Účinná opatření k boji proti rybízovému sklu než ke zpracování

Pokud jste si na jaře všimli, že na zdravých keřích narůstají náhle uschlé a vyschlé větve a na zářezech mrtvých výhonků můžete vidět černé jádro, jednáte se o sklenici. Škůdce by měli být léčeni s plnou odpovědností, protože je schopen zničit sklizeň bobulovin. Níže se dozvíte, jak se zbavit krabiček z rybízu.

Vzhled a životní fáze škůdce

Navenek vypadá skleněné pouzdro jako malá vosa s úzkými křídly, která vynikají oranžovými pruhy podél okrajů. Tělo škůdce je podlouhlé a dosahuje délky jednoho centimetru. Samice má tři světlé pruhy, samec má čtyři. Hmyz se živí mízou nebo pylem z plodin.

Koncem května nebo začátkem června sklo obsahuje asi 50 vajec, jejichž délka dosahuje 70 milimetrů; jsou snadno rozpoznatelné podle svého podlouhlého tvaru. Aby se vytvořila spojka, hmyz vyleze do kůry výhonku, vždy v bezprostřední blízkosti mladého pupenu.

Larvy škůdců způsobují největší škody, jmenovitě housenky bílé nebo béžové barvy, které dosahují délky 2,5 cm, od 10 dnů po opuštění vajíček ničí výhonky zevnitř. Paraziti, pronikající do tloušťky stonku, krmení a vývoj. Dříve či později se dostanou do jádra rostliny.

Začátkem jara se housenka dostane do světa, kuklí a dává život nové generaci. Nový motýl se objeví již v červnu, kdy průměrná teplota vzduchu přesáhne +15 stupňů.

Hmyz zůstává aktivní po dobu 40-42 dnů a životní cyklus je dva roky.

skleněné pouzdro na rybíz

Známky infekce ovocného keře

Větve, které se dotkly skla v prvním roce, je téměř nemožné odlišit od zdravé rostliny, ale lze poznamenat, že listy a bobule se začínají zmenšovat. Z tohoto důvodu je obtížné detekovat škůdce v raných stádiích jeho vzhledu.

Poškozené větve začnou aktivně vadnout a vyschnout na konci květu nebo ve chvíli, kdy se začnou tvořit bobule (během aktivního krmení starších housenek). Je snadné si všimnout těchto škod pouze v období, kdy listy začnou kvetou příští jaro (zejména na rozdíl od zdravých rostlin).

Pokud začnete sklízet suché větve, jsou na řezech vyznačeny tmavé díry s černými stěnami.Řezáním větve podélně můžete vidět průchod, který je vyplněn exkrementy housenky, nebo dokonce housenky samotné.

škůdce jí

Jaké je nebezpečí skleněného pouzdra na rybíz

Skleněné korálky, parazit ve středním pruhu, mohou poškodit až 50% větví rostlin černého rybízu a až 30% (někdy až 47%) bílé a červené. Stupeň poškození závisí na klimatických podmínkách v regionu.

Jak se zbavit motýla?

Obtížnost boje proti škůdcům je způsobena tím, že skleněný parazit na kultuře je takovým způsobem, že jeho životní cyklus pokračuje mimo dohled, tj. Uvnitř větví rybízu. Boj proti rybízovému skle tedy zpravidla zahrnuje řadu různých činností, zejména:

 1. Použití biologických produktů, pesticidů.
 2. Tradiční metody.
 3. Využití technik ekologického zemědělství.
 4. Preventivní opatření.

Dále navrhujeme podrobněji se zabývat každým typem události.

vyhazovač motýlů

Biologická ochrana

Pro ochranu rybízu před takovým škůdcem, jako je sklo, se doporučuje použití biologických přípravků, což jsou vodné suspenze hlíst. Patří mezi ně nástroje jako Nemabakt a Antonem-F, které se používají ke zpracování rybízových řízků těsně před výsadbou do půdy. Za tímto účelem musí být řízky umístěny do vlhkého písku s přípravkem na tři dny a okolní teplota by měla být +25 stupňů a obsah vlhkosti v písku by měl být 20%.

Antonem-F se také používá k zavlažování keřů rybízu v okamžiku, kdy pupeny začnou kvést. Průměrná spotřeba kapaliny je 200 mililitrů na keř rostlin.

válcovaný list

Specializované drogy

Použití výhradně biologických přípravků proti škůdcům bohužel nestačí, proto je používání pesticidů prakticky nevyhnutelné. Z takových fondů se osvědčily například drogy jako Kinmiks, Kapbofoc, Iskra, Kemifos, Fufanon a Trichlormetaphos.

Lidové, osvědčené způsoby boje

Aby se zbavili skla, uchýlili se také k lidovým metodám. Například plodiny, jako je cibule, měsíček, česnek, měsíčky a další, se vysazují mezi řadami rybízu jako odstrašující prostředek proti škůdcům. Je také vhodné zasadit bezinky nebo nasturtium. Existují však i takové plodiny, které jsou naopak schopny přitahovat skleněné nádobí, například třešně ptačí.

V době, kdy se motýli začnou aktivně pohybovat, je mezi keři rostlin umístěn kontejner s pískem, který je namočen do petroleje. Dobrou metodou je také zpracovat rybíz s jakoukoli infuzí, která má ostrou aroma. Mohou to být jehly, pelyněk, cibule, slupky a jiné.

repelent

Tyto pachy mají schopnost do určité míry dezorientovat škůdce.

Podmínky zpracování

Je nutné stříkat keře s výskytem prvních listů. To se považuje za vhodný čas, protože během této doby se začnou objevovat housenky, které zůstávají na povrchu stonků. Během tohoto období je možné skleněné pouzdro zničit co nejefektivněji.

Rybízové ​​keře jsou podrobeny důkladnému postřiku jedním nebo druhým přípravkem. Takže za každou rostlinu se spotřebuje 1-1,5 litru roztoku.

vůně měsíčku

Četnost postupů

Na jaře, než začnou pupeny rozkvétat, musí být prořezány černé, suché a zmrazené větve, které se provádějí u kořene, aby nedošlo ke konopí. Také jsou odstraněny ty výhonky, které jsou pod keřem na zemi. Je důležité nepoškodit zdravé části keře.

Blíže k zimě provádějí sanitární prořezávání rybízu.Keř je ztenčen, čímž ztrácí nerozvinuté nebo vyschlé výhonky. Všechny plátky musí být ošetřeny zahradním lakem nebo speciální pastou.

stříkání tekutin

Pokud jde o preventivní ošetření insekticidy, provádí se po nástupu tepla. Nejzkušenější zahradníci preferují Entonem-F. Zpracování probíhá před objevením listů a dokud se nezačne tvořit vaječník. V případě potřeby se postup opakuje o dva týdny později. Jakmile se sníh rozplyne, země se uvolní, posype suchou hořčicí, popelem nebo pelyňkem.

Chemické ošetření se opakuje před zimním obdobím. Také pro imunitu se jarní a podzimní krmení provádí pomocí minerálních nebo organických látek.

ničení červů

Odolné odrůdy

Až dosud bohužel chovatelé nevyvinuli odrůdy, které by měly absolutní odolnost vůči takovému škůdci, jako je sklo. Existují však druhy s určitou úrovní vytrvalosti.

Černý rybíz

Odrůdy černého rybízu, které jsou schopné odolávat škůdcům:

 1. Intenzivní.
 2. Letní obyvatel.
 3. Sechenskaya-2.
 4. Perun.

letní rezidenční rybíz

červený rybíz

Odrůdy červeného rybízu, které mají sklon odolávat škůdcům:

 1. Brzy sladké.
 2. Natalie.
 3. Jonker Tets.

brzy sladké

Preventivní opatření

Při nákupu sazenic rybízu je musíte pečlivě zkontrolovat, zda nevykazují zjevná onemocnění nebo poškození. Zvláštní pozornost je věnována zejména jádru výhonků.

Dalším preventivním opatřením je výsadba vedle rybízu černého bezu, který oddělí sklo od rostliny. Mimochodem, bezinky jsou schopny vystrašit spoustu dalších škůdců.

V rámci prevence nepoškodí pěstování zeleniny (česnek nebo cibule), jakož i některých květin (měsíček, měsíček lékařský). Všechny tyto rostliny se vysazují přímo mezi rybízovými keři. Vůně plodin nedovolí, aby škůdce našel ovoce a keře bobule, nebude v nich schopen chovat potomstvo, které ohrožuje budoucí sklizeň.

Recenze
 1. Alexander Petrovich
  4.04.2020 05:36

  Bylo napsáno poněkud hloupě, se zpětným sledováním tématu, s chybami. Například na začátku výrobku se uvádí, že skleněná perlička obsahuje 50 vajec o velikosti 70 mm. Neexistují žádné jasné termíny pro zpracování chemickými činidly - kdy as tím, co lze zpracovat před květem, během květu během zrání, po sklizni.

  Odpovědět
  • admin
   4.04.2020 14:02

   Dobrý den!
   Ze všech různých existujících chemikálií pro bojové sklo (Karbofos, Fufanon, Iskra M, Kinmiks a další) je Karbofos univerzální. Zpracování se provádí před dozráním plodů ve 3 fázích. Začátek prvního je na jaře, kdy se objeví listy. Mezera mezi etapami je 2 týdny. Stejnou chemikálii lze po sklizni bobule postříkat rybízem.

   Odpovědět
 2. přístav
  6.06.2020 10:29

  S černým rybízem jsme velmi špatní. Kvete, ale pak nejsou žádné bobule, mysleli si, že mráz zasáhl, a pak při prořezávání viděli černé jádro, rozřezali ho na kořen, zpracovali ho a koupili nové sazenice. Změnilo místo. Co dělat v takových případech?

  Odpovědět
  • admin
   6.06.2020 11:52

   Dobrý den! Pokud jste si stoprocentně jisti, že keře nejsou zamrzlé, ale jsou ovlivněny škůdci, použijte vhodné kontrolní metody. Jedná se o biologické výrobky, chemii, zemědělskou technologii, lidové metody a prevenci. Před výsadbou řízků použijte „Nemabact“, „Antonem-F“.Zralé rostliny ošetřte pomocí Kinmiks, Kapbofos, Iskra, Kemifos, Fufanon, Trichlormetaphos. Je dobré zasadit vedle bazalky, česneku.

   Odpovědět
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně