Jaká je optimální teplota pro pěstování sazenic rajčat

Teplota sazenic rajčat je variabilní konstanta, která by se měla lišit v závislosti na fázích vývoje rostlin. Změnou indikátorů teploty můžete zabránit rychlému růstu vrcholů rajčat nebo způsobit intenzivní větvení kořenového systému. Při správné teplotě můžete stimulovat semena k urychlení klíčení nebo k přípravě sazenic k výsadbě do země. U pěstování rajčat není udržování správné značky teploměru neméně důležité než včasné zalévání nebo kvalitní krmení.

Tepelná příprava semen

Tepelné ošetření rajčat není zahrnuto do počtu povinných postupů pro pěstování plodin a ne všechny manuály zahrnují tento bod, ale bylo zaznamenáno, že rajčata, která byla podrobena zahřívání klíčivějším způsobem a tvoří silnější klíček než nevyhřívaná semena. Možnosti postupu příprava rajčat záleží na preferenci majitele letní chaty. Pojmenujme hlavní metody teplotní expozice rajčatovým semínkům:

  • "Zimní" metoda použitá na konci března - semena rajčat jsou svázána v uzlu pomocí jednoduchého kapesníku a zavěšena vedle centralizované topné baterie až do samého okamžiku klíčení - do dubna - května;
  • na víčko stolní lampy otočené vzhůru nohama, položte čistý list papíru a nalijte tenkou vrstvu semen rajčete; zahřívací doba - tři hodiny s periodickým mícháním semen;
  • aby semena klíčila rychleji, použijte troubu předehřátou na 50–55 C, na který se na dvě hodiny umístí plech na pečení s rajčaty;
  • zahřívání vodou se používá bezprostředně před klíčením semen - za tímto účelem se zabalí do látkového sáčku a ponoří do horkého prostředí po dobu 2,5 až 3 hodin (50–55 C) voda; během této doby se přidává horká voda, aby byl zachován optimální teplotní režim.

tašky na baterie

Zahřátí semenového materiálu má vliv na kvalitu klíčení a urychluje načasování sklizně, rajče rostou rychleji, avšak odolávají chorobám, zabraňují negativní reakci semenáčků rajčat na možné zasklení nebo nadměrné (nedostatek) vlhkosti, používají opačnou metodu tepelné přípravy - kalení rajčat při nízkých teplotách.

Při tomto postupu musí být rajčata umístěna do talíře, naplněna vodou, nejprve pokryta gázou a poté celofánem a na den umístěna do mrazničky. V tomto případě by teplota neměla být vyšší než -1 C a ne pod -3 Z.Potom se provede kontrast přenesením zmrazených rajčatových semen na další den do podmínek běžné pokojové teploty. Celkově se vytvrzování těmito způsoby provádí dvakrát až třikrát. Během zpracování mohou semena rajčat klíčit, a poté se zastaví kalení.

semena v lednici

Při jaké teplotě klíčí semena

Měsíc a půl před začátkem letní sezóny a doby, kdy bude třeba sazenice rajčat přesadit do země, se naklíčená semena rajčat vysadí do sazenic. Od tohoto okamžiku do prvního vylíhnutí klíčků je optimální teplota pro klíčení semen rajčat 21-23 Z.

Za těchto teplotních podmínek a dobré půdní vlhkosti vidíte klíčky rajčat už po týdnu.

Když se to stane, krabice s sazenicemi se umístí na nejlehčí okenní parapety domu nebo na nejsvětlejší oblasti skleníku a snaží se snížit celkovou teplotu na kriticky přijatelnou úroveň, zatímco rajčata vylíhnou. Během dne je nyní minimální teplota pro sazenice 13 C a v noci 11 C. Podobná aklimatizace, na začátku klíčení rajčat, musí projít bez selhání, protože postup je odpovědný za správnou reakci mladých rostlin na účinky nízkých teplot mrazu.

zisk na ubrousky

Dalším důležitým krokem při pěstování sazenic rajčat je sbírání sazenic do samostatných květináčů. Tento postup je stresující pro nezralé rostliny, proto se na něj začíná přípravy 3-5 dnů před manipulací a spočívá v umístění sazenic na teplotu sníženou na 17 C. Je-li podnebí regulováno otevíráním a zavíráním okénka, je třeba dbát na to, aby rajčata nebyla v oblasti bez průvanu.

Vzhled kotyledonových listů slouží jako signál, že sazenice rajčat jsou připraveny ke sběru. Sazenice rajčat jsou pohřbeny v předem připravených nádobách k samotným listům a napojeny vodou udržovanou při pokojové teplotě po dobu tří dnů. Pak se rajčata zastíní, aniž by se omezil průchod dostatečné ventilace pro zdravý růst, a přístřešek se odstraní až po třech dnech, když jsou rostliny dobře zakořeněny.

šálky se zemí

Po sklizni se teplota pro pěstování sazenic rajčat sníží a přiblíží se k ukazatelům, které odpovídají péči o nově naklíčená semena - to znamená, že ve dne bude 19-21 C, a v noci 12-14 C. Taková kompetentní úprava následně umožní vytvoření hojného kvetení s poněkud skromným rozvojem zeleně do spodního klastru ovoce.

po vyzvednutí

Jaká teplota je potřebná pro výsadbu sazenic v zemi

Po objevení pátého listu již není racionální udržovat sazenice v květináči, protože začíná rychle růst a tvoří vrcholky. 10-14 dní před vysazením na trvalé místo se sazenice rajčat ztvrdnou postupným přibližováním se k podmínkám, které se stanou normou rostliny, a proto by neměly způsobovat nepohodlí.

Chcete-li začít tvrdnout, před výsadbou zvolte teplý den bez srážek. Sazenice rajčat jsou vystaveny ve skleníku s odstraněnými rámy nebo na balkóně po dobu půl hodiny, další den po dobu jedné hodiny atd., Čímž se čas rostlin vysune až na šest hodin. Tři dny před přesazením musí být sazenice ponechány ve skleníku přes noc.

první přistání

Rostliny lze přesouvat venku pouze tehdy, když je riziko mrazu ve vaší oblasti sníženo na nulu. Jakákoli teplota pod nulou pro sazenice rajčat je destruktivní a příliš vysoká (více než 30%) C), i když se stupeň odolnosti vůči teplu v rostlině zvyšuje, jak se blíží zralosti.

Optimální teplota pro sazenice je ve skleníku dobře udržována, ale je zde důležitější než udržet rajčata v chladu, aby se zabránilo přehřátí rostlin. Pokud rámečky pravidelně neotevírejte nebo neopouštíte dveře, mohou se sazenice rajčat ve vytvořeném mikroklimatu jednoduše péct.

keř v podzemí

Teplotu můžete regulovat postřikem pomocí močoviny zředěné ve vodě ve slabé koncentraci - 2 čajové lžičky močoviny na kbelík vody. Toto řešení také stimuluje růst keře a sazenice rajčat rostou rychleji.

teplé počasí

Úspora rajčat z letního vedra a jarních mrazů

Sazenice rajčat vysazené na otevřeném terénu jsou zvláště závislé na vlivu slunečních paprsků, které ovlivňují nejen rostliny, ale také půdu, jejich vysoušení a poškození kořenového systému. Je možné zabránit praskání půdy a „přitahovat“ maximální možnou vlhkost k sazenicím rajčat ve formě ranní rosy mulčováním slámou nebo čerstvě řezanými pleveli. Na straně, kde sluneční paprsky spálí postele během denního světla, je nutné předem vytvořit přirozený štít nad sazenicemi rajčete výsadbou kukuřice, topinambur nebo slunečnice.

uniknout z tepla

Při pěstování sazenic rajčat je důležité nespěchat k transplantaci na otevřeném prostranství a správně posoudit možné povětrnostní pověsti ve vaší oblasti. Stává se však, že mrazy přicházejí v polovině června, kdy sazenice rajčat již začínají uvolňovat klastry ovoce a celá plodina je ohrožena. V této situaci potřebujete mobilní a rychle nainstalovanou ochranu ve formě hliníkových oblouků, na které je fólie natažena. Pokud mrazy padly na půdu brzy po přesazení sazenic rajčat, můžete rostliny jednotlivě chránit vytvořením dočasného uzávěru z plastové láhve s odříznutým hrdlem přes každou z nich.

lahve z mrazu

Jak můžete vidět z článku, ochrana sazenic rajčat při teplotě není o nic méně důležitá než zvlhčení půdy nebo vytvoření příjemného živného média. Počínaje okamžikem, kdy je teplota klíčení semen nastavena v čele procesu pokládky budoucí plodiny, a končící pečlivou ochranou rostoucích rostlin před teplem a chladem na otevřené ploše, je to právě udržování optimální stupnice teploměru, která pomůže zachovat sklizeň rajčat a učinit z něj objekt obdivování pro ostatní.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně