Jak můžete propagovat plamének doma a v jakém období

Dnešní „hrdina“ se často vyskytuje v záhonech a trávnících, ale objevuje se již v podobě sazenic. Hořivá otázka, jak a kde propagovat trvalé klematis starosti, zkušené amatérské zahrádkáře a začátečníky. Rostlina patří do rodu lianů, zdobí altány, nádvoří a fasády. Kvetení (v závislosti na odrůdě) připadá na různá období - od dubna do srpna včetně.

Kdy je nejlepší čas na rozmnožování rostliny?

Nuance chovu liana zahrnují přesné datum výsadby na otevřeném prostranství. Zkušení zahradníci určili 2 vhodná časová období:

  1. Na jaře.
  2. Podzim.

Obě možnosti vyžadují soulad s doprovodnými podmínkami, kombinaci teploty vzduchu a vlhkosti půdy. Na jaře je důležité přenášet sazenice před zahřátím a na podzim před začátkem chladu. Obě metody jsou rovnocenné: podle jednoduchých pravidel výsadby dávají očekávaný výsledek - zdravou kvetoucí rostlinu.

Zahradníci praktikují namáčení sazenic před výsadbou - jednu hodinu ve vodě s přídavkem manganistanu draselného ("manganistan draselný"). Dočasné „bydliště“ plamének je přijatelné na jakémkoli vhodném místě v zahradě nebo na pozemku.

Vázání na podpěru, stejně jako zařízení mulčovací vrstvy, je jednou z hlavních podmínek výsadby.

Reprodukce se provádí na jaře nebo na podzim, z čeho vybírat. Ale podzim je znalci považován za výhodnější. Chov klematis se provádí pomocí semen, řízků, řízků nebo dělením keře. První metoda se častěji používá u rostlin s malými květenstvími, pro zbytek se používají řízky, dělení a vrstvení.

Na jaře

Aby byl postup přistání úspěšný, musíte nejprve vykopat díru dostatečné hloubky. Ve spodní části musí být vytvořena drenážní vrstva (nejméně 15 centimetrů). Udělá to cihla nebo velká sutina. Směs pro samotný sazenice plamének je připravena několika způsoby. Například mísí úrodnou půdu s hnilobným hnojem, dřevěným popelem, pískem. Superfosfát se přidává do půdy jako hnojivo. Všechno je důkladně promícháno, nalito do jámy.

jak šířit plamének

Sazenice jsou ponořeny do směsi, takže kořenový límec je skrytý, posypaný zeminou. Na konci procesu musí být pouzdro hojně napojeno. Na jaře se plamének někdy šíří jedním ze stávajících způsobů, ale většina zahradníků to raději odloží na podzim.

Na podzim

Zkušení „clematisté“ nazývají září jako přechodné období pro podzimní výsadbu, a ne říjen, jak je obvyklé u některých jiných rostlin. Pokud požadovaný termín chybí, nezáleží na tom.Sazenice se převezme v technické místnosti, sklepě nebo suterénu a na jaře půjde k zemi.

Rostlina je schopna trvale se rozvíjet na jednom místě po dobu 3 dekád, pokud je stanoven správný (a okamžitě) výsadbový bod. Opalování na volném prostranství je kontraindikováno pro sazenice a pro klematis dospělých. Výsadba v blízkosti stěn budov (plot nebo plot) by také neměla být vysazena. Liana není trvanlivá - silné poryvy větru mohou snadno rozbít květiny nebo rozbít kmen.

jak šířit plamének

Nemá rád plamének a nadměrně vlhký nebo s vysokou hladinou podzemní vody, ponořenou zeminou, kyselou (s pH vyšším než 6,5 jednotek). Hliníková směs je zvolena komplexní, s povinným odvodněním dna zákopu nebo jámy (hloubka - asi 2 délky lopatkového bajonetu).

Je lepší posypat krk kořene pískem a ne zemí, takže pod ním jsou skryty 2 spodní pupeny.

Rostlina zasazená správně a včas bude silnější během zimy, získá sílu a s příchodem tepla začne potěšit velkými a častými květenstvími. Na podzim se provádí transplantace nebo reprodukce klematis. K tomu použijte dělení keřů nebo metodu vrstvení.

Léto

Letní období se používá k šíření plamének. To je lepší, než koupit „prase v hrabství“ - řízky od soukromých vlastníků nebo zahradní partnerství s neznámou budoucností. A levnější kromě. K tomu je vybráno období od května do července (přesné datum závisí na klimatické zóně).

jak šířit plamének

Metody šlechtění pro klematis

Liana clematis se může množit několika nezávislými způsoby. Jsou to řízky, vrstvení, dělení dospělé rostliny. A stále existuje nejobtížnější a nepopulární metoda - výsadba semeny. S výhradou minimálních požadavků nezbytných pro pěstování plamének poskytne tento proces očekávaný výsledek.

Zelené řízky

Aby bylo možné pěstovat kompletní a zdravou rostlinu, je důležité nevynechat začátek řezání řízků. Pro jižní regiony je to období od května do června, severní regiony a Střední pás - červen, první desetiletí července. Připravenost k roubování se kontroluje takto: střílení ohnuté rukou se nerozbije. Druhým znakem je vázání pupenů na plamének (výskyt jednotlivých květenství).

jak šířit plamének

Stejně důležité je připravit hliněný substrát pro budoucí sazenice plamének. Obvykle se mísí z říčního písku, rašeliny a černé půdy. Reakce je mírně kyselá.

Lignifikované řízky

Z vytvrzených odřezků plamének nejsou vhodné všechny, ale ty se 2 internodami. Musí být pečlivě řezány a poté zakořeněny do země. Směs musí být volná, s dobrou propustností. Je vhodné jej oplodnit rašelinovým nebo minerálním komplexem.

Řezání je osázeno zvláštním způsobem: jedna internoda je posypaná zemí, druhá je ponechána na povrchu. Sazenice potřebují pravidelné, ale ne příliš zavlažování. Po dosažení výšky 10 cm se výhonky sevřou, aby stimulovaly růst kořenového systému. Asi po roce se zesílené plamény vysazují na otevřeném prostranství.

jak šířit plamének

Vrstvy

Tato metoda je jednoduchá, ale dostatečně účinná. Používá se na podzim. Pěstované výhonky plamének jsou pohřbeny a postupem času klíčí čerstvé klíčky, stávají se nezávislými rostlinami. Na jaře se vynoří vrstvy, zesílí se a na podzim je lze oddělit od mateřského kmene plamének, zasazeného na nové místo.

Rozdělení keře

Chcete-li použít tuto metodu, budete muset vykopat celé pouzdro plamének. Obvykle se tento postup provádí, když rostlina dosáhne věku sedmi. Působí opatrně, aby nepoškodily kořeny keře. Rostlina se promývá pod tekoucí vodou, dokud se hlinitá hrudka nevymyje.

jak šířit plamének

Dále pomocí ostrého nástroje (nůž nebo lopata) rozdělte keř na požadovaný počet částí tak, aby byly zachovány kořeny a pupeny.Předpokládá se, že rozdělení lze provést bez omezení v průběhu roku - na jaře, na podzim nebo v létě.

Semena

Výsadba semeny vyžaduje „výběr“ plodů plamének sklizených na podzim, aby bylo možné vybrat velká a zdravá. Tato podmínka je nutná, jinak z ní nic nepřijde. Pak se vybraná semena namočí (po dobu 10 dnů, už ne). Výsev se provádí v předem vybraných sazenicích, květináčích.

Nádoby jsou naplněny směsí zeminy a písku. Vysazená semena ponechte ve skleníku nebo skleníku (teplota by měla být alespoň 30 stupňů). Sazenice se pravidelně zalévají, když se objeví 2 listy, provede se sběr.

jak šířit plamének

Výsadba semen doma

Chov klematis doma není problém pro někoho, kdo věří ve své vlastní schopnosti a chápe, co je třeba udělat. Pozornost bude třeba věnovat 2 bodům: výběru semen a přípravě půdní směsi. Pokud je semeno zakoupeno, klíčení může být nepředvídatelné v širokém rozmezí.

Směs je připravena z dobře hnojené zeminy a říčního písku, důkladně smíchaná s sebou. Osazená semena budou potřebovat péči: zalévání a vhodný teplotní režim. Proto je lepší je zakrýt fólií a vytvořit mini skleník.

jak šířit plamének

Jak pěstovat semena v zemi?

Stratifikace semen plamének se používá pro úspěšné přistání „přistání“. Za tímto účelem jsou brzy na jaře vysazeny samostatně (velké - 2 centimetry hluboké, střední - jedno) vysázeny v kontejneru. Směs může být připravena ze stejných částí rašeliny, zeminy a písku.

Dále se box udržuje na uzavřeném místě při teplotě ne vyšší než 5 stupňů (ale ne pod nulou). Například v lednici. Výsadky vyzrálé od 1 do 3 měsíců se poté exponují na parapetu (dobře osvětlené, teplota není nižší než 21 stupňů) a pravidelně se zalévají. Výsadba na otevřeném terénu je povolena, ale za tímto účelem se na zasazená semena nalije vrstva sněhu nejméně 20 centimetrů.

jak šířit plamének

Jakým způsobem si vybrat?

Volba metody pro růst plaematis závisí na cílech a cílech pěstitele, jeho schopnostech. Nejobtížnějším způsobem je šlechtění osiva. Pokud již na místě roste plamének, můžete šlechtění praktikovat vrstvením, říznutím nebo dělením keře. Konkrétní rozhodnutí souvisí také s věkem vinné révy. Rozdělení se obvykle provádí pro sedmileté rostliny.

Pravidla péče o květiny

Clematis je považován za nenáročný závod, ale vyžaduje určitou péči. Rostlina nemá ráda kyselé, podmáčené půdy. Průvan a příliš slunečná strana mu nevyhovují. Prořezávání se provádí na jaře a na podzim. Současně se odstraní slabé výhonky, kontroluje se kvetení a vytvoří se koruna. Podzimní procedury se připravují na zimu. Clematis keř je oříznut a ohnutý k zemi, chráněný před chladem. Na jaře, jakmile je liána otevřená, je možné přidat další hnojení - organickou hmotu nebo minerální komplexy.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně