Jednoduché recepty na přípravu polotovarů brokolice na zimu doma

Mnoho pěstitelů zeleniny se na svých pozemcích zabývá pěstováním brokolice. Popularita této zeleniny je způsobena tím, že je považována za jednu z nejchutnějších odrůd zelí. Chcete-li si užít příjemnou chuť této rostliny po celý rok, musíte se předem seznámit s tím, jak správně sklízet brokolici na zimu.

Výhody brokolice pro zdraví

Četné vědecké studie opakovaně prokázaly, že takové zelí má příznivé vlastnosti, které jej odlišují od jiné zeleniny. Před přípravou pokrmů z této rostlinné rostliny se každý musí seznámit s zvláštnostmi svého účinku na lidské tělo.

Bojuje s rakovinou

Složení zelí obsahuje velké množství sterolu, který zabraňuje výskytu onkologických chorob, které ovlivňují mléčné žlázy dívek. Tato složka také chrání žlázu prostaty u mužů před maligními nádory. Kromě toho se v zralé zelenině hromadí velké množství sulforafanu. Tento stopový minerál má antioxidační účinek, který zastavuje rozvoj rakovinných buněk v těle.

Dalším prvkem kompozice, který zabraňuje rakovině, je vitamin C. Zabraňuje rozvoji maligních nádorů díky svým protizánětlivým vlastnostem.

Zabraňuje chorobám zažívacího ústrojí

Zralé brokolice a čerstvě vymačkaná zeleninová šťáva mají příznivý vliv na proces produkce žluči. Díky tomu lidé s deformovaným žlučníkem tráví jídlo mnohem rychleji. Pravidelná konzumace čerstvého zelí čistí žaludeční bakterie, které vyvolávají žaludeční vředy nebo gastritidu. Zelenina také zlepšuje pohodu lidí, kteří již tyto nemoci mají. Obsahuje složky, které obnovují sliznici a eliminují výrazné známky peptického vředového onemocnění.

brokolice v misce

Léčí nemoci kardiovaskulárního systému

Blahodárné vlastnosti brokolice pomáhají zbavit se většiny nemocí, které ovlivňují fungování oběhového systému. Plody obsahují bílkoviny, jejichž složení je velmi podobné bílkovinám z kuřecích vajec.Zároveň je zcela bez cholesterolu, což má pozitivní vliv na krevní oběh.

Zelenina obsahuje cholin a methionin, které čistí krev od přebytečného cholesterolu a rozšiřují krevní cévy. V zelí jsou přítomny také draslík a hořčík, které posilují srdeční svaly.

Bojuje s respiračními chorobami

Brokolice je známá tím, že vylučuje nebezpečné mikroorganismy, které vyvolávají výskyt a vývoj plicních chorob. Lékaři radí kuřákům s mnohaletými zkušenostmi, aby jedli více zelí, protože jejich ochranné funkce těla jsou oslabeny. Sulforaphane je zodpovědný za ochranu svého zdraví, které je součástí rostlinné rostliny a bojuje s infekčními chorobami.

Tato součást také pomáhá vyrovnat se s:

  • chronická bronchitida;
  • exacerbace astmatu.

brokolice v talíři

Pomáhá zhubnout

Zralé rostliny a odvary, které se z nich připravují, pomáhají očistit tělo od toxinů a toxinů. Odborníci na výživu doporučují k jídlu přidat jídla z brokolice, protože pomáhají zbavit se dalších liber. Hubnutí se provádí díky skutečnosti, že produkt odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla.

Připravujeme potřebné ingredience

Než se začnou připravovat brokolice na zimu, lidé se musí seznámit s zvláštnostmi přípravy této zeleniny. Nejprve se zabývají výběrem nejkvalitnějších druhů ovoce, které jsou vhodné pro přípravu konzerv. Při výběru hlavy zelí ji zvednou a pevně ji stlačí. Pokud je tvar plodu při zatížení deformován, znamená to, že není zcela zralý. Tyto hlávkové zelí nejsou vhodné pro čerstvé saláty a zavařeniny, protože rychle zjemňují a stěží se křupají.

Zralé plody se vyznačují elastickými listy s příjemným a aromatickým zápachem. Pro zimní skladování jsou vybírány pouze zdravé plody, na kterých nejsou žádné ztmavnutí, praskání nebo černé tečky.

K vaření nepoužívejte zeleninu přesycenou dusičnany. Chcete-li odlišit takové rostlinné rostliny od normálních hlávek zelí, věnujte pozornost tloušťce listů. Zelí se spoustou dusičnanů má poměrně silné listy. Při identifikaci chemických přísad věnujte pozornost také hmotnosti ovoce. Hlavy zelí bez dusičnanů váží mnohem méně.

brokolice zelená

Pěstitelé zeleniny nedoporučují kupovat brokolici s kvetoucími květinami a nažloutlými hlavami pro konzervování. Takové rostliny jsou velmi tvrdé a špatně vařené. Ovoce zbarvené zeleně se slabým vínovým nádechem je vhodné pro přípravu na zimu. Květy zelí vybrané k vytvoření polotovarů se nechají 20-40 minut namočit v teplé vodě a očistit od nečistot.

Sklizeň brokolice

Každá hospodyňka, která miluje zimní skladování, se zabývá přípravou brokolice doma. Existuje několik receptů pro přípravu chutných jídel z této rostlinné rostliny.

Korejský salát

Mnohé ženy v domácnosti považují korejské jídlo za velmi obtížné, takže jen zřídka uzavírají korejské saláty. Lidé, kteří se seznámili s receptem na takové občerstvení, však nemají při přípravě žádné potíže.

Při vytváření korejského salátu nalijte vodu do malého hrnce, dejte na plynový sporák a vařte. Poté je zelí důkladně omyto vodou a nakrájeno na několik květenství. Poté se dva papriky nakrájejí na dvě stejné části a očistí se od vnitřních semen. Po přípravě hlavních složek se nalije do vroucí vody a přidá se k ní 35 gramů soli. Zelenina se vaří po dobu 25 minut, poté se nalije do misky.

Při vaření zelí se nastrouhají dvě malé mrkve a umístí se na talíř. Poté přidejte dva svazky kopru a nasekané stroužky česneku. Poté se všechny připravené ingredience smísí, znovu nasolí a nalije se 50 ml rostlinného oleje a octa.

Mrazová brokolice na zimu

Zelí je často zmrazené v mrazáku pro zimní skladování. Chcete-li to provést, čerstvá zelenina:

  • dát do misky;
  • naplňte jej vodou;
  • přidejte trochu soli.

brokolice ve vodě

Po 35 až 40 minutách se z nádobky vyjmou květenství zelí a promyjí se pod tekoucí vodou. Poté jsou položeny na rovný povrch, aby vyschly. Když zelí vyschne, převede se do plastových sáčků a umístí do mrazničky.

Zelí solené brokolice

Chcete-li nakládat svačinu na zimu, nakrájejte zelí na malé kousky a vložte ji do dvoulitrové skleněné nádoby. Poté se nádoba naplní studenou tekutinou a nasolí se 25 g soli. Poté se nádoba se zelným květem přemístí do temné a teplé místnosti. Rostlina trvá na tom, dokud nezačne proces fermentace ve sklenicích.

Když směs začne kvasit, z nádoby se nalije solanka, přidá se 40 g cukru a nalije se zpět. Po půl hodině se sklenice zelí znovu přenesou do teplé místnosti na tři dny a poté se umístí do chladničky pro další skladování.

konzervovaná brokolice

Nakládané

Aby rostlinka neztratila své užitečné vlastnosti, některé ženy v domácnosti ji raději nakládají. K tomu je kilogram zelí důkladně omyt studenou vodou, nakrájen na malé kousky a umístěn do sklenic, kde budou nakládány. Poté do každé nádoby přidejte dvě nasekané hlavy česneku, tři svazky kopru, dva bobkové listy a petrželku.

Poté se připraví solanka, která se nalije do plechovek s přísadami. Pro jeho přípravu přidejte 20 gramů soli a cukru do 5 litrů vody. Kapalina se vaří 20-25 minut, poté se nalije do sklenic. Válcované kontejnery se zelím jsou přeneseny do sklepa.

nakládaná brokolice

Konzervované v bankách

Pro dlouhodobé zimní skladování zeleniny je musí ženy v domácnosti uchovat.

K tomu se kilogram brokolice namočí do solného roztoku a opláchne se vodou, aby se rostlina očistila od nečistot a středních plodů. Potom se květenství rozřeže a převede do kontejneru pro konzervování. Když je zelenina distribuována mezi sklenice, je vyrobena marináda. K přípravě nalijte do hrnce vodu a přidejte do ní 40-50 gramů soli a cukru. Solný roztok se vaří čtyřicet minut a poté se nalije do sklenic. Nádoby z brokolice se stočí do sterilizovaných víček a odvezou do sklepa.

Při plnění rajčat

Pro přípravu neobvyklého občerstvení vaří mnoho lidí brokolici s rajčatovou omáčkou. Při vytváření takové misky se nařeže 800 gramů zelí a rozkrojí se v horkém solném roztoku. Potom se do mlýnku na maso rozemele 100 gramů rajčat, 80 gramů papriky a dvě hlavy česneku. Výsledná směs se převede do kastrolu, míchá se s octem a vaří se 15 minut. Poté se do nádoby s vroucí marinádou přidá namočené zelí a půl hodiny se vaří na mírném ohni.

brokolice v krabicích

Připravené občerstvení se nalije do sklenic a převalí se víky.

S paprikou a květákem

Mezi chutnými recepty brokolice vyniká předkrm z květáku a papriky. Nejprve oloupeme a jemně nasekáme dvě cibule. Potom se promyje pod tekoucí studenou vodou 500 g květáku a 600 gramů brokolice. Promyté ingredience se nasekají a umístí do kastrolu. Poté nakrájejte 100 gramů papriky, oloupejte ji ze semen a dusíme na pánvi s nakrájenou cibulkou. Připravené zelí se nalije do pánve a duší se 20-30 minut.

brokolice a pepř

Připravený předkrm položte na talíř a posypte zelenými koprovými listy nahoře.

Ve sladkokyselé marinádě

Pro přípravu zelného předkrmu ve sladké a kyselé solance lidé předem studují zvláštnosti přípravy takového jídla. Nejprve připravte omáčku, ve které bude brokolice nakládána.K tomu přidejte do misky 70 gramů sójové omáčky, 50 ml octa, 10 ml kečupu, majonézy a 75 gramů cukru. Všechny složky jsou smíchány a umístěny do mikrovlnné trouby na 15-20 sekund.

Po přípravě marinády je zelí nakrájeno a vařeno asi hodinu. Vařená zelenina se smíchá s marinádou a rozdělí se mezi sklenice.

Žádný recept na sterilizaci

Pro rychlou přípravu zimních příprav se často používají recepty bez sterilizace. Nejprve se květenství zelí umyjí od nečistot, vysuší se a nakrájí na malé kousky. Poté nakrájejte dvě cibule, jednu mrkev a papriku. Všechny ingredience jsou smíchány a uloženy do sklenic. Poté se voda vaří na plynovém sporáku 10-15 minut. Vařená tekutina se nalije do sklenic zeleniny, poté se přidá ocet se solí a cukrem. Předkrm je srolovaný s víky a po ochlazení je přenesen do chladné místnosti.

čerstvé brokolice

Nakládané

K rychlému kvašení zelí je třeba vyčistit květenství od nečistot a umístit je do mělké mísy. Poté se naplní horkou slanou vodou a umístí se na plynový sporák. Po 40 minutách se hlávkové zelí vyjmou z vroucí vody a nalijí okurkou. Zelí připravené tímto způsobem se konzumuje po 25–40 dnech.

Jak ukládat brokolici na zimu

V zimě jsou brokolice polotovary přeneseny do sklepa nebo do jiné místnosti, kde teplota nepřesáhne 10-15 stupňů. Při vysoké teplotě je konzervované zelí horší a rychleji se kazí. Pokud osoba nemá příležitost přenést polotovary do sklepa, bude muset zmrazit brokolici v mrazáku.

Závěr

Mnoho lidí chce jíst zelí nejen v létě, ale i v zimě. Aby se v tomto ročním období zachovalo brokolice, lidé studují předem zvláštnosti přípravy zimních přípravků z této zeleniny.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně