Charakteristika a popis rybíz Nara, pěstování a péče

Zahradníci pěstují černý rybíz Nara na svých pozemcích pro různé účely: mít čerstvé vitamíny doma na začátku léta, zásoby na ně pro budoucí použití. Někteří letní obyvatelé zasazují bobule, aby doplnili rodinný rozpočet. To není bez důvodu: plodina je produktivní, cena je vysoká na začátku sezóny, tržby jsou 100%. Pěstuje se komerčně a v malém množství.

Historie stvoření

Pěstování rybízu bylo prováděno v 10. století. Kultivovali ji mniši z Kyjevské Rusi. Brzy zralý rybíz Nara byl vytvořen mnohem později - domácím chovatelem A. I. Astakhovem. Odrůda černého rybízu Nara byla popsána a oficiálně uznána v 90. letech. Kultura roste dobře ve středních uličkách, v chladných oblastech, netoleruje vyprahlé oblasti.

Popis a charakteristika rybízu Nara

Nara rybíz roste keř. Zařízení je roztaženo až do 1,5 metru, kompaktní. Listy jsou velké, konvexní. Regenerační výhonky se liší od kosterních větví ve světle zeleném odstínu. Mladé větve zakřiveného tvaru.

Rybíz kvete bledě červenými květenstvími. 6-10 květin na cluster. Bobule jsou kulaté, černé barvy. Buničina je zelená, aromatická, se sladkou a kyselou chutí. Hmotnost bobule je 2-3 gramy. Hodnocení chuti - 4,3 bodu.

Brzy plodnice, bobule dozrávají spolu, začátkem června. Produktivita z jednoho keře je 8-10 kilogramů. V průmyslovém měřítku se sklízí 10 tun bobulí z jednoho hektaru.

Ostružina

Hlavní pozitivní a negativní aspekty

Nara currant se etabloval s pozitivními vlastnostmi:

 1. Odolnost proti houbovým chorobám, škůdcům.
 2. Pevně ​​toleruje mráz.
 3. Vysoký výnos ve srovnání s jinými odrůdami.
 4. Předčasné zrání.
 5. Vysoký obsah vitamínu C - 179 miligramů na 100 gramů produktu.
 6. Přátelské zrání bobulí.
 7. Nevyžaduje opylení.

Nevýhody:

 1. Špatně toleruje klima jižních oblastí.
 2. Brzy kvetoucí. Je vystaven mrazu.

Minimální nevýhody nezpochybňují všechny výhody rybízu Nara.

černý rybíz

Rostoucí specifika

Připravte se na výsadbu rybízu předem. Vyberte si místo, zlepšete strukturu půdy. Rybíz dobře reaguje na organické látky. Pozemek je osázen bílou hořčicí. Před tím, než se zelený hnůj rozorá do půdy, přidají se gaupsin a trichodermin. Hořčice obohacuje půdu organickou hmotou, předchází nemocem, napadení škůdci.

Požadavky na přistání

Vyberte světlou oblast pro rybíz. Zastínění plodiny povede ke snížení výnosu, ke změně chuti a ke snížení velikosti bobule.Rybíz netoleruje chladný vítr. Hladina podzemní vody není menší než 1-1,5 metru.

Vyberte si volnou, úrodnou půdu. Hlína je ideální pro rybíz. Vápno se přidává do kyselé půdy a do jílové půdy se přidává říční písek.

Příprava půdy

Sazenice jsou vysazeny na podzim, brzy na jaře. Půda se připravuje měsíc před podzimní výsadbou. Osvoboďte místo od zbytků, plevelů. Humus se zavádí do země - 3,5 kilogramů na metr čtvereční. Přidá se 25 gramů síranu draselného, ​​120 gramů superfosfátu. Spolu s hnojivy vykopat místo na lopatkové bajonetu.

větev s rybízem

Pro jarní výsadbu se příprava provádí na podzim.

Výběr metody přistání

Keře jsou zasazeny do postelí, do jám. První metoda výsadby je vhodná pro podmáčenou půdu. Výška lůžek se zvětšuje o 25 centimetrů, široká 75. Druhá hodnota se mění s růstem keře - až 1,5 metru. Jámy jsou vykopány podle schématu 50x50 centimetrů, s hloubkou 40. Vzdálenost mezi keři je 1,5 m, v řadách - 1-1,2.

Přistání

Při přípravě výsadby se úrodná půda pokládá v jednom směru, spodní chudá vrstva ve druhém. Úrodná vrstva je smíchána s hnojivy: humus - 2 kbelíky, superfosfát - 70 gramů, dřevěný popel - 3 litry. Živná půda je poslána na dno díry, posypaná nahoře úrodnou vrstvou. Po 3 týdnech vysadí:

 1. Nastavte pouzdro pod úhlem 45 stupňů.
 2. Nalijte 5 litrů vody.
 3. Kořenový systém posypte úrodnou vrstvou.
 4. Kořenový límec je prohlouben o 6 centimetrů.
 5. Voda opět hojně.
 6. Větve jsou oříznuty tak, aby na každém střílení zůstalo 2–4 pupeny.
 7. Mulčování s rašelinou, humus.

Výsadba rybízu

Před výsadbou zkontrolujte kořen. Shnilé kořeny jsou odříznuty, suché jsou řezány na živou tkáň.

Péče o odrůdu rybízu Nara

Pěstování rybízu nevyžaduje zvláštní péči. Kultura se zalévá včas, uvolní se, plevele se odstraní, nakrmí, vytvoří se keř.

Zalévání pravidla

Kořenový systém rybízu je blízko povrchu. Proto je vysoušení půdy pro rostlinu nežádoucí. Pravidelné zalévání se obnoví 3 dny po výsadbě. Aby se udržela vlhkost, půda se posype slámou.

Vrchní oblékání

Rybíz reaguje na minerální organické obvazy. Z organické hmoty používejte humus, mulleinový roztok. Kořenové a listové dresinky jsou pro rostlinu užitečné.

Na jaře rostlina potřebuje dusíkatá hnojiva k vybudování zelené hmoty. Humus, kompost nebo komplexní hnojiva jsou umístěna v kmenovém kruhu. Před rozkvětem jsou v období vaječníků rybízy napájeny hnojivy fosforu a draslíku.

Prořezávání keřů

Ve věku 4-5 let má keř 15-20 kostrových větví. Zároveň musí existovat větve různého věku (od jednoho do čtyř). Proto formace začíná od okamžiku, kdy se sazenice vysadí, a pokračuje každoročně.

rybízové ​​prořezávání

 1. Výsadbový rok - stříhání střílí na 2–4 ​​pupeny na každý.
 2. Příští rok. Keř je zbaven malých výhonků, slabých, nedostatečně vyvinutých výhonů. Nechte čtyři robustní obnovovací výhonky. V budoucnu se stanou kostrovými větvemi.
 3. Ve druhém roce zůstaly hlavní větve, ostatní byly odstraněny.
 4. Ve třetím, čtvrtém roce se obnovovací výhonky přidávají do kostrových větví.
 5. Staré pobočky trvají 4 roky. Poté jsou vystřiženy a aktualizovány nulovými výhonky. V důsledku toho jsou na pouzdru vždy přítomny větve různého věku.

Ochrana proti chorobám a škůdcům

Zabraňují chorobám, napadení klíšťat profylaktickým postřikem keřů. Brzy na jaře, před otevřením pupenů, se používá Bordeauxova kapalina, Neoron, Mavrik, Arollo. Pokud je teplota pod 20 stupňů Celsia, jsou rybízy po postřiku pokryty polyethylenem.

Druhé ošetření se provádí po deseti letech. Před rozkvětem opakujte postřik.V době vaječníků se zemní část postříká roztokem karbofosu. Odpůrci chemikálií používají infuze cibule, česnekových slupek, pelyněku.

postřik rybízu

Chovatelské metody

Rybíz se šíří nejjednodušším způsobem - vrstvením. Vyberou silný střelec, přilepí ho k zemi tak, aby koruna byla na povrchu. Kořenový systém se vytváří během sezóny. Na podzim jsou řízky odděleny od mateřského keře a přesazeny na trvalé místo.

Rovněž dospělé exempláře jsou rozmnožovány rozdělením keře. Vykopejte keř a rozdělte ho na několik částí. Každý pozemek musí mít kořenový systém, mít několik výhonků. Místa řezů jsou ošetřena dřevem.

Třetí metoda reprodukce je řízky. V létě jsou jednoleté výhonky oříznuty, 20 cm dlouhé, o tloušťce tužky. Jsou ponořeny do písku nebo půdy pro zakořenění. Na podzim jsou přesazeni na trvalé místo.

bobule na větvi

Pravidla čištění a skladování

Nara rybíz zraje přátelsky. Sklizeň se provádí za suchého počasí, když Rosa odezní. Sbíráme bobule po hrstkách. Vyřazeno, připraveno k uskladnění.

Bobule jsou skladovány po dobu 2 týdnů při teplotě vzduchu 12 stupňů, vlhkosti - 40-60%. Odchylka od normy v jednom nebo druhém směru vede k hnilobě nebo suchosti ovoce.

Pokud jsou vytvořeny příznivé podmínky, lze skladovací dobu prodloužit na 20 dní. Suché bobule rozdělte do krabic a pošlete je do místnosti s teplotou 0 nebo mínus 1 stupně. V plastových sáčcích bez kyslíku je tento termín prodloužen až na 1 měsíc. Rybíz je také uložen v mrazáku, suchý, v konzervách.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně