Kolik let žije černý rybíz na jednom místě, načasování plodu

Černý rybíz je trvalý keř. Její plody jsou ceněny díky vysokému obsahu vitamínu C. Proto se často používá v lékařských a dietních menu. Výška keře nepřesahuje 1,5 metru, je dobře tvarovaná a rychle přináší plody. Když víte, kolik let bude černý rybíz žít, sklízíte každý rok dobrou sklizeň.

Kdy začne rybíz přinášet ovoce?

Rybíz začíná růst brzy na jaře. Bush má smíšené pupeny. Po vytvoření výhonku se objeví střapce, které jsou umístěny po celé délce větve. Větve předchozího roku přinášejí více ovoce. Větve starší než čtyři roky přinášejí méně sklizně - bobule jsou malé a snadno se rozpadají. To znamená, že nejproduktivnější odvětví jsou stará dva a tři roky. Staré větve jsou vyříznuty, protože nemají žádnou hodnotu.

Rybíz začíná rozkvétat po angreštu - nejprve červený, poté černý. Keř kvete deset dní. Je opylováno včely, takže dobré sklizně se sklízejí poblíž včelínů. Po odkvětu se rychle usadí. Nejprve bobule dozrají na základně a poté na větvi.

Sklizeň se provádí každoročně, její velikost závisí na charakteristikách péče. Začíná přinášet ovoce příští rok. Nejprve dává keř malý výnos, ale s dobrou péčí se objem zvyšuje. Největší výnos má rybíz ve čtvrtém roce. Oříznutí můžete zlepšit správným proříznutím.

Kolik let žije rybíz?

Životnost rybízu závisí na několika faktorech: místo a čas výsadby, půda, prořezávání a péče, rozmanitost. Stejně jako angrešt, rybíz jsou trvalky.

bobule na větvi

Černá

Maximální výnos černého rybízu začíná po 5-6 letech růstu. Poté se postupně snižuje. Po 8 letech musí být křoví omlazeny. Po 12–14 letech musí být keř vyklčován a musí být připravena náhrada.

Červené

Životnost červeného rybízu je o něco delší. Pěstuje a nese ovoce 16-18 let. Poté jsou keře odstraněny.

talíř ovoce

Kolik let můžete pěstovat jednu plodinu na jednom místě?

Trvání růstu kultury závisí na několika faktorech:

 • Náchylnost k sekrecím z vlastních kořenů nahromaděných v zemi.
 • V závislosti na růstu rybízu - jedné nebo s jinými plodinami. Ve druhém případě jsou kořenové exsudáty zpracovávány jinou plodinou a nezůstávají v půdě.
 • Nemoci a škůdci v zemi.

Na jednom místě roste rybíz ne déle než 15 let.

Jak prodloužit životnost rostliny?

I přes nenáročnost rybízu se výnos v průběhu času snižuje. Pro prodloužení života kultury je nutné omladit. Toto je postup pro odstranění starých a nízko výnosných větví. Omlazení se provádí na podzim nebo na jaře. Při prořezávání mějte na paměti, že většina plodin dozrává na dvou a tříletých větvích.

ovocný keř

Fáze omlazování na jaře:

 • Postup musí být proveden v teplém dni, kdy se půda zahřeje až na 5 stupňů.
 • Odstranění suchých, rozbitých a nemocných větví.
 • Prořezávání nesprávně rostoucí větve (hluboko do keře), které brání vývoji mladých výhonků.
 • Odstranění starých větví a nulových výhonů.
 • Nechte silné větve a výhonky 3-4 roky.

Věk větví můžete určit podle kůry. U starých je tmavá a u mladých je světle hnědá nebo šedivá. Kromě toho jsou staré větve pokryty mechem.

Na podzim se omlazení provádí po pádu listů, ale dříve, než se objeví první mrazy. Fáze jsou podobné jako na jaře.

shluky na keři

Několik užitečných tipů pro omlazení:

 • pracovat pouze ve stanoveném čase;
 • nástroj musí být naostřen a dezinfikován;
 • po odstraněných větvích není dovoleno zanechávat pařezy. Ve středu keře je obtížné odříznout větev přímo k zemi, takže řez nechte ne více než 2 centimetry od země.
 • místo řezu je ošetřeno zahradním lakem, který je připraven samostatně nebo zakoupen ve specializovaném obchodě.

Po proceduře omlazení potřebuje rybíz čas, aby ztuhl, takže sklizeň se objeví až příští rok. Nedoporučuje se omlazovat kulturu více než třikrát. Staré keře nelze tímto způsobem oživit. Při správném omlazení přinese příští rok keř velkou úrodu.

Proč může rybíz přestat přinášet ovoce?

K tomu, že rostlina přestala produkovat dobrou sklizeň, přispívá řada faktorů. Za prvé, je to stáří keře. S řádnou a náležitou péčí, sazenice přinášejí ovoce až deset let. S dlouhým růstem na jednom místě se keř zastaví. Omlazení se s největší pravděpodobností neuskutečnilo dlouho. Plody rybízu se objevují na větvích, které nedosáhly věku 4 let.

vysychání na větvi

V průběhu času přestává kultura přinášet ovoce. V tomto případě musíte vykořenit keř a zasadit nový. Můžete se pokusit zachránit rostlinu omlazením a krmením. Možná příští rok rybíz opět přinese dobrou úrodu.

Za druhé, klima není vhodné. Možná na jaře byla kultura vystavena mrazu. Z tohoto důvodu mladé pupeny zemřely a keř nese plody. Aby se předešlo těmto důsledkům, nedoporučuje se pěstovat černý rybíz na jižní straně. Také udržujte vlhkost půdy, takže během suchého období zajistěte další zalévání.

zasažený nemocí

Za třetí, nedostatek opylovačů. Mnoho druhů rybízu je samoopylených, ale někdy existují i ​​ty, které pro dobrou úrodu vyžadují další opylení.

Dalším faktorem špatného plodu je nemoc - froté. Můžete určit nemoc během období květu. U zasažených květů jsou okvětní lístky zúžené a pestíky silně rostou. V důsledku toho se květinový kartáč podobá tenké větvi pokryté žlutými šupinami místo bobulí. Listy rybízu kvůli nemoci ztratí aroma. Takové keře musí být naléhavě vykořeněny a spáleny, protože je nemožné se této nemoci zbavit. Z tohoto důvodu je ztraceno 20 až 100% plodiny.

kvetení bez opylení

Nejčastější příčinou neúspěšného plodu jsou škůdci. Hmyz jedí pestíky na květech a vaječnicích na bobulích a někdy infikuje celý rybízový keř. Biologické metody pomohou při hubení škůdců. Při zanedbání případu se používají chemikálie.

K hustým sklizňům přispívají také velmi husté keře.To je způsobeno tím, že keř poskytne živiny pro udržování listoví a ne pro sklizeň ovoce. Doporučuje se proto prořezávat špatné větve jednou ročně.

zelený keř

Odrůdy nejvyšší kvality

Aby se dosáhlo dobré sklizně a dlouhodobého plodení, vyberte keře černého rybízu podle oblasti, kde budou pěstovány. Nejběžnější odrůdy:

 1. Perla. Raná odrůda se sladkým ovocem. Odrůda je odolná vůči mrazu a suchu a nevyžaduje údržbu.
 2. Sofievskaya. Raná odrůda s velkými podlouhlými plody, lesklou a pevnou pokožkou. Po zrání bobule pevně sedí na větvích a nespadají.
 3. Jubilejní kopání. Sazenice se středně rozšířenými keři. Plody dozrávají současně a jsou uloženy po dlouhou dobu. Odrůda je oblíbená u letních obyvatel.
 4. Pygmy. Tato odrůda patří k dezertům. Má velké bobule cukru. To není populární mezi letními obyvateli, protože to vyžaduje zvláštní péči. Liší se v odolnosti vůči chorobám a změnám teploty.
 5. Krása Lvova. Odrůda je pozdě. Má středně velké keře se silnými a rovnými výhonky. Ovoce je střední velikosti, se sladkou a kyselou dochutí. V zásadě se používají čerstvé.
 6. Intenzivní. Pozdní odrůda s těžkými, tmavě hnědými plody. Dobře toleruje změny teploty, ale vyžaduje další péči a opylení.
 7. Líný člověk. Kultura s průměrnou dobou zrání. Má velké tmavě hnědé ovoce. Dává malý výnos, který je zvýšen dalším opylením.
 8. Mořská panna. Rostlina má sladké bobule s tenkou kůží. Dokonale snáší mrazy, nemoci a není vystaven škůdcům. Hlavním rozdílem odrůdy je dlouhodobé skladování bobulí.
 9. Smolyaninova dárek. Keř s velkými vráskami a velkými plody o hmotnosti 3-5 gramů. Z jednoho keře můžete získat ze dvou kilogramů sklizně.

Rybíz je považován za vděčnou plodinu, která při správné péči bude žít dlouho a potěší vás dobrými výnosy.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně