Jak často a správně zalévat sazenice rajčat ve skleníku a na otevřeném poli

Pro udržení vysokých výnosů musí zahradníci znát pravidla, jak zalévat sazenice rajčat. U rajčatových keřů je hojné zavlažování nebezpečnější než sucho. Nadměrně vlhká půda, snižuje imunitu rostliny, vede k vývoji plísňových infekcí, hnilobě a výskytu trhlin v plodech.

Postupná potřeba vlhkosti

Nejdůležitějším kritériem pro to, jak často je třeba zalévat sazenice rajčat, je jeho věk. Je také nutné vzít v úvahu složení půdy, vlastnosti podnebí, převahu deště nebo tepla, vybranou odrůdu.

Existuje mnoho pravidel, jak správně zalévat rajčata venku. U sazenic všech odrůd rajčat je vyžadována menší vlhkost, protože kořenový systém mladých výhonků je méně rozvětvený a silnější. Ale sucho je pro ně také nebezpečné. Kořeny nejsou dostatečně dlouhé, aby absorbovaly vlhkost z hloubky půdy. Kořeny dospělé rostliny mohou jít hluboko až jeden metr, kde je vždy vlhkost.

Tipy, jak správně zalévat sazenice rajčat, v závislosti na stadiu jejich pěstování.

 1. Připravená půda se nalije do nádoby určené pro sazenice. Vylije se hojně usazenou vodou. Pak začnou osévat namočená klíčící semena. Prohlubně se semeny se posypou suchou zeminou, nádoba se pokryje filmem a odstraní se na teplé místo. Jakmile se objeví většina sazenic, film se odstraní a sazenice se přesunou na dobře osvětlené místo. Celé období, po zasetí semen a před odstraněním filmu, nemusí být napojeno.
 2. Po objevení většiny klíčků se filmový povlak odstraní. Nemůžete zalévat další 2-3 dny. Křehké výhonky lze snadno omýt proudem vody. Pokud je půda velmi suchá, můžete půdu postříkat stříkací lahví. Poté před stáčením stačí každých 7 dní zalévat vodou.
 3. Dalším důležitým krokem v růstu sazenic je rozvinutí prvních listů. Zalévání sazenic rajčat se provádí pouze tehdy, když se na půdě objeví suchá vrchní vrstva. Měli byste i nadále používat stříkací láhev nebo malou konev. Mezi řádky rajčat musíte nalít vodu, vyjma kontaktu se zelenou částí.
 4. Jakmile se druhý pár listů rozvine, provede se výběrový postup. Jak zalévat sazenice rajčat po sklizni? Několik dní před touto událostí se sazenice zvlhčí a aplikuje se první krmení. Díky tomu se půda změkčuje, uvolňuje se a při odstraňování keřů ze země nebudou kořenové větve poškozeny.

sazenice rajčat v květináčích

Zalévání rajčat po sklizni se nejlépe provádí pomocí palet. V důsledku této metody zalévání kořeny porostou a porostou. Nezapomeňte udělat malé díry na dně nádoby, kde roste rajče. Přes ně přebytečná vlhkost opustí půdu. Pokud tak neučiníte, rostlina může hnit.

 1. Po skončení vyskladnění nelze zalévat sazenice rajčat po dobu 5 dnů, i když větve a listy vypadají pomalu. Během této doby se rostlina přizpůsobí, získá sílu a zakoření. Voda ztěžuje adaptační proces.
 2. Po necelém týdnu můžete začít zalévat podle obecně přijímaného schématu. Jak často se zalévají sazenice rajčat, je hlavní referencí suchá kůra na horní vrstvě Země. V průměru stačí zavlažovat malé keře každých 7-8 dní.

Kolikrát lze zalévat sazenice rajčat? Někdy může být množství zvýšeno až dvakrát za 7-8 dní nebo stojí jedno zalévání každých 1,5 týdne. Jak často je třeba zalévat sazenice rajčat, je do značné míry ovlivněno vlastnostmi vzduchu v místnosti a vlastnostmi osvětlení.

 1. Poté, co mladé výhonky zesílí (asi po 1,5 měsíci), dosáhnou výšky 25 cm, můžete začít s výsadbou na stálém místě. 2-3 dny před zamýšlenou transplantací je půda hojně napojena. Tím se usnadní vyjmutí sazenic z kontejneru.

Doporučuje se hnojené sazenice oplodnit současně se zaléváním. Tato kombinace je prospěšná pro růst a vývoj rostlin. Potřeba živin můžete určit podle vzhledu sazenic. Silné stonky, bohaté zelené listy svědčí o zdraví. Stačí ho nakrmit dva týdny po odběru a znovu po dalších 12 dnech.

Pokud listy zblednou, může být nedostatek dusíku. Doporučuje se posypat dusičnanem amonným nebo močovinou. Nedostatek fosforu je indikován fialovým nádechem listů. V tomto případě je superfosfát nejlepším hnojivem.

Ve skleníkových podmínkách nebo ve skleníku by měl být režim zavlažování monitorován ještě přísněji. Během období klíčení by semena rajčat měla být napojena podle následujícího schématu. První zalévání se provádí po vylíhnutí většiny sazenic. Příště ji budete potřebovat zalévat až po 10-12 dnech.

Jak správně zalévat sazenice rajčat

Aby se rostlina mohla dobře rozvíjet a dostávat pouze výhody zalévání, musí být dodrženy určité požadavky. Určitě potřebujete vědět, s čím zalévat mladé výhonky.

 1. Zalévání sazenic rajčat by se mělo provádět pouze teplou vodou. Studená voda může snížit odolnost proti chorobám a je často příčinou pozdního plísně.
 2. U sazenic rajčat je užitečné zásobovat se v tavenině nebo dešťové vodě. Ve fázi, kdy jsou sazenice stále malé, je na ulici stále sníh, takže jej můžete použít. Taková voda podporuje aktivní růst, vyživuje a zvyšuje odolnost proti chorobám. Dospělé sazenice tuto vlhkost tolik nepotřebují.
 3. Jaká voda se doporučuje sezením rostlin? Pravidelná voda z vodovodu je tvrdá a obsahuje mnoho škodlivých nečistot, takže je lepší ji vařit. V průběhu času, kdy jsou sazenice přesazeny na stálé místo, musí být voda chráněna po dobu 2–3 dnů, přičemž se naplní nádrže.
 4. Před hnojením se doporučuje zalévat půdu. To umožní lepší absorpci všech živin a nespálí kořenové větve.
 5. Jakýkoli obvaz před aplikací na zem musí být naředěn vodou.

půda pro sazenice rajčat

Existuje ještě jedno důležité doporučení, jak zalévat sazenice rajčat. Proud trysky by měl být nasměrován pod základnu keře nebo mezi řádky, s vyloučením zasažení zelených částí rostliny. Vlhkost v zeleni vyvolává plísňové choroby, zvyšuje riziko spálení sluncem.

Nejlepší možností zavlažování je zavlažování kapáním.

Pěstování s touto možností napájení je snadné a bezpečné. Kapkové zavlažování rajčat na otevřeném poli umožňuje, aby voda padala přesně pod kořen každého keře, aniž by vypláchla půdu a nevystavovala kořeny. Podzemní zavlažování snižuje riziko nejvyšší hniloby.

Podzemní zavlažovací kapátko je snadné.Pro kapkové zavlažování budete potřebovat obyčejné, nejlépe dvoulitrové plastové láhve, ze kterých je vyříznuto dno. Krk musí být uzavřen víkem. V celé lahvi jsou vytvořeny malé otvory.

Hotový kontejner se umístí do vykopané prohlubně v zemi poblíž každého keře rajčete, odřízne se dno nahoru. Podle potřeby je voda nalita do nádoby a pomalu prosakuje skrz vytvořené otvory, protéká do všech podzemních větví.

Jak zjistit, kdy je čas zalévat vaše sazenice

Jak to pochopit, je třeba zalévat sazenice rajčat nebo čas ještě nenastal, ne každý zahradník může určit. K záchraně mohou přijít tyto tipy:

 • půda je suchá, bledá, hrudkovitá;
 • pomůže dřevěná hůl nebo drát, který se pečlivě prohloubí do půdy podél okraje nádoby a zkontroluje obsah vlhkosti ve spodních vrstvách (pokud hůl zůstane čistá, bez přilepení půdy, je čas začít zvlhčovat);
 • musíte vykopat díru asi 9 cm hlubokou, vzít malou zemi a udělat kus (pokud se hrudka zhroutí, pak je čas navlhčit půdu, pokud se drží pohromadě, pak naopak musíte trochu počkat se zavlažováním);
 • můžete určit obsah vlhkosti v půdě podle hmotnosti, kontejner se suchou půdou je mnohem jednodušší než s mokrou půdou;
 • může být určeno zvukem, protože to stačí klepat na stěny skla tužkou: pokud je zvuk zvukový, pak je Země připravena k zalévání, pokud je hluchá, pak musíte počkat.

Správné zalévání sazenic také spočívá ve stanovení dávky vody. Zatímco sazenice jsou doma v malých nádobách, potřebují malou vlhkost.

sazenice rajčat ve skleníku

Lze usoudit, že keře z rajčat by se měly zalévat zřídka, ale s přidáním velkého množství vody. Pro udržení vlhkosti v půdě po dlouhou dobu se doporučuje mulčování. Horní vrstva může být pokryta pilinami nebo slámou.

Hydratace po transplantaci

Jak zalévat sazenice rajčat pěstovaných ve skleníkových podmínkách? Pokud se rajčata pěstují ve skleníku, doporučuje se začít zalévat až poté, co se objeví většina sazenic (to je asi 3 dny po setí). Do této doby se na zemi vytvořila suchá kůra.

V budoucnosti stačí jedno zalévání týdně. Zalévání častěji může stočit a změnit žluté listy. Je užitečné provádět uvolňování, které umožňuje rychleji vstřebávat vodu do půdy.

Zvlhčení země se provádí pouze teplou vodou. Další stříkání je zakázáno. Jakmile je vlhkost úplně pohlcena, doporučuje se větrání místnosti.

sazenice rajčat v květináči na zahradě

Zalévání se zastaví, když se vytvoří ovoce, a má se sbírat brzy (někde asi za 20 dní). Jinak veškerá vlhkost z kořenů přejde do rajčat a začnou zrát dříve.

Jak často zalévat rajčata venku? Aby se sazenice rychle přizpůsobily otevřeným postelím, zalévejte je každých 10 dní velkým množstvím vody. První dny po vysazení sazenic do otevřených lůžek by se neměly napojit.

Je třeba dodržovat řadu doporučení, jak zalévat rajčata na otevřeném poli.

 1. Nezalévejte rajčata v horkých a slunečných časech dne. Kdy je vhodnější zalévat sazenice, ráno nebo večer? Za nejlepší čas se považuje časné ráno nebo večer, kdy slunce zapadá.
 2. Zalévání rajčat na otevřeném poli může být provedeno v libovolném vhodném čase, je-li počasí zataženo.
 3. Během období tvorby vaječníků musíte zajistit, aby byla půda vždy mírně vlhká.
 4. Uvolnění je nutné po každém zalévání. Pomůže to zlepšit přísun kyslíku do kořenů.

Existují pravidla, jak zalévat rajčata po výsadbě v zemi. Před tím, než začne rostlina rozkvétat, by na každý metr čtvereční mělo být asi 6 litrů vody. Během období aktivního květu se zvyšuje potřeba vody, dávka se přidává do 17 litrů.Jakmile jsou plody zasazeny, zalévání se opět sníží. Pro nízko rostoucí odrůdy stačí 5 litrů pro vysoké - asi 10 litrů na metr čtvereční.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně