Tajemství a krok za krokem zemědělské techniky pro pěstování a péči o řepu v otevřeném poli

Mnoho lidí se snaží pěstovat řepu ve své letní chatě. Ne každý v tom uspěje, protože pěstování řepy a pěstování v péči o ni mají řadu funkcí. Aby se do konce léta dostaly velké a sladké kořeny, je třeba kulturu zalévat a řádně nakrmit.

Jak a kdy pěstovat řepu venku?

Teplá milující dvouletá plodina by neměla být vysazována příliš brzy na postel. Řepa dobře toleruje krátkodobé poklesy teploty. I přežívající rostliny mohou začít střílet v polovině léta. Tento proces se spouští na genetické úrovni, protože nízká teplota dvouletých rostlin znamená konec vegetačního období prvního roku vývoje. Když se zahřeje, netvoří keře kořenovou plodinu, ale všechny síly jsou nasměrovány k kvetení a zasazení semen, čímž se uvolní květinový šíp.

rostlinné řepy

Aby se tomu zabránilo, zahradník by měl zvolit čas pro výsev řepy na otevřeném terénu, když je mráz u konce a půda se zahřeje na teplotu asi +10 ... + 12 ° C. Pro střední Rusko je přibližná doba pro setí řepy pro zimní sklizeň poslední dekáda května. Semena zasetá v této době budou mít čas na vyklíčení a dobrou sklizeň kořenových plodin do konce srpna - začátku září, v závislosti na odrůdě.

Pro pěstování řepy pro ranou produkci by měl zahradník dávat přednost sadbě.

V oblastech s mírnými zimami a časným nástupem tepla se pěstování řepy v zimě praktikuje také v zimě, aby se získala včasná zelenina. V tomto případě se semena vysévají koncem října - začátkem listopadu. Výsev by měl být prováděn do hloubky 3-4 cm. Pro zachování semen je hřeben mulčován (pilinami, rašelinou). Tloušťka vrstvy mulče je 5-7 cm, řepa pěstovaná tímto způsobem není vhodná pro zimní skladování.

otevřená půda

Příprava půdy a setí semen

Příprava místa pro řepu pro jarní výsev v zemi začíná na podzim po sklizni. Nejlepší předchůdci jsou brambory a jiné noční lupínky, cibule, luštěniny. Nelze pěstovat řepu po mangoldu a zelí různých typů, stejně jako mrkvi a jiných kořenových plodinách.

Nejlepší místo je oblast s volnou a lehkou úrodnou půdou, která je dobře zahřátá sluncem. Výhodné jsou půdy s neutrální nebo mírně alkalickou reakcí. Pokud v zahradě roste šťovík koňský nebo dřevo vši (hvězdné), půda má zvýšenou kyselost. Při přípravě pozemku pro pěstování řepy na otevřeném poli je lepší tuto půdu kalcifikovat přidáním dolomitové mouky, křídy nebo chmýří při 1-1,5 kg / m².

příprava půdy

Aby byla červená řepa chutná, musí být půda na hřebenech naplněna minerálními a organickými hnojivy. Na 1 m² musíte udělat:

 • 20-30 g síranu amonného;
 • 10 až 15 g chloridu draselného;
 • 30-40 g superfosfátu;
 • 15-20 g dusičnanu amonného;
 • 4-5 kg ​​humusu.

K hnojení půdy nepoužívejte čerstvý hnůj, ptačí trus, kompost nebo podobné materiály. Všechna organická hnojiva musí být aplikována v shnilé formě, aby nedošlo k provokaci nemoc řepy strup.

hnojení půdy

Minerály a organická hmota jsou rozptýleny po povrchu hřebene a potom dobře vykopat půdu, důkladně promíchat půdu a hnojiva. Během zimy se granule rozpustí, obohacují půdu látkami nezbytnými pro řepu. Na jaře lze místo znovu vykopat a připravit postele k setí.

Semena řepy se liší od ostatních: sbírají se ve 2–4 kusech. a jsou pokryty společnou skořápkou. Každé kolo a drsné semeno v sáčku se několikrát vylíhne, jak klíčí. Toto musí být vzato v úvahu během výsevu a semena by měla být umístěna ve vzdálenosti nejméně 5 cm od sebe. Existuje také odrůda řepy s jedním klíčkem, která klíčí v rozporu s obecnými pravidly a dává z každého zrna pouze 1 klíček.

organická hmota je rozptýlena

Před výsevem by semena měla být zkontrolována. Jejich přirozená barva je nažloutlá šedá. Pokud mají jinou barvu, provedli předosévání výrobci produktů. Tato semena musí být klíčena nebo zaseta okamžitě. Pokud se výsadbový materiál nezpracovává, je namočen do teplého roztoku světle růžového manganistanu draselného. Tento postup ničí bakterie a plísňové spory.

Po namočení mohou být semena zaseta okamžitě, pokud již byl dokončen výběr místa a příprava lůžek. Zahradníci někdy upřednostňují zasadit klíčící semena. Za tímto účelem se umístí do vlhkého hadříku a umístí se na teplé místo po dobu 2-3 dnů, přičemž se udržuje konstantní hladina vlhkosti materiálu. Během této doby se objeví načervenalé klíčky. Neklíčená semena mohou být ponechána po dobu dalších 1–2 dnů, mohou vyklíčit o něco později. Semena se sazenicemi jsou zasazena do brázd do hloubky asi 3 až 4 cm a pokryta zeminou.

příprava lůžek

Při výsevu je třeba dodržovat následující vzdálenosti:

 • ponechat mezi zrny v 1 řadě 5 cm;
 • mezi řadami by měla být asi 25 cm.

Řepa, vysazená na úzkých hřebenech (podle Meatlider), funguje dobře. Při této metodě se postele vyrábějí asi 35 cm široké, podél okrajů tvoří nárazníky z půdy. Semena se vysazují ve vzdálenosti 5 cm od sebe podél těchto stran. Výhodou této metody je snadná údržba a rovnoměrné osvětlení všech rostlin.

spravovat řepu

Výsadba sazenic

Pro získání rané produkce se řepa pěstuje v sazenicích. Za tímto účelem se semena vysévají 2-3 týdny před výsadbou na otevřeném prostranství. Transplantace se provádí, když se objeví 2-3 listy. U sazenice můžete pěstovat řepu ve skleníku nebo v hlubokých krabicích na parapetu. Můžete ho zasít častěji než přímým setím na otevřeném prostranství.

Sazenice se vysazují podle schématu navrženého pro setí semen (5x25 cm). Nejlepší je zasadit mladé rostliny za chladného a oblačného počasí před deštěm. Je-li počasí slunečné a horké, je vhodné stínit hřebeny gázou nebo lutrasilem a táhnout látku přes nainstalované dráty.

výsadba sazenic

Péče o řepu

Po výsadbě semen nebo sazenic musí zahradník dodržovat pravidla péče o řepu na otevřeném poli. Konečný výsledek závisí na jejich dodržování: velikost kořenové plodiny, její chuť a zachování kvality zeleniny během zimního skladování. Po jednoduchém zemědělském postupu krok za krokem vám pomůže pěstovat nejlepší sklizeň.

Ředění sazenic řepy

Ředění řepy vyrobeno za účelem získání větších kořenů. Doporučuje se to 2-3krát za sezónu:

péče o řepu

 1. Při výsevu přímo do půdy se provede první ředění, když se na rostlinách objeví 2-3 listy.Z každého semene se vylíhne několik výhonků, takže ty další musí být odstraněny, takže zůstane největší a nejrozvinutější sazenice. Oloupané klíčky lze použít jako sazenice: umístěte je tam, kde řepa nevyklíčila.
 2. Řepa pěstovaná v sazenicích se poprvé naředí, když se v půdě vytvoří kořenová plodina o průměru 1,5 až 2 cm. Mezi keři nechte 10 cm. Při ztenčování je třeba odstranit slabé a nemocné rostliny a rostliny, které uvolnily šípy květin. Odstraněné mladé rozety lze použít jako doplněk vitamínů v salátech (místo mangoldu) nebo k výrobě letního boršče.
 3. Další ředění se provádí, pokud chcete pěstovat zvláště velké kořenové plodiny. Průměr kořenové plodiny již nyní dosahuje 5–6 cm, takže mladé sladké ovoce lze použít jako jídlo, jak chcete.

Po každém ztenčení je vhodné pěstovat řepu. Během této operace musíte mít dobrou představu o tom, jak správně přidat půdu do kořenového límce růžice: půda by neměla uzavřít bod růstu listů ve středu keře. Horní část kořenové plodiny je třeba jen mírně zakrýt zemí, která je nad povrchem. Odrůdy s podlouhlými kořenovými plodinami se nejčastěji vyskytují nad zemí (válec, raketa a další). Současně se růžice ohýbá směrem k půdě a řepa se zakřivuje.

pěstování řepy

Zalévání a krmení

Tajemství rostoucí kvalitní řepy spočívá v řádném zavlažování a krmení rostlin. Zalévání záhonu by mělo být bohaté, aby půda zvlhčila do hloubky asi 10 cm, kde má kultura sací tenké kořeny. Jak roste, objem zavlažovací vody se zvyšuje na 20-30 l / m², pokud není dostatečné přirozené srážení.

Během vytváření kořenové plodiny vede nedostatek vlhkosti k tvorbě nezbarvených a tvrdých prstenců v řepné buničině.

Dokud podzemní část nedosáhne průměru 5-6 cm vodu řepy Lepší každý den nebo každý druhý den se zaměřením na vysoušení ornice o hloubce 2-3 cm. Na podzim 3-4 týdny před sklizní plodiny určené ke skladování se zavlažování zastaví, i když neprší. V kořenové plodině se tedy vytvoří více cukerných látek, které budou lépe skladovány.

zalévání a krmení

Chcete-li zvýšit obsah cukru, můžete krmit výsadbu slanou vodou (0,5 lžičky na 10 litrů) několikrát za sezónu. V počáteční fázi růstu (před tvorbou kořenových plodin) musí řepa hnojit dusíkatými hnojivy. Chcete-li to provést, přidejte 1 lžíce na 10 litrů vody, kromě soli. l. dusičnan amonný. Na konci léta již rostlina nepotřebuje dusíkaté látky, ale vrchní obvaz se provádí také v srpnu, přičemž se k 10 litrům vody přidá 1 lžíce vody. l. dusičnan draselný.

Tekutý vrchní obvaz lze aplikovat nejen na půdu, ale také listovou metodou, tj. Zavlažováním živného roztoku přes listy.

Zpracování a hnojení

Po zalévání nebo aplikaci tekutého vrchního obvazu musí být půda v uličkách uvolněna do hloubky 4 až 5 cm. Při provádění tohoto postupu se nesmíte dotýkat kořenových plodin, takže zpracování musí být provedeno opatrně. Video ukazuje, jak se společně s uvolněním ničí plevele, které mají čas mezi růstovými místy růst.

zvýšení obsahu cukru

Při uvolňování se aplikují také hnojiva, která krmí plantáž jiným způsobem. Komplexní minerální hnojivo (Agricola-4 nebo jiné) se rozptýlí v uličkách a pak se do půdy zapracuje motykou. Při provádění takového krmení není nutné nanášet roztoky jiných hnojiv.

Řepné škůdce a nemoci

Nemoci a škůdci řepy lze detekovat pomocí následujících funkcí:

nemoc řepy

 1. Hnědé skvrny s černou tečkou uvnitř na listech řepy jsou onemocnění, které postihuje listy i kořeny plodin. Pomáhá postřik listů roztokem kyseliny borité (0,5 lžičky na 10 litrů vody) a přidání boraxu při 3 g / m².
 2. Peronosporóza je plísňová infekce.Současně je na spodní straně listu vidět šedivý květ. S houbou můžete bojovat fungicidy.
 3. Kořen jedlík, nebo černá noha, ovlivňuje mladé sazenice. Prevence nemocí je vápnění půdy a jarní aplikace bóraxu (3-5 g / m²) při kopání.
 4. Velké kořenové plodiny častěji infikují fusárium a hnědou hnilobu. Vyvíjejí se na těžkých půdách a způsoby jejich ošetření jsou vápnění a zavedení boraxu.

Hmyzí škůdci také poškozují řepu. Většina z nich je listová a saje (mšice, blechy, brouci a další). Rostliny bude možné chránit pomocí ošetření vhodnými chemikáliemi (Karbofos, Iskra).

phoma nemoc

Sklizeň a skladování plodin

Výtěžnost a zrání závisí na odrůdě řepy. Přibližná data sklizně pro střední Rusko jsou však od poloviny do konce září, kdy teplota vzduchu klesne na + 5 ... + 15 ° С. Je nežádoucí, aby bylo pozdě se sklizní a řepa byla vystavena mrazu, když teplota klesne pod 0 ° C.

Kořenové plodiny jsou vytaženy z půdy, listy a bod jejich růstu jsou odříznuty, 2/3 kořene jsou odstraněny. Pro skladování se řepa pokládá do krabic, posypaných suchým pískem. Velké množství zeleniny lze dobře skladovat ve sklepě v síťových pytlích.

vytáhl ze země

Co lze pěstovat po řepě a co lze kombinovat s řepou?

Pokud zahradník praktikuje kompaktní výsadbu, budou pro řepu nejlepší sousedé následující plodiny:

 • cibule cibule;
 • listová zelenina a byliny (hlávkový salát, špenát a další);
 • Švýcarský mangold a odrůdy řepy brzy zrající.

Pokud je střídání plodin pozorováno příští rok po pěstování řepy, můžete pěstovat brambory a jiné noční lupínky, zasévat mrkev, česnek, dýňové plodiny. Nejlepšími náhražkami jsou luštěniny, které obnoví obsah dusíku v půdě. Nemůžete pěstovat mangold na stejném místě: jeho listy vyschnou a uschnou, vysychají v zahradě.

kombinovat fit

Recenze
 1. Natálie
  8.08.2018 17:57

  Ano, musíte řepu hojně zalévat, ale stále nemáte rádi rýži - aby voda nestála ... Jinak, v prvním roce mého zahrádkářství, po přečtení o hojném zalévání, jsem to trochu předjel a řepa nebyla v zimě vůbec uložena. Zkušenost přichází s časem. Mimochodem, stejně jako jiné plodiny, je také dobré krmit řepou produkt BioGrow.

  Odpovědět
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně