Popis odrůdy rybízu bílých Versailles, pěstování a péče

Mezi zemědělskými plodinami je velmi populární Versaillesský bílý rybíz. Je vybrán pro svou relativní nenáročnost na rostoucí podmínky, odolnost vůči nepříznivým vlivům prostředí a vysoké ukazatele výkonnosti. Kromě toho se etablovala výhradně na pozitivní straně. Chcete-li pěstovat bílý rybíz Versailles, musíte se podrobněji seznámit s pravidly výsadby a péče.

Historie chovu

Francouzští chovatelé pracovali na vytvoření Versaillesského bílého rybízu v roce 1850. Kultura přišla na území Ruska v minulém století, byla zapsána do státního rejstříku v roce 1959. Bílý rybíz je vhodný pro pěstování v severozápadních a středních regionech, Volgo-Vyatka a Central Chernozem, jakož i v regionech Střední Volha a Ural.

Vlastnosti červeného a bílého rybízu Versailles

Jelikož bílý rybíz je jednou z odrůd červené, má mnoho podobných vlastností. Zejména vysoká koncentrace živin v ovoci, příjemná chuť a vůně, mírná kyselost, doba zrání. Co se týče spotřebitelských kvalit, bílý rybíz má nízkou kyselost a vysoký obsah cukru.

Vnější parametry a vlastnosti

Aby se pěstování bílého rybízu Versailles stalo nejproduktivnější činností, doporučuje se znát jeho silné a slabé stránky, podrobný popis odrůdy.

Křoví

Versailles bílý rybíz patří k rostlinám raného zrání. Keř tvoří poměrně vyvinutou podzemní část, její boční kořeny jsou v hloubce 40 centimetrů. Hlavní kořen je umístěn v hloubce 1 metr.

bílý rybíz

Vztyčený keř dosahuje výšky 1,2 - 1,5 metru. Počet výhonků není tak velký, ale všechny mají intenzivní růst. Listové desky mají bohatou tmavě zelenou barvu a namodralý nádech. Na nich je 5 nožů.

Na vnitřní straně je jemná puberta. Na okrajích listů jsou krátké tupé zuby. Ovocné pupeny bílého rybízu Versailles se tvoří až ve druhém roce života.

Květiny a bobule

Bílý rybíz Versailles přitahuje pozornost zahradnických nadšenců díky své schopnosti produkovat bohaté sklizně. Ve fázi květu na křoví kvetou zvony nažloutlé bílé barvy. Na protáhlých rovných řapíkech jsou květiny a bobule.

ovocné bobule

Velikost plodů má průměr téměř 10 milimetrů a jejich hmotnost je až 1,3 gramu. Za příznivých podmínek je keř schopen produkovat až 4 kilogramy lahodných bobulí. Dužina ovoce je hustá, kůže je průhledná, světle krémová. Podle popisu odrůdy není bílý rybíz Versailles náchylný k odlupování, bobule jsou pevně drženy na řapíku.

Obsah cukru v rybízu Versailles je 7,5% a kyselost je 2,3%. Na 100 gramů produktu je 38 miligramů kyseliny askorbové..

Odolné vůči nízkým teplotám, suchu a nemocem

Versaillesský bílý rybíz má zvýšenou odolnost proti plísním, ale nikoliv proti antracenům, což je třeba při jeho pěstování zohlednit. Odolnost rostlin proti mrazu je také na vysoké úrovni, lze ji zasadit i v severních oblastech. Odolnost proti suchému počasí je dobrá, ale udržení keřů po dlouhou dobu bez hojného zalévání to nestojí. Zavlažovací opatření jsou zvláště potřebná ve fázi kladení ovocných pupenů.

malá známka

U škodlivého hmyzu může bílý rybíz trpět mšicí stříletou, která vysává všechny živiny, angreštní můru, rybízu. Je nutné přijmout opatření k jeho odstranění okamžitě po zjištění prvních známek jejich přítomnosti na keřích.

Produktivita a použití ovoce

Indikátory produktivity bílého rybízu Versailles na hektar jsou 8 tun. Plody jsou univerzální, mohou být použity čerstvé, pro přípravu dezertů a jako suroviny pro zimní přípravu.

výnos ovoce

Klady a zápory: stojí za to výsadbu na webu?

Mezi pozitivní vlastnosti bílého rybízu Versailles patří:

 • vysoký výnos;
 • velkoplodé;
 • nenáročné na růstové podmínky, péče;
 • zimní odolnost je vysoká;
 • odolnost vůči suchu;
 • nepotřebuje další opylovače;
 • po dozrání se ovoce nerozpadne.

Přes řadu výhod má bílý rybíz své nevýhody:

 • rozlehlé pouzdro;
 • nízká úroveň odolnosti vůči antracnóze.

kapičky vody

Přistávací funkce

Aby Versaillesský bílý rybíz rychle zakořenil a rostl, musíte znát hlavní body jeho přistání na stálém místě.

Výběr místa a data přistání

Chcete-li získat bohatou a chutnou sklizeň, je nutné zvolit místo dobře osvícené sluncem pro výsadbu sazenic, jinak budou ve stínu bobule kyselé a nenápadné. Kromě toho by mýtina měla být chráněna před větry, je lepší dát přednost oblastem u zdí budov, plotu.

U bílého rybízu Versailles se nedoporučuje vybírat místa s blízkým výskytem podzemní vody (do 1,5–2 metrů). V podmínkách vysoké vlhkosti v půdě podstoupí kořenový systém keřů hnilobné procesy, které vyprovokují jejich smrt. Půda by měla být dostatečně lehká a úrodná. Nejlepší možností je hlinitá a písčitá hlína s neutrálním nebo mírně kyselým prostředím.

výběr sedadla

Výsadbová data - brzy na jaře (před pupenem) nebo na podzim (konec září - začátek října).

Připravujeme místo a postele

Přípravná opatření by měla být prováděna předem (2 týdny předem) pomocí hluboké zimní orby. Místo musí být očištěno od plevelů, loňských listů. K obohacení půdy užitečnými látkami, humusem (10 kilogramů), superfosfátem (100 gramů) se toto množství počítá na 1 metr čtvereční.

K neutralizaci zvýšené kyselosti je třeba přidat 400–450 gramů popílku na 1 metr čtvereční.

péče v zahradě

Výběr a příprava sazenic

Kvalitní výsadbový materiál by měl mít 3-5 kosterních kořenů, jejich délka je 15-20 centimetrů. Kromě toho by měly být přítomny dostatečně vytvořené zarostlé vláknité kořeny. Před nákupem je nutné zejména zkontrolovat kořenový systém sazenic, neměly by vykazovat známky nemoci, hniloby, různých druhů poškození.

U zdravých vzorků je barva výhonků nasycená zelená, při řezu je struktura vlhká.

Výsadba technologie

Klíčem k úspěšnému zakořenění a bohaté sklizni v budoucnosti je kompetentně vysazený bílý rybíz Versailles. Algoritmus akcí týkajících se výsadbových prací zahrnuje:

 1. Tvorba jímek o rozměrech 50x50x40 centimetrů.
 2. Pokládka drenážního polštáře z expandovaného jílu, jemného štěrku.
 3. Spí s hromádkou úrodné půdy.
 4. Umístit sazenice a rozšířit její kořeny na různých stranách.
 5. Naplnění kořenů půdou a zhutněním, aby se zabránilo dutinám v jámě.
 6. Zalévání keře 1-2 kbelíky vody.
 7. Při mletí půdy rašelinou by měla být tloušťka vrstvy 5-6 centimetrů.
 8. Zkrácení sazenice o 5 zdravých pupenů.

výsadba rostlin

Pokud je vysazeno několik sazenic, doporučuje se udržovat vzdálenost mezi výsadbami 1 metr a interval mezi řádky by měl být 1,5 metru. Kořenový límec nesmí být prohlouben o více než 10 centimetrů.

Správná péče o plodiny

Péče o bílý rybíz ve Versailles není tak obtížná, hlavní věcí je včasné zavlažování, krmení, odstraňování plevelů a prořezávání.

Zalévání a krmení

Zavlažujte keře Versaillesského bílého rybízu by měly být s mírou, aby se zabránilo zamokření. Stačí zavlažovat 3krát za 7 dní (ráno nebo večer). Pro jednu výsadbu musíte utratit 10 litrů vody dvakrát denně. Rostliny zvláště potřebují zavlažování ve fázi zrání bobule.

zavlažujte křoví

Je nutné zavést hnojiva ve třetím roce po výsadbě, množství užitečných složek stanovených během výsadby je dostatečné pro první dva roky. Na jaře se doporučuje přidat kořenovou močovinu (50 gramů) a po sklizni kuřecí trus, kde se na 1 litr surovin použije 10 litrů vody v kombinaci se síranem draselným (15–20 gramů) a superfosfátem (40–50 gramů).

Prořezávání proti stárnutí a tvarování

Je nutné stříhat keře rybízu bílých Versailles:

 • Na jaře provádíme sanitární, proti stárnutí a tvarování.
 • V létě, kdy jsou odstraněny infikované větvičky a zbytečné letničky.
 • Na podzim, kde jsou řezány nezpůsobilé větve, je regulován počet výhonků různého věku.

Každý rok musíte opustit 4-5 ročních výhonků, abyste vytvořili silný a hojně plodný keř..

formativní prořezávání

Údržba zahrady: mulčování a uvolňování

Uvolnění půdy pod rybízovými keři bílých Versailles nemá hloubku více než 6-8 centimetrů. Tato technika je nezbytná k vyloučení nedostatku kyslíku v kořenech. Pro udržení vlhkosti je půda zamlžená humusem, rašelinou a shnilými pilinami.

Preventivní ošetření proti hmyzu a chorobám

Pro ochranu keříků bílých rybízu Versailles před onemocněními a parazity se doporučuje používat pracovní roztok na bázi směsi Bordeaux, síran měďnatý, nitrafen. Přípravky by měly být ředěny v souladu s pokyny výrobce.

ošetření hmyzem

Příprava pouzdra na mráz

Před zimou musí být rostlina oříznuta poté, co spadne listí, musí být odstraněny všechny nekompetentní větve, zbytek musí být zkrácen o třetinu. Mulčujte půdu pod keři humusem nebo kompostem, tloušťka vrstvy by měla být 10-12 centimetrů. Nejprve však musíte uvolnit půdu, hnojit a vodu. Z důvodu spolehlivosti lze rybíz svázat do svazku a zakrýt agrofibrem.

Recenze zkušených zahradníků o odrůdě

Marina, 45 let

Získané sazenice Versaillesského bílého rybízu ve školce. Již třetím rokem dostávám stabilní a hojné sklizně. Péče o odrůdu je minimální, což je velmi příjemné.

chutné bobule

Sergey, 56 let

V zahradě jsem vysadil keře bílých rybízu ve Versailles, nemůžu si pomoct, ale radovat se. Zima vydrží docela dobře, přikrývám je agrofibrem. Chuť je pro mě zcela uspokojivá.

Julia, 39 let

Obohatila sbírku rybízu bílou odrůdou Versailles. Obecně platí, že všechno mi vyhovuje, péče je standardní, sklizeň je bohatá.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně