Charakteristika a popis odrůd červeného rybízu Uralskaya krasavitsa

Pěstování červeného rybízu Uralská krása nezpůsobuje potíže. Jedná se o poměrně nenáročný druh, který je odolný proti mrazu a snadno se udržuje. Má sucho dobře. Ovoce rybízu je považováno za univerzální. Konzumují se čerstvé nebo přidávané do různých pokrmů. Při správném výběru místa výsadby přináší rostlina vynikající sklizeň.

Historie chovu červené selekce

Rybíz této odrůdy se vyznačuje osvěžující dezertní chutí. Byla chována z odrůd Chulkovskaya a Fayya úrodných. Udělali to chovatelé Ilyin V.S. a Gubenko A.P. z Výzkumného ústavu pěstování ovoce a zeleniny v Čeljabinsku. Kultura byla zapsána do státního rejstříku v roce 2001.

Botanický popis a vlastnosti odrůdy

Odrůda byla vyvinuta pro chov v Uralu a západní Sibiři. Tato rostlina se vyznačuje odolností vůči výkyvům počasí a produkuje dobrou sklizeň.

Bush a kořenový systém

Rostlina je střední velikosti. Má silné větve a lehkou, drsnou kůru. Větve se trochu ohýbají, ale neodlišují se různými směry. Tmavě zelené výhonky jsou mírně pubertální. Větve rostliny jsou hustě listnaté. Současně má kultura velké pětilisté listy se středními řapíky. Květiny jsou talířkovité a středně velké. Kvetou v květnu.

rybízové ​​keře

Rybíz této odrůdy se vyznačuje pevně pletenými kartáčky. Jejich délka dosahuje 7 centimetrů. Kultura dává červené velké plody až do průměru 1 centimetr. Průměrná hmotnost bobulí je 0,9 gramu.

Produktivita a plodnost

Currant Ural krása patří k self-úrodné rozmanitosti. Parametr samoopylení pouzdra je 61,1%. Období formování vaječníků nastává v polovině června. Kromě toho lze plodinu sklízet v červenci.

Bobule mají osvěžující sladkokyselou chuť. Z mladých rostlin lze sklízet 3,5 kilogramu sklizně. Při přísném dodržování agrotechnických pravidel, včasném zalévání a hnojení je možné zvýšit výtěžnost až na 15 kilogramů.

Kde se ovoce používá?

Bobule rybízu této odrůdy mají stolní účel.Mají skvělou chuť, a proto jsou považovány za univerzální. Ovoce se konzumuje čerstvé. Mohou být také sušeny nebo skladovány na zimu. Je naprosto přijatelné zmrazit červený rybíz. Ovoce se několik dní skladuje v lednici. Bobule dobře transportují.

Uralská krása

Odolnost proti suchu a mrazu

Rostlina je odolná vůči suchu. Je schopen odolávat krátkým obdobím bez zalévání a neztrácet prodejnost ovoce. V zimě kultura dobře toleruje kolísání teploty. Je schopna odolávat mrazům až do -25 stupňů a nevyžaduje přístřeší.

Citlivost na choroby a škůdce

Rybíz této odrůdy není napaden plísní. Je odolný vůči požáru a poškození pilou. Díky prevenci plísní a ochraně před škůdci je možné získat zdravou rostlinu.

Klady a zápory: stojí za výsadbu?

Rybíz této odrůdy má mnoho výhod. Mezi ně patří následující:

 • dobrá přepravitelnost ovoce;
 • možnost dlouhodobého skladování bobulí;
 • vynikající odolnost proti mrazu;
 • vysoká produktivita;
 • odolnost proti plísním;
 • dlouhé rodící období;
 • odolnost proti kolísání teploty.

rybíz na místě

Zároveň má rostlina také určité nevýhody. Mnoho zahradníků se domnívá, že míra vlastní plodnosti je příliš nízká. Je to dost pro osobní použití, ale ne pro pěstování plodin na prodej. Je proto nutné v okolí pěstovat další odrůdy rybízu. Kromě toho je kultura citlivá na mšice. Proto je třeba nalít vroucí vodu na keře a postříkat je speciálními přípravky. Pomůže to zabránit problémům.

Odrůdové technologie výsadby

Stabilní výnos rybízu závisí na správném výběru umístění a životaschopnosti sazenic.

Optimální načasování

Tuto plodinu doporučujeme pěstovat v září. Díky tomu bude rostlina kořen před začátkem mrazu. Doporučujeme vařit jámu za 1-2 měsíce. Díky tomu bude mít substrát čas na pečení a obohacení hnojivy. Dodržování této podmínky je obzvláště důležité, pokud je nutné alkalizovat kyselou půdu.

Výsadba rybízu

Po rozmrazení půdy můžete zasadit plodinu v dubnu. Na jaře se doporučuje pěstovat rostliny s uzavřeným kořenovým systémem. K tomu se pouzdro přenese z nádoby s kusem země.

Výběr správného místa

Chcete-li získat silnou a životaschopnou rostlinu, doporučujeme vybrat si správné místo. Musí splňovat následující požadavky:

 • poskytuje ochranu před severním větrem - může to být mírný jižní svah;
 • je zakázáno pěstovat rostliny v nížinaté nebo bažinaté oblasti;
 • otvor by měl být 4 až 6 metrů od nejbližšího ovocného stromu;
 • místo musí mít vždy dobré osvětlení.

Červený rybíz této odrůdy se dobře rozvíjí na hlínách. Chernozemy, které se vyznačují neutrální kyselostí, jsou také vhodné pro kulturu.

Příprava místa a sazenice

Při nákupu sazenic krásy Uralu byste se měli řídit následujícími kritérii:

 • výška pouzdra musí být nejméně 30 centimetrů;
 • na listech by neměly být žádné skvrny;
 • kořeny by měly být vláknité - jejich délka by neměla přesáhnout 20-25 centimetrů;
 • kmen by měl mít celou kůru, žádné poškozené oblasti nebo porosty.

Před výsadbou do půdy se doporučuje sazenice ponořit do vody. Je také přípustné držet jej po dobu 2-6 hodin v infuzi na bázi jílu a vody. Tím se zlepší přežití rostlin.

výsadba sazenic

Zakázka

Chcete-li zasadit rybíz, postupujte takto:

 1. 1 měsíc před výsadbou musí být vytvořena jáma. Jeho rozměry by měly být 40x40 centimetrů a hloubka by měla být 50 centimetrů. Vzdálenost mezi keři je 1,5 metru.
 2. Do půdy přidejte 3 litry dřevěného popela a 2 kbelíky kompostu.
 3. Do jamky nalijte část půdy. Poté je nutné počkat na pokles země. To obvykle trvá 2-4 týdny.
 4. Nalijte zbytek půdy do díry. Položte sazenice na vrchol a posypte kořenový systém zemí.
 5. Doporučuje se zhutňovat půdu a stříhat výhonky na 20 centimetrů. 2-3 pupeny by na nich měly zůstat.
 6. Zalévejte rostlinu. 1 keř bude vyžadovat 3 litry teplé vody.

Po výsadbě v půdě by měly být mladé keře napojeny v intervalech 4 dnů. Aby byla půda vlhčí déle, provádí se mulčování. K tomu se používá humus.

Bushova pravidla péče

Aby rostlina poskytla dobrou sklizeň, doporučuje se jí poskytnout vysoce kvalitní a kompletní péči.

Pravidelnost zavlažování výsadby

Odrůda Uralskaja krasavka obvykle vnímá krátké sucho. Ale s dlouhou absencí zalévání je rozvoj kultury zpožděn. Sucho při tvorbě ovoce vyvolá snížení výnosu.

kapusta rybízu

Stagnující tekutina také nepříznivě ovlivňuje vývoj rostlin. Aby se těmto problémům zabránilo, doporučuje se při výsadbě vytvořit drenážní vrstvu. Tento rybíz vyžaduje intenzivní zalévání. Doporučujeme jej držet od začátku června do srpna. Pro každou rostlinu se vyplatí přidat 10-15 litrů teplé vody. Doporučujeme ji předem bránit.

Nejprve se doporučuje vytvořit kruhovou brázdu 30 centimetrů od pouzdra. Vyplatí se přidat vlhkost. Půda by měla být navlhčena o 30 centimetrů. Doporučujeme provést poslední zalévání na podzim. Mělo by to být hojné. Jeho účelem je chránit výsadbu před mrazem. Mokrá půda nezamrzne příliš hluboko.

Uvolnění a péče o postele

Po zalévání by měla být půda uvolněna. Také v této fázi se provádí odplevelení. Výsledkem je, že kultura lépe vstřebává vlhkost a živiny. Aby se snížila potřeba zavlažování, měla by se půda mulčovat rašelinou nebo hnojem.

Krmení rybízu

Včasná aplikace hnojiva pomáhá zvyšovat růst červeného rybízu. To pomáhá zvýšit odolnost vůči chorobám a parametry výtěžnosti. Rostlinu byste měli začít krmit na jaře, po tání sněhu a na začátku vegetačního období.

Po zimě vyžaduje plodina hnojení dusíkem. Pomáhají budovat zelenou hmotu. V dubnu je půda hnojena močovinou. To vyžaduje 15 gramů finančních prostředků. Organické hnojení je nutné v červnu. Za 10 litrů vody stojí za to vzít 0,6 litru mulleinu. Výsledný roztok se nalije do kultury.

Krmení rybízu

Následně by mělo být vyloučeno používání dusíkatých hnojiv. To pomůže vyhnout se aktivnímu růstu výhonků a snížení výnosu.

Za chladného počasí se vyplatí listovat. Za tímto účelem může být rostlina postřikována produktem založeným na 5 litrech vody, 2 gramech kyseliny borité a 1 gramu síranu zinečnatého. Postup se provádí za oblačného počasí.

Prořezávání proti stárnutí a tvarování

Systematické prořezávání červeného rybízu pomáhá zvyšovat plodnost. Doporučujeme zpracovat plodinu brzy na jaře nebo na podzim. Bobule se tvoří na vrcholcích výhonků. Plody plodů se proto nezkracují. Je vhodné prořezávat staré větve nesoucí ovoce po dobu delší než 7 let.

Doporučuje se zbavit nemocných, suchých a rozbitých větví. Výnos plodiny je přímo ovlivněn jeho osvětlením. Rostlina s mnoha větvemi neposkytuje velmi dobrou sklizeň. Proto je ztenčen. Keř by neměl mít více než 15 větví.

Lití a kalení keřů

S příchodem jara jsou keře opařeny vroucí vodou. To se doporučuje před výskytem ledvin. To pomůže vyrovnat se s škůdci, kteří vstoupili do struktury větví a výhonků. Tento postup může být skvělou alternativou k profesionálním opravným prostředkům.

rybízové ​​keře

Ochrana proti chorobám a škůdcům

Červený rybíz se vyznačuje střední rezistencí na patologie. Při správné péči o plodiny je nebezpečí onemocnění minimální. Pro účely prevence je kultura ošetřena speciálními sloučeninami. Předtím, než se objeví ledviny, je třeba ji posypat roztokem Fundazole. Postup by se měl opakovat 3 týdny po sklizni.

Rybíz často trpí mšicemi, roztoči pavouků a dalšími škůdci. Ve fázi výskytu pupenů musí být rostlina ošetřena insekticidy. Pro tento účel jsou vhodné Actellic a Karbofos. Na podzim je kultura znovu zpracována.

Jak šířit uralskou krásu

Nejjednodušší způsob, jak propagovat rybíz, je vrstvení. Chcete-li to provést, vzít zdravé střílet a dát ji do připravené příkopu. Doporučujeme větev upevnit kovovými háčky a posypat ji uzemněním. Stojí za to rozlité a zalévat vrstvy každý týden. Na podzim lze střílet oddělit od keře a přesunout na nové místo.

Nové plodiny se získají zakořenením řízků. Za tímto účelem je vhodné oddělit roční výhonky od keře. Jejich výška by měla být 20 centimetrů. Výhonky jsou zasazeny do krabice s mokrým pískem a ponechány při teplotě +1 stupňů. Po 4 měsících stojí za to odstranit řízky ve sklepě nebo lednici. Rybíz lze vysadit na jaře.

Recenze zahradníků o odrůdě

Početné recenze rybízu této odrůdy potvrzují popularitu rostliny:

 1. Marina: „Před několika lety zasadil rybíz Uralská krása. Vybral jsem si rostlinu podle popisu. Mohu říci, že plně splnila všechna moje očekávání. Jedinou nevýhodou je nedostatek odolnosti vůči roztočům. Musel jsem tedy použít insekticidy. “
 2. Michail: „Popis odrůdy se mi velmi líbil. Krása Uralu se vyznačuje mrazuvzdorností a nenáročností. Před několika lety jsem vysadil 3 rybízové ​​keře. Příští rok rostlina začala přinášet ovoce. “

Ural beauty currant je nenáročný závod, který dobře nese ovoce. Pro zvýšení výnosových parametrů je vhodné zajistit úrodu náležitou péči. Za tímto účelem se doporučuje zalévat jej včas, povolit, oplodnit.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně