Kdy a jak správně zasadit semena řepy na otevřeném prostranství?

Výsadbu řepy se semeny na otevřeném terénu lze provádět různými způsoby na jaře nebo na podzim. Zelenina se snadno pěstuje, při výsadbě a péči stačí splnit některé podmínky. V tomto případě bude sklizená plodina skladována po dlouhou dobu a kořeny si zachovají všechny živiny.

Odrůdy řepy pro venkovní pěstování

Odrůdy se liší z hlediska zrání plodin, doby skladování sklizených kořenových plodin, barvy, tvaru a účelu. Ve druhém případě může být zelenina cukr, krmivo nebo stůl.

Oblíbený odrůdy řepy pro kultivaci patří:

 • Červená řepa Detroit má vysoký výnos a výbornou chuť. Od setí po sklizeň uplyne 100 dní. Odrůda vykazuje odolnost vůči mrazu a chorobám, sazenice se objevují rovnoměrně a během kultivace jsou nenáročné. Tvar kořenové plodiny je kulatý, maso je klaret bez prstenů a žil. Průměrná hmotnost kořenové plodiny je 200 g.
 • Odrůda stolů střední sezóny Cylindra označuje odrůdy střední sezóny s vysokým výnosem. Sklizeň začíná po 120 dnech. Tvar kořenů je válcový, dužina je tmavě červená. Průměrná hmotnost řepy je 30 g. Sklizená plodina je dobře skladována déle než 4 měsíce.

řepa v rukou člověka

 • Odrůda Smuglyanka s vysokým výnosem, střední sezóna, začíná zrát po 105 dnech. Rostlina dobře snáší chlad, vykazuje odolnost vůči chladnému počasí a nemocem. Kořenová plodina je plochého tvaru, váží 300 g. Šťavnatá dužina je jasně červená.
 • Bordeauxská řepa patří do stolních odrůd. Tvar kořenové plodiny je kulatý, mírně zploštělý. Zeleninová váha 350 g. Šťavnatá dužina, bohatá vínová barva. Výnos závisí na počasí. Zelenina se vyvíjí špatně v chladných a deštivých létech.

Mezi další oblíbené druhy řepy patří: Obchodní žena, Krasny ples, Boyarynya, Red Ruby, Čechy, Red Ice, Pablo.

Datum přistání

Výsadba semen na otevřeném terénu na jaře se provádí počátkem května, kdy se půda zahřeje na +10 stupňů. Poslední data pro výsadbu řepy se považují za nejpozději 10. května.

Na podzim jsou vybrány poslední říjnové nebo první listopadové dny pro výsadbu osiva na otevřeném prostranství. Je lepší počkat, až teplota vzduchu klesne pod -4 stupně. Za teplejšího počasí to nestojí za to, protože semena se budou prosekávat a zemřít.

Během podzimní výsadby semen jsou postele vysoké, zvednuté o 25 cm, aby se nevymyly roztavenou vodou. Brány jsou hluboké 4 cm a před výsadbou není nutné je zalévat.Pro ochranu semen před mrazem se doporučuje přikrýt postele slámou až do jara.

řepné keře

Pokud je výsadba řepy plánována pomocí sazenic, připraví se speciální boxy. Semena sazenic se začnou vysazovat začátkem dubna, měsíc před přesazením na trvalé místo. Tato metoda výsadby umožňuje sklizeň předem. Kromě toho mohou být výhonky zbylé po ředění přesazeny do prázdného prostoru.

Semena je nutné pěstovat ve vzdálenosti 4 cm, vzdálenost mezi řadami by měla být 6 cm. Po rozložení dvou listů na klíčcích se provede ztenčení. Zbývají pouze silné a zdravé výhonky. Jakmile se objeví 4 listy, výhonky budou připraveny k přesazení na trvalé místo.

Výběr místa na zahradě

Nejlepší je zvolit oblasti pro pěstování řepy, které jsou chráněny před větrem a kde může volně vstupovat sluneční světlo. Půda by měla být dobře odvodněna, zelenina nesnáší jílové složení a zamokření. Je vhodné změnit místo přistání každé 3-4 roky.

Existuje seznam plodin, po kterém je povoleno pěstovat řepu. Okurky, cibule, rajčata a brambory jsou považovány za nejlepší prekurzory řepy v zahradě. Zelenina v zahradě, kde se pěstovalo zelí, červená řepa nebo mrkev, se necítí dobře. Vyvarujte se blízkosti celeru a česneku.

Osvětlení

Řepa jsou zeleninové plodiny milující světlo. Dobře se vyvíjí během dlouhých slunečných dnů. Pokud je délka dne při pěstování zeleniny 14-16 hodin, můžete sbírat nejbohatší sklizeň. V případě poklesu denních hodin o 3 nebo více hodin se tvorba kořenové plodiny zpomalí.

Pro výsadbu řepy na jaře na otevřeném terénu je třeba zvolit dobře osvětlené oblasti, daleko od plotů a stromů, aby z nich nespadl žádný stín. Nezadávejte zeleninu příliš hustě.

Někdy mohou pěstitelé zeleniny čelit problému, když se neobjeví řepa.

muž sklízí řepu

Než se rozhodnete, co dělat, musíte zjistit důvod, proč nevystoupila. Může jich být několik:

 • neplodná nebo kyselá půda;
 • malé světlo;
 • semena nízké kvality;
 • nesprávné zalévání;
 • nedodržení termínů setí.

K zajištění dobrého vyklíčení řepy je třeba oplodnit a použít další světelné zdroje. Pokud je zelenina pěstována sazenicemi, podle potřeby zařiďte do 13 hodin dodatečné osvětlení zářivkami, které jsou zavěšeny ve výšce 15 cm nad sazenicemi.

Dobré sklizně lze dosáhnout, pouze pokud jsou splněny důležité podmínky. Je nutné krmit postele včas, odstranit plevele, sledovat osvětlení a zalévání. Je důležité provádět preventivní léčbu proti škůdcům a chorobám.

Jaký druh půdy se řepa líbí?

Pro získání dobré sklizně kořenových plodin je důležité vědět, která půdní řepa je nejlepší? Řepa miluje úrodnou, lehkou půdu. Rašelinová a jílovitá kompozice je velmi vhodná. Pokud je kyselost příliš nízká nebo vysoká, zelenina začíná trpět houbovými chorobami, ztrácí se schopnost dlouhodobého skladování.

Protože zelenina miluje lehkou, vyčerpanou půdu, je nejlepší ji smíchat s pískem nebo pilinami. Pokud se kyselost v půdě zvýší, provede se vápnění. Kultura miluje neutrální nebo mírně alkalickou půdu.

půda v ruce

Výsev kořenových plodin na otevřeném terénu

Výsev řepy lze provést pomocí suchých nebo naklíčených semen. Klíčící semena se vysejí do vlhké půdy. Na rovném povrchu připravené plochy se rýhy vytvářejí ve vzdálenosti 20 cm.

Pokud je půda těžká, výsev se provádí do hloubky 2 cm, je-li lehká, pak do hloubky 4 cm. Vzdálenost v řadě mezi semeny je 2,5 cm. V budoucnu by se během ředění měla vzdálenost zvětšit na 7 cm.

Pokud je léto krátké, je řepa osázena sazenicemi na otevřeném terénu. Sazenice můžete pěstovat doma nebo ve skleníku. Můžete transplantovat rostlinu, která nepřesahuje 8 cm na výšku.Čím vyšší je výhonek, tím chudší bude kořenová plodina. Sazenice příliš prohlubujte. Vzdálenost mezi výhonky je 13 cm, mezi řadami - 30 cm.

Příprava půdy

Aby řepa rychle rostla, musíte řádně připravit pozemek. Půda pro výsadbu semen musí být připravena na podzim. Všechny zbytky rostlin z předchozí sklizně (vrcholky, listy, kořeny, plevele) se odstraní z místa, kde se má pěstovat řepa. Země je vykopána do hloubky 25–30 cm, přičemž se používá složité minerální hnojivo a humus.

Na jaře, před výsadbou semen nebo sazenic, se pozemek uvolní do hloubky 10 cm a vyrovná se hrábě.

Doporučuje se přidat minerální složky. Pro celou vegetační období vyžaduje kultura hnojení dusíkem a fosforečnanem draselným. Řepa dobře reaguje na kultivaci půdy dřevním popílkem a vůbec netoleruje čerstvý hnoj.

Hnojivo Fertik v granulích

Příprava osiva

Při přípravě semen řepy k setí se tato třídí, namočená do roztoků, které stimulují růst rostlin. Semena můžete umístit do roztoku dřevěného popela. Popel vám umožní saturovat semeno všemi potřebnými minerálními složkami.

Doporučuje se také provést dezinfekční postup.

Snadný způsob, jak rychle vyklíčit semena řepy:

 • semena jsou namočena ve vodě při pokojové teplotě (plovoucí semena by měla být zahozena);
 • voda je vypuštěna a umístěna do roztoku Epin nebo Zircon na 4 hodiny;
 • poté se semena umístí na teplé místo na jeden den.

Tyto akce pomohou semenům nabobtnat a vylíhnout. Poté můžete začít s výsadbou semen.

Výsadbový proces

Existují dvě schémata pěstování řepy - jednořádková a dvouřádková. Přistání je rovněž povoleno třířádkovým způsobem. To usnadňuje péči o rostlinu. Postele jsou vhodnější pro vodu, uvolnění a plevel.

V případě jednořádkové výsadby se vytvoří rýhy, do kterých se semena umístí ve vzdálenosti 10 cm. Interval mezi rýhami je 45 cm.

U dvouřádkové varianty výsadby zeleniny se vytvoří dvě rýhy ve vzdálenosti 25 cm, poté se ponechá volný prostor 50 cm. Podobné schéma se několikrát střídá.

Sazenice řepy na otevřeném poli se vysazují v intervalu 11 - 14 cm. Interval mezi řadami je 25 cm, což umožní sběr velkých kořenových plodin při zachování výhod a šťavnatosti buničiny.

Sklízejte řepu v otevřené zahradě

Pravidla péče

Řepa začne klíčit, když je teplota půdy +9 stupňů a teplota okolního vzduchu je +7 stupňů. Aktivní vývoj je však pozorován při teplotě vzduchu +20 stupňů. Kolik dní se řepa klíčí po výsevu? První výhonky se objeví 6. až 8. den.

Péče o řepu má dodržovat některá pravidla:

 • postele musí být pravidelně plevelovány a plevele by neměly růst;
 • provádět pravidelné uvolňování půdy, aby byl zajištěn volný přístup k kyslíku a živinám;
 • doporučuje se používat hnojiva;
 • je důležité nastavit správný režim zavlažování.

První uvolnění se provádí 5 dní po objevení prvních výhonků. Hloubka uvolnění je zpočátku 3 cm, postupně, jak rostlina roste, může být zvětšena na 7 cm.

Vrchní oblékání

Vrchní obvaz se provádí nejméně dvakrát během celé vegetační sezóny vývoje řepy. Hnojiva pomáhají zvyšovat odolnost rostliny vůči chorobám a škůdcům.

Pro normální vývoj kultury pomáhají následující řešení. Při výsadbě sazenic do země se doporučuje přidat lžíci dřevěného popela na otvor.

Během prvního krmení můžete přidat nitroamofosu nebo směs dusičnanu sodného, ​​superfosfátu a chloridu draselného. Pokud je v půdě nedostatek živin, můžete přidat roztok mulleinu nebo ptačí trus. K roztoku lze přidat močovinu. Vrchní obvaz s organickými roztoky se provádí pouze v rané fázi vývoje rostlin.

močovina

Druhé oplodnění se provádí o dva týdny později od předchozího oplodnění. Používá se superfosfát nebo chlorid draselný. Minerální složky mohou být nahrazeny dřevěným popelem.

Je také užitečné provádět krmení listem. Ve fázi tvorby 4-5 listů můžete provést ošetření roztokem kyseliny borité nebo infuzí dřevěného popela. Pokud je nedostatek fosforu, lze provést další postřik superfosfátem (na litr vody se vezme lžička superfosfátu).

Správné zalévání

Během kultivace plodiny musí být dodržen správný režim zavlažování. Řepa by měla být pravidelně napojena, ale je třeba se vyhnout zamokření. Nadměrná vlhkost způsobuje různá onemocnění a snižuje trvanlivost plodiny. S nedostatkem vlhkosti ztratí buničina kořenové plodiny šťavnatost a zdrsní.

Při hromadění sazenic zahrnuje péče o řepu zalévání až jednou týdně. Během tvorby kořenových plodin může být zvýšena frekvence zavlažování. Zalévání se zastaví 3-4 týdny před sklizní.

Ředění

Pokud byly sazenice zasazeny do společné nádoby, když se objeví dva pravé listy, řepa se sklízí do samostatných nádob, přičemž kořeny sazenic by se neměly zkracovat.

Při výsadbě zeleniny semeny, jakmile se objeví první výhonky na povrchu Země, se provede ztenčení:

 • První ředění se provádí ve fázi rozložení prvních dvou pravých listů. Vzdálenost mezi výhonky je 4 cm. Vytažené výhonky lze zasadit na nové volné místo.
 • Po 2,5 týdnu se provede opětné zředění, přičemž vzdálenost mezi výhonky je 7 cm a do této doby se vytvoří malé kořeny, které lze použít pro vaření.

klíčky řepy v otevřeném poli

Znáte-li pravidla, jak potápět řepu na zahradě, můžete získat šťavnaté a zdravé kořeny. Kromě toho je důležité dodržovat program pěstování řepy ve vaší oblasti.

Sklizeň

Pokud byla řepa zasazena na jaře, musí být plodina sklizena před začátkem mrazu. Sklizeň začíná koncem září nebo začátkem října. Do této doby většina listů zžloutne a uschne. Pokud kořeny zamrznou, nebudou dlouho skladovány a ztratí chuť.

Po sklizni se kořenové plodiny třídí, vrcholy se ořežou a konopí se ponechá na 1-2 cm. Zdravé kořenové plodiny se suší a skladují při teplotě +3 stupňů. Sklizeň řepy můžete uložit do krabic s pískem, rašelinou, pilinami.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně