Jak a kdy je správné zasít petržel před zimou a je to možné

Zahradní postele zaujímají významné plochy v zeleninových zahradách. Již na jaře chci mít na stole čerstvé vonné byliny. K tomu je nutné zasít petržel před zimou, pak na jaře můžete vytrhnout svazky zapáchající trávy, přidat ji do salátů a různých teplých jídel. Existují určitá pravidla rostoucí petrželpři zasetí na podzim.

Funkce výsadby v chladném období

Mnoho zeleniny se pěstuje mezi podzimem a zimou. Pokud se semena aromatické kořeněné petrželky vysejí včas, budou pokryta sněhem a v mrazivých dnech nezmrznou. Jakmile se sníh začne tát, travní sazenice se začnou aktivně rozvíjet a růst. A na jaře můžete sbírat hrozny petrželky, voňavé, světle zelené.

zasít správně

Když semena úspěšně přezimují, stanou se odolnými vůči nízkým teplotám. A po sklizni můžete v říjnu vysadit zahradní louku zelení pro sklizeň. Po výsadbě petrželky na zimu, tráva:

 • jarní mrazy budou lépe snášeny;
 • zrychlí se vývoj o měsíc;
 • rezistentní na nemoc;
 • připravené k jídlu čerstvé.

Chcete-li setí před zimou, musíte vědět, které podzimní období je pro to nejvhodnější. Termín se bude lišit v závislosti na regionu. V Sibiři se tedy výsadba provádí dříve než v moskevském regionu. Klima a povětrnostní podmínky hrají důležitou roli v načasování a pravidlech setby petrželky v chladném období.

Přistávací funkce

Populární odrůdy pro zimní pěstování

Ne všechny odrůdy zelenin jsou vhodné pro výsadbu před zimou. Nejběžnější zelené s časným a středním zráním:

 • kořenová petrželka Ruská velikost se sněhově bílou dužinou a sladkou chutí podzemní části rostliny;
 • Odrůda orla, nenáročná na péči, se svěží listovou rozetou;
 • Petržel obecnámrazuvzdorná, s bujnou zelení;
 • Italský gigant střední sezóny, rychle rostoucí velké zelené listy;
 • Esmeralda odrůda kudrnaté petrželky.

zimní pěstování

Odrůdy volte podle účelu rostlinné plodiny, odolnosti vůči nízkým teplotám a chorobám.

Nejlepší čas na výsadbu petrželky před zimou

Výsev petržele na podzim je nutný v určitou dobu. Při časném výsevu začne koření rychle vyklíčit a díky nástupu mrazu uhynou jemné sazenice.

Je nutné zvolit načasování setí tak, aby semena jen bobtnaly, ale nezačaly klíčit. Proto volí čas k setí v říjnu až listopadu, v závislosti na regionu, načasování nástupu zimy.

určité podmínky

Zeleninová plodina se zasévá, když teplota v noci klesne pod nulu a během dne dosáhne 2-3 ° C. Nejlepší je, když v den výsadby petrželky je jasné, mírně mrazivé počasí. Konec konců se zelenina nebojí chladu a snáší dobře teplotu půdy 0 stupňů.

Pokud se začalo srážky v zimě a silné deště, byl secí čas na určitou dobu odložen.

teplota klesá

Příprava semen pro výsadbu na otevřeném prostranství

Příprava semen petrželky je nezbytná k vyloučení nízké klíčivosti nekvalitních a postižených vzorků.

Několik dní před výsadbou se vybraná semena namočí do 1% roztoku manganistanu draselného. Stačí je 20 až 30 minut spustit v gázovém sáčku. Místo manganistanu draselného se používají roztoky kyseliny borité nebo síranu měďnatého.

Postřik kyslíkem, saturace semen kyslíkem zvýší jeho odolnost vůči chorobám a škůdcům.

nízká klíčivost

Na zimní výsev je připraveno více semen než na jaře. Proto se postupy s nimi provádějí častěji před přistáním. Bez:

 • vernalizace, držení ledu;
 • peletování, obalení směsí humusu, rašeliny, minerálních hnojiv;
 • vytvrzování střídavým umístěním v teplé a studené vodě.

Po absolvování všech fází přípravy budou semena během zimování vykazovat odpor, po zahřátí na slunci se začnou aktivně klíčit.

častěji před nástupem na palubu

Jak vybrat správné místo pro výsadbu petrželky na podzim

Po sklizni zeleniny ze zahrady začnou připravovat pozemek pro petrželku. Zeleninové plodiny potřebují úrodnou půdu s neutrální kyselostí, je však vhodná i mírně kyselá verze. Tam, kde se podzemní voda nepřibližuje k povrchu, se připravuje zeleninová zahrada. Jinak během období tání sněhu bude místo zaplaveno a semena mohou odumřít.

Aby se travní semena mohla úspěšně přezimovat, musí být zahradní postel na otevřeném prostranství se spoustou sněhu. Pro jarní sklizeň potřebujete více slunce než ve stínu rohů letní chaty.

Místo pro výsadbu petrželky na podzim bude ideální, pokud již sklízí brambory, cibuli, rajčata, zelí.

vybrat si správně

Musíte vědět, že po sběru trávy je lepší osévat postele bylinkami. Je obtížné pěstovat zeleninu po petrželce.

Příprava půdy na výsadbu

Pro výsadbu zeleně na podzim je nutná půda na vybraném lůžku:

 • důkladně očistit rostlinný odpad zbylý z pěstovaných plodin;
 • uvolnit se;
 • nasycený organickými a minerálními hnojivy;
 • dobře hydratujte.

důkladně vyčistěte

Aby nedocházelo k napadení petrželkou patogenními mikroorganismy nebo larvami škůdců během jarního klíčení, veškerá vegetace je z místa stržena a zničena... Uvolnění půdy vám umožní vyrovnat se s vejci, kukly parazitického hmyzu zimujícími v půdě. Oblast můžete rozlít vroucí vodou nebo roztokem manganistanu draselného.

Z organických hnojiv se kompost nebo biohumus nanáší na zahradní postel až do 5 kilogramů na 1 metr čtvereční. Je nutné ho krmit granulemi superfosfátu, draselné soli, 20 gramů každé látky. Přidá se stejné množství hnojiv obsahujících dusík. Pro zlepšení propustnosti půdy se do něj mísí hrubý říční písek nebo jemnozrnný drcený kámen.

Drážky pro výsadbu semen se vyrábějí předem s hloubkou 5 centimetrů a zakrývají je fólií tak, aby deště nenarušovaly integritu lůžek.

patogenní mikroorganismy

Výsev semen petrželky

Po zvolení vhodného dne pro setí petrželky před zimou se filmový materiál odstraní. Do drážek se nalije tenká vrstva suchého písku. Semena se odebírají o třetinu více, než je obvyklé. Tím se vyhnete nedostatku sazenic v dubnu.

Po umístění semen do drážek posypeme suchou půdou, výživnou a uvolněnou a lehce stlačenou.

filmový materiál

Zbývá chránit výsadbu před mrazem, chránit vlhkost a živiny v drážkách. Za tímto účelem je postel uzavřena vrstvou mulče, která se skládá z rašeliny, humusu nebo sekané slámy, suchého listí.

Pokud je počasí deštivé, můžete postele bez snížení teploty vzduchu zakrýt fólií. Materiál zachrání petržel před pronikáním vlhkosti do půdy, předčasným klíčením semen.

Poté, co jarní slunce začne péct, semena petrželky se stanou aktivní, rostou a přijímají dostatečnou vlhkost.

dostatek vlhkosti

Správná péče o rostliny

Před začátkem zimy je lepší zakrýt postele petrželkou, pokud se nacházejí na místech, kde se hromadí málo sněhu. Pro přístřeší se listem hrabou listy nebo se pokládá sláma. V zasněžené zimě můžete udržet sníh instalací speciálních štítů.

V dubnu se po tání sněhu objeví klíčky. Nyní potřebují zalévat několikrát týdně. Vlhké sazenice petrželky s teplou vodou ve večerních hodinách.

Jakmile se klíčky zvětšují, musí být zředěny a zanechat velké zdravé vzorky. Po třetím ztenčení by měla být vzdálenost mezi stopkami petrželky v rozmezí 10 centimetrů.

péče o rostliny

Zelení potřebují krmení. Hnojiva se aplikují ve formě organické hmoty za použití mulleinu naředěného v poměru 1: 6 nebo ptačího trusu v roztoku o koncentraci 1:15.

Z minerálních hnojiv pro pěstování zeleně je zapotřebí dusík obsažený v dusičnanu amonném, jakož i draslík a fosfor. Zeleninová rostlina získá poslední prvek z dřevěného popela. Roztok se připraví ze 100 gramů popela na 10 litrů vody. Vrchní obvaz se aplikuje každé 2 týdny, první před květem trávy.

Používá se vrchní obvaz

Je důležité, abyste se moderováním výživy rostlin zabývali. Přebytečné hnojivo může být bylina tuhá a bez chuti. Nemá však smysl je opustit, pokud je půda výrazně vyčerpána živinami.

Sazenice musí být chráněny před plevelem. Odstraňují se, jak se jeví, protože plevele se stávají zdrojem infekce houbovými infekcemi, parazitovými larvami.

jíst

Sklizeň

Petržel se pěstuje před zimou pro čerstvou spotřebu. Jakmile listy a stonky dosáhnou zralosti, jsou odříznuty. Pro dlouhodobou spotřebu musíte bylinu okamžitě vložit do chladničky, do sáčků a zajistit zeleným přístup k vzduchu. Nezapomeňte před natažením rozdělit výhonky, osušte je.

Aby byla zajištěna šťavnatost listů petrželky, musíte před stříháním zalévat keře hojněji. Pokud se pěstují odrůdy kořenových rostlin, vykopat v květnu až červnu bílé vonné kořeny. Jsou krájeny a umístěny do mrazničky.

stonky dosáhly

Stonky kořeněné trávy jsou řezány u kořene a ne vytrhávány vrcholy. To umožní, aby mladé výhonky rostly, a pak se tráva bude aktivně rozvíjet až do podzimu. Je lepší vzít několik stonků bylin na salát z vnější strany keře, aniž by to narušilo jeho integritu.

Na začátku žloutnutí kudrnatých listů rostliny zcela odřízly výhonky, aby je mohly uskladnit a použít k vaření.

Pokud budete dodržovat pravidla pro pěstování petrželky před zimou, pečlivě se starejte o výsadbu, můžete dosáhnout vysokého výnosu zeleně. Poskytne letním obyvatelům vitaminy, užitečné mikroelementy až do příštího řezu kořeněné byliny.

kudrnaté listy

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně