Popis a charakteristika rybízu Viksne, pravidel výsadby a péče

Ruský zahradník ocení červený rybíz pro jeho příjemnou chuť a přítomnost užitečných stopových prvků. Obsahuje mnoho vitamínových prvků. Chovatelé však nevyvíjejí nové odrůdy této bobule velmi často. Nejnovější známou odrůdou dnes je rybka Viksne, chovaná v Lotyšsku. Rybíz Viksne se často nachází v ruských zahradách.

Odrůda výběr

Odrůda byla chována lotyšskými chovateli na ovocné a zeleninové stanici Ogre, která se zabývá tvorbou nových druhů bobulí. Výběrů se zúčastnili vědci Zvyagina a Viksne. Odrůda byla získána ze semenného materiálu odrůdy Varshevich, charakterizované neobvyklou ovocnou barvou.


V roce 1997 byl Viksne zapsán do státního registru Ruské federace. Může být vysazen na severozápadě Ruské federace a v oblasti Černé Země.

Popis hybridu

Bobule mohou být červené, světlé. Rozdíl mezi nimi spočívá nejen v barvě, ale také v chuťových vlastnostech. Keře s lehkými plody nespadají do samostatného poddruhu. Toto je normální albín.

Křoví

Větve keřů se šíří, mají výšku 100 až 150 centimetrů. Výhonky jsou silné a nahnědlé barvy. Pupeny jsou malé, podlouhlé a mírně se odchylují od natáčení.

rybíz ovoce

Listy obsahují 5 laloků, zvlněný okraj, jsou nazelenalé barvy. Deska je rovná, mírně pubertální ve spodní části. Zuby jsou obyčejného, ​​tupého, vroubkovaného typu. Květiny jsou standardní a připomínají talířek velké hloubky. Jsou umístěny na velkých racemech, které dorůstají až do 110 - 160 milimetrů na délku. Sepals jsou světlé, s pruhy lila barvy.

Bobule

Průměrná hmotnost ovoce je 700 - 900 miligramů. Jsou kulaté, mírně protáhlé, se zřetelnými žílami. Bobule dobře voní, vynikají kyselou sladkou chutí. Hodnocení zahradníků - 4 body. V buničině jsou semena. Kůže je tenká a má vysokou pevnost.

Pokud zasadíte keře v září, pak v letním období budou plody vhodné ke spotřebě. Na konci jara začíná kvetení a v polovině léta je možné sbírat bobule. Produktivita - až 10 kilogramů ovoce z jednoho keře. Zahradníci obvykle sbírají asi 6 kilogramů bobule z jednoho keře.

sklizeň rybízu

Výhody a nevýhody

Viksne má následující výhody:

 • odolnost vůči nízkým teplotám. Keře klidně tolerují chlad i bez přístřeší;
 • odolnost proti suchým podmínkám a změnám teploty;
 • dobrá produktivita;
 • anthracnosová rezistence;
 • příjemná chuť;
 • nedostatek sklonu k uvolňování.

Nevýhody odrůdy jsou následující:

 • náchylnost k mšicím žlučovým;
 • snížený výnos v důsledku zamrznutí pupenů;
 • zhoršení chuťových vlastností, pokud nejsou dodržována pravidla zavlažování;
 • neschopnost uchovávat ovoce po dlouhou dobu.

Odrůdové prvky

Viksne je středně raná odrůda s vysokým výnosem. Je odolný vůči chladnému počasí, běžným chorobám a škůdcům.

Viksne - o polovinu brzy

Třešňový rybíz

Třešňový rybíz jsou univerzální. Může se jíst čerstvé, zmrazené a zpracované. Protože v plodech je hodně pektinu, můžete z nich udělat džem, který z nich konzervuje. Tmavě červené plody se používají ke snižování horečky a prevenci zánětu.

Bílý Viksne

Zahradníci vyrábějí domácí víno z lehkých bobulí, které má vynikající chuť. Šťáva z nich uhasí žízeň, obsahuje prvky, které přispívají k normalizaci srážení krve. Ovoce se také používá k prevenci infarktu.

Charakteristika kultury

Sklizeň bobule se provádí štětcem. Pokud trháte ovoce z větví, může se jejich kůže deformovat. Rybíz může zůstat na stonku dlouhou dobu, aniž by zhoršil jejich vzhled a chuť.

Citlivost na choroby a škůdce

Viksne je rezistentní na většinu známých nemocí a škůdců, ale je často zasažena mšicí rudou.

Červená žebra

Odolné vůči nízkým teplotám a suchu

Rybíz normálně toleruje suché počasí (nezapomeňte dodržovat pravidla zalévání). Náhlé chladné počasí neuškodí křovím moc.

Doba zrání a výnos

Bobule dozrávají v létě. Z 1 hektaru je možné získat asi 17 tun bobulí. To je docela dobrý ukazatel.

Přenositelnost a použití bobulí

Rybíz Viksne není určen k dlouhodobému skladování. Navíc se považuje za přenosnou odrůdu. Plody mohou být použity pro výrobu domácích jídel (želé, pěna) a pro léčebné účely (prevence kardiovaskulárních chorob, snížení teploty).

Jak zasadit odrůdu na místě

Pokud při výsadbě keřů dodržujete klíčové agrotechnické normy a dobře se o ně staráte, můžete sklízet velkou sklizeň bobulí.

Podmínky výsadby

Nejlepší čas na vystoupení je září. Časový odstup před příjezdem silného chladného počasí by měl být 14-21 dní. Během této doby bude závod schopen zakořenit. Okolní teplota během vylodění by neměla být nižší než 6 stupňů.

rybízové ​​keře

Výběr a příprava sazenic

Výsadbový materiál musí být zakoupen od spolehlivých dodavatelů. Sazenice by měly mít obvykle vyvinuté kořeny, silné a lignifikované větve. Na kůře mohou být praskliny. Na některých místech lze pozorovat loupání kůry, což je normální.

Příprava webu

Při výběru místa pro výsadbu rybízu nezapomeňte na následující:

 • místo by mělo být otevřené, mělo by mít přístup k paprskům slunce a chránit před chladným větrem. Rostlina může být pěstována v částečném stínu, ale Viksne nikdy nebude růst v plném stínu. Nejlepší možností je výsadba v blízkosti živého plotu;
 • země by měla být mírně navlhčena. V mokřadech nezasazujte rybíz. Podzemní voda by neměla být umístěna blíže než 0,8 metru od povrchu;
 • Je lepší zasadit Viksne ve světle, písčitohlinité nebo hlinité půdě;
 • výsadba by měla být prostá nesrovnalostí.

Přistávací technika

Než začnete zakořenit výsadbový materiál, zkontrolujte jej, ořízněte části, které jsou suché nebo poškozené.

sazenice rybízu

Algoritmus přistání je následující:

 1. Hloubení výkopů nebo jám s hloubkou a šířkou 400 - 450 milimetrů.Vzdálenost mezi rostlinami by měla být alespoň 150 centimetrů. Pokud zasadíte keře blíže k sobě, jejich růst se zpomalí.
 2. Naplňte drážky 2/3 připravenou směsí. Směs obsahuje 1 díl humusu, 2 díly rašeliny nebo kompostu, 0,25 kilogramu superfosfátu, 60 gramů doplňků draslíku. Můžete přidat nějaký dřevěný popel.
 3. Zalévání studny 5 litry vody.
 4. Šíření kořenů výsadbového materiálu.
 5. Sazení sazenic do drážek ve sklonu 45 stupňů.
 6. Naplnění keřů půdou. Prohloubení kořenového límce je nutné o 60 milimetrů.
 7. Lehké zhutnění půdy poblíž keřů, hojné zalévání vodou, která se usadila.
 8. Zkrácení výhonků. Na každém z nich musíte nechat maximálně 4-5 pupenů (150-200 milimetrů od zemského povrchu).

Země v blízkosti rostlin musí být mulčována. Tím se zabrání rychlému odpařování vlhkosti.

Základy sezónní péče

Přestože je Viksne o nenáročnou rozmanitost, o kterou je třeba pečovat, je třeba se o ni postarat. Je nutné dodržovat pravidla zavlažování, krmení a tvorby keřů.

Pravidelné zalévání

Zalévání rybízu je nutné každé 3-4 dny. Zejména křoví potřebují zavlažování, když přinášejí ovoce a kvetou. Voda musí být nalita na kmen stromu keřů (2-3 kbelíky na rostlinu).

červené bobule

Hnojení keřů

Viksne se oplodní 2krát. Předtím, než plody začnou zrát (na jaře nebo na začátku léta), se používá hnojení dusíkem (močovina, dusičnan amonný). Po rozkvětu se rostliny oplodní ptačí trusem, kravským trusem. V podzimní sezóně, kdy se půda vykopává, se používá hnojení draslíkem a fosforem. Viksne je vysoce citlivý na chlorové prvky, proto je lepší nepoužívat hnojiva obsahující chlor.

Formativní prořezávání

Zralé keře nemusí být neustále stříhány. Každé jaro je však nutné se zbavit větví, které jsou poškozené nebo uschlé.

Ochrana před chladem v zimě

Přestože je tento druh rybízu považován za mrazuvzdorný, musí být na zimu zakryty mladé keře. Kromě toho je nutné mulčování sena nebo slámy. Pokud v zimním období dochází k hojným srážkám, je třeba do drážky poblíž kmene nalít sníh a stlačit ho.

Recenze zahradníků o kultuře

Dále můžete vidět, co si zahradníci myslí o rybízu Viksna.

Tatiana, Moskva

"Vyksne už dlouho pěstuji pro sebe a na prodej." Přitahovala mě všestrannost a nenáročnost tohoto typu rybízu. Plody jsou velké, silné, prakticky bez semen a mají prezentaci. Pěstuji keře s třešňovými plody. Jednou za rok, asi začátkem května, postříkám rostliny speciálním léčivem mšice. “

Victor, Petrohrad

„Před 2 lety jsem koupil materiál na výsadbu pro Viksne. Líbilo se mi barva ovoce a vynikající chuť. Nyní vyrábím chutné ovocné nápoje a džusy každý rok. Sbírám asi 6 kilogramů bobulí z každého keře. Bohužel, v loňském roce keře začaly kvést velmi brzy, což způsobilo zamrznutí. Ne všechny ruce byly svázané, takže jsem nesbíral tolik ovoce, kolik bych chtěl. “

Rybíz Viksne obsahuje velké množství vitamínů a dalších mikroelementů. Pokud správně uspořádáte hnojení a péči o keře, můžete pravidelně sbírat velké plodiny.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně