Jak pěstovat, pěstovat a ošetřovat rajčata na otevřeném poli

Pěstování rajčat na otevřeném poli není obtížné. Rajčata lze nalézt v každém zahradním lůžku, a pokud je klima více či méně teplé, můžete sklidit slušnou úrodu. Charakter péče se může lišit, vše záleží na vysazené odrůdě, povětrnostních podmínkách, kvalitě půdy a dalších faktorech.

Pohodlí a pohodlí na stálém místě

Výsadba rajčat na otevřeném terénu by se měla konat na místě, kde volně vstupuje teplé světlo ze slunce. Mnoho odrůd nemá rád větry a začíná zpomalovat vývoj.

Jak pěstovat rajčata, aby nedošlo k problémům? Je třeba vzít v úvahu, jaký druh kultury byl vysazen v letní chatě. Nedoporučuje se pěstovat rajčata, kde se pěstovalo kukuřice, paprika, brambory, lilky. Jsou vystaveni stejným infekčním chorobám. Dobrého vývoje rajčat napomáhá půda, na které rostla mrkev, luštěniny, špenát a cibule.

Pěstování rajčat na otevřeném poli začíná podzimním výkopem vybrané oblasti do hloubky 28 cm.

Je užitečné smíchat vykopanou půdu s humusem, ptačí trusem, dřevěným popelem nebo kompostem. Z minerálních hnojiv si můžete vybrat draslíkovou sůl nebo superfosfát.

Na jaře (květen je považován za nejlepší čas) můžete znovu vykopat zemi. Jako doplněk výživy lze použít směs dřevěného popela, drůbeží trusky a síranu amonného. Před přesazením rajčat do půdy se rýhují v intervalech asi 65 cm.

Když můžete pěstovat rajčata venku, záleží na počasí. Pokud chladné počasí ještě nekleslo, je lepší přesunout data, jinak bude sklizeň ztracena. Zohledňují také způsob pěstování rajčat na otevřeném poli a hranice jejich zrání.

červená rajčata v zahradě

Vhodný druh druhů

Chcete-li se naučit pěstovat rajčata v otevřeném poli, musíte si vybrat odrůdu a seznámit se s funkcemi péče o ni. Existuje celá řada odrůd studované zeleninové plodiny. O tom, jaké druhy rajčat jsou pro výsadbu lepší, rozhoduje sám pěstitel. Všechny se liší velikostí a odstíny ovoce, výškou stonku, chutí, schopností odolávat špatnému počasí nebo nemoci.

Které odrůdy rajčat jsou vhodné pro otevřené postele? Při rozmnožování vezměte v úvahu výšku keře. Existují determinanty (odrůdy s omezeným růstem) a neurčité (růst a vývoj pokračuje po celé vegetační období) rajčata.

Stonky poddimenzovaných (determinantních) druhů zřídka dosahují výšky 110 cm. Nejčastěji je jejich výška 60-70 cm. Nevyžadují odstranění bočních větví, nemusí být svázány.Obvykle mají tyto odrůdy krátkou dobu zrání, takže rostlina zřídka zachycuje šíření nemocí.

Výsadba vysokých rajčat (neurčitá) může zapůsobit jejich růstem, který někdy přesahuje 2 metry. Rostlina vyžaduje vytvoření dvou nebo tří stonků, je nutné je svázat, nezapomeňte odstranit boční výhonky včas.

Pěstování vysokých rajčat začíná v květnu. Kdy zasít rajčata pro sazenice? Je lepší začít s výsadbou velkých rajčat dva měsíce před přesazením pěstovaných sazenic, čas klesá kolem konce února. Datum výsevu se může změnit na začátek března.

Která rajčata se nejlépe pěstují venku, mohou také stanovit limity zrání. Zralé odrůdy si můžete vychutnat po 90 dnech (odrůdy s předčasným zráním), 110 dní (odrůdy v polovině sezóny) nebo 120 dní (u odrůd s pozdním zráním). Nejoblíbenější rajčata pro otevřené terasy.

Přízemní rajčata Riddle charakterizované předčasným zráním ovoce. Kufr je silný. Keře rostou až do výšky 45 cm. Odrůda je odolná vůči chorobám a ve stínu.

U nízko rostoucích rajčat je oblíbená odrůda Sanka. Plody dozrávají brzy. Výška pouzdra je pouze 50 cm. Rozdíly ve vysoké produktivitě, odolnosti vůči chorobám a chladu.

rajče keře v otevřeném poli

Hruška má střední hranice zrání. Rozkládá se až do 45 cm. Hmotnost ovoce může dosáhnout až 200 g, takže je třeba stonek uvázat.

Nejvyšší výnos lze dosáhnout odrůdami s vytvářením velkých plodů. Jejich hmotnost může dosáhnout 700 g. Mezi velkoplodá rajčata jsou dobře známá rajčata, jako je Bull's Heart, Grandee, Orange King, Honey Spas, Buyan, De Barao.

Domácí sazenice

Existují dvě možnosti pro výsadbu rajčat venku. Výsadbu na stálém místě lze provést pomocí sazenic nebo semen. Nejlepší je však pěstovat rajčata na otevřeném terénu se sazenicemi. Doma se semenáčky pěstují a při nástupu tepla se přesouvají na otevřené postele.

Pěstování sazenic začíná správným výběrem semen. Jsou vybírána pouze velká a hustá semena. Výsadba rajčat není dokončena bez předběžného ošetření semen. Na plášti zrn žije velké množství plísní a bakterií, proto se doporučuje snížit je ve slabém roztoku manganistanu draselného po dobu 30 minut.

Po dezinfekci se semena rajčat pro sazenice namočí do živných roztoků. Můžete použít humát sodný, epin nebo přírodní šťávu z aloe. Tato řešení stimulují vývoj rostlin.

Je lepší pěstovat rajčata v zemi, když semena prošla fází zrání. Semena se střídavě umísťují na teplé místo na chladné místo. V důsledku toho se u vysazených rostlin vyvine tolerance k kolísání teploty.

Mnoho zkušených pěstitelů zeleniny začne klíčit semena rajčat před výsadbou sazenic. Semena jsou rozprostřena na mokrém hadříku, poté přikryta další vrstvou látky a ponechána, dokud se první výhonky nevylíhnou.

Sazenice můžete pěstovat v dřevěné nebo plastové krabičce. V připravené nádobě s půdou se dělají otvory ve vzdálenosti 2,5 cm. Osevená semena jsou pokryta fólií, dokud se neobjeví většina sazenic.

sazenice rajčat v krabici

Kdy zasadit rajčata do sazenice? Je lepší začít výsev rajčat na začátku března, ale to je, pokud je chata vybavena strukturou s filmem. Kdy zasít rajčata, pokud nemáte připravit přístřeší? Je lepší zasít semena v posledních březnových dnech.

Přesazení keřů

Kdy zasadit sazenice rajčat na otevřeném terénu závisí na vybraném druhu a klimatu. Výsadba a péče o rajčata na otevřeném poli často začíná v květnu 20. května. Pokud není půda dostatečně zahřátá, může být přenesena do začátku června.Výsadba sazenic rajčat na otevřeném terénu by měla probíhat za jasného počasí, bez jasného slunečního světla. Pokud takový den podle předpovědi neexistuje, je lepší počkat na večer.

Jak správně zasadit rajčata na otevřeném terénu? Doporučuje se pěstovat nízká druhy rajčat v intervalech 37 cm. Při výsadbě středně velkých a vysokých rajčat je třeba dodržovat interval přibližně 42 cm, hloubka otvoru by měla být 12 cm.

Výsadba rajčete do země může být čtvercová verze. Prohlubně jsou vytvořeny ve tvaru čtverce, jehož strany jsou přibližně 65 cm dlouhé, do jedné díry se vysadí 2 až 3 sazenice. Pokud bude výsadba sazenic rajčat na otevřeném prostranství probíhat podobným způsobem, bude v budoucnu vhodné uvolnit uličky. A zelenina dostane výživu a světlo v plné výši.

Jak zasadit rajčata na otevřeném terénu? Chcete-li usnadnit proces odstraňování sazenic z krabice nebo kelímků, jakož i zachovat kořeny, je třeba důkladně sadbu půdy důkladně navlhčit. Výsadba rajčete venku se často skládá z následujících kroků:

  • výsadba sazenic rajčat na otevřeném prostranství je doprovázena zavedením minerálních hnojiv smíchaných s humusem do každé deprese;
  • Chcete-li zasadit zeleninu do země pomocí sazenic, musíte otočit sklenici s sazenicí vzhůru nohama a jemně vytáhnout stonek;
  • v jamce je nutné zasadit sazenice rajčat spolu s hliněnou hrudkou, která je posypána kompostem;
  • pouze kořeny a hliněné hrudky jsou posypané zeminou, stonek zůstává otevřený, můžete odstranit několik nižších listů;
  • po zakrytí kompostu vrstvou Země se prostor kolem pouzdra mírně zhutní.

rajčatová lůžka na otevřeném poli

Pěstování rajčat a ponechání na otevřeném poli po dobu prvních 10 až 14 dní zahrnuje ochranu před horkým sluncem a mrazem. Během této doby se vysazené keře přizpůsobí novým podmínkám a zakoření, jsou citlivé na nepříznivé faktory. Je však nemožné přesně určit, kdy je lepší pěstovat sazenice, takže v horkých dnech a za chladných nocí je nutné zastínění zaklínadla fólií.

Jak pěstovat dobré plodiny rajčete, musíte znát pravidla zalévání. Po 7 až 10 dnech můžete postele zalévat poprvé. V budoucnu ji musíte pravidelně zalévat, ale ne přehánět. Pokud je velké množství vlhkosti, zvyšuje se riziko vzniku plísňové infekce, apikální a kořenové hniloby.

Při zavlažování se vyhněte kapkám vody na listech a květech. Je nutné zalévat pouze usazenou vodou v ranních nebo večerních hodinách.

Rajčata by měla být pěstována na otevřeném terénu se třemi dalšími obvazy po celé vegetační období. Rajčata jsou zvláště akutní, když během květu a plodů potřebují stopové prvky. Pokud se pěstují velkoplodé odrůdy, vyžaduje se větší počet hnojiv.

Můžete použít hotový univerzální obvaz nebo ho připravit sami. Hlavními složkami jsou ptačí trus, mullein, dřevěný popel, bylinné infuze z kopřivy nebo pampelišky. Lze použít nestandardní přísady, například bramborové vrcholy, banánové slupky, skořápky a syrovátku.

Při dodržení schématu výsadby rajčat na otevřeném prostranství se můžete vyhnout mnoha chybám, usnadnit péči a sbírat velkou sklizeň.

Rajčata jsou samoopylující rostliny. Tajemství pěstování rajčat je v tom, že někdy budete v této záležitosti potřebovat pomoc zvenčí. Chcete-li nalákat opylující hmyz, můžete keře zalévat speciálním sladkým roztokem, který je vyroben z cukru, vody nebo džemu. Mezi zeleninu můžete zasadit sladce vonící rostliny, jako je bazalka, hořčice.

Na straně agronoma může pomoc spočívat v třepání stonku trochu dvakrát denně během období formování květin.

Bezsemenný způsob

Jak pěstovat rajčata na otevřeném poli, pokud jsou semena zasazena ihned? Pokud bylo rozhodnuto pěstovat rajčata na otevřeném prostranství se semeny, musíte si vybrat ty, které by mohly zakořenit v přirozených podmínkách. Pro výsadbu rajčat na otevřeném terénu se semeny se lépe hodí odrůdy raného zrání. Odrůdy rajčat pro otevřenou půdu, prověřené agronomy, dobře zakořenějí semeny.

  1. Rajčata Volgograd se mohou pochlubit dobrou odolností vůči chorobám a kolísáním teploty. Ovoce začíná dozrávat současně. Průměrná hmotnost rajčat je 110 g.
  2. Je lepší zasadit semena ledovce na otevřeném terénu. I v chladném počasí se vyvíjí. Stonek je silný a malý, pouze 60 cm.Sladká rajčata mohou vážit 200 g.
  3. Beta Lux je časně zrající, vysoce výnosný druh. Výška keře je asi 47 cm. Ovoce dozrávají na shlucích po 5 kusech, váží asi 50 g. Rostlina je odolná vůči chladnému počasí a závažným chorobám.
  4. Od semen v otevřeném poli dává odrůda Dubok dobrý výsledek. Umožní sklizeň do 85 dnů po zasetí semen. Výška stonku je asi 50 cm. Je odolná vůči mnoha chorobám, nenáročná na složení půdy a snáší chlad. Ovoce začíná dozrávat společně a váží asi 70 g.

v zahradě je hodně keřů

Kdy pěstovat rajčata na otevřeném terénu, pokud plánujete pěstovat bez sazenic? Výsev semen v připravené půdě začíná, když se Země zahřeje, to je přibližně v polovině dubna. Vytvořte široké postele a přidejte humus. Oblouky se instalují podél postelí, na kterých bude v případě mrazu nutné film protáhnout.

Při výsadbě semen rajčat na otevřeném terénu ponechte mezi řádky dostatečný prostor. Měl by být roven 48 cm. Schéma výsadby rajčat zahrnuje kopání mělkých jám (asi 5 cm) do rýh, připomínajících uspořádání šachovnice. Mezi drážkami se doporučuje ponechat interval 28 cm.

Jak správně pěstovat rajčata? V každé dutině jsou zasety 3 nebo 4 semena.

Jak správně pěstovat rajčata má svá vlastní tajemství. Někteří zkušení pěstitelé zeleniny nasávají část připravených rajčatových semen do živného média. Druhá část semen musí zůstat suchá. Vlhká semena klíčí lépe, ale za podmínky, že venku je teplo. Jsou-li mrazy, pak mohou zemřít, pak na záchranu přicházejí suchá semena, která jsou méně citlivá na nízké teploty.

Existuje ještě jeden důležitý bod, jak správně pěstovat rajčata. Jakmile se objeví první listy vznikajících klíčků, provede se ztenčení. Pouze zralé rostliny by měly být ponechány ve vzdálenosti 9 cm. Druhé ztenčení se provádí, když se rozvinul pátý list. Vzdálenost by nyní měla být zvýšena na 14,5 cm.

Mladé výhonky potřebují méně zalévání než sazenice rajčat v místnosti. Kořenový systém sám se vyvíjí, aby si zajistil výživu a vlhkost. Zalévání je nutné pouze za dlouhého, horkého počasí.

Četné recenze zkušených pěstitelů zeleniny naznačují, že i při výsadbě rajčat se semeny můžete sbírat bohatou a chutnou sklizeň: „Oseli jsme se již několik let přímo na zahradních postelích. Není třeba utrácet energii na pěstování sazenic, všechny části výhonku jsou dobře osvětlené, kořenový systém jde hluboko a do stran, není třeba se potápět a stresovat rostlinu. “

Následující akce

Péče o rajčata v přírodě začíná od okamžiku výsadby až po poslední sklizeň. Při výsadbě rajčat na otevřeném prostranství není odpověď jednoduchá. V každém případě se doporučuje instalovat oblouky s fólií poblíž postelí, která bude chránit před silným větrem a mrazem. Při péči o rajčata venku je třeba zvážit několik důležitých věcí.

Zvláštnosti pěstování rajčat na otevřeném prostranství zahrnují postup uvolňování, svírání, vázání, hillingu.

péče o sazenice rajčat

V průběhu pěstování rajčat na otevřeném poli je pěstování nezbytné, aby keř měl zdravý a silný stonek a listy byly nasycené zelenou. Díky postupu jsou kořeny také posíleny.

Doporučujeme pečovat o rajčata na otevřeném terénu mulčovacím postupem - zakrýt půdu další vrstvou. Sláma, rašelina, sekaná louka, piliny jsou vhodné jako mulč pro rajčata na otevřeném poli. Vrstva by neměla být tenčí než 8 cm.

Rajčata rostoucí tajemství patří mulčování. Díky tomuto postupu se vlhkost odpařuje pomaleji, udržuje teplo, nenarušuje plevel a snižuje šíření infekcí a škůdců.

Po výsadbě rajčat na otevřeném terénu, aby se neobjevila suchá kůra, musíte mezi řádky uvolnit zemi. Za nejlepší období pro uvolnění se považuje období po dešti a po zalévání. Díky tomuto postupu jsou prospěšné stopové prvky a kyslík distribuovány rychleji v celé rostlině.

Musíte se postarat o rajčata pomocí ještě jednoho postupu. Aby rostlina nerostla, ale dala veškerou sílu tvorbě ovoce, je nutné provést svírání. Boční větve se odstraňují pouze u vysokých odrůd rajčat.

červená rajčata na zemi

Jak pěstovat vysoké odrůdy tak, aby se stonek nezlomil a rostlina se aktivně vyvíjí? Výsadba vysokých odrůd vyžaduje vázací postup. Někdy však mohou potřebovat podporu i poddimenzovaní. Díky velkému počtu plodů může stonek prasknout. Trellis a sítě se používají jako podpora. Tento postup umožňuje nejen udržovat stonek neporušený, ale také poskytuje volný přístup vzduchu a světla do všech částí rostliny.

Kolíky se instalují poblíž každého keře rajčete, ke kterému je třeba stonek připoutat. Vázání začíná od okamžiku, kdy se odvíjí 4-5 listů na stonku.

Výsadba rajčat na otevřeném terénu není obtížná ani pro začátečníky v pěstování zeleniny. Hlavní věc je dodržovat pokyny, dodržovat všechna pravidla a postupnou práci týkající se půdy, sazenic a péče.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně