Popis odrůd cukrové řepy, technologie pěstování a pěstování, výnos

Cukrová řepa se pěstuje především v cukrovarech a používá se pro tuto odrůdu s vysokým obsahem cukru v kořenových plodinách. Kultivace kultury je však v moci každého léta žijícího doma. V případě potřeby a v souladu se všemi pěstitelskými podmínkami bude možné pěstovat dobrou sklizeň.

Cukrová řepa: popis

Produkce cukru závisí na typu cukrové řepy, čím více sacharózy v kořenových plodinách, tím lépe pro podnik. Nejsou však zapojeny pouze průmyslové společnosti pěstování řepy... Letní obyvatelé také používají cukrovou řepu na farmě. Krmiva pro zimní období krmí hospodářská zvířata. Kořenová zelenina se používá při vaření k přípravě různých pokrmů.

Cukrová řepa je běžný poddruh. V prvním roce po výsadbě semen v půdě se vytvoří protáhlá kořenová plodina s bílou dužinou. Na povrchu půdy se tvoří svěží listová rozeta. Kromě sacharózy obsahuje kořenová zelenina stopové prvky a vitaminy užitečné pro člověka (hořčík, jód, železo, vitamíny C, PP a B). Použití cukrové řepy v potravě je kontraindikováno pouze u lidí trpících cukrovkou.

Výběr půdy pro pěstování cukrové řepy

Technologie pěstování v otevřené oblasti cukrové řepy závisí především na struktuře půdy. Cukrová řepa může růst v jakémkoli typu půdy, ale to neznamená špatnou, pro ni vhodnou pustou půdu. Naopak, když se složení země zhorší, keře na to rychle reagují a začnou se zhoršovat. Kořenové plodiny špatně rostou na písčitých a jílových půdách a rostou malé.

Úroveň výnosu a produktivity závisí především na odrůdě, druhým důležitým aspektem je půda, která se používá pro kultivaci. Za optimální druh půdy pro plodinu se považují lehké, kyselinově neutrální typy půdy. Je důležité, aby půda měla dobrou propustnost pro vodu a kyslík. Nejlepší je, pokud jsou semena zaseta do černé půdy. Serozemské a sušené rašeliniště jsou vhodné pro pěstování.

vzhled cukrové řepy

Dalším důležitým aspektem pěstování zemědělské plodiny je přítomnost vrstvy zadržující vodu v půdě v hloubce nejméně 60 cm. Hlavní věc je, že voda není příliš blízko kořenovým plodinám, jinak začnou hnit a mizí. Pokud tekutina přejde do spodních vrstev půdy, pak se růst keřů zpomalí.

Prekurzory řepy při střídání plodin

Při pěstování odrůd cukrové řepy je důležité dodržovat pravidla střídání plodin.To je důležitý aspekt pěstování zeleniny, na kterém závisí úspěch pěstování plodin. Po takových rostlinách je zakázáno pěstovat plodiny, které produkují kořenové plodiny, především řepu:

 • Mangolda.
 • Zelí.
 • Ředkev.
 • Řepka.
 • Zelí z Kohlrabi.
 • Špenát.
 • Rutabágy.
 • Luštěniny.
 • Ryzhik.
 • Tuřín.
 • Ředkvičky.
 • Hořčice.

Důvodem je skutečnost, že výše uvedené rostliny trpí stejnými chorobami jako červená řepa. A pokud byla půda během jejich kultivace kontaminována, existuje vysoké riziko rozvoje nemocí na cukrové řepě. Na tomto místě nemůžete pěstovat stejnou plodinu několik let v řadě. Půda se stává chudou a následné výsadby nebudou mít dostatek živin pro normální růst.

Zelenina a byliny jsou dobrými předchůdci cukrové řepy. Nejlepší je pěstovat semena po ozimé pšenici a ječmeni. Vhodné jsou oblasti, kde se pěstovaly brambory. Za předpokladu, že v této době bylo místo důkladně očištěno plevelem (řepa a brambory mají společné plevele).

Pro letní obyvatele je tato možnost nejpřijatelnější, protože pšenice a ječmen nejsou pěstovány pro domácnost.

Podzimní a jarní zpracování půdy

V prvním roce pěstování cukrové řepy je důležité připravit půdu pro výsadbu sadivového materiálu. Příprava půdy obvykle začíná na podzim po sklizni z místa. Země je dokonale zbavena plevelů. Vykopejte ji do hloubky nejméně 20 cm. Na takové vrstvě obvykle škodlivé hmyzy preferují zimu, která položí jejich larvy s nástupem jara. Jsou to oni, kdo dále kazí výnos.

Pěstování zahrnuje zejména přípravu lůžek na jaře k setí. Poté, co se sníh roztopí a Země se zahřeje, je znovu vykopána a aplikována organická nebo minerální hnojiva. Na jaře není žádoucí zavádět čerstvý nerozložený hnůj. Suchá zrna se používá jako vrchní obvaz při přípravě jarní půdy.

venkovní cukrová řepa

Hnojiva pro řepu

Technologie pěstování cukrové řepy na otevřeném poli závisí na frekvenci aplikace minerálních a organických hnojiv. Na podzim, v období vykopávání půdy, se do ní zavádí vrchní obvaz. Na sto metrů čtverečních musíte použít 35 kg hnoje a 2 kg hnojiv potaš-fosfor. V tomto bodě nebo dva týdny po prvním krmení se aplikují dusíkatá hnojiva v množství 1 kg. Při použití obvazů obsahujících dusík musíte být opatrní, protože dusík má tendenci se hromadit v kořenových plodinách.

Hnojiva pro řepu na jaře se aplikují při setí semen o 4 cm hlouběji než oni. Během vegetačního období potřebují keře zejména hnojiva pro aktivní růst a vývoj. Používá se fosfát nebo superfosfát. Během tohoto období se bór používá z listových obvazů. Přináší se třikrát. Poprvé na začátku vegetačního období. Druhý vrchní obvaz se aplikuje za 25-30 dní. A poslední hnojení se provádí měsíc před sklizní.

S použitím hnojiv budete moci na podzim pěstovat více kořenových plodin. Jako listové krmení se používá směs močoviny a amoniaku. 1,5 litru stačí na sto metrů čtverečních. Vrchní obvaz přestává být aplikován měsíc před očekávanou sklizní.

Výběr odrůd řepy

Hlavním rozdílem mezi všemi odrůdami je hladina sacharózy v kořenových plodinách.

Existuje několik druhů odrůd cukrové řepy:

 • Výtěžek (obsah cukru v kořenových plodinách je 16,5%, výnos takových odrůd je vysoký).
 • Produkce cukru (obsah cukru dosahuje 18,5%, průměrný výnos).
 • Cukr (nejchudší odrůdy patří do sladkých poddruhů řepy, obsah sacharózy dosahuje 21,5).

Mezi těmito typy neexistuje jasná závislost. Cukrová řepa se často používá jako krmivo pro hospodářská zvířata, takže si můžete vybrat jakoukoli odrůdu. Hlavní věc je, že délka semen byla alespoň 3,5 cm.Jinak existuje riziko, že zůstane bez plodiny.

legrační cukrové řepy

Mezi odrůdy cukrové řepy se rozlišují:

 • Čechy - charakteristické kořeny s vysokým obsahem sacharózy. Vynikající jako krmivo pro hospodářská zvířata. Průměrná hmotnost kořenové plodiny je 2 kg. Z každých sto metrů čtverečních výsadby se sklízí 3 centimetry plodiny. Hlízy dozrávají až 80 dní. vhodné pro dlouhodobé skladování, kořenové plodiny po sklizni dlouho nehnijí.
 • Bona - malé kořenové plodiny, každá o hmotnosti 300 g, což výrazně usnadňuje sklizeň. Hladina sacharózy se blíží 12%. Od okamžiku výsadby semen do vegetačního období uplyne 84 dní. Hlavním rozdílem mezi Bona a jinými odrůdami cukrové řepy je tolerance vůči suchu.

 • Araxie je odrůda s vysokým výnosem. Z 1 hektaru se sklidí 800 krmných jednotek. Dutiny v kořenových plodinách se tvoří ve vzácných případech.
 • Bigben je řada německých chovatelů, kteří nejsou náchylní k vytváření dutin v kořenových plodinách. Výtěžek je vysoký, 700 centners na hektar, hladina sacharózy dosahuje 15,7%.

V domácnosti nejsou cukrové řepy zasazeny v hektarech, takže hlavní věcí je výběr vysoce kvalitních semen. To je jediný způsob, jak pěstovat malou, ale vysoce kvalitní plodinu.

vzhled cukrové řepy

Výsev řepy

Výsev cukrové řepy je důležitým krokem, kterému byste měli věnovat pozornost. Semena odrůd cukrové řepy vyžadují před výsadbou do půdy předběžné ošetření. Tím se zvýší výnos. Rostlinný materiál se vysílá na jaře. Poté, co se půda zahřeje v hloubce 5 cm o 6-8 stupňů, se výsadba zastaví.

Výsevu semen předchází jejich namočení do roztoku dřevěného popela. Díky tomu bude řepa rychlejší. Hloubka výsadbových semen je od 2 do 4 cm, mezi řádky zůstávají mezery 45 cm (v závislosti na struktuře půdy). Drážky se vyrábějí v půdě a semena, předem smíchaná s pískem, se nalije do tenkého proudu. Poté je drážka pokryta zeminou.

Výsadba a pěstování cukrové řepy venku vyžaduje ztenčení klíčků poté, co se objevily. Počet rostlin by měl být takový, aby nerušil vzájemný růst. Klíčky dvakrát nařeďte. Poprvé se klíčky ředí ve vzdálenosti 5–7 cm od sebe. Druhá je ve vzdálenosti 15–18 cm. Ihned po výsadbě jsou postele hojně napojeny teplou vodou. V budoucnu má cukrová řepa dostatečnou vlhkost z dešťů.

Ochrana plevelů

Pěstitelské podmínky pro cukrovou řepu vyžadují pravidelné řízení plevelů. V průmyslovém pěstování se k výrobě cukru používají herbicidy, protože pěstební plocha je příliš velká. Na osobních pozemcích se používá hlavně ruční metoda. Postele jsou plevele nebo plevele ručně, pokud je k dispozici jen málo.

Plevelování velkých ploch, stejně jako plevelení brambor, je zdlouhavý a pracný proces. Během sezóny jsou pozemky několikrát plevelovány z plevelů. Zejména na začátku vegetačního období, kdy se mladé keře rychle zarostly plevelem a zemřou.

Použití herbicidů se nedoporučuje, ledaže by to bylo nutné. Použití herbicidů je bezpečné až po vzniku výhonků, do této chvíle je vhodné používat manuální způsob odstraňování plevelů. Zpracování keřů se provádí ráno nebo večer, když je teplota vzduchu od +15 do +25 stupňů. Nejprve se musíte podívat na předpověď počasí, aby po postřiku nepršelo 6-7 hodin. Po zpracování a očištění lůžek od plevelů se půda zalévá.

cukrová řepa na hřišti

Škůdci a nemoci

Mnoho problémů pro letní obyvatele může být způsobeno škůdci a chorobami, které kazí sklizeň a přispívají ke smrti rostlin.

Užitečné tipy od škůdci a nemoci cukrové řepy:

 • Jako preventivní opatření jsou keře pravidelně vyšetřovány na poškození a výskyt hmyzu.
 • Nemůžete zalévat keře studenou vodou z vodovodu, před zavlažováním se musí na slunci zahřát.
 • Vykopávání půdy na podzim zabrání škůdcům na jaře.

Běžné onemocnění cukrové řepy je hnědá nebo pozdní hniloba. Houby přispívají k rozvoji nemoci. Také řepné mšice a hlístice se často šíří na řepných postelích. Aby se odstranil hmyz, jsou rostliny během vegetačního období postřikovány Fitosporinem nebo Fitovermem. Tyto přípravky jsou biologicky čisté, neznečišťují půdu a nehromadí se v kořenových plodinách. Současně použití těchto chemikálií nemá negativní vliv na výtěžek. Fitosporin se navíc používá na jaře při uvolňování půdy pro pěstování semen.

Tři týdny před sklizní, i když se v postelích nachází hmyz, se nedoporučuje používat herbicidy.

Používání hlíz ošetřených chemickými látkami pro potraviny nebo jako krmivo pro zvířata je spojeno s otravou člověkem a smrtí hospodářských zvířat.

cukrová řepa v ruce

Sklizeň

Ze zahrady začínají sklízet zeleninu v srpnu až září. Cukrová řepa se sklízí z místa koncem září. Během sklizně musíte být opatrní u prodloužených kořenových plodin, které se okamžitě rozbijí, pokud se nepohybují. To pomáhá zkrátit dobu použitelnosti.

Optimální teplota skladování kořenových plodin je + 1–5. Ovoce můžete skladovat při teplotách pod nulou. To je však možné pouze v chladném podnebí, když jsou v zimě mrazy. Prudký pokles teploty vede k hnilobě kořenových plodin.

Při neexistenci skladovacích zařízení jsou postaveny speciální budovy nebo zákopy. Jsou izolovány tepelně izolačními materiály (sláma, piliny nebo pečlivě zhutněný sníh).

Řepný cukr se často používá při vaření. Používá se místo cukru k výrobě sladkého pečiva, které bylo předtím jemně nasekané. Kořenová zelenina je vhodná pro výrobu salátů. Používá se také k přípravě léčiv. Nedoporučuje se jíst řepu pouze pro lidi s diabetem.

Kořenová zelenina je dobrá pro domácí kuřata a kachny. Pokud do krmiva přidáte malé kousky kořenové zeleniny spolu s obilím, pták začne růst rychleji a zvýší maso. Je užitečné dávat nasekanou řepu skotu.

Recenze
 1. Alexej
  5.05.2020 16:31

  Zajímavý článek ... Řekněte mi však, proč se tento článek nazývá „Popis odrůd cukrové řepy, technologie pěstování a pěstování, výnos“, pokud seznam odrůd zahrnuje odrůdy stolní řepy? Odrůdy řepy jako Boheme, Bona, Araxia se náhle staly cukrem? Zajímavé je, že se ukázalo ... Nezapisujte nesmysly! Lidé spoléhají na vaše informace, hledají a objednávají odrůdy s takovými jmény, ale nakonec si koupí špatné ... Před zveřejněním zkontrolujte data, pak recenze budou pozitivní!

  Odpovědět
  • admin
   5.05.2020 11:40

   Dobrý den! U řepy je vše velmi tenké. Ve skutečnosti jsou však pojmy „cukr“ a „špatný“ špatně diferencované. Existuje určitý práh pro obsah cukru, a pak jsou zde gradace - sladké, sladší atd. A ve skutečnosti jsem více nakloněn tomu, abych vaše výroky nenáviděl - nedali jste žádné argumenty, jen jste se rozhodli z nich dělat legraci.

   Odpovědět
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně