Pěstování a péče o rozmarýn na otevřeném poli v Moskevské oblasti

Rosemary je ceněn mnoha zahradníky nejen za jeho kořenitou vůni, ale také za estetické vlastnosti. Rostliny keře se často pěstují v letních chatkách jako dekorace. V oblastech s mrazivými zimami, včetně moskevského regionu, se rozmarýn nejlépe pěstuje venku. Výsadba na zemi podporuje zrychlený a správný růst, nepřítomnost chorob.

Rosemary, specifika pěstování v moskevském regionu

Při výsadbě keřů rozmarýnu v moskevské oblasti stojí za zvážení klimatické podmínky a specifika půdy v této oblasti. V létě může být rostlina zasazena okamžitě na otevřené půdě a v zimě keře zakoření pouze v květináčích. Pro výsadbu trvalek je vhodná půda s nízkou kyselostí.

specifika kultivace

Datum přistání

Rostlina by měla být zasazena koncem jara, aby se zabránilo možnému mrazu nebo počátkem léta. Šíření keřů je povoleno v jakémkoli období, s výjimkou zimy. V mírném podnebí je lepší střílet na sazenice na jaře, než tráva začne kvetat a zasadit je do půdy v květnu až červnu. Podzimní trvalky jsou vhodné pro pěstování doma.

zasadit rostlinu

Výběr místa přistání

Při pěstování venku na rozmarýnu je lepší zvolit místa dobře osvětlená sluncem. V praxi rostlina vykazuje silný růst, když je umístěna na jižních svazích. Pokud byly keře vysazeny doma a je nutná transplantace do půdy, jsou po všech mrazech vyjmuty na čerstvý vzduch a po několika dnech aklimatizace přesazeny. Pro víceleté rostliny se lépe hodí středně vlhká půda s vysokým obsahem listnatých zrn, písku a humusu.

přistávací místa

Výsadba rostlin na otevřeném prostranství

Výsadba rozmarýnu v půdě se provádí pomocí vrstev, semen nebo řízků. Mezi pouzdry by mělo být asi 50 cm, aby se kořenové systémy vzájemně neprotínaly. Před výsadbou byste měli půdu mírně navlhčit a odstranit zbytky dříve vysazených plodin. Rostliny by měly být umístěny do hloubky ne více než 4 cm pro řízky a řízky a 0,4 cm pro semena. Místa přistání jsou pokryta uvolněnou zeminou.

semena nebo řízky

Kulturní péče

Trvalka nevyžaduje zvláštní podmínky péče a může růst po mnoho let, jsou-li dodržována základní pravidla. Stačí pravidelně zalévat rozmarýn, vizuálně sledovat poškození listů a udržovat půdu v ​​dobrém stavu. Pro zajištění aktivního růstu byste měli věnovat pozornost následujícím bodům:

  1. Pokud listy rostlin zožloutnou, je třeba častěji zalévat. Když listí spadne, je pravděpodobné, že dojde k nadměrné vlhkosti.
  2. Stejně jako jiné rostliny, rozmarýn potřebuje neustálé plevelování a uvolňování půdy.
  3. Jednou za 6-7 let musí být rostlina řezána na úroveň půdy, aby se vytvořily nové výhony. Doporučujeme omladit keře v březnu - dubnu. Po rozkvětu nových keřů je třeba stříhat výhonky až do 3 cm, aby byly zesíleny.

podmínky péče

Zalévání

Rosemary může tolerovat sucho, ale pro stabilní růst potřebuje hojné a pravidelné zavlažování. Na jaře a v létě můžete zalévat rostlinu každý druhý den a za suchého počasí - denně. Pokud keře nejsou vysazeny na otevřeném terénu, ale v oddělených nádobách s půdou, je důležité rostliny nezatopit, protože rozmarýn je náchylný k podmáčené půdě.

pravidelné zalévání

Vrchní oblékání

Použití hnojiv ke krmení rozmarýnu není předpokladem správného růstu, ale použití specializovaných produktů pomáhá posílit kořenový systém a pozitivně ovlivnit vzhled rostliny.

Jednou za měsíc můžete použít komplexní minerální a organické hnojení, které obsahuje dusík a fosfor.

Dusíková hnojiva jsou užitečná pro trvalky na jaře, fosforová hnojiva na podzim. Pokud je rostlina přezimována v nádobách nebo sklenících a poté přesazena do otevřené půdy, hnojiva nejsou nutná, pokud se v místě výsadby použije úrodná půda. Pěstování na otevřeném poli vyžaduje pravidelné krmení komplexními hnojivy.

povinný požadavek

Nemoci a škůdci

I přes vysokou odolnost rozmarýnu vůči chorobám existuje za nepříznivých podmínek riziko poškození trvalek. Běžným škůdcem je roztoč pavouk, který na listech zanechává jemný pavučina, což vede k vadnutí. Chcete-li bojovat s hmyzem a důsledky jeho vzhledu, musíte umýt listy mýdlovou vodou.

Se silnou porážkou keřů se vyplatí používat insekticidní hnojiva.

Mezi chorobami je plíseň považována za nejnebezpečnější pro rozmarýn. Příčinou onemocnění je prudká změna teplotních podmínek. Příznaky poškození kultury jsou tvorba bílého květu na listech a stoncích. K odstranění nemoci pomáhá roztok manganistanu draselného nebo směs jedlé sody a mýdla. Jako další opatření můžete nahradit ornici, ve které se hromadí infekční agens.

nepříznivé podmínky

Jak pokrýt rozmarýn na zimu?

Když teplota vzduchu klesne pod 10 stupňů, může přezimující rozmarýn venku negativně ovlivnit rostlinu. I když pokrývají keře na zimu a chrání je před foukáním a nízkými teplotami, může půda zamrznout. Aby chlad nezničil kořenový systém, je to lepší pokrytí rozmarýnu na zimu v oddělené místnosti.

Před zahájením mrazu musí být rostlina pečlivě vykopána a umístěna do květináče nebo sudu. Dobré osvětlení je důležitou podmínkou pro místnost, kde bude rozmarýn zima. Ideální možností je skleník nebo letní chata.

teplota vzduchu

Sklizeň a skladování

Listy rozmarýnu, výhonky a květenství mají užitečné vlastnosti. Listí má z hlediska praktického použití největší hodnotu. Před kvetením je nutné sbírat výhonky, protože v tomto období listy obsahují nejužitečnější složky. Po výběru nejmladších výhonků je třeba odříznout větve keřů dlouhé 15–20 cm.

Shromážděná zelená hmota by měla být položena na papírové listy a ponechána zaschnout 2 týdny, občas se točí. Rostlinu můžete vysušit samostatnými listy nebo větvemi. Chcete-li tento proces urychlit, můžete suchý rozmarýn v troubě nebo elektrické sušičce. Rostlinu můžete uložit v chladné temné místnosti zavěšením svazků 5-7 větví.Pokud potřebujete při vaření používat trvalky, můžete nechat sušené byliny v textilních pytlích nebo nádobách na koření.

největší hodnota

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně