Jak se vypořádat s mšicemi na petrželce na okenním parapetu a zahradních postelích a jak s tím zacházet

Tvorba mšic na petrželce je považována za jeden z nejnebezpečnějších škůdců ovlivňujících zahradnické plodiny. Nedávná výsadba, která potěší jejich majitele čerstvými zeleními, často začíná chřadnout. Nebezpečí spočívá v tom, že zasažená oblast rychle roste a může ovlivnit sousední plantáže a rozšířit se na další rostliny. Důvodem může být mšice, proto je důležité vědět o základních metodách ochrany před škůdci.

Mšice stanoviště

Mšice mohou žít na listech, stoncích a kořenech rostliny. Infikované výhonky rychle oslabují, když škůdce z nich vysává veškerou šťávu. V jedné sezóně je mšice schopna vzdát až 50 nových generací, což je bez závažných opatření způsobeno vážnými důsledky pro dvorek.

mšice na listu

Hlavním rozšířením škůdců jsou mravenci, kteří mladým výhonkům neustále dodávají nové „nájemníky“. Mšice raději jedí petrželkovou šťávu, raději hodují na čerstvé výhonky. Počáteční léze jsou zanedbatelné a v tuto chvíli je s nimi docela možné se vypořádat. V průběhu času, s neúčinností boje, se postižené zóny zvyšují, je v tuto chvíli téměř nemožné zachránit sklizeň zelených.

Nebezpečí spočívá v tom, že jsou infikovány také jiné rostliny.

Metody řízení

Existuje poměrně málo způsobů zacházení s mšicemi na petrželce a všechny z nich zahrnují použití přírodních přírodních prostředků nebo přírodních nepřátel mšic.

Rozlišují se následující metody řízení mšic:

 • rozprašování popela a mýdla;
 • ošetření roztoky na bázi rostlinných rostlin;
 • fumigace tabákovým kouřem;
 • postřik produkty, které obsahují výrobky z „kuchyně“;
 • přitahování přirozených nepřátel mšic ve formě ptáků a hmyzu;
 • výsadba vedle petržel rostliny "strašák".

mšice na petrželce

Použití chemikálií pro zpracování výsadby petrželky je nepřijatelné, protože zelené je absorbují a jejich spotřeba se stává nemožnou.

Jak bojovat

Mnoho začínajících zahrádkářů, když najdou mšice na rostlině, je ztraceno, nevěděl, jak se vypořádat s takovou pohromou. Za hlavní způsob boje proti mšicím se považuje postřik nebo mytí listů petrželky. Za tímto účelem se připravuje speciální řešení, kterým se ošetřuje výsadbové území. Četnost práce do značné míry závisí na vybraném původci a rozsahu infekce.

Při prvních známkách mšic na keřech se doporučuje okamžitě ošetřit výhonky prostředkem proti škůdcům nebo odstranit zasažené rostliny. Důležitým faktorem pro úspěch preventivních opatření je eliminace mravenců, pro které se používají speciální tužky, lepící pásky, používané v místech hromadného hromadění hmyzu. Účinný způsob ošetření mravence vroucí vodou.

mraveniště v zahradě

V zimě, pro získání dalšího zdroje vitamínů, mnoho zahradníků praxe rostoucí petržel na domácí okenní parapet... Výskyt mšic v tomto případě představuje pro pokojové rostliny značné nebezpečí. Když jsou nalezeny první známky, měla by být rostlina odstraněna z květů a ošetřena jedním ze způsobů zacházení s mšicemi.

Prevence jako hlavní metoda kontroly

Jako preventivní opatření jsou na osobním pozemku instalovány krmítka a místa pro ptáky. Přítomnost vrabců, koz a klíčů na místě významně sníží riziko infekce petrželkou mšicemi. Podobná opatření mají přilákat hmyzí nepřátele takového škůdce ve formě slunéčko sedmitečné, šněrování, mletého brouka.

Za tímto účelem jsou vedle výsadby petrželky umístěny vonné byliny, sedmikrásky nebo jiné rostliny, které přitahují užitečný hmyz.

Rostliny, které děsí mšice jejich vůní zahrnují:

 • heřmánek;
 • levandule;
 • cibule;
 • česnek;
 • máta.

zeleninové postele

Je třeba věnovat pozornost těm rostlinám, které sousedí s petrželkou. Mezi nimi mohou být ti, kteří přitahují škůdce a vyvolávají infekci. Není nutné umisťovat nasturtium, petúnie vedle zahradnické kultury, doporučuje se pěstovat výsadbu od lípy, třešně a viburnum.

Jak zacházet s mšicemi na petrželce?

Nejjednodušší způsob, jak se vypořádat s mšicemi, je rutinně opláchnout proud teplé vody, ale je to užitečné, když jsou nalezeni jednotlivci.

Metody stříkání založené na popelu a mýdle mají dobrou účinnost:

 • na 10 litrů vody se zředí 300 gramů pevného mýdla na praní nebo 125 gramů tekutého mýdla;
 • 300 gramů dřevěného popela se vaří v 10 litrech vody po dobu 30 minut, poté se po ochlazení použije k rozprašování;
 • na 10 litrů vody zředit 100 gramů dehtu.

Následující bylinné infuze jsou nejoblíbenější pro postřik:

 • cibule - 35 gramů cibulových hlav po dobu 5 hodin trvají na 1 litru vody, přidejte 5 gramů pracího mýdla;
 • česnek - 200 g česnekových hlav se rozdrtí v 1 litru vody, potom se 25 ml kapaliny rozpustí v 10 litrech vody;
 • tabák - 200 gramů tabáku se udržuje 2 dny v 5 litrech vody, výsledný objem se upraví na 10 litrů;
 • citrusové plody - 100 gramů jakékoli citrusové kůry se trvá v 1 litru vody po dobu 3 dnů.

bylinné infuze

Přestože tyto recepty používají přírodní složky, nepřekračujte doporučené dávky. Při vysoké koncentraci mohou složky rostliny způsobovat popáleniny v petrželce. Před použitím roztoku se doporučuje zkontrolovat reakci rostliny na malém místě.

Jak se zbavit hmyzu na řezaných zelených

Je docela snadné zbavit se mšic, které se po řezání rostliny usadily na zelených listech. K tomu vezměte hlubokou nádobu a do ní nalijte slanou vodu. K přípravě roztoku použijte běžnou jedlou sůl. Zelení se umístí do kapaliny na 5 nebo 10 minut. Poté se svazky odstraní a promyjí horkou tekoucí vodou. Tento postup lze opakovat požadovaný počet opakování, dokud se z petržele neodstraní veškerý hmyz.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně