Co dělat, když se na listech řepy objeví hnědé nebo hnědé skvrny, jak zacházet

Je všeobecně uznávanou skutečností, že stav vrcholků lze použít k posouzení zdraví rostlin. Jsou-li listy řepy obarveny, stává se hlavním problémem zahradníka, jak je zpracovat a zachránit sklizeň. Před výběrem účinného léčiva je důležité přesně určit, co způsobilo škodu - nemoc nebo hmyzí škůdci.

Jak chránit budoucí sklizeň před nemocemi

Nemoci řepných listů se mohou projevovat různými způsoby. Na nich se mohou objevit bílé květy, skvrny šedé, bílé, hnědé, žluté, červené nebo hnědé barvy, které nakonec vedou k perforaci listové desky a v budoucnosti ke smrti listů.

listy řepy

Někdy, aby se předešlo výskytu poškození, stačí před výsadbou ošetřit osivo a kořenové plodiny Fundazolem nebo jiným fungicidem. Pokud je však příčina poškození jiná, toto opatření nebude stačit.

Vzhled skvrn, teček a děr na vrcholcích řepy může být vyvolán několika faktory:

sklizeň z nemoci

 1. Nevhodná půda: příliš kyselá, podmáčená, bez živin. Takže s nedostatkem draslíku se na listech objevují žluté skvrny as nedostatkem sodíku červené. K odstranění nedostatků minerálů se používají hnojiva průmyslové výroby nebo organického původu.
 2. Nedostatečné zalévání, zejména v období rostoucí zelené hmoty. V tomto případě se na listech objeví praskliny.
 3. Nemoci řepných listů různých etiologií. Nejčastěji se jedná o plísňové infekce, ale vyskytují se virové a bakteriální infekce. V tomto případě se na listech objevují charakteristické skvrny a tečky, vrcholy se zbarvují žlutě a dopředu vymizí. Kořenová zelenina nemusí být ovlivněna navenek, ale skladování poškozené zeleniny může ztratit většinu plodiny.

V druhém případě je důležité včas identifikovat příznaky choroby řepy, správně určit její příčinu a zvolit vhodnou léčbu. Pro ochranu rostlin před plísňovými chorobami se osivo a kořenové plodiny ošetřují Fundazolem (10 g na 0,5 l vody) nebo jinými fungicidy.

plísňové infekce

Nemoci z červené řepy: příznaky a příčiny

Skvrny listů řepy se mohou objevit z různých důvodů. Zjištění, proč se listy změnily a mají nezdravý vzhled, je důležité pro nalezení nejúčinnější metody řešení problému.

nezdravý pohled

Hnědé skvrny na řepě - co to je?

Pokud u dospělého, připraveného ke sklizni, listy rostliny změní barvu, nahnědlé skvrny zakrývají listové destičky a následně plody, příčinou je pravděpodobně fomóza. Skvrny jsou zpočátku malé, mírně protáhlé. Pak se sloučí, objeví se na nich tmavé body spór, které dopadají na plod. Listí uschne, vyschne a odumře.

Po uložení se kořenová plodina zmačkne a hnije. Suchá hniloba začíná u dna ovoce a pohybuje se směrem k základně. Na řezu je ovoce tmavé, s tmavě šedými nebo hnědými skvrnami. Postižené ovoce se hromadí v hromadě ložisek shluku shluků.

barevné změny

Jako preventivní opatření jsou semena ošetřena Fundazolem. Mladé výhonky se ošetřují fungicidy, jako jsou Strike nebo Benomil, přípravky z mědi.

Jako preventivní opatření se používá dodržování střídání plodin (mezera mezi výsadbou řepy v jedné oblasti by měla být alespoň 3 roky), včasná sklizeň, zavedení minerálních hnojiv, zejména draslíku a zejména bóru, jejichž nedostatek vyvolává smrt růstového bodu ovoce a otevírá bránu pro patogen fomóza.

Protože zdrojem infekce jsou zbytky infikovaných rostlin, musí být okamžitě odstraněny a zničeny. Nejlepší je používat odrůdy a hybridy odolné vůči chorobám.

ošetřené fungicidy

Proč se mladé listy řepy rozjasňují a vysychají?

Nejjednodušší příčinou vzniku světlých skvrn a vysušení listů kultury je nesprávné zalévání a krmení. Pokud se postup provádí za horkého slunečného počasí, zvyšuje se pravděpodobnost popálení na listech po vniknutí kapek vody a živných roztoků.

Důvodem, proč se takové změny objevují nebo objevují na listech, může být však mykóza - peronosporóza (plíseň plesnivá). Současně se některé listy rozjasní, na spodní straně se zakryjí šedo-fialovým květem, stočí se, vyschnou a odumře. Za prvé, střední listy ve vývodu trpí. Nemoc se projevuje v období dlouhotrvajících dešťů a po poklesu teploty pod +16 ° C.

rozjasnit a vyschnout

Postižené výhonky jsou ošetřeny 1% kapalinou Bordeaux nebo 0,5% roztokem oxychloridu mědi. Stříkání se provádí dvakrát v intervalu 10 dnů. Před setím jsou semena ošetřena fungicidy. Prevence spočívá v pozorování střídání plodin, včasném plevelování řepných řad a odstraňování plevelů z místa.

Sazenice řepy umírají dříve, než vyrostou: co je s nimi špatného

Někdy se stane, že řepa, jejíž listy jako první reagovaly na infekci, zemře okamžitě po vyklíčení nebo vzejití. K tomu může dojít, pokud je genetický potenciál semen příliš nízký, klíčky dostávají nedostatečnou vlhkost nebo je v půdě nedostatek živin, hnojiva a hnojení nejsou aplikována včas. V tomto případě bude klíček slabý a bledý, proč sazenice řepy uhynou brzy, mohou existovat i jiné důvody.

sazenice umírají

Onemocnění, jako je kořenový brouk, může způsobit smrt semenáčků v rané fázi. Příčinou onemocnění jsou houby nebo mikroorganismy. Rostliny nejčastěji trpí podmáčenou těžkou jílovitou zeminou.

Prevence spočívá v pravidelném uvolňování lůžek, aplikaci hnojiva a krmení.

Co dělat, když se na listech řepy objeví hnědé nebo hnědé skvrny, jak zacházet

Proč jsou na listech hnědé skvrny s červenými okraji?

Pokud jsou listy řepy pokryty hnědými skvrnami s červeným okrajem, je příčinou plísňová choroba cercospora. Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje, pokud po výskytu sazenic není udržování čistoty půdy na správné úrovni.

Nejprve jsou ovlivněny dolní dospělé letáky růžice. Zpočátku se objevují malé hnědé skvrny s červenými okraji na přední straně listové desky a světle šedým květem z výtrusů houby zevnitř. Skvrny se promění v díry. Výsledkem je, že list vyschne, zhnědne a kroutí, což vede k jeho smrti a jádru rozety a následně celé rostliny.I když má řepa dostatečnou sílu pro vyhození nových listů, je výnos kořenových plodin výrazně snížen.

hnědé skvrny

Teplé a vlhké počasí podporuje rozvoj nemocí. Jako profylaxe a ošetření se používá fungicidní ošetření sazenic a zachování čistoty půdy od plevelů. K primární léčbě můžete použít fungicidy Rovtal, HOM, Propiconazole. Směs Bordeaux nebo jiné přípravky obsahující měď pro sekundární po 2 týdnech.

Ztenčení klíčků je účinné po objevení 2–3 pravých listů, odstranění čisté trávy a odumřelého dřeva.

čistota půdy

Řapíky listů řepy jsou černé: co je s nimi špatně

Řapíky listů řepy často ztmavnou v důsledku poškození rostlin houbami rodu Pythium - Fusarium a Debarianum. Tato nemoc se nazývá kořen řepy. Vyvíjí se na pozadí nízké teploty vzduchu, vysoké kyselosti a obsahu vlhkosti v půdě a jejího špatného provzdušňování. Potřeba účinných kontrolních opatření je vysoká, protože kořenový jedlík může vést ke smrti 50 až 100% sazenic.

Kořeny umírají, výživa sazenic se zhoršuje. Stopka v kořenové části se stává tenčí, hnije, zčerná a v důsledku toho odumře. Pěstitel kořenů se vyvíjí na mladých výhoncích. Po objevení 2 párů pravých listů získají rostliny odolnost vůči nemoci.

vysoká kyselost

Aby se předešlo tomuto onemocnění, je zapotřebí účinných kontrolních opatření: při vápnění půdy za účelem snížení kyselosti, při používání semen předem ošetřených fungicidy, při sledování střídání plodin a zejména zemědělské technologie, provádění pravidelného uvolňování za účelem zlepšení provzdušňování půdy.

Protože spory houby přetrvávají v podestýlce rostlin, která nebyla sklizena z loží, je nutné z místa rychle odstranit plevele, postižené rostliny a vrcholky řepy.

Řepný hmyz

Hmyz je často důvodem, proč jsou listy řepy pokryty skvrnami, co v tomto případě často závisí na druhu hmyzu. Nejčastěji je kultura ovlivněna následujícími hmyzy:

škůdci řepy

 1. Řepa obecná. Hmyz je všude. Jedná se o šedohnědé brouky dlouhé 12-16 mm. Zasáhly sazenice, dokud se neobjevily 3 páry pravých listů - jedí a kousají řízky. Larvy jedí části kořenové plodiny. Současně vrcholky předčasně uschnou a plody ztratí svou prezentaci.
 2. Mšice. Jsou malý, až 2,5 mm dlouhý, černý nebo tmavě zelený hmyz. Naplňují spodní stranu listů a jedí v nich díry. Poškozené vrcholy se stočí a vyschnou a kořenové plodiny ve vývoji zaostávají.
 3. Řepné blechy - běžné a jižní. Hmyz byl obýván místo od časného jara. Velikost bleších brouků je až 2,3 mm. Jejich tělo má tmavě zelenou barvu. Škůdci hlodají měkkou část listové skvrny skvrnami a celou pokožku ponechávají na spodní straně. Tyto oblasti se časem mění v díry. Bílé larvy se žlutou hlavou jedí řepné listy.
 4. Shitonoska, nebo řepa chyba. Toto je jeden z hlavních škůdců plodin. Postele mají tělo až 7 mm dlouhé, rezavé hnědé nebo zelené s černými tečkami. Larvy jsou žluto-zelené barvy. Dospělí jedí výhonky a larvy jedí spodní část listových destiček.
 5. Horník můra. Samice kladou vejce na řízky listů. Larvy - housenky jarních a letních generací - konzumují listoví a letních a podzimních - dělají pohyby a poškozují části kořenové plodiny.

Doporučuje se ošetřovat postižené výhonky pomocí organofosfátů a dalších skupin insekticidů. Zpracovávají také semena. Je důležité sledovat střídání plodin a okamžitě odstranit zbytky rostlin z místa, kde zůstávají larvy škůdců. Dobrého výsledku se dosahuje hlubokým oráním na zimu, což vede k úmrtí zimujících jedinců.

řepa blecha

Recenze
 1. Julie
  3.03.2019 00:03

  Tento problém se nejčastěji vyskytuje v důsledku nedostatečného zalévání sazenic. K regeneraci používejte minerální hnojiva a zajistěte přizpůsobení zálivky tak, aby v budoucnu žádná taková onemocnění neexistovala.

  Odpovědět
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně