Jak a jak krmit řepu pro růst kořenových plodin a dobrou sklizeň lidovými prostředky

Každá plodina potřebuje hnojení. Jsou nezbytné pro normální růst, přizpůsobení podmínkám prostředí a tvorbě plodin.

Řepa není výjimkou. Nedostatek živin negativně ovlivňuje kvalitu a množství plodiny. Chcete-li získat velké, červené a sladké kořeny, musíte vědět, jak nakrmit řepu a jak a kdy to udělat správně.

nakrmte řepu

Příprava místa pro řepu a systém hnojení

Pro úspěšnou kultivaci půdy výsadba řepy by měl být volný, lehký a úrodný. Pěstované rašeliniště, chernozemy, hlinité půdy - neutrální nebo mírně zásadité - projdou. Od podzimu, po sklizni předchůdce, se organická hnojiva přidávají do půdy pod hlubokým podzimním oráním: humus, kompost.

Na 1 m² se zavádí 4 až 5 kg shnilého kompostu nebo 3 kg kompostu. Na řepu nepoužívejte čerstvý hnoj ani drůbež. Pro louhování půdy přidejte pálené vápno v množství 0,5 - 1 kg na 1 m².

Na jaře, před kultivací nebo kopáním, je půda dodatečně hnojena minerálními hnojivy. Na 1 m² udělejte:

růst kořenových plodin

 • 15-20 g dusičnanu amonného nebo 30 g síranu amonného;
 • 40 g superfosfátu;
 • 15 g chloridu draselného.

Kromě toho můžete přidat humus v množství 2-3 kg na 1 m².

Vrchní obvaz řepy na otevřeném poli se provádí podle následujícího schématu:

 1. Ve fázi tvorby druhého páru trvalých listů, kdy rostlina potřebuje dusík k vytvoření zelené hmoty, se řepa krmí roztokem mulleinu nebo kuřecího trusu. Hnojivo se nanáší do speciálních drážek v uličkách.
 2. V květnu se ve fázi 6-8 listů používají minerální hnojiva obsahující dusík, draslík a fosfor.
 3. Ve fázi tvorby kořenových plodin (na konci července - začátkem srpna), po uzavření listů sousedních sazenic, se rostlině krmí fosfor a draslík. Už se nepřidává žádný dusík. Přebytek tohoto prvku vede k hromadění vrcholů na úkor kořenových plodin.

lidové léky

Co řepa potřebuje a jak rozpoznat hladovění?

Především potřebuje řepa základní prvky: fosfor, draslík a dusík. Jejich nedostatek ovlivňuje výnos plodiny. Řepa používá živiny během vegetačního období nerovnoměrně.

Většina z nich se vstřebává měsíc po vyklíčení, kdy je kořenový systém rostliny již dostatečně vyvinut. Na začátku růstu je potřeba dusíku na konci kultivace vyšší - na draslík a fosfor.I na úrodné půdě je během kultivace nezbytné krmení řepy.

Sodík je potřebný pro skladování sacharidů a aromatických řep. Za tímto účelem se do půdy zavádí stolní sůl nebo dusičnan sodný.

dobrá sklizeň

Nutriční nedostatek řepy může být určen stavem listů a jiných orgánů. S nedostatkem draslíku se na listech objevují žluté skvrny. Pokud v půdě není dostatek sodíku, vrcholy zčervenají. S nedostatkem dusíku jsou listy nedostatečně vyvinuté. Jsou malé a slabé. S nedostatkem bóru v kořenové plodině se jádro hnilo.

Hnojiva průmyslové výroby (dusičnan amonný, superfosfát, síran draselný a další) nebo organického původu (mullein, kompost, ptačí trus, infúze kopřivy nebo jiných plevelů s kvasinkami) se používají k vyrovnání nedostatku minerálů.

zaplnění deficitu

Kořenový dresink na řepu

Pro plný vývoj kořenové plodiny se první krmení rostlin dřevním popelem provádí následující den po setí. Za tímto účelem se 2 sklenice produktu zředí v 15 litrech vody, naplní se 2 hodiny a použijí se k zavlažování řepných lůžek.

Po objevení 2-3 listů se do půdy aplikují organická hnojiva. Pro zvýšení obsahu cukru se stolní sůl nebo jiná sodná hnojiva používají jako kořenový obvaz při tvorbě kořenových plodin.

červená řepa

Pro vývoj kořenové plodiny, potaše a fosfátová hnojiva... Poprvé se vytvoří 3-4 páry listů. Druhým je, když je horní část kořenové plodiny zobrazena ze země.

Kromě toho se jako kořenová zálivka používá kyselina boritá, infuze plevelů, vápno. Ten se aplikuje jednou ročně společně s prvním minerálním hnojením.

fosfátová hnojiva

Listové oblékání řepy

Někdy se hnojiva nanášejí ne na kořen, nýbrž na zavlažované listy a půdu kolem keře. Listové krmení řepy má své výhody:

 1. Listy absorbují živiny rychleji než kořenový systém.
 2. Prvky, které nejsou zavedeny v kořenovém adresáři, jsou absorbovány více plně. Ztráty v tomto případě jsou nižší.
 3. Oblékání listů lze provádět v kterékoli fázi vegetačního období rostliny.
 4. Aplikace hnojiva na list je dokonce dokonce s minimálním rizikem předávkování.

živiny

Pro zavlažování se používá infuze močoviny, pro kterou se smísí 20 g látky s 10 litry vody. Mangan se používá k prevenci hniloby. Používá se jako zavlažování slabým růžovým roztokem manganistanu draselného 5krát za sezónu.

Můžete použít roztok kyseliny borité, stolní sůl a další prostředky. Zavlažování se provádí večer nebo za oblačného dne, aby se zabránilo spálení listů.

stolní sůl

Zalévání řepy slanou vodou

Vnější změny naznačují, která hnojiva jsou potřebná. Zčervenání cukrové řepy znamená, že jí chybí sodík. Pro ochranu listů před žloutnutím a předčasným vadnutím, jakož i před sladkostí kořenových plodin se kultura zalévá roztokem chloridu sodného.

Obohacování sodíku půdou je škodlivé pro většinu rostlin, s výjimkou řepy. Stolní sůl má pozitivní vliv na její vegetaci. Kromě toho slaná voda chrání plodinu před některými škůdci.

listí pálí

Pro získání sladké řepy je napojena roztokem kamenné soli, protože příjem sodíku přispívá k hromadění uhlohydrátů v tkáních kořenových plodin. Připravte si řešení na základě 1 m² - 1 lžíce. l. sůl na 10 litrů vody. Sůl se nejprve úplně rozpustí v malém množství horké vody a poté se koncentrát zředí na požadovaný objem.

Solný roztok lze také použít pro listové krmení. Za tímto účelem se nastříká na listy řepy na obou stranách a na půdu kolem zahrady. Tento způsob hnojení navíc chrání před letními mouchami, housenkami a slimáky, ale v tomto případě se používá koncentrovanější roztok - 1 polévková lžíce. sůl na 10 litrů vody.

listové krmení

Krmení kultury slanou vodou se provádí třikrát:

 1. Po objevení 6-8 listů.
 2. Ve fázi tvorby kořenové plodiny nebo po vrcholu zeleniny se vynoří ze země.
 3. 2-3 týdny po druhém krmení nebo měsíc před sklizní.

tvorba kořenových plodin

Řepa krmená kyselinou boritou

Bór normalizuje syntézu látek obsahujících dusík v rostlinných tkáních, účastní se metabolismu, je nezbytný pro syntézu chlorofylu. Množství stopového prvku v půdě ovlivňuje výnos, udržuje kvalitu kořenových plodin a obsah cukrů v nich, obecnou odolnost rostlin vůči nepříznivým podmínkám prostředí.

Nejjednodušší, nejlevnější a nejdostupnější sloučenina boru je kyselina boritá, proto se zavádí do mnoha komplexních hnojiv. Látka je bezbarvý krystal, který se snadno rozpustí ve vodě. S nedostatkem bóru v řepě se vyvíjí mykóza - fomóza, ve které se jádro kořenové plodiny hnije. Na řezu je postižená kořenová plodina tmavě hnědá nebo černá a na listech se tvoří hnědé skvrny s černými tečkami.

krmení bórem

Použití látky je nejúspěšnější na sodno-podzolské, šedé, hnědé lesní půdě a na světle chernozémech. Je třeba zavést kyselinu boritou do půd obohacených uhličitany, stejně jako do tmavě zbarvených půd, podmáčených a vápněných.

Cukrová řepa je nutná po celé vegetační období. Kultura patří do kategorie rostlin s vysokou poptávkou po tomto prvku. Současně s přebytkem boru je možné žloutnutí a vysušení spodních listů.

lehké chernozemy

Látka se používá v různých fázích vegetačního období. Ke stimulaci klíčení semen se 200 mg kyseliny borité rozpustí v 1 litru horké vody. V připraveném roztoku jsou semena namočena po dobu 12 hodin. Toto řešení lze použít k zavlažování řádků před setím v množství 1 litr na 1 m². Poté je řádek uvolněn a zaset. Semena můžete postřikovat suchou směsí kyseliny a mastku, smíchané v poměru 1: 1.

Kořenové krmení řepy kyselinou boritou se používá s potvrzeným nedostatkem bóru v půdě, na sodno-podzolických a rašelinových a písčitých půdách. V tomto případě se rostliny nejprve zalévají čistou vodou, aby nedošlo ke spálení kořenů, a poté 0,02% roztokem kyseliny borité.

aplikovat látku

Ve fázi výskytu 4-5 listů a během vytváření kořenových plodin je plodina krmena mimo kořeny. Postřikuje se 0,05-0,06% roztokem kyseliny společně s dalšími stopovými prvky.

Jak nakrmovat řepu kuřecím trusem

Po vytvoření 2-3 listů je nutné aplikovat organická hnojiva. K tomuto účelu se používá roztok mulleinu, králičí stolice nebo shnilé kuřecí trusky.

Za tímto účelem se 2 části vybraných organických hnojiv zředí 8 díly vody, načežují se 2 hodiny, filtrují se tak, aby organické částice nespalovaly kořeny a listy rostliny a nezavlažovaly zahradu. Poté se musí řepa zalévat čistou vodou a mulčovat. Toto krmení se provádí pouze jednou během vegetačního období plodiny.

kuřecí trus

Kuřecí hnůj je považován za nejúčinnější a nejkoncentrovanější ze všech organických hnojiv. Kromě organických látek obsahuje 2% fosforu, 2,5% dusíku a 1% draslíku. Nepoužívejte čerstvé krmivo ke krmení. Vysoká koncentrace močoviny a kyseliny močové v ní může způsobit popáleniny listů a kořenů.

Kuřecí trus lze do půdy zavádět na podzim, při podzimní orbě nebo kopání pozemku. K přípravě tekutého hnojiva z čerstvého hnoje se zředí ve vodě rychlostí 1,5 kg na 10 litrů vody a nechá se kvasit 7 až 10 dní. Směs se potom použije jako matečný louh.

organická hnojiva

Řepa krmená draslíkem

Jedním ze základních prvků pro normální růst a vývoj řepy je draslík. Pokud je v půdě nedostatek, je list rostlin pokryt žlutými skvrnami. Řepa dostává z půdy různá množství dusíku, draslíku a fosforu: 4, 6,5 a 1,6 kg. Proto můžeme dojít k závěru, že v roce hnojiva potaš rostlina potřebuje nejvíce.

Draslík přispívá k aktivnímu růstu kultury, zvyšuje odolnost vůči chorobám, suchu a extrémům teplot, urychluje tvorbu, zrání a bezpečnost kořenových plodin a podílí se na procesu fotosyntézy.

nezbytné prvky

Představujeme potřebné prvky, když pěstování řepy produkovat podle plánu. První zavedení dusíku, draslíku a fosforu se tedy provádí ve fázi 4-6 párů listů, kdy rostlina začne aktivně růst zelenou hmotu. První krmení přichází často v květnu. Podruhé je hnojeno pouze fosforem a draslíkem. Druhý vrchní obvaz se aplikuje na začátku růstu a tvorby kořenových plodin.

S potvrzeným nedostatkem draslíku v půdě se hnojí plodinou každých 10-15 dní rychlostí 70 g chloridu draselného na 10 litrů vody. Pod každou rostlinu se nalije 300 ml roztoku. Do směsi můžete navíc přidat 1 sklenici vápna. V srpnu, pokud začnou vrcholy zožloutnout příliš brzy, lze do půdy přidat chlorid draselný v množství 30-40 g / m².

tvorba kořenových plodin

Hnojit řepu kopřivy

Aplikace obvazů může být nahrazena zaléváním kopřivy. Tato rostlina je skladem užitečných látek: fosforu, draslíku, vápníku, hořčíku, vitamínů, organických kyselin a mnoha dalších, nezbytných pro úplný vývoj řepy. Vitamin K, který se nachází v kopřivy, se aktivně podílí na procesu fotosyntézy.

Plodiny hnojené kopřivou se vyznačují aktivním růstem a rychlým zráním ovoce, dobrou odolností vůči nepříznivým podmínkám prostředí. Výhodou organických živin je to, že se rostlinami snadno vstřebávají.

hnojit kopřivy

Kromě toho kopřivy přípravky odpuzují škůdce. Nejúčinnější je zavedení rostlinných obvazů ve fázi aktivního růstu a růstu zelené hmoty plodinou.

Z kopřivy se připravuje výživná infuze. Za tímto účelem sbírejte zelenou hmotu před tím, než se objeví semena. Používají se pouze zdravé rostliny. Naplňte dvě třetiny nádoby kopřivy, naplňte ji vodou a vylijte po dobu 2 týdnů za pravidelného míchání.

vystrašit škůdce

Kvasinky mohou být přidány do infuze k vynucení fermentace. Fermentace je urychlena na otevřeném slunci. Další zavádění dalších plevelů (kostival, lopuch a další) dále zvýší koncentraci živin v roztoku. Hotový produkt ztmavne a přestane pěnit. Roztok se zředí vodou v poměru 1:10. Zředěná infuze 1:20 může být použita pro postřik řepy jako krmení listem jednou měsíčně.

Kultura se zalévá infuzí jednou týdně rychlostí 0,5 litru pro každou rostlinu. Poté se zelenina dodatečně zavlažuje čistou vodou. Obvazy na bázi kopřivy se nejlépe provádějí v zamračený den, po dešti nebo v kombinaci s dalším zaléváním.

další zalévání

Kořenové hnojení řepy lidovými prostředky

Pro pěstování ekologických produktů šetrných k životnímu prostředí se pro krmení řepy používají lidová léčiva. Stejně jako průmyslová hnojiva se používají dvakrát ročně. Poprvé - po výskytu trvalých listů a podruhé - po uzavření listů sousedních sazenic.

Aby kořenová zelenina byla velká, červená a šťavnatá, potřebuje řepa alkalické půdy bohaté na vápník. Za tímto účelem se na podzim zavedou do půdy takové osvědčené lidové léčivé přípravky, jako je popel, dolomit, rybí moučka nebo mletá skořápka, a to v množství 2 až 3 šálky na 1 m². Popel je přirozený hnojivo fosforu a draslíku... K vyrovnání nedostatku vápníku může být do půdy přidána mletá křída.

lidové léky

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně