Popis nejlepších odrůd řepy, jak sbírat semena

Při výběru semen řepy by měla být věnována pozornost hlavním charakteristikám. Odrůdy řepy se liší výnosností, chutí, zráním, pěstováním a sklizní. Zelenina je dobře skladovaná, takže nemá smysl pěstovat ji v chladném období. V létě na volném prostranství si můžete vybrat semena vhodné odrůdy.

Porovnání různých skupin odrůd řepy podle jejich vlastností

Řepa je bylinná jednoletá nebo dvouletá rostlina. Existuje 13 druhů zeleniny, z nichž pouze dvě se pěstují v kultuře: obyčejná a listová. Všechny odrůdy řepy jsou rozděleny do tří velkých skupin: stůl, cukr a krmivo. Načasováním zrání se rozlišuje časné, střední a pozdní.

skupiny odrůd

Rané odrůdy se pěstují pro letní spotřebu. Mají trvanlivost nejvýše 4 měsíce. Po vyklíčení sklizně zralé plodiny trvá 95 dní. Rostliny začínají pěstovat buď před zimou, začátkem listopadu nebo na jaře v posledních dubnových dnech. Sklizeň (průměrná hmotnost ovoce 350 g) se začíná sklízet koncem června, července nebo začátkem srpna.

Střední a pozdní odrůdy jsou vhodné pro zimní skladování. Odrůdy pro zimní skladování zahrnují: Podzimnyaya, Bordeaux, Inparparable, Cylinder.

Odrůdy v polovině sezóny začnou zrát za 108 dní a později. Začnou vysazovat začátkem května. Na konci léta můžete sklízet zralé plodiny. Průměrná hmotnost kořenové plodiny je 450 g. Doba skladování sklizené plodiny je až 7 měsíců.

sbírat semena

Pozdní odrůdy se začnou vysazovat v druhé polovině května. Sklizeň začíná zrát po 130 dnech, přibližně se shoduje se začátkem září a koncem října. Hmotnost kořenových plodin je 500 g, chuť je na nejvyšší úrovni. Skladovatelnost je až 9 měsíců.

Použití různých druhů řepy

Rané odrůdy se pěstují pro syrovou spotřebu, přidávají se do různých pokrmů a vytvářejí šťávy. Pro konzervování a skladování v zimě se nejčastěji používají střední a pozdní odrůdy.

dozrát sklizeň

Všechny odrůdy stolní řepy jsou rozděleny na červené a bílé poddruhy. Bílá zelenina chutná jako červený příbuzný. Kůže a maso jsou světlé barvy. Přidávají zeleninu do mnoha jídel, kde je zbarvení jiných produktů v červené barvě nežádoucí.

Odrůdy červené řepy se vyznačují barvou kůže a dužiny červeného nebo vínového odstínu.Světelné kroužky jsou na řezu jasně viditelné. Tvar kořenových plodin může být kulatý, válcový, plochý, kuželový.

chutná jako

Populární stolní odrůdy řepy zahrnují: Mulatto, Bordeaux 237, Bona, Kedri, Cylinder, Zemlyachka, Red ball. Tyto odrůdy mají dobrou chuť, maso je šťavnaté a sladké.

Méně běžně pěstované listová řepa... Kořeny v ní nejsou svázané, vrcholy a listy se používají k jídlu. Barva listů může být zelená, vínová, fialová. Řapíky se liší také délkou, tloušťkou a barvou.

Cukr a ethanol se vyrábějí z cukrové řepy. Kořenové plodiny obsahují až 22% sacharózy. Kořenová zelenina může vážit až 3 kg. Barva kůže je žluto-bílá, maso je bílé. Všechny odrůdy jsou termofilní a náročné na lehké, zalévání a složení půdy.

používat vrcholy

Krmná řepa (Timiryazevskaya 19, Roket, Pronto, Slavyanka, Bravo) se pěstuje pro výrobu krmiva pro hospodářská zvířata. Pokud jde o přítomnost živin, neliší se od tabulky nebo skupiny cukru. Zvláštností je vyšší obsah bílkovin, vláken a hrubých vláken. Kořenové plodiny rostou do velkých rozměrů.

Výsadba řepy se provádí semeny nebo sazenicemi. Můžete pěstovat řepu pro semena sami. Chcete-li získat zdravý výsadbový materiál, musíte znát některá pravidla a tajemství, jak pěstovat semena řepy.

pěstované pro výrobu

Odrůdy rané řepy jarní vitamíny

U raných odrůd řepy je doba zrání ovoce 95 dní. Rostliny zeleniny tolerují chladné počasí a vykazují odolnost vůči chorobám. Sklizená plodina je uložena na krátkou dobu. Populární rané řepné odrůdy zahrnují: Detroit, Severny Shar, Pablo, Bolivar, Regala.

V kořenech zeleniny se hromadí mnoho vitamínů, minerálů a bioflavonoidů. Zelenina může být přidána do mnoha jídel a spotřebována čerstvá. Kromě kořenové zeleniny se jedí také zelenina. Z toho se vyrábí chutná a zdravá dietní jídla.

zeleninové plodiny

Libero

Nejlepší jsou semena stolní odrůdy Libero nizozemského výběru. Odrůda je vysoce výnosná, odolná střílení a předčasnému zrání sladkého ovoce. Sklizeň začíná 82 dní po vyklíčení. Listy rostliny jsou zelenohnědé, vzpřímené, oválného tvaru.

Kořenové plodiny oválného protáhlého tvaru s tenkou hladkou červenou kůží o hmotnosti 180 g. Vnitřek je jemný a šťavnatý, tmavě červený, bez světlých oblouků.

Holandský výběr

Vinaigrette Jelly

Vhodnou paletou řepy pro moskevský region je Vinaigrette Marmalade. Kultura patří do skupiny předčasného zrání, která se vyznačuje velkým výnosem, odolností vůči suchu, přátelským zráním homogenního ovoce. Období od klíčení do splatnosti trvá 98 dní.

Tvar kořenových plodin je kulatý nebo plochý, hmotnost 450 g. Buničina je šťavnatá, s vysokým obsahem cukru, hustá, tmavě červená. Sklizená plodina je skladována po dlouhou dobu.

přátelské zrání

Odolnost proti chladu 19

Jednou z nejlepších odrůd řepy pro Ural je odolnost proti chladu 19. Rostlina je odolná proti chladu. Další charakteristické rysy jsou: trvale vysoká úroda, může být zaseta před zimou, vykazuje odolnost vůči střelbě, sklizená plodina je skladována po dlouhou dobu.

Cold-hardy 19 je středně raná odrůda, sklizeň zraje po 72 dnech. Kořenové plodiny jsou kulaté nebo ploché kulaté, hmotnost 180 g. Tenká, hladká kůže má tmavě červenou barvu. Buničina je šťavnatá, něžná, tmavě červená barva bez viditelných bílých prstenů.

odolný proti chladu

Bordeaux 237

Bordeauxská řepa patří do skupiny stolů, skupiny pro zrání. Zrání nastává po 94 dnech. Listy jsou uspořádány těsně u sebe, jejich barva je tmavě zelená s vínovými žilkami a tmavě růžovými řapíky. Délka listů dosahuje 40 cm.

Pro brzkou sklizeň se semena vysévají v první polovině března.Kořenové plodiny mají kulatý zploštělý tvar až do průměru 15 cm, vážící 480 g. Kůže je tmavě červené barvy. Vnitřek je šťavnatý, sladký, sytě červený, bez oblouků a pruhů.

Semena odrůdy jsou považována za dobrá a naklíčená přátelsky, sklizeň je uložena po dlouhou dobu. Rostlina je vysoce odolná vůči suchu a mnoha houbovým chorobám. Dlouhodobé skladování zachovává šťavnatost, hustotu, sladkost a vůni buničiny.

dozrávání přichází

červený míč

V popisu odrůdy řepy Red Ball je vyznačeno střední časné zrání plodiny (vegetační období trvá 95 dní), odolnost vůči květu, chladné počasí, nemoc, náchylné ke stékání. Průměrná tolerance sucha je zaznamenána.

Plody jsou kulatého tvaru s červenou kůží o hmotnosti 420 g. Husté, jemné, šťavnaté maso tmavě červené barvy. Sklizená plodina je po dlouhou dobu dobře skladována, přepravitelnost je na vysoké úrovni.

červená kůže

Odrůdy v polovině sezóny, univerzální použití

Lepší rané odrůdy řepy jsou uloženy plody středních dozrávajících hranic. Odrůdy s hranicemi sezóny jsou vhodnější pro teplo a sucho. Semena řepy mohou být zaseta před zimou, protože mají dobrou studenou toleranci. Zrání nastává po 4 měsících. Sklizená plodina má univerzální použití kořenových plodin.

Detroit

Detroit je jednou z dobře známých odrůd řepy. Zrání nastává v den 108. Keře rostliny jsou nízké, listy jsou tmavě zelené a červeno-růžové žíly. Hladká kůže kulatého ovoce, jasně červená. Hmotnost 160 g. Buničina je sladká, šťavnatá, vínová, bez cizích světlých skvrn.

Výhodou rané odrůdy Detroit jsou vysoké výnosy, odolnost vůči květu, onemocnění řepy, univerzální využití plodin, které jsou skladovány po dlouhou dobu.

zrání hranice

Borsch

Plody červené řepy začnou zrát 105 dnů po vyklíčení. Charakteristickým znakem je, že rostlina nemá složení půdy. Výtěžek je vysoký, s dalším hnojením se zvyšuje počet kořenových plodin.

Kůže kulaté řepy je světle červená, hmotnost 420 g. Červená dřeň je jemná, šťavnatá a měkká s výraznými bílo-růžovými kroužky. Všechny plody jsou hladké, hladké a bohaté na aminokyseliny. Skladovatelnost je více než 6 měsíců. Kultura je vysoce odolná proti květům a chorobám.

vznik sazenic

Neporovnatelný a 463

Semena Beet Incomparable a 463 se začnou vysazovat koncem dubna. Plodina zraje za 90 dní. Odrůda je dobře skladovaná, má vysoký výnos a vynikající chuť. Rostlina je odolná vůči mnoha chorobám a květům.

Barva kořenových plodin je tmavě červená, tvar je plochý, hmotnost dosahuje 360 ​​g. Dužina je kaštanové barvy s výraznými načernalými kruhy.

konec dubna

Egyptský byt

Odrůda egyptské řepy má plochý střední okraj dozrávání ovoce. Od okamžiku vzniku do dospělosti uplyne 118 dní. Listy jsou vzpřímené, tmavě zelené s vínovým řapíkem.

Kořenové plodiny mají eliptický tvar, kaštanovou barvu, hmotnost 370 g. Šťavnatá jemná dužina má červeno-růžovou barvu s fialovým nádechem. Odrůda se vyznačuje vysokou produktivitou, odolností vůči chorobám řepy, odolností vůči květu, suchem. Sklizená plodina je skladována po dlouhou dobu, aniž by ztratila všechny své nejlepší vlastnosti.

zrání ovoce

Poštolka

Brzy zralý hybrid je řepa Kestrel F1, jejíž popis byste se měli určitě seznámit. Rostoucí sezóna trvá 110 dní. Listy jsou vztyčené, až 35 cm dlouhé. Rostlina se vyznačuje vysokou odolností vůči chorobám.

Hladké plody červené barvy a kulatého tvaru váží 300 g. Šťavnaté a sladké maso tmavě červené barvy.

sladká drť

Pablo

Hybridní řepa pablo vyznačuje se středně časným zráním. Délka vegetačního období je 105 dní.Odrůda se vyznačuje dobrou chutí, zvýšenou odolností vůči chladu, suchu, nemocem, nepředstavuje zvláštní požadavky na složení půdy a je dobře skladována po mnoho měsíců bez ztráty chuti.

Rostlina má vzpřímené listy, světle zelené s vínovými žilkami, oválné. Kulaté plody střední velikosti (hmotnost 220 g), tmavě červená kůže. Dužnina je rubínově červené barvy s fialovým odstínem, šťavnatá, něžná bez bílých skvrnek a prstenů.

vegetační období

Čtvrť

Nový hybrid, který překonává hybrid Pablo, je řepa Boro F1. Vláknina je ještě intenzivnější vínová barva s vysokým obsahem cukru. Rostlina vykazuje nejlepší odolnost vůči chorobám a dobře snáší ostré změny teploty.

Řepa boro má vegetační sezónu 115 dní. Ovocná kůže je velmi tenká, sytě červená, zaoblená. Podle hodnocení recenze řepa Boro F1 nevyžaduje zvláštní pozornost a péči. Postačí včas vylidit postele, uvolnit půdu a zředit sazenice. Vodu řepy zalévejte, jak půda zaschne.

což je lepší

Pozdní odrůdy: zimní populace

Zrání pozdních odrůd červené řepy trvá 128 dní. Všechny odrůdy dobře snášejí změny teploty, jsou odolné vůči suchu a mrazu. Sklizená plodina je skladována po dlouhou dobu až do sbírky mladých řep.

Válec

Pěstitelé zeleniny by se měli seznámit s popisem řepy Cylinder. Hranice zrání v polovině období umožňují sklizeň zralé plodiny po 118 dnech. Odrůda se vyznačuje vysokým výnosem, dobrou udržovací kvalitou, vysokým obsahem užitečných složek v buničině.

Ovoce, jak je uvedeno v popisu, má válcový tvar až 15 cm dlouhý, váží až 330 g. Tenkou tmavě červenou kůži pokrývá šťavnatá, sladká, jemná dužina a kaštanová barva.

dobře tolerováno

Renova

Odrůda řepy Renova se vyznačuje pozdními dozrávajícími hranicemi a velkým výnosem. Vyznačuje se vynikající chutí. Doba zrání trvá 110 dní. Kořenové plodiny jsou podlouhlé-válcové, s hladkou tmavě růžovou kůží, hmotnost 320 g.

Buničina je vínově fialová, hustá a šťavnatá, bez viditelných prstenů. Oříznutí se uchovává déle než šest měsíců, aniž by došlo ke ztrátě jeho prezentace a užitečných vlastností.

hojná sklizeň

Jeden-klíček

Řepná řepa má pozdní období zrání, vegetační období je 128 dní. Výtěžek je vysoký. Charakteristickým rysem je to, že během klíčení se objevují plody jedno a dvou semen, takže není třeba ředit. Průměrná odolnost vůči květu.

Kořenové plodiny jsou kulaté, o hmotnosti až 600 g. Barva šťavnaté, měkké a sladké buničiny je kaštanová. Po sklizni je sklizeň po dlouhou dobu dobře skladována.

měkké a sladké

Jakou odrůdu byste si měli vybrat?

Před výběrem ve prospěch určité odrůdy řepy se musíte rozhodnout, který ukazatel v charakteristice je hlavní pro pěstitele zeleniny. Je nutné brát v úvahu dobu zrání, zachování kvality sklizených kořenových plodin, úroveň odolnosti vůči škůdcům a chorobám, chuť, výnos.

Červená kulička má časné limity zrání. Kořenové plodiny jsou kulatého tvaru, střední velikosti, hmotnosti 240 g. Chuť je vynikající, dřeň je jemná, šťavnatá, sladká.

výborná kvalita

Dobré recenze na egyptskou plochou řepu. Sklizeň zraje za 3,5 měsíce. Plody jsou velké, ploché, o hmotnosti až 400 g. Odrůda zaručuje vysokou produktivitu a dlouhodobé skladování.

Cylinder řepa je populární rozmanitost mezi pozdní skupinou rostlin. Dosahuje technické zralosti po 4 měsících. Plody jsou středně velké, až 250 g, ale velmi šťavnaté a sladké. Plodina je skladována po dlouhou dobu a nezhoršuje se.

skupiny rostlin

Správná kultivace řepy pro semena

Semena vaší oblíbené odrůdy mohou být pěstována nezávisle.Tento proces je jednoduchý, takže ho zvládne i začínající pěstitel zeleniny. Hlavní věc je dodržovat některá pravidla a fáze práce.

Jak můžete získat semena řepy? Řepa je dvouletá rostlina, která produkuje semena ve druhém roce růstu. Proto je třeba po první sezóně zvolit správné kořenové plodiny pro tvorbu semen:

růst sami

  • Pro získání zdravého rostlinného materiálu jsou vhodné středně velké kořeny (o hmotnosti asi 300 g) s dobře tvarovaným pupenem a vyvinutým hlavním kořenem.
  • Vybrané kořeny musí odpovídat deklarovanému tvaru a barvě odrůdy, bez poškození, hniloby a promáčknutí. Vrchní části by měly být odříznuty, přičemž by měl mít pařez 2 cm.
  • Nevybírejte příliš velké ovoce, protože nebudou mít vysoký výnos. Před výsadbou je však můžete rozdělit na dvě části. V tomto případě je důležité rozdělit hlavní ledvinu přesně uprostřed. Výhodou této metody přípravy kořenových plodin je, že v čase můžete vidět bílé pruhy, světelné maso a srdeční hnilobu v kontextu.
  • Vybraná řepná řepa by měla být skladována odděleně od ostatních plodin na chladném a tmavém místě při teplotě vzduchu +3 stupňů. Je důležité zabránit zamrznutí.

Výsadba řepné řepy začíná u kořenových plodin dříve než zelenina, ale musíte počkat, až se půda zahřeje. Data se shodují s polovinou dubna. V jižních oblastech je to možné ještě dříve - na konci března. Rostlinná kultura se dobře rozvíjí při teplotě vzduchu +15 stupňů.

deklarovaná známka

Je vhodné připravit postele na výsadbu kořenových plodin na podzim. Místo je vykopáno a jsou aplikována organická hnojiva, například humus nebo kompost. Kořenové plodiny se vysazují v intervalech 30 cm.

Rozkvět řepy začíná na začátku června. Během tohoto období se doporučuje provést další umělé opylení. Za tímto účelem jsou stopky otřeseny. Po třech týdnech sevřete horní část. Tím se urychlí proces zrání semen.

Jak by se měla sklízet semena řepy? Sklizně osiva se sklízí dvěma způsoby: celá rostlina se odstraní ze země nebo se odříznou pouze varlata. Shromážděný materiál se suspenduje pro konečné zrání semen. Pokud bude počasí suché, budou připraveny za týden.

doporučuje provádět

Zpracování při přípravě semen řepy k setí

Semena se zbaví tobolek, trosek a nakonec se suší při teplotě místnosti. Je lepší skladovat výsadbový materiál v těsných papírových nebo plastových sáčcích na tmavém a chladném místě. Klíčivost těchto semen je udržována dalších pět let.

Výsledná semena řepy se před výsadbou dezinfikují ve slabém roztoku manganistanu draselného po dobu 30 minut. Může být léčen fungicidy (Fundazol), aby se snížila pravděpodobnost nákazy.

Je užitečné namočit semena do roztoků, které stimulují růst rostlin. Nejoblíbenější drogy jsou: Zircon, Epin, Humate. V takových řešeních se rostlinný materiál udržuje po dobu 24 hodin.

řepa k setí

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně