TOP 10 receptů na zmrazení cukety čerstvé a smažené doma na zimu

Během letní sezóny může tělo získat dostatek vitamínů a minerálů z čerstvé zeleniny a ovoce. S nástupem chladného počasí se doporučuje zmrazit určité množství čerstvé zeleniny ze zahrady, aby bylo možné získat všechny živiny kdykoli. Níže jsou uvedeny podrobné informace o tom, jak zmrazit chutné a zdravé cukety na zimu, jaké jsou možnosti receptů a jak správně ukládat mezery.

Je možné zmrazit cuketu

Předtím, než začnou vydělávat zásoby, majitelé vlastních zahrad si nejprve položí otázku - je cuketa obecně vhodná pro zmrazení? Má smysl jej ukládat do mrazničky v naději, že neztratí vitamíny, které obsahuje?

Doporučujeme zmrazit cuketu na zimu, pokud v chladném období chcete mít konzervovanou zeleninu, jejíž prospěšné vlastnosti nelze srovnávat s konzervovanými nebo dováženými produkty nabízenými na pultech obchodů.

Opravdu, pouze u ovoce pěstovaného samostatně, můžete si být jisti, že neobsahují konzervační látky, dusičnany a jiné škodlivé látky, které se přidávají do zeleniny a ovoce během průmyslové výroby.

A zmrazení je skvělý způsob, jak uchovat zcela přírodní produkty a být schopen je jíst v kteroukoli roční dobu.

Jak si vybrat zeleninu pro přípravu na zimu

Abyste mohli v zimě jíst zdravě a chutně, musíte pro zmrazení zvolit správnou zeleninu. Při sklizni by mělo být veškeré ovoce rozděleno do dvou kategorií - ty, které se nejlépe jedí nyní, čerstvé, a ty, které jsou vhodné pro zmrazení na zimu.

čerstvé cukety

Pro skladování v mrazáku budou nejúspěšnější mladí cukety nebo squashové tykve. Doporučuje se zvolit lehké ovoce malé velikosti - později, při vaření zmrazené zeleniny, budou nejlepší - v příliš velké cuketě se bude střed vařit a kůže bude tvrdá a suchá.

Malé zmrazené cukety lze vařit rovnoměrně a zachovat si chuť.

Cuketa se nepovažuje za velmi dobrou možnost zmrazení na zimu - takové ovoce obsahuje příliš mnoho tekutiny, která není vhodná pro skladování při nízkých teplotách.Cuketa s nejmenším množstvím tekutin v nich je vhodná pro zmrazení - pak vařená zelenina nebude tvrdá a nezachová si dobrou chuť. Doporučuje se vybrat cuketu s tenkou kůží a malými semínky.

čerstvé cukety

Příprava ledničky

Před umístěním cukety do ní není nutná zvláštní pečlivá příprava, ale pro zachování nejlepší chuti v zelenině je třeba dodržovat několik doporučení:

 1. Vyjměte z mrazničky nebo ze zvláštního edému, kde budou cukety uloženy, všechna jídla, která vydávají silný zápach. Pokud se příchutě mísí po dlouhou dobu, bude to mít vliv na chuť, a proto, aby byla zachována čistá chuť ovoce, doporučujeme je uchovávat odděleně od ostatních produktů.
 2. Umístěte mrazák na nízkou teplotu a vytvořte efekt zmrazení stresu (tato metoda zachovává chuť a vitamíny cukety). Pro primární zmrazení by měla být dřeně poslána buď do oddílu „Fast / Super freeze“, nebo nastavit nejnižší teplotu ve společné komoře a po určité době ji zvýšit na obvyklou.
 3. Dalším důležitým bodem je příprava nádob, ve kterých bude zelenina skladována. Za nejlepší variantu se považují plastové sáčky, ze kterých je nutné co nejvíce odstranit vzduch (to umožní, aby zelenina přežila déle).

zmrazení cukety

Způsoby, jak zmrazit cuketu doma

Níže jsou uvedeny některé z nejpopulárnějších způsobů, jak zmrazit cukety na zimu, zachovat její dobrou sladkou chuť a všechny užitečné vlastnosti.

Zmrazení čerstvé cukety s kroužky

Ve skutečnosti neexistuje jediná možnost, jak správně zmrazit cukety na zimu. Moderní vaření je známo několik metod a výběr jedné z nich závisí na záměrech při další přípravě zmrazené zeleniny a samozřejmě na individuálních preferencích.

Jednou z nejpopulárnějších možností uložení cukety v mrazničce je zmrazení zeleninynakrájíme na kroužky.

Tato možnost bude vhodná pro další vaření jídel s cuketou (např. Smažená příloha nebo kastrol) a dá se snadno provádět.

čerstvé cukety

Podrobná instrukce:

 1. Promytou a dobře vysušenou zeleninu nakrájejte na kroužky, jejichž tloušťka by se měla lišit v rozmezí od jednoho do půl centimetru.
 2. Kroužky položte na předem připravenou misku (doporučuje se přikrýt plastovým obalem nebo sáčkem, aby se zabránilo zamrznutí zeleniny na nádobí).
 3. Pokud máte v plánu zmrazit hodně cukety, jsou rozloženy v několika vrstvách, které jsou od sebe odděleny polyethylenem, takže plody mezi sebou nezamrznou.
 4. Vložte misku do mrazničky. Doporučuje se používat „stresové“ zmrazení.
 5. Po zmrazení zeleniny je třeba vyjmout z misky a uložit ji do samostatného sáčku nebo nádoby pro skladování.

zmrazení cukety

Kostičky

Zmrazení cukety v kostkách není o nic obtížnější než použití prstenů. Zásadní rozdíl je pouze ve formě řezání zeleniny - pro tuto metodu by měly být nakrájeny na malé kostky stejné velikosti (1,5 - 2 centimetry). Skladování pro tento typ mražení se doporučuje po částech, protože malé kostky bude obtížné od sebe oddělit při přidávání do nádobí.

Se zeleninou a rýží

Jednou z možností přípravy plnohodnotného cuketového pokrmu v mrazáku je zmrazení zeleninové směsi rýží. Tím získáte hotovou přílohu, která nepotřebuje další ingredience - je ideální pro maso nebo jako nezávislá dietní jídla.

zmrazení cukety

Způsob vaření:

 1. Připravte zeleninu: cibuli, mrkev, cuketu, rajčata. Nakrájíme na kostky stejné velikosti.
 2. Zeleninovou směs ponořte do pánve s olivovým olejem. Doba hašení je asi půl hodiny při nízkém žáru.Podle chuti přidejte sůl, pepř a koření.
 3. Dušenou zeleninu smíchejte s vařenou rýží. Dušené maso ochlaďte a po částech rozdělte do samostatných nádob, poté odešlete do mrazu.

S zelení

Chcete-li lépe uchovat chuť čerstvých cuket a dát mu zvláštní kouzlo, můžete zmrazit zeleninu s čerstvými bylinkami. Metoda vaření není příliš komplikovaná - vše se děje stejným způsobem jako při běžném zmrazování prsteny. Jediný rozdíl je v tom, že před odesláním zeleniny do mrazničky ji posypeme bylinkami (nejlépe kopr, to je nejúspěšnější kombinace pro vaření).

zmrazení cukety

Pro kojeneckou výživu

Můžete si připravit jídlo pro dítě ze cukety na zimu - připravte se ze zeleniny ze zahrady, vyjde chutnější a zdravější než obchodní protějšky. K přípravě dětské výživy se jemně nasekané cukety nasekají v mixéru a nalijí do ledových forem.

V této formě je zelenina poslána k primárnímu zmrazení, poté by měly být výsledné formy po částech složeny a ponechány pro skladování v mrazničce. Na jednu dávku postačí dvě nebo tři kostky pro dítě.

zmrazení cukety

Zmrazené smažené cukety

Další populární metodou je zmrazení hotových smažených cuket. V takovém případě bude nutné misku před použitím znovu ohřát v mikrovlnné troubě. Před smažením musí být cuketa ošetřena nezbytným kořením (sůl, pepř) a na obou stranách převalena moukou. Po smažení musí být ochlazeny a poté zaslány do mrazničky, přičemž každá vrstva zeleniny se oddělí polyethylenem.

Strouhané cukety a squashové pyré

Zmrazené cukety nastrouhané zahrnují použití veškerého ovoce, bez ohledu na velikost a množství tekutiny v nich.

zmrazení cukety

Před vařením je nutné odstranit všechna velká tvrdá semínka a oloupat z velkého ovoce (to je přípustné u mladých cuket). Zelenina se tře na hrubém struhadle a ze zmrazené buničiny se odstraní vlhkost. Cuketové pyré se zmrazí stejným způsobem a přidají se do něj další kořenová zelenina, například mrkev nebo dýně.

Teplota a doba skladování

Hlavním pravidlem skladování je, že zmrazené cukety nelze vyjmout z mrazničky na dlouhou dobu a pak je tam poslat znovu. Teplotní kapky jsou extrémně nežádoucí, jinak zelenina ztratí svou chuť a užitečné vlastnosti. Optimální teplota pro trvalé skladování je 10 až 20 stupňů Celsia. Skladovatelnost - ne více než 10 měsíců.

Pravidla pro rozmrazování cukety

Aby byl obrobek správně rozmrazen, je umístěn při pokojové teplotě. Nedoporučuje se okamžitě položit zmrazenou zeleninu na horký sporák - zmrzlý led se změní na vodu, což ovlivní chuť a kvalitu jídla. Výjimkou je zeleninový guláš, který je vhodný k dušení, dokud se nevaří přímo z mrazničky.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně