Popis řepných škůdců a boj proti nim s lidovými prostředky

Pěstování stolní řepy zahrnuje nejen jeho krmení, zalévání a plevel, ale také boj proti různému hmyzu, který se usazuje na vrcholcích této dvouděložné byliny a začíná se jí krmit. Někteří dospělí členovci nebo jejich larvy žijí v zemi. Hlodali kořen zeleniny podčeledi sokolníků. V důsledku toho rostlina uschne a zemře.

Řepné škůdce mohou zničit mladé výhonky i dospělou rostlinu s již vytvořenou kořenovou plodinou, takže majitelé místa by měli pečlivě prozkoumat postele s plodinami a včasně zničit nebezpečný hmyz.

červená řepa

Řepné škůdce a kontrola

Existuje několik desítek různých členovců, které mohou poškodit opar. Jsou to červi, mšice, brouci, brouci, mouchy, můry, stejně jako jejich housenky a larvy. Nebezpečí mnoha škůdců je, že se rychle rozmnoží a jejich kolonie jí v zahradě listy a kořeny v krátké době. Nevšimnutí si majitelé dacha nebo zeleninové zahrady mohou hmyz zničit celou plodinu nebo většinu z ní.

různé členovce

Lidé bojují s členovci pomocí celého arzenálu dostupných metod. Používají nejen chemické insekticidy, ale také lidové léky. U velkých brouků uspořádají pasti ze šrotu, malé se z plachet omyjí proudem vody. Používá se dřevní popel a plevele se rychle odstraňují, na kterých se často vyskytují škůdci, kteří se později přesunou do sousedních užitkových rostlin.

Když znáte charakteristické rysy nebezpečného hmyzu, dobu jejich výskytu a účinné způsoby, jak se jich zbavit, můžete v zahradě zachránit kořenové plodiny a získat dobrou a zdravou sklizeň.

dostupné metody

Brouci

Brouci jako je řepa obecná (řepa červená) a blecha jsou hlavními škůdci řepy a bojují ve všech koutech Ruska.

Weevil je šedohnědý hmyz dlouhý až 13-14 mm, jeho šupinaté tělo je pokryto jemnými chlupy. Charakteristickým rysem, díky kterému je snadné rozeznat červenou řepu, je její přední část hlavy prodloužená do trubice. Brouci hibernaují v půdě a vyjdou brzy na jaře. Jsou nebezpečné pro klíčení rostlin, protože jedí kotyledony a kousají z klíčků.

natáhl se do trubice

Tento hmyz miluje labuť, která také patří do podčeledi Hibiscus. V oblastech, kde roste, mají weevils dostatek jídla, takže se množí více. Když se na sazenicích objeví několik párů listů (ve druhé polovině května), každá žena položí do země 60 až 100 vajec, z nichž se o týden později vylíhnou larvy. Živí se kořeny rostliny a v nich nahlodávají průchody. To kazí vzhled kořenových plodin, způsobuje vadnutí a žloutnutí vrcholů.Dospělí nosatci hlodají řapíky a okraje listů, jedí listeny.

Oblíbeným opatřením v boji proti broukům je uzavření řepné postele s malými drážkami s čirými stěnami. Pokud je weevil v příkopu, nemůže se odtamtud dostat. Uvíznutý hmyz se shromažďuje a ničí nebo stříká na místě pomocí Decis. V létě by labuť měla být včas stažena ze země, dokud její semena nespadnou na zem, pak příští rok bude na místě méně jídla pro brouky a jejich populace klesne.

chovat více

Blechy červené jsou drobný hmyz do délky 2,3 mm, pokrytý tmavě zeleným chitinem. V dubnu odlétají ze zimoviště do zeleninových zahrad a plevele nejdříve jedí. Když klíčí opar, blecha se živí kotyledony a listy. Stopy jeho aktivity jsou skrz díry nebo díry, které jsou v buničině zahryznuty. Vrchní části pak zžloutnou a stočí se. Kromě listů tato chyba často také roste a ničí sazenice v rané fázi života.

V květnu blecha položila vejce mělce do podzemí a po 2 týdnech se z nich vynořily larvy. Živí se kořeny červené řepy celý měsíc, ale nezpůsobují jim žádné škody a potom se kuklí. V srpnu se z kukel vynoří mladí blechy a jedí vrcholy rostliny, brzy odletí do zimy, kde jedí plevele.

řepa blecha

Pro uložení výsadby je třeba řepu ze škůdců ošetřit dřevním popílkem smíchaným s tabákovým prachem (poměr 1: 1). To by mělo být provedeno, dokud venkovní teplota nepřesáhne + 18 ... + 19 ° С, protože v teplém počasí se blechy začnou množit. Mladé výhonky a listy zákalu se posypou směsí dřeva a tabáku a po 5 dnech se postup opakuje.

Infuze pelyňku nebo měsíčku lékařského, které jsou napojeny na klíčky řepy, pomáhají bojovat s malými chybami. Štiplavý zápach zastrašuje hmyz a skočí na jiná místa. Pokud majitelé raději ničí blechy chemickými látkami, jsou pro tento účel vhodné Kinfos a Imidor.

tabákový prach

Medvedka

Velkým škůdcem zeleninových zahrad je medvěd nebo rak říční. Ještě před 15–20 lety byl jeho popis a obraz nalezen v literatuře a lidé se zvědavostí dívali na podivný hmyz. Nyní můžete vidět živého medvěda na vašem nebo sousedním webu. Tento Orthoptera se dokáže pohybovat vzduchem a vstupuje také do zahrad spolu s hnojem, ve kterém rád zimuje.

Hmyz se rychle rozmnožuje. Jedna žena může položit až 500 vajec do půdy. Larvy se z nich vynoří po 3 týdnech, jejich tvorba u dospělých trvá 2 roky.

Rak říční dosahuje délky 5, méně často 6 - 8 cm, nad hlavou je skořápka, která slouží jako ochrana pro hmyz. Ze tří párů končetin je první nejneobvyklejší. Široké a silné, krtkovité tlapky jsou určeny pro kopání půdy. Díky nim medvěd kopí dlouhé průchody v zemi, po kterých se pohybuje vysokou rychlostí a hledá jídlo pro sebe. Tento členovec také žije v podzemí v nory a plazí se odtamtud v noci.

odpuzuje hmyz

Velký hmyz se živí různými kořenovými plodinami a jedí je ze všech stran. V létě mohou také jíst vrcholky řepy. Medvědi jsou nejnebezpečnější na jaře, když hlodají mladé výhonky na samých kořenech. Zemské raky často jedí kořeny, bez nichž výsadba uschne a zemře.

Lidé používají mnoho metod k boji s těmito členovci. Vzhledem k tomu, že medvědi žijí v podzemí, nalévají se na povrch nalitím několika litrů roztoku pracího mýdla nebo pracího prášku do každé díry a poté je zničí nasekáním těla.

krab země

Pasti s pivem nebo medovou vodou se často používají, protože jejich vůně přitahuje hmyz. Nápoj se nalije do malých lahví nebo plechovek a nádoba se nalije do země pod úhlem a horní část je svázána obvazem.Medvědi hlodali látku a prosadili se uvnitř lahví, ale nemohou se dostat ven. Do jednoho kontejneru lze zabalit více než tucet jedinců.

Na podzim se s hnojem bojují hliněné kraby. Na několika místech (podél obvodu) jsou vykopány malé díry, které jsou vyplněny kompostem. Hmyz se tam plazí na zimu. Když přijdou mrazy, pasti se kopou a rozhazují hnoje kolem zahrady. Medvědi nemají čas dostat se na zem a zemřít nachlazení.

používat pasti

Nematode

V půdě zeleninových zahrad může být mnoho cyst - hnědé skořápky mrtvých samic, které mají tvar citronu, ve kterých se nacházejí vajíčka a larvy škrkavek. Pokud řepa roste vedle cyst, larvy hlodají skořápku a pomocí tenkého trnu u úst pronikají do kořene. Rozpouštějí rostlinné buňky svými enzymy, takže je lze pohodlněji absorbovat.

To ovlivňuje rostlinu, která ztrácí živiny a vyvíjí se pomaleji: její listy zžloutnou a uschnou, na kořenové plodině (vousech) se objeví mnoho tenkých kořenů. Zevně vypadá nemocná zelenina menší než zdravá.

hlodat skořápkou

Dospělí samci (průhlední červi do délky 1,3 mm) opouštějí rostlinu a již nejí. Žijí v půdě asi měsíc, vracejí se k samičkám k oplodnění, které, jakmile pokračují v sedění na povrchu plodu a rostou, trhají skořápku zády. Samice kladou 300 vajec do vaječného vaku. Brzy dospělí obou pohlaví zemřou a potomci zůstávají v cystách. Mušle mohou být pohybovány větrem a vodou přes pole.

Během vegetačního období je obtížné bojovat proti háďatkům, takže měsíc před výsadbou plodin a po sklizni je půda ošetřena nematicidy. Pokud je zahrada ovlivněna červy a jejich larvami, pak bude pěstování kořenových plodin neúčinné. K dezinfekci místa bude trvat 4 roky, než se na ní vysadí plodiny, které nejsou ovlivněny háďátky (pšenice, jetel, ječmen).

postižené hlístami

Řepa létat

Malé, až 8 mm šedé řepy jsou škůdci cukrové řepy. Za mokrého počasí položili pod dno listů až 100 bílých vajec. Larvy se živí buničinou vrchů a pokožka zůstává nedotčena. Dutiny uvnitř bobtnají a zčervenají. Brzy listy uschnou a zemřou. Přežívající rostliny produkují ovoce s nízkým obsahem cukru.

Chcete-li ovládat mouchu, měli byste oparu postříkat insekticidy předem. Pokud se tak nestane, hmyz se rozmnoží. Majitelé jsou ponecháni, aby prozkoumali zelené části zeleniny a zničili nalezené spárky vajec a larev a rozdrtili je. Je nutné odstranit a zničit zbytky listů zasažené mouchami a na podzim kopat hluboko do půdy v zahradě.

zákalové insekticidy

Řepa chyba

Řepa je škůdce stolu a cukrové řepy. Tento brouk má hnědou nebo zelenou barvu a dosahuje délky 7 mm. Živí se listy a klíčky zeleninových plodin. Žluto-zelené larvy, které vylíhnou z 200 vajec položených samicí, jedí maso z vrcholů. Boj proti nim se provádí pomocí Dinadima a Fufanona, zelení jsou postříkána roztoky.

Je nutné ošetřovat léky a podzimní spojky vajec, které jsou odolné vůči chladnému počasí a mohou se v půdě přezimovat a na jaře se u dospělých znovu narodí.

řepa chyba

Horník krtek

Díry na listech řepy také zanechává důlní můra - hmyz dlouhý 6-7 mm, dosahující rozpětí křídla 14 mm. Tento hnědý motýl je nebezpečný, protože během teplé sezóny se z jeho vajíček vynoří 4 generace housenek. Larvy v květnu a červnu se živí vrcholky, které zčernaly a byly suché. Další dvě generace pronikají do kořenové plodiny a do ní se nahlodávají díry.

Bojují s můry stejným způsobem jako štěnice. Řezané vrcholy po sklizni nezůstávají v oblasti, kde rostly.

těžba můry

Fomosa a cercosporóza kořenových plodin

Haze není poškozen pouze hmyzem.Rostliny jsou ovlivněny cerkosporózou a fomózou - onemocnění, která se objevují v důsledku slabých semen, špatného počasí, kontaminované půdy a nesprávné péče o výsadbu. S foma se na dolních listech vytvoří houbové onemocnění, zaoblené žluté skvrny nebo suchá hniloba ve tvaru srdce. Cercosporóza řepy projevuje se na vrcholcích dospělých rostlin jako hnědé skvrny s červeným okrajem až do průměru 4 mm. Poškozené listy se stočí a místo nich začnou růst nové. Kořenové plodiny nemocných plodin jsou malé a jsou horší.

K ochraně rostlin pěstujte postele pouze nakládanými semeny odrůd odolných vůči chorobám. Komplexní hnojiva by měla být aplikována na půdu pro plodiny. Pro prevenci nemocí je nutné vrchní části zalévat přípravky obsahující měď. Během vegetačního období je třeba rostliny naředit, odstranit jejich nejslabší a poškozené listy. Kořenové plodiny by měly být plevelovány včas, protože plísňové spóry se mohou dostat na řepu z plevelů.

cerkosporóza kořenových plodin

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně