Jak připravit semena rajčat pro sazenice, zpracování a namáčení

Příprava rajčatových semen pro výsadbu sazenic je důležitá a nezbytná, aby se následně minimalizovalo riziko vzniku velkého množství problémů. Díky této fázi je riziko vzniku plísňových onemocnění rostliny minimalizováno a výhonky vypadají zdravé, silné. Příprava však musí probíhat podle všech pravidel, jinak hrozí, že pěstitelé zeleniny zůstanou bez plodiny.

Správná volba

Jak připravit semena rajčat pro sazenice? Pokud bylo rozhodnuto pěstovat rajčata samostatně, mělo by to být od samého začátku. Nemusíte kupovat sazenice, ale semena. To je jediný způsob, jak zajistit, aby byly dodržovány všechny důležité nuance péče o ně.

Je lepší koupit zrna pro setí, ale můžete je také sbírat (pouze z vysoce kvalitní sklizně). Obal má vždy kresbu očekávané sklizně. Je důležité prostudovat doby balení uvedené na obalu a zvláštnosti povětrnostních podmínek, kterým konkrétní odrůda vydrží.

V oblastech s chladným podnebím je lepší zvolit rané odrůdy. Pozdní odrůdy lze vyzkoušet také v teplých oblastech. Je důležité zvážit místo, kde budou vysazeny budoucí sazenice. Existují zvláštní odrůdy pro skleník, otevřený terén a dokonce i pro parapet domu.

Jakmile je vybrána odrůda, vyvstává další otázka, jak zpracovat semena tak, aby byla plodina příjemná ve svém množství a kvalitě bez výskytu velkých problémů?

Příprava rajčatových semen na setí sazenic začíná výběrem. Po provedení nákupu se balení otevře a začne výběr pro další péči. Vylévají se na povrch papíru a vyberou se pouze ty, které jsou velké a husté. Prázdné, malé budou muset být zahozeny.

rajčata na stole

K řádné přípravě semen po stanovení jejich hustoty umožní kapalina se stolní solí. Jakmile zrna padnou do podobného řešení, můžete okamžitě určit kvalitu. Hustá semena jsou dole a dutá vznáší se na povrch.

Dokonce i na zakoupených zrnech z balení žije mnoho mikrobů a hub. Když se dostanou na zem, začnou aktivní život. První výhonky klíčí slabé a umírají. Příprava rajčatových semen pro výsadbu sazenic proto není úplná bez dezinfekce.

Receptura založená na manganistanu draselném je účinná a oblíbená. Ale musíte to udělat správně. Příliš nasycený roztok nebo prodloužení doby zdržení zrn v něm ovlivňuje rychlost a kvalitu sazenic. Semena rajčat v manganistanu draselném by neměla být delší než 35 minut.

Stačí přidat do vody 1 g manganistanu draselného a dobře promíchat. Poté, co byla zrna v tomto roztoku po stanovenou dobu, byla promyta čistou vodou a ponechána zcela uschnout v teplé místnosti.

Přípravné kroky

Příprava rajčatových semen k setí zahrnuje postupy pro posílení rostliny, snížení rizika onemocnění a zvýšení budoucí sklizně. Před výsadbou na sazenice se musí semena podrobit dezinfekci, vytvrzení, probublávání a dalšímu krmení.

Mnoho pěstitelů zeleniny šetří čas a úsilí, přemýšlí, zda je nutné semena namočit? Ošetření rajčatových semen před výsadbou se neobejde bez namáčení. Semena mohou být naplněna tenkou vrstvou tající vody nebo dešťové vody po dobu 48 hodin. Pokud se nalije příliš mnoho vody, může hnit.

Existuje mnoho dalších řešení pro namáčení rajčat, která zahradníci používají. Můžete použít šťávu z listů aloe nebo zakoupeného roztoku. Ošetření rajčatových semen před výsevem lze provést pomocí roztoků na bázi humátu sodného, ​​zirkonu nebo epinu navíc. Stimulují růst a posilují plodiny.

Předběžná příprava rajčatových semen pokračuje procesem kalení. Namočená zrna musí projít vytvrzovací fází. Vytvrzování rajčat před výsadbou se doporučuje pro trvalý přenos nepříznivých povětrnostních překvapení v budoucnosti (vítr, horké dny nebo chladné noci).

namáčení rajčat

Chcete-li vytvrdit budoucí rostliny, musíte umístit zrna do mokrého ručníku a nechat ležet při teplotě 20 stupňů po dobu asi 12 hodin, pak se ručník přesune na chladné místo na 7 hodin. Semena musíte takto zatvrdit po dobu tří dnů. Po celou tuto dobu musíte monitorovat teplotu a vlhkost vzduchu, jinak by se rostlinný materiál mohl hnit nebo plísnit.

Tvrdené sazenice nepodléhají změnám teploty a vydrží špatné počasí.

Zpracování semen rajčete před výsevem vyžaduje dezinfekční postup. Dezinfekce osiva se provádí pomocí široké škály receptů, nejoblíbenější se připravují na základě 0,1% manganistanu draselného a 10% peroxidu vodíku.

Před výsevem, rajčata, semena také potřebují postup takový jako bublání. Umožňuje semenům v budoucnu bobtnat, saturovat kyslíkem a klíčit rychleji. Semena se nalijí do poloviny sklenice vody a periodicky se míchají (probublávají) po dobu 4 hodin. Pokud má dům akvárium, můžete trubku připojit ke kompresoru. Zrna budou dále obohacena kyslíkem. Po chvíli se položí na suchý hadřík, aby úplně vyschly.

Předběžná úprava rajčatových semen ke zvýšení výnosu se provádí s doplňováním. Následující recept je populární. Nitroammofosku, humát sodný a dřevní popel se nalijí litrem vody. Zrna rajčat v manganistanu draselném se uchovávají ve speciálně vyrobeném gázovém sáčku, který se ponoří do výsledného roztoku půl hodiny. Poté se semena uchovávají ve vlhkém ručníku, dokud nezačnou klíčit. Jakmile se první výhonky vylíhnou, jsou transplantovány do připravené půdy.

Aby zpracování rajčatových semen před výsadbou nebylo marné, musí být každá fáze provedena správně. Zohledňuje se místo dalšího výsadby sazenic, chuť, výška keřů, povětrnostní podmínky a další faktory.

Více o postupu namáčení

Na otázku, zda je nutné rajčata před výsadbou namočit, bude jednoznačně kladná odpověď. Namáčení rajčat se doporučuje pro růst a vysoký výnos. Pokud tuto fázi přeskočíte, pak sazenice vyjdou špatně a keře budou náchylné k mnoha chorobám i škůdcům. Plodina také nebude spokojena s její kvalitou a množstvím. Zda se máčet semena je záležitostí všech, ale další výsledek bude záležet na této fázi.

Namáčení rajčat může významně snížit riziko těchto problémů. Je velmi vzácné, že ošetřená semena jsou náchylná k chorobám.

výsev rajčat ve skleníku

Existuje mnoho receptů a způsobů, jak namočit rajčata před výsadbou. Kolik můžete rajčatová semena namočit, záleží na receptu a použitých složkách. Co můžete namočit do přistávací základny? Recepty, které jsou populární a efektivní mezi agronomy a amatérskými zahradníky.

 1. Připravenou základnu můžete namočit do aloe šťávy. Produkt je bezpečný, přírodní a výživný. Zvyšuje odolnost rostlin vůči chorobám, stimuluje růst v jakékoli fázi vývoje. Jak namočit semena do šťávy z listů aloe? Masité listy aloe jsou umístěny nejprve na chladném místě. Poté se šťáva vytlačí. Lze použít čistý nebo smíchaný s vodou. Tkáňový vak obsahující tento obsah se ponoří do roztoku po dobu 24 hodin.
 2. Pro semena je užitečné vařit ve složení dřevěného popela. 60 g popela se rozpustí v jednom litru vody a nechá se dva dny vyluhovat. Po dvou dnech je infuze připravena k použití. V infuzi pro obohacení minerálními složkami musíte základnu nechat 4 hodiny.
 3. Ošetření semen rajčat lze provádět v roztoku s Epin. Jedná se o rostlinný lék, který nejen stimuluje růst rostlin, ale také zvyšuje jeho odolnost vůči různým nepříznivým faktorům (nedostatek světla, chladné počasí). 5 kapek přípravku se přidá do teplé vody (100 ml) a nechá se asi dva dny. Epin pro sazenice se používá ke stimulaci procesu klíčení.
 4. Semena rajčat můžete namočit do směsi na bázi čekanky. Přípravek Zircon je silným aktivátorem růstu sazenic a jejich kořenů. Nasáknutí semen v Zircon trvá asi den.
 5. Fitosporin lze použít k namáčení semen. Je to biologický prostředek ochrany zrna před nemocemi. Asi 3 kapky léčiva se přidají do sklenice vody a semena se nechají po dobu tří hodin namočit. Po zákroku se na semenech vytvoří ochranný film prospěšných bakterií. Zabraňuje pronikání patogenních bakterií dovnitř.

Semena rajčat můžete namočit do roztoků s různými přísadami, které příznivě ovlivní další vývoj pěstované rostliny: med, houby, čaj, cibulové slupky. Hlavní věcí je pozorovat proporce, aby péče nepoškodila budoucí sazenice.

Boj proti nemoci

Dezinfekční postup je nezbytný, aby se zbavily všechny patogeny, které žijí na skořápce semen. Nejběžnější recepty zahrnují manganistan draselný a peroxid vodíku.

 • Namáčení semen v rajčatech manganistanu draselného se provádí za účelem dezinfekce. Jak správně namočit rajčata před výsadbou manganistanem draselným? Připravuje se světle růžový roztok. Pokud je směs nasycena, mohou rajčata zemřít. Semena je nutné udržovat v manganistanu draselném déle než 35 minut. Po 30 minutách se odstraní ze směsi a promyjí se. K tomu můžete použít jedlou sodu. Tím se zcela vysadí rostlinný materiál.
 • Příprava řešení je velmi jednoduchá. V litru vody nařeďte 30 g sody. Semena se ponechají v tomto roztoku po dobu tří hodin. Poté se promyje čistou vodou a umístí se do gázy namočené v hnojivech. Výsev osiva lze zahájit již po třech dnech. Díky těmto řešením budou mít sazenice silný stonek, kořeny a vysoký výnos.

vzhled rajčat

 • Jak zacházet s rajčaty s peroxidem vodíku? Po dobu dvou dnů můžete semena namočit do 10% peroxidu vodíku, abyste dosáhli dezinfekčního účinku. Množství účinné látky by se mělo rovnat počtu semen. Roztok s peroxidem vodíku snižuje obsah dusičnanů v ovocích, zvyšuje rychlost klíčení, posiluje imunitní systém.Kromě toho pomáhá dezinfikovat povrch každého zrna, které často ve spícím stavu často obsahuje bakterie a houby.
 • Zahradníci často používají biologický přípravek fitolavin pro vlastní pěstování rajčat. Kompozice založená na streptotricinových antibiotikech brání vývoji nejběžnějších onemocnění u rajčat. Droga je pro člověka naprosto bezpečná a neovlivňuje prospěšnou flóru půdy.
 • Tepelná dezinfekce je populární již od starověku. Tato metoda vám umožní zbavit se škodlivých mikrobů a zvýšit produktivitu. Za tímto účelem bude do dvou dnů uspořádáno místo pro výsadbu materiálu, kde bude teplota vzduchu asi 30-50 stupňů.

Pokud již v této fázi začnete bojovat s bakteriemi a houbami, pak v budoucnu budou zelené keře schopny bojovat proti invazi patogenních bakterií samy.

Výsev začíná

Připravená báze by na konci měla projít procesem klíčení. Za tímto účelem se rajčatová zrna umístí na vlhký hadřík, přikryjí se další vrstvou vlhkého hadříku a přenesou se do teplé místnosti. Tkanina se podle potřeby znovu zvlhčí. Jakmile se první výhonky vylíhnou, semena se vysadí do půdy.

Příprava rajčat k setí není kompletní bez dobré půdy. Pro klíčivost semen jsou nutné zvláštní podmínky:

 • před výsevem by měla být půda doplněna vroucí vodou, aby se zbavila jakékoli infekce;
 • dezinfikovat semena sama;
 • půdu dobře uvolněte;
 • rostlina ne více než 1,5 cm;
 • půda by neměla být studená;
 • přítomnost dostatečné vlhkosti;
 • probuzení semen z klidu.

půda pro rajčata

Existují jiná pravidla, jak připravit rajčata na výsadbu. Před výsevem by měli navštívit teplé místo. Pokud jsou v chladu a okamžitě vysazeny do země, první výhonky se poklopí ne po třech dnech, ale po třech týdnech.

Půdu pro sazenice rajčat si můžete připravit sami. Černá půda, humus, rašelina, superfosfát nebo dřevěný popel se hodí. Složky mohou být smíchány dohromady.

Při výsevu vařených zrn do jedné velké nádoby musíte dodržovat pravidla. Vzdálenost mezi výklenky by měla být alespoň 2,5 cm. Po výsadbě je nádoba pokryta skleněným nebo plastovým obalem. Půda vyžaduje pravidelné zalévání a větrání. Jakmile se objeví 90% sazenic, film se odstraní.

Při určování načasování výsadby zrn v zemi se zahradníci spoléhají na osobní zkušenosti, musí brát v úvahu klimatické normy, vybranou odrůdu rajčat a podmínky, za kterých budou růst.

Pokud se plánuje pěstování sazenic ve skleníku, považuje se konec února za nejlepší čas k zasetí semen. Pro další kultivaci venku, ale pod krytím, se nejlepší čas považuje za začátek března a bez krytu - konec března.

Někteří pěstitelé zeleniny však dělají všechny kroky, které se vztahují k výsadbě a péči o rostliny podle lunárního kalendáře. Je vyvíjen astrology a agronomy. Podle jejich názoru Měsíc, který je v různých vzdálenostech od Země, působí na celou živou část světa. Výsev, výsadba rostlin je nutná, když roste Měsíc. V tomto případě sazenice vyvíjejí dobře a rychle. Lunární data se počítají každý rok odlišně.

Jakmile se objeví první pravé listy, sazenice se ponoří (sevřete dlouhé kořeny, aniž by se dotkly slabých a krátkých). Velké a robustní pouzdra mohou být přesazeny do samostatných nádob, jako jsou plastové kelímky na jedno použití. Je nezbytné, aby se ve spodní části brýlí vytvořily otvory, aby vlhkost nestagnovala.

sazenice rajčat

Chcete-li se vyhnout problémům s sazenice, musíte dodržovat důležitá pravidla pro péči o to:

 • musíte pravidelně zalévat, nejlépe pomocí konve, bez tlaku;
 • sazenice jsou umístěny na dobře osvětleném místě bez průvanu;
 • kontejner se musí neustále otáčet na různých stranách tak, aby stonky byly rovné a neprotahovaly se;
 • musí být dostatek prostoru pro vývoj každého keře;
 • každé dva týdny se doporučuje používat minerální nebo organická hnojiva.

Péče o rajčata není nijak obtížná. Pokud věnujete trochu více času přípravné fázi, s přihlédnutím ke všem funkcím, pak v budoucnu budou menší potíže a výsledek příjemně překvapí.

Recenze
 1. Maria
  11.11.2017 16:05

  Při výsadbě sazenic hnojím půdu BioGrow - bioaktivátorem růstu rostlin. Díky němu rajčata onemocní a jejich výnos se výrazně zvyšuje. Semena můžete také namočit. Díky tomu jsou mnohem lepší. Koupil jsem to tento obchod.

  Odpovědět
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně