Popis a odrůdové vlastnosti lilie, jak vypadají a co jsou

Ve většině letních chalup rostou lilie, milovaná všemi pěstiteli. Tyto štíhlé, silné rostliny zvyšují své světlé, sofistikované květy vysoko, zdobí záhony a naplňují vzduch jemnou vůní. Slovo „lily“ se překládá jako „bělost“, ale květy mají různé barvy a tvary. Zvažte druhy a odrůdy lilií - nejkrásnější a nejoblíbenější mezi pěstiteli květin.

Popis, struktura a vlastnosti lilie

Lily je běžná a oblíbená květina, každý ví, jak to vypadá. Často se dává nebo přijímá jako dárek, v každém zahradním pozemku roste nejméně jeden druh.

Je to vytrvalá rostlina lilie. Stonek zasahující do země tvoří žárovku, skládající se z měřítek různých velikostí. V létě váhy neustále rostou, nejvzdálenější odumírá. Velikost baňky se u různých druhů liší a pohybuje se v rozmezí od 0,2 do 10 centimetrů.

Stonek je rovný a hladký, obvykle mírně pokrytý listy bez řapíku. Barva stonku je zelená až hnědá. Výška se pohybuje od 25 centimetrů do 1,5-2 metrů. Existují zahradní obři, jejichž stonek dorůstá až 3-4 metry. Listy se také liší v barvě - od zelené po tmavě fialovou, někdy i pubertální.

V osách listů se u některých druhů vytvářejí cibule, které po dozrání zmizí. Z nich rostou nové rostliny.

Hlavní charakteristikou všech lilií jsou šestilisté květy, z nichž každá má 6 tyčinek s dlouhými prašníky. Průměr květů se pohybuje v rozmezí od 2 centimetrů v přírodních exemplářích po 30 centimetrů v hybridních hybridech.

Na jedné rostlině se nachází 2 až 30 květů různých tvarů, shromážděných do květenství různých typů.

lilie

Všimněte si, že v důsledku selekce obdržely některé hybridy jiné charakteristiky. Tam jsou froté lilie s velkým počtem okvětních lístků a druhů, které dorůstají až 100 květin.

Kde roste?

V přírodě se všechny odrůdy lilií vyskytují pouze na severní polokouli - Asie, Amerika, Evropa. Některé oblasti Číny a Barmy jsou známé množstvím přírodních druhů. Lilie si vybírají skalnaté svahy pro život, lesní radosti, v stepních oblastech jsou vzácné.

Zahradní lilie zakořenit v každém regionu, a proto se pěstují všude.

kvetou rozmanitost

Jakou barvu mají lilie?

V průběhu let šlechtění dostali pěstitelé květin různé odrůdy - od bílé až po vínové, téměř černé.Ve většině případů jsou lilie pouze bílé, zahradní krásy září v různých odstínech růžové, oranžové, žluté, červené. Mnoho odrůd má komplexní barvu - od 2 do 3 květů, mají skvrny a pruhy zelených, fialových nebo šeříkových tónů.

Odrůda Mystery Dream se vyznačuje exotickým vzhledem - s dvojitými květy zeleného odstínu a fialovými skvrnami.

Modrá nebo modrá lilie je starým snem letních obyvatel a chovatelů, kteří se na jejich získávání zabývají již mnoho let. Japonci slibují, že je během příštích několika let zruší.

kvetoucí pestíky

Odrůdy

Lilie se dlouhodobě chovají a úspěšně se vyskytuje 10 000 odrůd a kříženců, každý rok se objeví několik stovek nových. Je obtížné pochopit tuto rozmanitost.

V roce 1962 byly rostliny rozděleny do 10 sekcí a pro obyčejné letní obyvatele bylo snazší zjistit, jaké květiny jsou a vybrat si odrůdu.

asijský

Největší skupina druhů a odrůd je 5 tisíc. Zástupci sekce jsou nenároční, snadno zakoření a rozmnožují se, snášejí námrazy a stíny.

Mnoho krásných nádherných kříženců - Mapira, Mystery Dream, Lion Heart. Většina asijských druhů je k radosti mnoha letních obyvatel bez zápachu. Mnoho odrůd kvete až měsíc.

výběr asijských

Sněhurka

Potomci Lilium kandidum se vyznačují sněhově bílými nebo lehce béžovými lístky. Okvětní lístky jsou zaoblené nebo s ostrými hranami, husté, průměr květu je 10-12 centimetrů, vůně je výrazná. Nazývá se také evropský. Milují péči a pozornost, jasné slunce. V mrazu vyžadují úkryt.

Zástupci - Madonna, Apollo.

americký

Charakteristické rysy jsou vysoký stonek (až 1,8 m), vícebarevná, skvrnitá okvětní lístky, zvonovitý nebo trubkovitý. Pochází z přírodních severoamerických druhů.

Vynikající zástupci třídy - Afterglow, Cherry Wood, Del North.

krásné lístky

Longiflorum

Tyto druhy pocházejí z tropických přírodních lilií Asie, v Rusku jsou kvůli nízké odolnosti vůči mrazu vysazeny ve sklenících nebo bytech. Květy jsou podobné dlouhým velkým zvonům (až do výšky 15 centimetrů), stonek není vysoký - asi metr. Mají jemnou vůni.

Populární - White Elegance, White Fox.

Trubkové

Velká lilie - 1000 odrůd. V červenci mají silnou vůni a květ. Jsou nenáročný a otužilý, jako asijské odrůdy, trochu onemocní, vyžadují slunné oblasti.

Vysoký stonek (až 190 centimetrů), velké květové hlavy dělají tubulární odrůdy ozdobnými a oblíbenými u pěstitelů květin. Nejlepší výhledy - Lady Alice, Africká královna, Královské zlato.

Východní

Tato skupina lilií pochází z přírodních rostlin na východě Asie a má 1300 druhů. Květiny se vyznačují vlnitými lístky, velkým průměrem - až 30 centimetrů. Tvar květů je jiný - rovné a zakřivené lístky, trubkovité.

Vynikajícími zástupci jsou Le Rev, Casa Blanca, Canberra, Mero Star.

východní vládce

Pivoňka

Tento název se v klasifikaci oficiálně nepoužívá. Odrůdy pivoňky lze nazvat odrůdy s hustým froté, velkým počtem lístků.

Terry odrůdy - Mystery Dream (nazelenalá barva), Elodie (světle růžový zázrak), Afrodita, Polární hvězda.

Vícekvěté

Počet květů v květenství do značné míry závisí na péči a životních podmínkách rostliny. Následující odrůdy často dávají velké množství květů:

 • Afrodita - až 30;
 • Marlene - 30 - 100;
 • Spring Pink - 30;
 • Red Hot - až 40.

Když fascinují některé odrůdy (Marlene), kvetou až stovky pupenů.

Pozdní kvetení

Koncem července kvetou pozdní odrůdy lilií a kvetou až do září. Pozdě kvetoucí druhy se vyznačují silným stonkem a velkými, jasnými květinami.

Populární pozdně kvetoucí druhy jsou Crystal Star, Rialto, Marco Polo, Double Star, Fata Morgana, Casa Blanca, Pink Perfection.

Jarní růžová

Nedostatečná velikost

Lilie s krátkými stonky zdobí malé květinové záhony bez stínování jiných rostlin. Některé asijské druhy mají tuto vlastnost, jejíž stonek neroste více než 40 centimetrů. V řezu se nepoužívají.Často se pěstuje v květináčích.

Slavné odrůdy - Curitiba, Rio de Janeiro, Sorocaba.

Bez zápachu

Ti, kteří nedokážou vydržet vůni lilie, by si měli vybrat asijské odrůdy a hybridy LA. To platí zejména pro řezání a použití v kyticích. Poznamenejte si ty nejlepší odrůdy - Detroit, Mapira, Lollipop.

Velké hybridy

Velké květiny na vysokých stoncích jsou skutečnou ozdobou zahrady. Největší hybridy:

 1. Květ až 30 centimetrů, bílý a žlutý. Stonek je až metr dlouhý, drží 2 až 12 květů.
 2. Velmi vysoký stonek až 2 metry. Lilie jsou jasně růžové s odstíny fialové, uprostřed je žluto-bílá se zelenými pruhy. Průměr květu je 25 centimetrů.
 3. Dvojitá žlutá - velmi výrazné žluté dvojité květy o průměru 22 centimetrů.
 4. Urandi - květy až 22 centimetrů na vysokém stonku. Barva květů je bílá, oranžová, červená.

jarní růžová

Takové řezané květiny jsou obzvláště dobré.

Vysoký

Rostliny s dlouhými stonky jsou zasazeny do samostatné skupiny, takže nezakrývají ani nestínají jiné květiny. Nejkrásnějšími liliemi jsou Afterglow (2 metry), Břidlicové ráno (1,5 metru), Claude Shride (190 centimetrů), Růžová dokonalost (180 centimetrů). Od sebe stojí Cardiocrinum, které dorůstá až 4 metry.

Populární odrůdy

Odrůdy, které pěstitelé květin milovali, se snadno pěstují, krásné. Důležitou odrůdovou charakteristikou pro Rusko je odolnost proti mrazu. Mnoho letních obyvatel miluje lilie, které snadno snášejí nedostatek světla a na zimu nepotřebují přístřeší.

výška stonku

Marlene

Výška stonku - až do metru. Květiny - jemný růžový odstín s tmavými tyčinkami. Zdravá silná rostlina odrůdy Marlene má často fascie, což vede k tvorbě velkého počtu vaječníků - 30 - 100. To se děje po dobu 2-3 let.

S 2-3 pupeny, lilie jsou velké velikosti, s multilowering, což je jedna z hlavních charakteristik odrůdy, jednotlivé prvky nejsou tak velké a krásné.

Červený Twin

Různé asijské lilie s velkými květy (až 16 centimetrů) jasně červené barvy. Stonek je silný a vysoký (do metru). Na jedné rostlině kvetou až 8–12 květů, které vypadají jako skutečná kytice. Froté květiny - tyčinky rostly a proměnily se v další hrobky uvnitř houštiny. Kvetení - červen-červenec.

Lady Alice

Rafinovaná a okouzlující lady Alice patří k tygřímu druhu. Ve středu bílých okvětních lístků je žlutooranžový pruh, okvětní lístky jsou ohnuty směrem ke stonku. Kvetoucí v srpnu. Květiny visící, 2 - 15 na květenství.

Stopka je pokryta přisedlými listy s mírným lemem. Toleruje mrazy až do -35 °.

Lady Alice

Fialový princ

Jemné fialové lilie rostou na vysokém, robustním stonku. Okvětní lístky jsou lesklé, lesklé. Jedna rostlina produkuje až 30 pupenů. Neporušené pupeny vypadají téměř černé.

Triumfální

Zástupce LO-hybridů netoleruje dobře mrazy, vyžaduje izolaci na zimu. Pozoruhodně krásná květina až do průměru 25 centimetrů - bílé okvětní lístky s lila-růžovým středem, lehce stočené ke stonku.

Bílý triumf

Bílé květy se zeleným středem budou skutečnou ozdobou květinové zahrady. Jejich velikost dosahuje 20 centimetrů, okraje okvětních lístků jsou mírně zakřivené dozadu. Květiny vypadají dobře v kytici s gladioly, gerbery.

Bílý triumf má výrazný zápach, stonek je až 120 centimetrů, 3-5 pupenů v květenství.

Bílý triumf

Slečno Fairyová

Slečna Feya je purpurově červená se skvrnami podél okvětních lístků a tenkým bílým okrajem kolem okraje. Produkuje až 30 květů na stopce s výraznou vůní lilie.

V zimě rostlina potřebuje úkryt, protože mrazuvzdornost je slabá. Kvetoucí - v polovině nebo na konci léta. Rostlina je velká - stonek je až 1,5 metru.

Černé kouzlo

Black Charm potěší milovníky tmavých barev. Barva okvětních lístků je červeno-černá, jasně oranžová tyčinka oživí mísu. Ponurá krása uvolňuje 3 až 6 květů na stonku až do výšky 80 centimetrů.

Kvete přátelsky a hojně, nenáročný, vhodný pro pěstování nezkušených letních obyvatel.

Královská lilie

Tento druh přesně odpovídá názvu - květy jsou bílé, silně otevřené, tyčinky a uprostřed květu jsou oranžově-žluté. Květenství - až 7 pupenů. Rostlina je nenáročná, kvete za jakýchkoli podmínek.

Bílý triumf

Kudrnatá lilie

Květina se silně zkroucenými lístky má několik jmen - svatojánský, kudrnatý, turecký. To si všimli pěstitelé květin po dlouhou dobu v lesích Evropy a Sibiře. Choval se od 18. století ve sklenících.

Název - Lilium martagon. Lilie této odrůdy nejsou nejoblíbenější, i když stránky zdobí dobře. Odrůdy Martagon jsou barevné v různých barvách - oranžová, fialová, žlutá. Kvetení - 2-3 týdny v poslední části června. Dobře snáší silné mrazy.

Pyramidální lilie

Pyramidové odrůdy se nazývají odrůdy, které jsou náchylné k fascinaci, tj. Sestřih a zahušťování stonku. Významným zástupcem je Marlene, další odrůdy jsou Red Hot, Afrodita, Iliya. Květinářství považuje termín „pyramidální“ za nesprávný.

Čínský Belamkanda

Křehká rostlina s tenkými pestrobarevnými lístky, pro špinění dostala název "tygří lilie". Květiny jsou jasnější a výraznější s každou sezónou. Má několik hybridů:

 • flava - čistě žluté květy bez skvrn
 • ventilátor - oranžové pupeny, stonek s bazální zelenou rozetou;
 • purpurea jsou růžové a bílé tečkované květy.

Rostliny se zakořenily dobře a potěšeně kvetou dlouhou dobu.

Čínský Belamkanda

Africká lilie

Agapanthus je původem z jižní Afriky. Podlouhlé, jasně zelené listy tvoří hustý růst poblíž země. Stopky jsou dlouhé, drží kytici středně velkých květů. Rostlina patří do rodu Agapant, nazývá se pouze lilie.

Barva okvětních lístků je bílá, modrá, fialová, modrá. V květenství se sbírá až 200 květů.

Giant Lily Cardiocrinum

Tento druh je vhodný pro pěstování trvalých, sebevědomých pěstitelů květin. Kardiokrinový květ jednou, 3-4 roky po výsadbě, porodí děti a umírá. Rostlina je skutečný obr, stonek je dutý, tlustý (do průměru 6 centimetrů), výška je 1,5-4 metry, v závislosti na odrůdě.

Lilie jsou velké, bílé, s jasnými pruhy uprostřed okvětních lístků. Rostlina má skutečně královský vzhled, stoupá nad všemi rostlinami, nebude fungovat na vytvoření souboru s Cardiocrinum v květinovém záhonu. Kardiocrinum se obvykle vysazuje do samostatných skupin; házením semen vytváří obři celé houštiny.

Druhy Cardiocrinum - Glen, Chinese, Giant.

obří kardiocrinum

Trpasličí lilie

Malá lilie s tenkými jemnými červenými lístky. Výška rostliny nepřesahuje 70 centimetrů, lilie je střední velikosti (až 4 centimetry), klesá. Kvetení v červnu, asi 2 týdny.

Poznámka: Trpasličí lilie příznivě zdobí skalnaté zahrady a vysokohorská skluzavky, které jsou u pěstitelů květin velmi oblíbené.

Pokoj lilie

Pěstování lilií v bytě umožňuje obdivovat kvetení nejen v létě. Pro pěstování květináčů se vybírají ozdobné odrůdy s krátkým stonkem a svěžími květinami.

květina u okna

Nejlepší výhledy do interiéru jsou:

 • Velitel;
 • Císařovna Číny;
 • Královské zlato;
 • Trpasličí lilie;
 • Královský.

Doma pěstitelé květin často pěstují odrůdy na otevřeném prostranství, které v bytě hojně kvetou.

Různé odrůdy a hybridy činí lilie oblíbenou květinou v letních chatkách. Asijské druhy rostou a dobře se rozvíjejí ve všech regionech Ruska a nevyžadují růst. Lily vypadají skvěle v ceremoniálních kyticích a mimo jiné v zahradě.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně