmnožování rostlin.

Semena se vysévají v polovině léta, řízky se vysazují na volném prostranství ihned po roubování, na podzim se sklízí sazenice květin.

Výsev sazenic

Získání kvetoucí zahrady na samém začátku jara je snem každého zahradníka a květinářství. Aby kvetoucí pomněnky byly připraveny k výsadbě na otevřeném prostranství v dubnu, na podzim začnou růst sazenice.

reprodukce pomněnek

Semena květin se vysazují v připravených nádobách s trávníkovou půdou a pískem. Semenný materiál se pečlivě umístí na samotný povrch půdy a mírně se pokryje půdou. Nádoby s květinami se navlhčí postřikem a potáhnou se filmem nebo sklem, dokud se neobjeví první výhonky. Poté se rostliny vysadí do samostatných květináčů a až do jara se přenesou na chladné místo.

Přistání na otevřeném prostranství

V polovině jara začnou vysazovat sazenice na otevřeném terénu. A příprava květinových záhonů se provádí na podzim. Organické nebo minerální obvazy se přidávají do dobře uvolněné půdy a na jaře se do půdy přidávají rašelina a humus.

Nezapomeň na mě

Zahradní květina není náročná na péči, ale existují agrotechnická pravidla, která jsou přísně dodržována při pěstování pěstované rostliny.

Nezapomeň na mě

Zalévání

Na jaře nejsou květiny napojeny, mají dostatek vlhkosti, která zůstala v půdě i po tání sněhu. Alpská zahrada pomněnka je citlivá na přebytek vlhkosti, takže rostlina je napojena pouze v horkých dnech a suchu.

Vrchní oblékání

Zahradní květina není vybíravá na další krmení. Provádí se, pokud není v půdě dostatek živin a minerálů.

Po dobu 2-3 týdnů před květem použijte minerální obvaz. Zbytek živin se zavádí do půdy při výsadbě rostlin.

Oplodnění

Na podzim se do půdy přidávají organická hnojiva a humus. Na jaře se minerální hnojiva nanášejí na květinové záhony s pomněnkami.

Jak se starat po květu

Po skončení období květu rostliny ztratí dekorativní vlastnosti. Mladé výhonky, které se objevují, jsou zasazeny, jinak pomněnka rychle poroste a narušuje vývoj a růst dalších květů.

Zahradní květina

Škůdci a nemoci spojené s pěstováním pomněnek

Květinové keře jsou vzácně ovlivněny houbovými chorobami a škůdci. Pokud byly při výsadbě rostlin splněny nezbytné požadavky a nebyla dodržena pravidla péče, pak je riziko onemocnění minimální.

Prevence

Aby rostliny rostly zdravě a krásně, jsou v procesu výsadby a péče přijímána preventivní opatření:

 1. Před výsadbou je osivo ošetřeno antibakteriálními léčivy.
 2. Vyvarujte se zamokření půdy.
 3. Jsou vysazeny zarostlé výsadby květin.

Důležité! Alpine forget-me-not se kvůli vysoké vlhkosti stává často obětí hniloby kořenů a plísní.

Léčba

Pokud rostlina nemohla být chráněna před chorobami a škůdci, je nutné k ošetření použít speciální přípravky na bázi fungicidů.

Zima

Zahrada na zimní období nezůstane v zemi. Rostlina snadno snáší mrazy, takže není nutné provádět další zimní práce.

V regionech s kontinentálním podnebím jsou květinové záhony pokryty suchým listím nebo kompostem.

Zahradní květina

Populární odrůdy pomněnek

V průběhu dlouhodobé práce chovatelů bylo vyšlechtěno několik druhů zahradní alpské pomněnky.

Alpský mix

Kombinace různých barev květů kvetoucích na kompaktních keřích. Dlouhé a bohaté kvetení umožňuje použití tohoto typu kultury k dekoraci zahradních a zahradních pozemků.

Lesní mýtina

Vytrvalá rostlina s keři od 20 do 30 cm. Aktivní fáze kvetení se objevuje na konci jara. Vícebarevné pupeny kvetou s bílými, fialovými a růžovými květy.

zapomeň na květ

Modré trvalky

Keře květů dorůstají až 40 cm. Listy jsou sytě zelené.Během vegetačního období se tvoří husté květenství s modrými a modrými květy. Bohaté a dlouhotrvající kvetení.

Růžové odrůdy

Keře od 15 do 30 cm, s načechranými bazálními listy a hustými, shlukovitými květenstvími. Po otevření pupenů se objeví růžové a jasně růžové květy. Nejoblíbenější odrůdy růžových pomněnek jsou Carmine King a Rosylva.

Připojte se k pohádkám a legendám celého světa a zapomeňte, že se stanete vaším průvodcem magickým světem květin.

Recenze
 1. Julie
  4.04.2019 21:24

  Tyto květiny jsou ideální pro zdobení letní chaty. V jednom květinovém záhonu můžete kombinovat květiny různých barev, bude to neuvěřitelně krásné. Pomněnky rychle rostou a kvetou po dlouhou dobu.

  Odpovědět
 2. Vitaly
  5.05.2019 18:25

  Bedaři, to je druh, ne rozmanitost

  Odpovědět
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně