Pěstování a péče o petrželku v otevřeném poli, jak a jak moc roste

Petržel jako kořenitá rostlina je v zemích s teplým podnebím známa již dlouhou dobu. Ale v rozích světa, kde jsou léta chladnější s časnými mrazy, zelenina přišla ještě nedávno. Rostlina získala popularitu pro zvláštní chuť a vůni zelených řapíků a kořenových plodin. Pro pěstování petrželky venku nemusíte mít speciální agrotechnické znalosti. Je nezbytné vytvořit řadu podmínek pro kořenitou kulturu, aby se produkovalo zdravé zelené celé léto.

Druhy a odrůdy petrželky

Z druhů rostlinných rostlin se vyskytují dvouleté a jednoleté byliny, které se vyznačují:

odrůdy petrželky

 • vztyčené stonky;
 • péřové zelené listy temného a světlého tónu;
 • kořenový systém ve formě kuželové tyče;
 • bělavé nebo zelenkavé květy ve tvaru srdce;
 • malá oválná semena.

Petržel se vyznačuje vysokou odolností vůči nízkým teplotám a také vlhkostí.

Rozlišujte mezi kořenovou petrželkou, která v prvním roce vegetačního období produkuje krém nebo bílé ovoce, které vypadá jako mrkev. Použití kořeny petrželky pro potraviny jako koření a pro léčebné účely. Z populárních odrůd tohoto druhu zeleniny jsou zaznamenány Berlínie, Orel, Berlínský kořen, Kořen cukru.

světlý tón

Mnoho lidí se rozhodlo pěstovat zeleninu pro zeleninu. Získejte zelené řapíky s voňavými listy během prvního roku života rostlin. Jsou připraveny k sečení po 40-60 dnech po vyklíčení. Bez šťavnatých pikantních bylin si člověk neumí představit saláty, hlavní jídla, polévky. Mnoho zahradníků zasívá petržel každé 2 týdny a dodává si užitečnou trávu po celé léto a zimu.

Z odrůd petrželky listové se oceňují následující:

 • silný bush Festivalnaya;
 • časné zrání výnosu;
 • vysoce krystalický zelený krystal;
 • Natalka odolná vůči chorobám.

zelené řapíky

Jako dekorativní se používá kudrnatá petrželka, ve které je rozeta hustá s listy, které jsou zvrásněné, se zvlněnými okraji. Byly vyšlechtěny odrůdy kudrnatých rostlin: Bogatyr, Esmeralda. Mezi „cizince“ patří petržel Mooskrause, Rialto, italský gigant Titan.

Petržel: kombinace s jinými rostlinami

Mezi tajemstvím pěstování zeleniny je možné si na letních chatách vybrat vhodnou střídání plodin. Pro každou zeleninu existují lepší předchůdci a špatní sousedé, s nimiž má kultura těžké vyjít. Pokud se o tom nepřemýšlí a rostliny se pěstují podle libosti, je obtížné získat bohatou sklizeň zeleniny.

kompetentní střídání plodin

Pro petrželku, jako zástupce rodiny Umbrelly, potřebujete pozemek, kde dříve byly postele s cibulí, rajčaty, cuketou, tykevem. Pikantní tráva se místo zelí, okurek cítí dobře.

Bylinná rostlina se často vysazuje spolu s koprem, koriandrem nebo mrkví. Postele s trávou se nacházejí vedle výsadby rajčat, luštěnin.

Vynikající ochranou pro jahody, jahody od škůdců budou postele s voňavými bylinkami.

koriandr nebo mrkev

Kdy zasadit petržel

V závislosti na oblasti pěstování kořeněné plodiny ji lze pěstovat pomocí sazenic nebo přímo semeny do zahrady.

V první metodě se připravují krabice se směsí živin. Semena trávy se potom umístí do vlhké půdy blízko sebe. Optimální načasování výsadby sazenic je období 1 měsíc před přesazením do otevřeného terénu. Pokud dáváte přednost reprodukci kořeny, pak se výsadba provádí později. Pro tuto metodu se používá kořenová zelenina o hmotnosti 50–60 gramů o délce menší než 15 centimetrů. Délku lze zkrátit odříznutím dna čepelí a posypáním dřevěným popílkem.

pěstovat sazenice

Pro setí přímo do země si volí čas, kdy se sníh roztaví. Protože semena se nebojí nízkých teplot, pak na konci dubna - do 10. května, můžete zasadit zeleninu. Pokud je výsadbový materiál připraven správně, objeví se sazenice 20. den.

Až do konce července se petržel vysévá každé 2 týdny, aby byla neustále v čerstvých bylinách.

V zimě dochází k výsadbě semen jako nástupu chladného počasí. Při denní teplotě 2 až 5 stupňů Celsia a v noci s mírným mrazem se do drážek vloží suchá semínka, na které se posype půda. Je nutné je chránit před klíčení, aby koření nezemřelo. Chcete-li to provést, zakryjte postel mulčováním a nahoře filmem. Hlavní věcí při výsevu před zimou je, že počasí zchladne a sníh padá rychleji, což zachrání semena před mrazem a smrtí.

greeny neustále

Příprava sazenic

Pokud chcete získat listy petrželky již v polovině jara, je třeba přijmout pěstební postup sazenic:

 1. Krabice se připravují předem s hloubkou 20-30 centimetrů. Po dezinfekci naplňte nádobu živnou půdou. Je dobré, když je na dně drenážní vrstva, která umožní, aby vlhkost v nádobě nestagnovala.
 2. Půda je potřebná ze dvou částí zahradní půdy a jedné části rašeliny a humusu.
 3. Je lepší okamžitě krmit půdní směs minerálními hnojivy obsahujícími fosfor a draslík.
 4. Listové odrůdy jsou vybírány s časným zráním.
 5. Před umístěním semen do země se dezinfikují po dobu 20 minut v roztoku manganistanu draselného.
 6. Semena jsou zapuštěna do otvorů do hloubky 1,5 - 2 centimetry.
 7. Po výsadbě je půda hojně napojena vodou při pokojové teplotě.

fosfor a draslík

Aby se sazenice objevily včas, potřebují čerstvý vzduch, pravidelné zalévání. Teplota vzduchu by neměla přesáhnout 20 stupňů, ne nižší než 17 ° C.

Na úrovni dvou listů jsou sazenice ztenčeny a ponechávají mezi nimi vzdálenost 1-2 cm. Dva týdny před přesazením ho semenáčky petržele zatvrdí a vytáhnou na čerstvý vzduch.

Rostlinné sazenice můžete pěstovat v nádobách na okenním parapetu nebo ve skleníku.

parapet nebo skleník

Funkce výsadby petrželky na otevřeném prostranství

Častěji se pro pěstování kořeněných bylin volí otevřené prostranství, aby se neobtěžovalo péčí o sazenice.

Na osvětleném místě je půda připravena předem. Na podzim se do ní zavádí hniloba nebo kompost 4 až 5 kilogramů na metr čtvereční zahrady. Je-li v zimě pěstována zelenina, je třeba myslet na minerální hnojiva.

Příprava osiva zahrnuje namáčení v:

kořeněné bylinky

 • teplá voda na jeden den;
 • stimulátor růstu;
 • vodka roztok po dobu 20 minut;
 • infuze dřevěného popela po dobu 5 hodin.

Vyberte si jednu z metod, která umožní, aby semena klíčila rychleji v zemi. K vynucení klíčení je do drážek zavedeno trochu páleného vápna. Ale i když se jen ponoří do vody, semena ve vlhké půdě rychle klíčí.

Při výsadbě na podzim musí být výsadbový materiál suchý, jinak jeho rychlé klíčení povede ke smrti sazenic z mrazu.

semena rychleji

Semena petrželky jsou zasazeny spolu s malým procentem semen salátu. Ta klíčí rychleji a určuje směr sazenic. Je lepší uvolnit půdu a pomoci semenům prorazit kůru.

Hloubka výsadby petrželky je 2 centimetry. Je lepší vysadit petržel v zemi pomocí dvouřádkových stuh, které jsou mezi nimi ve vzdálenosti 40-50 centimetrů.

Sazenice zeleninové rostliny se objeví za 15-20 dní.

malé procento

Mnoho lidí rozmnožuje zeleninu kořeny. Připravený produkt, rozřezaný na 8-10 centimetrů a dezinfikovaný, je pohřben uvnitř půdy a zanechává pahýl 2 centimetry nad zemí. Zelení se začnou tvořit za 2 týdny. Zbývá jen postarat se o ni.

Jak se správně starat

Kořenitá kořenová zelenina je nenáročná, lze ji snadno udržovat. Zemědělskou technologii voňavé kultury však nelze představit bez:

Připravený produkt

 • pravidelné zavlažování;
 • oplodnění;
 • řídnutí;
 • uvolnění a odstranění plevelů;
 • povinné prořezávání řapíků se zelenými listy.

Výsadba sazenic v zahradě je signálem pro mez řádkovou kultivaci výsadeb s motykou nebo kultivátorem do hloubky 5-6 centimetrů. Procedura se provádí 3-4krát v létě.

postarat se o

Plevele se bojují ručně mezi výhonky.

Provádí se naředění na úrovni 2 listů, přičemž po měsíci - 5 centimetrů, zůstane vzdálenost 2 centimetry. Ty výhonky, které byly vytaženy, se používají jako určené k jídlu nebo konzervování.

plení lůžek

Zalévání petrželkou

Pikantní tráva potřebuje zalévat, aby listy a řapíky byly šťavnaté. S nedostatkem vlhkosti se listy začnou žloutnout a listové rozety budou chutnat tvrdě a ztratí svou jedinečnou vůni.

Zeleninovou zahradu zalévejte každé 2-4 týdny, v závislosti na povětrnostních podmínkách. Rostliny by neměly být příliš zvlhčené. Uschnou, přestanou růst.

Pro zvlhčení použijte vodu při pokojové teplotě, usazená.

šťavnaté listy

Krmení petrželkou

Během vegetačního období potřebuje zelenina krmení ve formě organických a minerálních komplexů. Pokud byl na místo aplikován hnoje před výsadbou, přidá se po prvním zředění rostlin komplex dusičnanu amonného (15 gramů), draselných solí (10 gramů) a superfosfátu (20 gramů). Všechny složky se rozpustí v 10 litrech vody.

Podruhé, 2-3 týdny po prvním postupu, se množství živin zvyšuje 1,5krát.

Je nutné hnojit lože trávou spolu s navlhčením půdy. Užitečné prvky se tedy lépe vstřebávají a urychlují vegetaci zeleniny.

dusičnan amonný

Prořezávání petrželky

Odrůdy listnatých rostlin se pravidelně ořezávají, aby zeleň neustále rostla. Pro tento postup jsou vybrány výhonky vysoké 10 centimetrů. Je lepší začít stříhat z vnějšku pouzdra. Nepoužívejte jen štípnout vrcholky. Výhonky jsou oříznuty k zemi. V tomto případě bude obnova křoví rychlejší.

Prořezávání na konci léta se provádí k přípravě zeleně pro skladování na zimu. Později větvičky a listy začnou ztrácet svou šťavnatost a prospěšné vlastnosti.

rostoucí zeleň

Ochrana proti chorobám a škůdcům

Z houbových chorob se rostlina nejčastěji setkává:

 • plísní;
 • stolbur;
 • alternaria nebo černá hniloba;
 • bílá skvrna nebo septorie;
 • rez.

bílá skvrna

Patologie se objevují v důsledku nesprávné péče. Infekci můžete určit podle skvrn na listech, jejich sušení.

K odstranění léze se používají speciální přípravky: "Hom", "Barrier". Pro prevenci bojují se zbytky rostlin a ničí je.

Z těchto škůdců jsou nebezpečné larvy otakárek, blechy, dřevěné vši nebezpečné a ničí zelené rostliny. Insekticidy vás zachrání před parazity. Jsou zpracovávány 2-3krát v intervalu 10 dnů.

zbavit se porážky

Sklizeň a skladování

Petržel se sklízí v závislosti na tom, jak roste.Existují odrůdy, které jsou dostatečné pro technickou zralost 55 - 60 dní, jiné - 100 dnů nestačí. Zelení se stříhají po celou vegetační sezónu rostliny. V zimě se zmrazuje nebo suší, aby se přidal do jídla. Výnos z 1 čtverečního metru se pohybuje od 2 do 5 kilogramů.

Sklizeň kořenů zeleniny na podzim končí nejpozději do 25. září. Ovoce se loupe ze země, dostane-li čas na zaschnutí. Poté se umístí do sklepů nebo sklepů s dobrou ventilací a teplotou vzduchu do 0 stupňů. Kořenové plodiny budou lépe uchovány ve vlhkém písku.

Nasekané nebo sekané kořeny se suší pod baldachýnem a umístí do skleněných nádob. Nasekané ovoce je také zmrazené a používá se jako koření na nádobí.

petržel v závislosti na

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně