TOP 30 nejlepších černých rybízových odrůd pro Sibiř s popisy a vlastnostmi

Některé odrůdy černého rybízu jsou speciálně chovány pro Sibiř. Takové keře se dokonale přizpůsobí krátkým horkým letům a neumírají v mrazivých zimách. Kromě černé můžete v zahradě pěstovat červený a bílý rybíz. Každá odrůda má své pozitivní aspekty a vyžaduje minimální údržbu.

Klimatické charakteristiky regionu

Sibiř zaujímá obrovskou oblast - od Uralu po Tichý oceán. Tato obrovská oblast se vyznačuje klimatickou rozmanitostí. Na severu je subarktické klima, ve středu - kontinentální, na jihu - horké asijské stepi.

Sibiř je považována za nejchladnější oblast na Zemi. Zima je zde dlouhá a velmi mrazivá. Jaro přichází pozdě - sníh taje až v polovině dubna. V květnu se vzduch zahřeje na 14 stupňů Celsia. V severních oblastech dochází v červnu k jarnímu oteplování.

Léto je horké, slunečné, téměř neprší, ale krátké. Průměrná letní teplota je 20-25 stupňů. Noční mrazy mohou trvat až do poloviny června, poté ustoupit a vrátit se do konce srpna. Podzim na Sibiři je rychlý, dochází k rychlému přechodu z léta na zimu. Na začátku září se teplota vzduchu může rovnat 14 stupňů Celsia a do konce tohoto měsíce sníží někdy i sníh. Pravda, zima přichází na Sibiř začátkem listopadu.

Jaká kritéria by měla splňovat celá řada rybízu pro Sibiř

Klima na Sibiři není příliš vhodné pro pěstování bobulí. Ruští chovatelé však vyvinuli nové odrůdy rybízu, které se mohou přizpůsobit podmínkám suchého krátkého léta a dlouhé mrazivé zimy. Pro úspěšnou kultivaci rybízu musíte také postupovat podle tipů pro péči o tuto plodinu.

rybíz pro Sibiř

Kritéria, která musí odrůda splňovat pro Sibiř:

  • mrazuvzdornost;
  • schopnost odolávat ostrým teplotním výkyvům;
  • vynikající chuťové vlastnosti;
  • odolnost proti houbovým chorobám a napadení hmyzem;
  • rychlé zrání bobulí;
  • dobrý výnos.

Doporučené odrůdy pro Sibiř

Pro tuto oblast byly vyvinuty odrůdy, které dokonale snášejí sibiřské mrazy a na jaře rychle ožívají. Náhlé jarní mrazy však neovlivňují stav pupenů, jsou však schopny zničit polovinu kvetoucích květů.

velké shluky

Perla

Nazývá se také Černá perla. Byla stažena v roce 1992. Rybízové ​​keře jsou střední výšky (až 1,3 metru). Na větvi roste několik kartáčů s 5-8 plody. Hmotnost jednoho bobule je 2-3 gramy. Z keře je možné shromáždit 4 kilogramy sklizně.

Hrubý

Nejlepší plodina chovaná ruskými chovateli. Přináší vynikající ovoce, zřídka onemocní, neumírá za chladného počasí. Kultura je samooplodná, a proto nepotřebuje opylující hmyz. Pouzdro je střední výšky, šíří se. Bobule jsou sladké a kyselé, šťavnaté, vážící 2,5 gramu.

Kultura začne aktivně přinášet ovoce až 3 roky po výsadbě. Z jedné rostliny je možné sklidit 4 kilogramy sklizně. Bobule dozrávají začátkem července. Je vhodné izolovat keře na zimu, i když i bez přístřeší snadno snášejí třicet stupňů mrazů.

berry Gross

Herkules

Kultura je zimní, mrazivá, samooplodná s pozdním zráním. Keř je vysoký, s rovnými stonky, ne příliš hustý. Na každém kartáčku se objeví 8-12 bobulí. Hmotnost jednoho je 1,6-3,6 gramu. Kůže je černá, mírně lesklá, tenká.

Bagheera

Hybridní plodina chovaná ve skandinávské a běloruské odrůdě v roce 1994. Stejně dobře snáší mrazivé zimy a horká léta. Keře - husté a šířící se, až 2 metry dlouhé. Každý kartáč má 5-8 bobule. Sklizeň zraje v červenci. Z keře je možné sbírat 4 kilogramy ovoce.

Poklad

Odrůda chovaná speciálně pro Sibiř v roce 1997. Pouzdro je nízké (až 1,5 metru). Bobule jsou oválné, středně velké, vážící 2 gramy. Z keře je sklizeno 3,5 kilogramů sklizně.

Poklad na severu

Uralská krása

Červený rybíz chovaný chovateli Uralu. Pouzdro je kompaktní, málo vysoké (až 1,2 metru). Bobule (asi 20 kusů) dozrávají na klastrech až do délky 7 centimetrů. Hmotnost jednoho je 1,7 gramu. Produktivita - 3,5-9,5 kilogramů na rostlinu.

Kultury s červeným ovocem

V sibiřských lesích se vyskytují divoké odrůdy červeného rybízu. V letních chatkách však tyto keře dlouho nekořenily. Všechny odrůdy červeného rybízu vysazeného na Sibiři jsou hybridní. Kultura přizpůsobená klimatickým charakteristikám této oblasti byla získána křížením divokých mrazuvzdorných a jižních plodných odrůd.

Holandská růžová

Známá odrůda v západní Evropě. Pouzdro je kompaktní, až 1,5 metru vysoké. Jedná se o plodnou plodinu s růžovými plody, která má průhlednou tenkou pokožku. Hmotnost jednoho je 1,5 až 2,5 gramu. Na jednom kartáčku se může objevit až 15 bobulí. Z každého keře je možné shromáždit až 9 kilogramů sklizně.

Holandská růžová

Chulkovskaya

Stará samooplodná odrůda, která dokonale zraje ve všech ruských regionech. Pouzdro je kompaktní, střední výšky. Na jednom shluku bobule roste 6-8 plodů. Hmotnost jedné malé bobule je 0,7 gramu. Kultura toleruje mrazivé zimy a letní sucha. Bobule jsou červené, průhledné, ale mírně kyselé. Hlavně pěstované pro zachování.

Jonker Van Tets

Holandská samoopylená odrůda, která se objevila v Rusku v roce 1992. Keř je vysoký, s dlouhými a rovnými stonky. Na každém kartáčku se objeví až 10 bobulí. Hmotnost jednoho je 0,7-1,5 gramu. Plody mají sladkou, mírně kyselou chuť, jsou šťavnaté, jedí se čerstvé a konzervované na zimu. Z jedné rostliny je možné vyzvednout až 7 kilogramů bobulí.

Brzy sladké

Samoúrodná plodina s časně rodícím a chutným sladkým ovocem. Bush je nízký, s hustou korunou. Bobule jsou červené, průhledné, malé, hmotnost jednoho je 0,5 gramu. Používá se k zachování a čerstvé spotřebě.

brzy sladké

Bílé odrůdy

Na rozdíl od červeného a černého rybízu je bílý rybíz mnohem sladší a chutnější.Tento typ však není mezi letními obyvateli příliš oblíbený. Přestože bílé průhledné bobule vytvářejí vynikající džem nebo konzervy. Chcete-li želé, nemusíte do sirupu přidávat ani želatinu, protože v ovoci je tolik pektinu. Aromatické víno a likéry se vyrábějí z bobulí bílého rybízu.

Minusinskaya bílá

Stupeň chovaný v roce 2005. Keře - krátké, kompaktní. Bobule jsou střední, hmotnost jednoho je 1,5 gramu. Produktivita - 6,5 kilogramu na rostlinu. Bobule jsou sladké, mírně kyselé a mají velká semena.

Bílý Potapenko

Odrůda chovaná pro sibiřský region v roce 1991. Keř střední výšky (až 1,5 metru), mírně se šířící. Štětce - 5 centimetrů dlouhé. Bobule jsou malé (0,5 g), ale sladké. Z jednoho keře se sklízí až 2 kilogramy sklizně.

bílý potapenko

Nejsladší odrůdy

Mezi obrovskou paletou černého rybízu si můžete vybrat nejsladší odrůdy. V plodech těchto plodin je obsah cukru 10 až 12 procent. Díky výborným chuťovým vlastnostem se odrůdy sladkých rybíz pěstují pro spotřebu nebo konzervaci. Populární odrůdy: Bagheera, Triton, Green Haze, Nina, Selechenskaya-2.

Triton

Je chován ve Švédsku a je dokonale přizpůsoben mrazivým zimám. Keř je vysoký, ale nešíří se. Jeden kartáč, dlouhý 7 až 12 centimetrů, vyrůstá 6-13 bobulí. Hmotnost jednoho je 0,9 gramu. Vlastní plodná kultura začíná přinášet ovoce až 3 roky po výsadbě. Z keře je sklizeno 3,5 kilogramů sklizně.

Odrůdy odolné vůči chorobám a škůdcům

Plísňové a listové skvrny (septorie a anthracnóza) jsou považovány za běžné rybízové ​​choroby. Za příznivých podmínek pro rozvoj nemocí můžete ztratit polovinu a někdy i celou plodinu. Chovatelé vyvinuli nové odrůdy černého rybízu s vynikající imunitou. Takové plodiny dobře snášejí těžké zimy, rychle ožívají a přinášejí ovoce, nebojí se hlavních nepřátel keře - roztočů ledvin a mšic. Populární odrůdy: Binar, Selechenskaya, Titania.

ovoce v kbelíku

Binar

Otužilá kultura se středně velkými plody (až 1,4 gramu). Pouzdro je vysoké a kompaktní. Každý shluk, dlouhý 4-8 centimetrů, vyroste 5-7 bobulí. Kultura málokdy trpí plísní, anthracnosou a není ovlivněna roztoči ledvin.

Nejlepší velkoplodé odrůdy

Mnoho letních obyvatel dává přednost pěstování velkoplodých rybízů. Bobule nejlepších odrůd velkého černého rybízu jsou velké, šťavnaté, sladké s mírnou kyselostí. Hmotnost jednoho je od 2 do 8 gramů.

Intenzivní

Kulturu chovali chovatelé, zejména pro pěstování v západní a východní Sibiři. Je to hybridní plodina, perfektně přizpůsobená mrazivým zimám a krátkým letům. Keř odrůdy je energický, šíří se, nízký (až 1,5 metru na délku). Jeden tenký shluk roste ze 6 na 12 velkých bobulí. Sklizeň může být sklizena na konci července a do poloviny srpna.

Rázné v rukou

Titania

Odrůda chovaná švédskými chovateli se objevila v Rusku v 90. letech. Zvednutý keř s rovnými dlouhými stonky. Výška - 1,5 metru. Začíná přinášet ovoce v červenci. Na každém kartáčku roste až 20 bobulí. Hmotnost jednoho je 4 gramy.

Selechenskaya-2

Pouzdro je kompaktní, s rovnými výhonky, dlouhé 1,9 metru. V každém kartáčku je vytvořeno až 14 bobulí, hmotnost jednoho je 4 až 6 gramů. Plody jsou velké, sladké, aromatické, šťavnaté.

Pygmy

Odrůda byla vyšlechtěna až v roce 1999. Koruna keře se neroztahuje, výhonky rostou vzhůru a dosahují délky téměř dvou metrů. Plodování začíná koncem června a trvá do poloviny července. Je to samoopylená plodina. Každý klastr produkuje 10–12 plodů. Bobule jsou velké, sladké, hmotnost jednoho je 5-7 gramů. Z každého keře je možné shromáždit 5,5 kilogramu plodiny.

Dobrynya

Odrůda se objevila až v roce 2004. Keře jsou vzpřímené a nízké. Na každém kartáčku se objeví 7-10 bobulí. Hmotnost jednoho je 5 gramů. Z keře se sklidí 2 kilogramy plodiny.

rybíz Dobrynya

Rané odrůdy

Rané odrůdy dozrávají koncem června a začátkem července. Tyto odrůdy rychle ožívají po mrazu, kvetou v polovině května. V případě jarních mrazů umírá až 50 procent květin.

Lama

Odrůda je známá od roku 1974. Bush je hustý, kompaktní, vysoký. Bobule jsou středně velké, hmotnost jednoho je 1,1 - 2,4 g. Z keře se sklízí až 2,5 kilogramu sklizně.

Dárek Curiosovi

Raná odrůda získaná v roce 2004. Bush má nízké, rovné stonky. Bobule jsou velké (o hmotnosti 1,9 - 3,6 g), sladké a kyselé, s malým množstvím semen. Tato plodná kultura přináší vynikající ovoce, zřídka onemocní.

dárek Curiosovi

Nika

Raná odrůda se středně velkým keřem. Hustota koruny je střední. Shluky bobule jsou krátké (až 4 centimetry). Bobule jsou velké, vážící 2-4 gramy. Vlastní plodná kultura. Toleruje mrazivé zimy a letní sucha.

Pěstování v polovině sezóny

Po časném rybízu dozrávají odrůdy střední sezóny. Plodné období je od poloviny července do poloviny srpna. Bobule se jedí čerstvé nebo konzervované na zimu.

Rita

Speciálně vyvinutá odrůda vyvinutá speciálně pro Sibiř. Keř je vysoký, s rovnými dlouhými stonky, hustým listím. Kartáče jsou dlouhé 6,5 centimetrů, z nichž každý dorůstá až do 7 bobulí. Hmotnost jednoho bobule je 2-4 gramy.

speciální známka

Altayanka

Keř - rozprostřený a středně velký. Bobule jsou středně velké (o hmotnosti 1,1 - 1,6 g). Z jedné rostliny je možné sklízet 3,8 kilogramu plodiny.

Odrůdy pozdního zrání

Pozdní odrůdy dozrávají v srpnu a přinášejí ovoce až do poloviny září. Rostliny jsou vytrvalé v zimě, mají příjemnou chuť, sladce kyselé bobule. Je pravda, že odrůda Sentyabrsky, i když nese ovoce před prvním mrazem, má však kyselé ovoce. Bobule tohoto rybízu se používají k ochraně. Existují i ​​jiné odrůdy s pozdním zráním: Mila, Harmony.

Mila

Charakteristickým rysem této odrůdy je plodnost a velké bobule. Keře - nízká (do 1 metru), šíření. Hmotnost jednoho bobule je 2,5 až 4,5 g. Z keře můžete sklízet 3,5 kg plodiny.

velké bobule

Tipy a triky pro výsadbu a péči

Černý rybíz může zakořenit na jakékoli půdě, ale je vhodné hnojit půdu organickými látkami a minerály jednou ročně. Kultura nemá ráda kyselou a bažinatou půdu. Pokud je půda příliš jílovitá, můžete přidat malý písek, kompost, superfosfát a síran draselný. Kyselina půdy se sníží vápennou, dřevní popelem nebo dolomitovou moukou.

Jak a kdy zasadit

Je vhodné pěstovat rybíz na slunném místě, na jihozápadní straně pozemku. Keře této kultury tolerují mírně zastíněná místa, ale v plném stínu začnou hodně bolet a nést špatné ovoce.

Mladé stonky můžete zasadit do země na jaře (na konci dubna) nebo na začátku září (3 týdny před nástupem prvního mrazu). Nejprve musíte připravit místo pro výsadbu sazenic. V zemi, hluboká 50 centimetrů, byla vykopána malá díra. Vykopaná zemina se smíchá s shnilým kompostem (kbelík) a minerálními přísadami (50 gramů superfosfátu a síranu draselného).

rostou v chladu

Je lepší koupit sazenici ve speciální školce. Mladé rostliny by neměly být starší než jeden rok a jejich výška by měla být 40 centimetrů. Stonky by měly mít pupeny. Sazenice by měly mít zdravé kořeny dlouhé 20 centimetrů. Před výsadbou se kořeny keře umístí na Kornevinovo řešení na jeden den (pro stimulaci růstu).

Sazenice jsou šikmo ponořeny do hnojené půdy, pokryté zbývající půdou. Půda je zhutněná, napojena 8 litry vody. Půda kolem křoví je poseta pilinami.

Zajišťujeme náležitou péči o keře

Keře budou dobře nést ovoce a zřídka onemocní. Je vhodné zavlažovat keře během období květu a tvorby vaječníků v suchém období. Tato technika téměř zdvojnásobí výnos. Pod jeden keř nalijte až 20 litrů vody.

Každý rok na podzim, po pádu listů, se provádí prořezávání.Větvičky jsou zkrácené, ztenčené. Na jaře, před pupenem, jsou odstraněny suché a nemocné výhonky. Každý rok je několik starých větví zcela řezaných, takže roční či dvouleté zůstávají. Když odříznou staré stonky a opustí mladé, omladí keř.

správná péče

Když nastane období květu, letní obyvatelé se nemusí starat o opylující hmyz. Ostatně většina nových odrůd je samooplodná. Rybíz kvete v polovině května a často padá pod jarní mrazy, což způsobí smrt poloviny plodiny.

Zraje v závislosti na odrůdě od června do srpna. Časový rozdíl zrání je dva týdny. Bobule se sbírají, jakmile jsou zralé.

Ke prevenci nemocí se keře stříkají fungicidy, roztokem síranu měďnatého, 8% močoviny. K hubení škůdců se používá koloidní síra a česneková tinktura. Na zimu jsou keře ohnuty k zemi a pokryty agrofibrem.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně