Popis nejlepších odrůd plamének a charakteristik odrůd

Všechny kvetoucí rostliny milují všichni letní obyvatelé. Clematis kvetou dlouhou dobu, keře jsou jednoduše pokryty pupeny, jemná vůně je doplňkem krásy. Altány a stěny jsou zdobeny plaménky, ze všech vinic se zakořenila nejlépe v našich květinových záhonech. Zvažte hlavní odrůdy a typy plamének, abyste věděli, co si vybrat pro svůj web.

Botanický popis druhové diverzity plamének

Clematis jsou vytrvalé rostliny, které patří do rodu clematis (jak se často říká) rodiny pryskyřičné. Mezi druhy jsou stálezelené a opadavé.

Většina plamének jsou vinné révy, které se drží na podpěrách se stopkami listů. Existují druhy se vztyčenými stonky, ve kterých listy nejsou schopny uchopit podporu. Ve většině druhů jsou výhonky bylinné a odumírají na zimu, v jiných jsou mladé dřevité výhony ponechány v zimě.

Květiny nemají okvětní lístky, perianty (sepaly) jsou malovány v různých barvách. Rozlišují se druhy s velkým květem a odrůdy plamének, dělení se provádí také podle barvy sepálů. Další charakteristikou druhu je bod klíčení semen - nadzemní, střední a podzemní.

Místo vzniku pupenů je důležitá druhová charakteristika, řekneme o tom samostatně. Klasifikace se také provádí podle doby květu - s pozdním obdobím klematis potěší oko až do pozdního podzimu.

Důležité: mnoho plamének vykazuje pozoruhodnou zimní odolnost, která jim umožňuje růst v jakékoli oblasti.

 popis květu

Odrůdy lián, v závislosti na místě vzniku květů

Místo vzniku pupenů a květů je jednou z hlavních charakteristik odrůd. Definuje pravidla pro prořezávání keře tak, aby rostlina potěšila hojné kvetení. Clematis jsou na tomto základě rozděleny do 3 skupin.

Květiny na výhoncích minulosti i současnosti (I skupina)

Tato skupina zahrnuje odrůdy, které kvetou na přezimovaných výhoncích. Když mladý růst získá sílu, objeví se na něm pupeny. První květ je červen, druhý je srpen až září.

květiny na výhonky

Clematis the Woolly

Clematis Woolly kvetou dvakrát ročně, v závislosti na tom, kde se pupeny tvoří. Květy jsou velké (až 20 centimetrů) a silně otevřené, výhonky jsou tenké a jemné. Vlněné odrůdy dobře nesnášejí mráz. Barva okvětních lístků je světlá, od modré po růžovou.

Zástupci - Lawsoniana, Hybrida Sieboldii.

Clematis Sprawling

Nazývá se také Patens. Délka vinné révy dosahuje 3,5 metru. Květy jsou obvykle osamělé, mají různou barvu - od bílé po tmavě modrou. Tvar je často ve tvaru hvězdy, někdy dvojitý.

Nejkrásnější jsou Joan Pikton, Multi Blue.

šíření plamének

Květiny na výhoncích běžného roku (skupina II)

Tato skupina kvete pouze na mladých výhoncích aktuálního roku.

Clematis Jacques

Mezidruhový hybrid. Stonek Zhakmanova plamétu dorůstá až na 4-5 metrů. Vyznačují se hojným kvetením od července do září. Květy jsou silně otevřené, sepály jsou hladké, někdy se na sobě navrstvují. Barva je jasná, převládající barvy jsou modrofialové. Okvětní lístky mají někdy pruhy, změny tónů, tahy.

Většina odrůd Jacquemana roste v Rusku dobře. Nejslavnější jsou Cikánská královna, Lilac Star, Hagley Hybrid.

Clematis Viticella

Keřové liany dorůstající do 3-4 metrů. Květiny v této skupině jsou otevřené nebo visící. Převládající barvy jsou růžová, fialová, červená. Rozkvete na mladých výhoncích od května.

Nejlepší - Madame Grange, Ville de Lyon, Forest Opera.

Odrůda Viticella

Clematis celého listu

V přírodě roste na stráních u vody. Stonky jsou vztyčené a načervenalé. Květiny mají podobný vzhled jako zvony, hlavy jsou sklopeny, neliší se ve velkých rozměrech (6 centimetrů). Odrůdy - Clematis Duran, paměť srdce.

Květiny na výhonech v loňském roce (skupina III)

Na přezimovaných výhoncích plamének je pozorováno hojné přátelské kvetení.

Clematis Alpina

Alpské odrůdy se vyznačují dlouhým stonkem (až 3 metry) a láskou polostínovaných oblastí. Květiny - široké, napůl otevřené zvony. Zbarvení - růžová, fialová, bílá.

Odrůdy - Albina Plena, Pamela Jackman.

vysokohorský květ

Clematis Florida

Odrůdy Lianas of Florida dorůstají na 1,5 až 2 metry. Květy jsou velké, ve tvaru kříže nebo hvězdy. Na loňských výhoncích kvetení začíná v květnu, na mladých výhoncích v červnu a pokračuje až do října, kdy je příznivé počasí. U starších výhonků je většina květin dvojitá a mírně dvojitá.

Nejlepší odrůdy jsou paní Cholmondeli, Jeanne D'Arc, Daniel Deronda, Kid.

Horská plaménka

Horská plaménka byla nalezena v Himalájích. Je to opadavý liana, který v přírodě kvete bíle nebo světle růžově. Kultivary mohou mít různé barvy - od bílé po tmavě růžovou a šeříkovou.

Horská plaménka s přístřeškem odolá teplotám až -40 °.

růžový plot

Byliny, keře a podrosty

Jednou z charakteristik plamének je stupeň lesnatosti výhonků. Na tom závisí vzhled rostliny. Podívejme se na hlavní skupiny.

Bylinné

Tyto rostliny jsou dekorativní, nenáročné, rostou po dlouhou dobu na jednom místě. Bez podpory rychle pokryjí celou plochu zeleným kobercem. Péče je jednoduchá - úplné ořezávání kořene.

Clematis rovný

Stonek dorůstá až 1,5 metru, nelepí se sám, musí být vázán k podpěře. Kvetou s malými, velmi voňavými bílými květy, které voní ještě silněji na slunci. Potěší kvetení asi měsíc.

stonek bílý

Keře

Tvrdý, tuhý stonek dorůstá až na metr. Může být tvarován podle požadovaného vzhledu. Okrasné neméně bylinné. Dobře zimují na otevřeném poli.

Tip: druhy keřů jsou vhodné pro pěstitele květin, kteří nechtějí, aby rostliny šplhaly po zdech a nechtějí podporovat.

Clematis Patens

Skupina Patens je odvozena od přírodního druhu Clematis patens. Stonek dorůstá až 3,5 metru. Froté květiny se získávají ze starých výhonků, u mladých - jednoduše.

Vynikající odrůdy - Diamantina, doktor Rappel, Arctic Queen.

Clematis Lanuginoza

Květy této skupiny jsou ve tvaru kříže, hvězd nebo disků. Květy jsou osamělé, s dlouhýma nohama. Základní barevné tóny jsou růžové nebo lila. Liana dorůstá až 2,5 metru, tenké výhonky. Průměr květu - 10-20 centimetrů.

Odrůdy - Ballerina, Ball of Flowers, Olympics-80.

Lanuginose okvětní lístky

Clematis the Burning

Liány tohoto druhu dorůstají do 5 metrů, mají husté husté dekorativní listy. Květiny vypadají jako malé kříže, protože mají 4 okvětní lístky. Kvetou velmi hojně a pokrývají hustou stěnu listů. Květy sladce voní medem a mandlemi. Velmi vytrvalé.

Polo keře

Clematis celolistý má nepřilnavé vinné révy, které dorůstají až 3 metry. Spodní část je dřevitá, bylinná a vyžaduje prořezávání na zimu. Květiny - napůl otevřené a visící (až 12 centimetrů) ve formě zvonů.

Odrůdy - Alyonushka, Aromatic, Sizaya Bird.

Clematis Texas

Roste přirozeně v jižní severní Americe. Polokřídlý ​​nebo bylinný druh se silnou liánkou. Květiny připomínají tulipány s ohnutými lístky, tenké nohy až 15 centimetrů dlouhé. Květy na mladých výhoncích.

travnatý vzhled

Clematis of Tangut

Tangutové druhy plamének mají středně velké květy (až 5 centimetrů) s tulipánovitými hlavami. Mají hranaté stonky s velkým počtem výhonků, dorůstající až do 3-6 metrů. Listy jsou vzácné, pokryté květinami. Hlavní tóny v barvě pupenů jsou bílé a žluté.

Populární odrůdy jsou Anita, Bill Mackenzie, Grace, Radar of Love.

Clematis Barshchevikolistny

Tento druh je původem z Číny a Koreje. Má dekorativní listoví - husté, světlé, kožovité. Květenství - lata, květy připomínají hyacinty, tóny - bílo-modro-modrá. Pupeny jsou středně velké, ale ve hmotě vypadají krásně.

Clematis Integrifolia

Celolistý druh Clematis integrifolia je zařazen do samostatné skupiny. Pupeny jsou jednoduché nebo spojené 3, tvar je zvonovitý. Sepals - 4-5, oni kroucení a ohýbat v procesu růstu. Nejlepší kvetení na mladých výhoncích, kde pupeny dorůstají až 12 centimetrů.

Révy se silně pletou a slabě přilnou, takže je třeba je svázat. Po ořezávání mladých výhonků dobře zimují v chladných oblastech.

Clematis integrifolia

Clematis Brown

Tento typ plamének pochází z asijského regionu, roste na Dálném východě, Kamčatce. Květiny se podobají sklenicím s žebrovaným povrchem, hlavy jsou sklopeny dolů. Špičky jsou mírně zakřivené. Velikost je malá - pouze 4 centimetry.

Název clematis byl uveden pro barvu květů - hnědá, fialová, hnědá. Sepals jsou pubertální. Bloom - červenec-srpen. Liana je dlouhá - 4 metry.

Ve většině regionů, včetně Jakutska, roste hnědý plamének dobře. Vypadá působivě vedle jehličnanů, které se často používají při skupinové výsadbě.

Jak se plamének liší podle velikosti květu

Clematis se pěstuje v pozemcích pro své květy, které jsou velmi rozmanité. Velikosti květů se liší v širokém rozmezí - malé (3-5 centimetrů), velké květy dosahují 25 centimetrů.

velikost květu

Velkokvětý

Rostliny s velkým květem jsou skutečnou ozdobou zahrady. Většina letních obyvatel má tendenci volit právě takové typy.

Velkokvětý je hlavní rozdíl mezi hybridy následujících skupin:

 1. Zhakman. Šálky rostou až na 12-20 centimetrů. Nejlepšími představiteli jsou Zhakmani, Queen, Luther Burbank (do 25 centimetrů), Blue Flame.
 2. Florida. Paní Cholmondeli má hlavu až 12 centimetrů, froté.
 3. Patens. Zástupci - Andromeda, prezident. Jednotlivé květy dorůstají až 22 centimetrů ve tvaru hvězdy.
 4. Lanuginose. Obvykle modré a fialové tóny. Nejlepší - olympiáda 80, princ Hendrick.
 5. Viticella. Poháry dorůstají až 12 centimetrů. Zástupci - Alexandrite, Ville de Lyon.

Mnoho z těchto druhů hojně a dlouho kvetou.

Malý květ

Lomonosov, které mají malé květy, obvykle kvetou hojně a na dlouhou dobu. Keře jsou doslova pokryty pupeny, které mají často vynikající tvar a příjemnou vůni.

Avantgarda se vyznačuje různobarevností se sepály červeného odstínu (až 5 centimetrů) a růžovým středem. Světlé pupeny zcela zakrývají listoví, takže keř roste červeně.

Jiné populární drobnokvěté plamétky jsou Vitalba, Memm, Midwell Hall.

 poseté pupeny

Barevné odrůdy plamének

Je jednodušší pro jednoduché pěstitele květin rozdělit rostliny podle barvy okvětních lístků. To není v souladu s botanickými pravidly, ale je vhodnější vybrat odrůdu touto metodou. Lomonosos se vyznačují širokou paletou barev.

Závažnost barvy a její tón je ovlivněna povětrnostními podmínkami, silným nebo nízkým osvětlením keře. To je patrné zejména u pruhů a úderů na okvětních lístcích. Některé druhy kvetou v jedné barvě a končí v jiné.

Bílé odrůdy plamének

Bílá barva sepals je považována za vynikající, elegantní keře v létě připomínají jaro.

sepalsové zbarvení

Odrůda Jana Pavla II

Pýcha polského výběru je jedním z nejoblíbenějších letních obyvatel. Kvete po dlouhou dobu (červen - září). Sněhobílé sepaly s nezřetelným narůžovělým pruhem uprostřed, jasnějším koncem léta. Prašník červeného tónu.

Rostlina je odolná, dobře zima. Vynikající dekorace pro trellises, altány díky dlouhému stonku, který dorůstá až 4 metry.

Odrůda Jeanne D'Arc

Když Jeanne rozkvétá, kompletně skrývá zelení sněhově bílou pěnou okvětních lístků. Průměr - 20 centimetrů, výrazný froté (24 okvětních lístků). Velké šálky jsou zdobeny žlutými prašníky. Nádherně krásná rostlina. Prýmky zelené keře, vytvářející nádherné zahradní dekorace.

Variety Arctic Queen

Kvetou s bujnými bílými dvojitými květy, žlutým prašníkem. Choval v Anglii. V červnu, kvetoucí na starých výhoncích, do srpna pupeny kvetou na nových výhoncích.

Arktická královna

Odrůda Bella

Nádherné květiny, podobné hvězdám (15 centimetrů), úzké okvětní lístky, nezavírejte. Sepals jsou zpočátku krémově žluté a postupně zbarvují na bílou. Stonek je až 2,5 metru. Není náchylný k plísňové infekci.

Modré odrůdy plamének

Modré barvy jsou výrazné, kontrastují s obecným zeleným pozadím letních chatek. Modrá také patří do této skupiny, protože intenzita barev do značné míry závisí na povětrnostních podmínkách, osvětlení a péči. Všimněte si také, že během sezóny se může modrá barva změnit na modrou a naopak.

Modré světlo třídy

Květy této odrůdy jsou známé svou zdvojeností, která je pozorována na výhoncích jakéhokoli věku. Okvětní lístky jsou levandulově modré, světlé a výrazné. Malá velikost vinné révy vám umožní pěstovat Modré světlo na malých plochách a balkonech. Květy dorůstají až 15 centimetrů, horní sepaly jsou úzké, ve tvaru šipky.

Modré světlo

Odrůda Clematis Durana

Clematis sepals mají tmavě modrou barvu, průměr otevřené květiny dosahuje 12 centimetrů. Prašníky jsou žluto-modré. Počet sepals je 4, velmi zřídka až 6. Bush roste až 2 metry, listy jsou husté zelené a šťavnaté.

Odrůda generál Sikorsky

Velké květy výrazné modro-fialové nebo fialové barvy zakrývají trny a ploty souvislou přikrývkou. Okvětní lístky jsou široké, celá květina je plochá a dosahuje průměru 20 centimetrů. Kvete dvakrát ročně, dává přednost temným oblastem bez nadměrného slunce.

Variety H. F. Young

Velikost květů dosahuje 18 centimetrů. Kvete dvakrát, v první vlně - s dvojitými jednolůžkovými květy, na podzim - s jednoduchými květy. Sepaly jsou modro-modré, prašník je žluto-bílý.

Generále Sikorsky

Žluté odrůdy plamének

Žluté odrůdy vytvářejí veselou náladu, pupeny jsou viditelné z jakékoli vzdálenosti a potěší oko.

Variety Gray clematis

Listy tohoto plamétu jsou šedé. Květiny mají žluto-zelený odstín, sedí na tenkém stonku, počet sepálů je 4, jsou mírně zvlněné směrem ven. Distribuováno v Číně a Mongolsku, které se nachází v jižní části Sibiře. Liana dorůstá až 5 metrů, ve středním pruhu může plamének zamrznout.

Raederova odrůda

Malé zvlněné zvony (délka - 2 centimetry) světle žlutého tónu se shromažďují v květenstvích. Mají mírnou příjemnou vůni. Redera patří mezi polo keře, dorůstá až 3 metry. Kvete dobře v mírném vlhkém podnebí.

visící zvony

Variety Pilchatolistny

Přírodní druhy pocházejí z Dálného východu. V přírodě se serratus nerozlišuje hojným rozkvětem, tvar je zvonovitý, sepálové se v průběhu času silně otevírají, sedí na tenkých pediklech (4-6 centimetrů). Mají špičatý tvar, vnitřní část je lemovaná. Barva je světle žlutá.

Pozoruhodným představitelem skupiny je Golden Tiara s nádhernými jasně žlutými lístky a lila-žlutým středem.

Růžové odrůdy plamének

Růžové květy milují všichni květinářství, jsou roztomilé a jemné.

Josephine odrůda

Květy dosahují v průměru 20 centimetrů, silně dvojité. Dolní okvětní lístky jsou širší, otevřené. Horní okvětní lístky jsou pevně válcované, postupně otevřené. Jsou užší než spodní, ve středu mají jasnější pruh. Barva - fialová růžová.

Při pěstování ve stinné oblasti nejsou na okvětních lístcích žádné pruhy. Po úplném otevření se květina změní na svěží hustou pompom nádherné barvy.

ruce v Josephine

Variety Madame Baron Vilar

Keř se ve vysoké zimní odolnosti vydrží, Bush zůstává životaschopný po dlouhou dobu. Kvete hojně. Okvětní lístky jsou lila-růžové, postupně se rozjasňují. Počet sepals je 5-6. Liana se táhne až 3 metry. Clematis kvete od poloviny léta na mladých výhoncích.

Variety Pink Fantasy

Krásná odrůda s květinami v jemném růžovém odstínu. Pod okvětními lístky je tmavší tah, růžové lístky vyrazily třešňové tyčinky. Kvetou se spoustou květin. Lze pěstovat v květináči. Stonek dorůstá až 3 metry.

Doba květu je červenec-září.

Odrůda Asao

Japonská odrůda byla uvedena na trh v roce 1971. Květy jsou slabě dvojité, výrazné růžové barvy (některé považují za červené), střed okvětních lístků je méně zbarvený. Tyčinky jsou tenké a žluté.

Když rostou na jasném slunci, ztrácejí svůj dekorativní efekt a rychle se rozpadají, je lepší udržovat částečný stín. Rychle se motají kolem svislých podpěr - stromů, keřů. Stem - až 3 metry. Často pěstované v nádobách.

Japonský vzhled

Odrůdy clematis tolerantní ke stínu

Mnoho druhů a odrůd plamének roste dobře ve stínu, nepotřebují jasné slunce. Někteří upadají do jasného světla, hroutí se a ztratí svůj dekorativní efekt. Pěstují se pod stromy, v blízkosti plotů.

Clematis Vanguard

Clematis má veselý slavnostní vzhled - spodní sepaly jsou jasně červené, horní tvoří samostatný květ světle růžového odstínu. Květina je froté a hustá, s průměrem 10 centimetrů. Existuje mnoho pupenů, jsou jasné a nápadné. Liana - 2,5 metru.

Kvetení trvá celé léto.

Clematis Anastasia Anisimova

Clematis kvete na výhoncích běžného roku s otevřenými květy se 4-7 sekcemi. Barva - světle modrá, ve středu světlejší, prašníky osvěžují květ žlutým nádechem. Okvětní plátky s leskem, na konci květu ohnout směrem ven. Clematis této odrůdy lze klasifikovat jako milující stín, nevyžaduje pro trvalé kvetení neustálé osvětlení.

Kvete v červnu, pak se objevují nové pupeny na konci léta.

Anastasia Anisimova

Clematis Ballerina

Exponované bílé květy plamének vypadají jako baletní tutu. Počet sepals je 5-8. Uprostřed jsou tmavě šedo-třešňové prašníky. Odrůda je známá od roku 1967, oblíbená u milovníků plamének. Kvete v červnu, na loňských výhonech, opět na mladých - srpen, září.

Clematis Gypsy Queen

Nádherné plamének Gipsy Queen neztrácí svůj barevný jas během dlouhého kvetení, zůstávají fialově fialové. Povrch sepálů je sametový. Natáčení dává až 20 pupenů. Kvetení pokračuje až do mrazu.

Jedna z nejstarších a nejpopulárnějších odrůd clematis ze třídy Jacquemann.

Cikánská královna

Odrůdy Clematis kvetou celé léto

Mnoho druhů a kříženců plamének potěší letní obyvatele s konstantním kvetením v létě.U některých existuje určitá mezera mezi časnými a pozdějšími daty. Brzy dvojité květiny na konci sezóny mohou být nahrazeny jednoduchými květy s jednou řadou sepálů.

Arabella

Mrazuvzdorné Arabella kvetou celé léto a teplá část podzimu. Měkké stonky bez podvazku se rozkládají krásně po zemi a zabírají celou oblast. Květiny se vyznačují nádherným jasně modrým nebo modrofialovým odstínem. Existuje mnoho pupenů, které zcela pokrývají listoví modrým kobercem. Arabella vypadá dobře, když pletete zelené keře jiných rostlin.

mrazuvzdorná arabella

Generále Sikorski

Široké sepaly této odrůdy jsou spolu podobné talířku, mají bohatou fialovo-fialovou barvu a výrazné žluté prašníky. Hustá stonka je těžká, klematis může poškodit rostliny v okolí, pokud nejsou správně připojeny.

Rostou dobře v částečném stínu, kvetou v červnu a kvetou až do poloviny podzimu.

Romantika

Sekle odrůdy Romance jsou tmavě fialové, ve stínu květy vypadají černé. Okvětní lístky osvěží jasně žlutá prašník. Odkazuje na dlouho kvetoucí odrůdy, pro které ji pěstitelé květin milují. Délka stonku je 2,5 metru. Dobře se točí, proto se používá pro vertikální kultivaci.

sepal barva

Clematis je vynikající volbou pro zahradní pozemky. Světlé keře zdobí oblast bohatým květem po celou sezónu. Nenápadné rostliny dobře přežijí tvrdé ruské zimy. Mnoho hybridů nevyžaduje jasné slunce a krásně kvetou v částečném stínu.

Po zvládnutí pravidel prořezávání a tvarování keře pěstitelé získají nádherně krásnou rostlinu, která se stává skutečnou ozdobou zahrady, balkonu nebo bytu.

Recenze
 1. Eleno
  7.07.2020 11:48

  Koně a lidé jsou zmatení! Z každého místa, kousek po kousku, se ukázalo kaše-malasha.

  Odpovědět
  • admin
   7.07.2020 14:04

   Dobrý den!
   Je dobré, že ctíte klasiku a snadno citujete Lermontovova díla. Pravděpodobně by se kromě úcty k dílu slavného básníka mělo jednat také s porozuměním práci těch, kteří naplňují stránky obsahem. Náš tým zaměstnává profesionály, kteří se zabývají zemědělskou technologií více než jeden rok. Pokud chcete něco nabídnout, buďte konstruktivní.

   Odpovědět
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně