Pravidla zemědělské technologie pro pěstování rajčat na otevřeném prostranství a ve skleníku

Agrotechnologie rajčat ve skleníkových podmínkách, na otevřeném poli nebo na běžných parapetech je velmi jednoduchá. Není třeba vytvářet obtížné podmínky, je velmi snadné o ně pečovat. Tento proces postupně přitahuje zájem.

Výběr rajčat pro správný růst

Pokud se chystáte pěstovat rajčata sami, zasadte různé odrůdy. Na parapetu domu můžete pěstovat i rajčata, ale speciálních odrůd trpaslíka. Pro vynikající sklizeň vyberte odrůdy, které jsou regionalizované a přizpůsobené klimatickým podmínkám.

Jak pěstovat na otevřeném prostranství

Zemědělská technika pěstování rajčat na otevřeném poli je také velmi jednoduchá. Rajčata se často pěstují pomocí sazenice. Nejprve by však měly být vysazeny ve sklenících a vyčkejte, až se stanou normálními, a poté vysazeny na otevřeném prostranství. Minimální vzdálenost mezi výhonky je od 10 do 15 centimetrů.

O péči o ně není nic zvláštního. Musíte se jen ujistit, že teplota neklesá, je normální a že vlhkost odpovídá. Během dne je nejlepší teplota 20-25 stupňů a v noci od 8 do 10. To jsou všechny podmínky pro pěstování rajčat na otevřeném poli.

kultivační techniky

Pěstování ve skleníkových podmínkách

Agrotechnika pěstování rajčat ve skleníku z polykarbonátu je o něco složitější. Nejprve jsou rajčata zasazena do dříve připravené skleníkové struktury, kde ve skutečnosti v budoucnu porostou.

Jejich výnos závisí na kvalitě výsadby. Je důležité použít správné schéma pěstování rajčat. Šálky obsahující vysoce kvalitní sazenice by měly být zasazeny do otvorů do hloubky tří až pěti centimetrů. Rostliny mohou být zarostlé, v takovém případě můžete stonek umístit do půdy nejméně 10 centimetrů hluboko. Ale musíte kopat příkop. Stonek je navržen tak, aby na něm mohly tvořit další kořeny, které také krmí rostlinu.

teplé podmínky

Jak se starat

Existují hlavní faktory, které ovlivňují, jak dobře sazenice zakoření a vyvinou se v budoucnosti. Pojďme se na ně podívat.

nočník péče

Teplota

Tento faktor je klíčový při pěstování rajčat. Ve skleníkových podmínkách je žádoucí, aby teplota zůstala v rozmezí 22 až 25 stupňů a půda byla zahřátá na 15 stupňů. Pokud je teplota udržována, rajčata se rychle zakoření a rychle se vyvíjejí.

teplotní režim

Zalévání

Před výsadbou sazenic ve skleníku se nezdržujte 2-3 dny. Voda při výsadbě volně. Ujistěte se, že kořeny jsou v kontaktu s půdou. Jinak rostlina začne vadnout a být vystavena nemocem. Zalévání by mělo být provedeno, jakmile vrchní vrstva vyschne.

vodní paprsek

Hnojivo

Při výsadbě dávejte do otvorů hnojivo. Protože je to perfektní 20 g nitroammophoska obsahující N16, P16, K16.

Vezměte prosím na vědomí, že v žádném případě by se kořeny neměly dotýkat granulí, jinak se spálí. Proto byste je měli smíchat s půdou. Musíte krmit každý týden, po kterém je nutné hojně zalévat.

vodní hnojivo

Znečištění

Rajčata mají květiny, které jsou schopné samy opylovat. K tomu trochu protřepejte rajčata. To by mělo být provedeno během dne, kdy je slunečno. Je vhodné zavést čmeláky do skleníku, nainstalovat tam s nimi úl. Ovoce pak bude kravat mnohem lépe.

včelí opylení

Pěstování bez sazenic

Můžete pěstovat rajčata jak ve skleníku, tak na zemi bez použití sazenic. Pak už na podzim byste se měli začít připravovat po orbě půdy. Výsadbu můžete zahájit již v dubnu nebo začátkem května. Po výsadbě byste měli očekávat první výhonky, když se teplota půdy pohybuje kolem 14-15 stupňů.

Mimochodem, stojí za to pokusit se přidat rajčata, například ředkvičky nebo oves. Mohou se snadno prosadit kůrou půdy. Nezapomeňte přidat speciální vrchní obvaz - granulovaný superfosfát.

výsadba bez sazenic

O hnojivech

Rostliny musí být krmeny, což výrazně zvýší jejich výnos. Přidejte „Kemiru Universal“ každých 10-15 dní. Měl by být zředěn v poměru 50–70 gramů na 10 litrů kapaliny. Do každého keře nalijte jeden litr. V prvních několika týdnech, poté, co byla rajčata vysázena, je třeba přidat kal, který byl předtím naředěn vodou.

kořenové hnojivo

Aby ovoce rychle dozrálo, musíte je rozložit do předem připravených krabic se stopkami nahoru ve 2-3 vrstvách. Je nezbytné stříkat rajčata pomocí Kemira Lux (asi 10-12 gramů na 10 litrů vody). Ujistěte se, že roztok nezůstává na listech, přesněji na jeho spodní části.

Pokud rostliny nemají dostatek slunečního světla, musíte jim poskytnout vápník. Pokud náhle květiny vypadnou bezdůvodně, postříkejte rajčata roztokem kyseliny borité, ale slabou koncentrací, někde kolem 1 gramu na litr vody.

hnojivo ve sklenici

Jak správně připravit místo a půdu

Při výběru místa, kde budou rajčata růst, je nutné vzít v úvahu některé faktory:

 1. Místo musí být slunečné, protože rajčata milují světlo. Takže budete moci rychle získat dobré ovoce.
 2. Ne vždy pěstujte rajčata na stejném místě. Je nutné si dát přestávky na 3-4 roky.
 3. Pokud byl na místě použit jako hnojivo čerstvý hnůj, není vhodné tam pěstovat rajčata.
 4. Když pěstování rajčat v otevřeném poli, mělo by se to provést tam, kde je místo mírně zvýšené, aby nedošlo ke stagnaci nebo nadměrné vlhkosti.

kopání lopatou

Půda pro výsadbu se začíná připravovat blíže k podzimu. Půda je hnojena listovým humusem a kravským trusem. Půda by měla mít nízkou kyselost, ale naopak, vegetace bude pomalá. Zkuste na to přijít před výsadbou. Úroveň kyselosti můžete zvýšit výsadbou šťovíku nebo kyselosti. Půdu můžete dezoxidovat pomocí vápna, uhlí nebo křídy. Když se potřebné látky dostanou do půdy, měli byste ji důkladně vykopat a hojně ji zalévat.

dokončená země

O sazenicích

Nejčastěji se používá metoda sazenic, protože poskytuje maximální produktivitu. Chcete-li zahájit výsadbu sazenic rajčat, semena by měla být zaseta na konci března nebo přibližně na začátku dubna. Optimální teplota pro setí semen je 23-25 ​​stupňů. Když semena klíčí, stačí 13-15 stupňů. Když se na klíčcích objeví první list, může se teplota zvýšit až na 23-26 stupňů.

čisté listy

Kořenový systém rajčatového tyčinky by proto měl být vytrhán část kořenů, která je níže. Díky tomu bude kořenový systém klíčit mnohem lépe. Výběr se provádí pouze tehdy, když se vytvoří první dva listy. Než to uděláte, nezapomeňte je zalévat, abyste usnadnili vyjmutí z nádoby.

Musíte získat sazenice s kusem země a zkrátit kořen asi o třetinu. Rajčata musí být vysazena podle schématu 8: 8, přibližná normální vlhkost vzduchu je 60 procent.

noviny na okně

Jakým chorobám jsou rajčata vystavena?

Obecně jsou rajčata velmi odolná, ale přesto jsou někdy vystavena různým chorobám. Je vhodné provádět prevenci, aby keře zůstaly zdravé a klidně se dále rozvíjely. Pojďme se podívat na nemoci, se kterými se mohou rajčata nakazit:

napadena nemoc

 1. Horní listy se začnou stočit. Důvodem je skutečnost, že rostlině vápník chybí. Aby se tomu zabránilo, doporučuje se zeleninu krmit dusičnanem vápenatým.
 2. Listy zžloutnou. Zkuste si vybrat tyto listy.
 3. Poškození ovoce apikální hnilobou. Toto onemocnění se projevuje tím, že na ovocích se vytvářejí hnědé skvrny kvůli nedostatku vápníku. Řeší se stejným způsobem jako u prvního onemocnění.
 4. Phytophthora. To je docela vážná nemoc. Ovlivňuje rostliny během jejich vegetačního období. Na listech se začnou tvořit hnědé skvrny, jejichž velikost se velmi rychle zvyšuje. Se stonky se něco podobného děje. V takovém případě byste měli častěji ventilovat skleník, méně vody a ošetřovat roztokem oxychloridu měďnatého.
 5. Hnědá skvrna je nepříjemné plísňové onemocnění. Je schopen zcela zničit rajče. Projevuje se ve formě velkých skvrn světle žluté barvy. Postupně mění barvu a vytváří se také bílý květ. Chcete-li problém odstranit, měli byste také častěji ventilovat a ošetřovat chloridem měďnatým.

zdravé kořeny

Jak vybrat rajčata

Období, kdy by se měly shromažďovat, je od července do srpna. Rajčata se sklízejí dva a někdy i tři měsíce. Čas, kdy je třeba sbírat rajčata, je ovlivněn obdobím, kdy byly vysazeny. Začátkem června začnou zrát rajčata pěstovaná venku. Jsou-li rajčata pozdě zrající, dozrávají kolem začátku srpna. Pokud sbíráte odrůdy, jejichž účelem je solení, je vhodné to udělat dříve, než nastane první mráz.

Při vytrhávání ovoce buďte opatrní, protože může dojít k náhodnému pohmoždění nebo poškrábání. Šrotují se i špatné plody a nezralé plody zůstávají, dokud nezrají.

sklizeň

Pěstujeme rajčata na parapetu

Existuje taková rozmanitost rajčata jako "Balkon zázrak."", To je přesně to, co je ideální pro pěstování sazenic rajčat na balkoně domu." Je známý svými malými plody, ale s velmi příjemnou vůní a chutí.

hrnce jsou

Pěstování této odrůdy je snadné. Semena musíte vzít a zasadit je do speciální krabice, kde již byla půda nalita. Dále musíte položit něco nahoře, jako je sklo nebo polyethylen. Poté, co začne Země vysychat, je třeba vodu zalévat častěji. Nezapomeňte umístit nádobu s rajčaty na dobře osvětlené místo, teplota by měla být pokojová. Asi jednou za měsíc, musíte hnojit rajčata, ujistěte se, že studený vzduch nedostane dovnitř.

Asi po 100 dnech začnou rajčata zrát a každý keř přinese asi jeden a půl až dva kilogramy. S velkým množstvím ovoce by měly být větve svázané, jinak by se mohly zlomit.

rajčata na parapetu

Závěr

Pro dosažení dobrého výnosu je důležité dodržovat zemědělskou technologii pěstování rajčat.Chcete-li dosáhnout dobrých výsledků, použijte metody a pokyny, které jsme poskytli. Nezapomeňte provádět prevenci proti chorobám, krmit a zpracovávat keře.

Recenze
 1. Nina
  8.08.2018 14:47

  Letos jsem se rozhodl pěstovat sazenice. Použitý biofertilizer pro spolehlivost BioGrow, semena byla namočena. Sazenice se ukázaly být silné, stonky jsou silné. Před výsadbou v dubnu jsem zatvrdil sazenice na balkóně. Nyní jsou rajčata jako bajonet, bujný a visí na každé větvi v mnoha kusech. Oplodnění pravděpodobně dává smysl.

  Odpovědět
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně