Popis a charakteristika petrželky, nejlepších odrůd pro otevřený terén

Zelení se pěstují v zahradě, aby okořenili každodenní jídla, aby ostřejší omáčka byla ochutnávka salátů. Výsadba petrželky v letních chatkách jsou zeleninové zahrady docela běžné. Koření se pěstuje ve všech regionech, protože je nenáročné na péči, nebojí se nízkých teplot. Kromě specifické vůně a chuti obsahuje bylina mnoho prvků užitečných pro lidské zdraví. Chcete-li pěstovat zeleninovou rostlinu, musíte znát odrůdy petrželky, zvláštnosti jejich vývoje.

Charakteristika rostliny

Pikantní bylina patří k dvouletým plodinám. V prvním roce se tvoří listy a stonek, stejně jako kořen ke spotřebě, ve druhém - semena rostliny. Zelenina patřící do deštníku se pěstuje ve dvou hlavních druzích. Ty, které dávají vonné listy, a další, které tvoří kořenovou zeleninu používanou pro kulinářské a léčivé účely. Některé druhy petrželky produkují silnou kudrnatou růžici listů. Používají se k ozdobení salátů, občerstvení.

dvouleté plodiny

Trvalá kultura se vyznačuje:

 • masitý kořen s jádrem dlouhým 20-30 centimetrů;
 • větvení svislých výhonků;
 • lesklý povrch desky;
 • odolnost vůči nízkým teplotám, sucho;
 • nenáročná péče.

Petržel je kořenitá bylina. Mnoho lidí přemýšlí, jestli se jedná o zeleninu nebo ne.

V mnoha ohledech je petržel považována za zeleninu, protože se pěstuje jak pro voňavé listy, tak pro nažloutlou kořenovou plodinu.

plech

Odrůdy listové petrželky

Mezi druhy petrželky je list běžný. Pěstuje se všude. Dokáže zrát i v oblastech s chladným podnebím, pokud vyzvednete odrůdy s předčasným zráním. Pro moskevský region jsou vhodné vzorky střední i pozdní sezóny. Budou mít čas na bohatou sklizeň zeleně na zimu.

Listové odrůdy zeleniny jsou známé svou šťavnatostí, jasem listů, výhonků. Chcete tuto zeleň obdivovat, když větvičky zdobí slavnostní stůl. Je to užitečné pro ty, kteří trpí vysokým krevním tlakem, srdečními edémy. Jako diuretika pomáhají bylinné infuze s dysfunkcí ledvin. V kosmetologii se petrželka listová používá k odstranění pihy. Dekorace bylin čistí pokožku obličeje od akné, demodikózy.

listová petržel

Bogatyr

Velké tmavě zelené listy mají růžici této odrůdy petrželky. Rostlina se liší:

 • tolerance stínu;
 • odolnost proti mokré hnilobě, sklerotinii;
 • velký výtok 25-40 centimetrů vysoký;
 • výrazná vůně;
 • nenáročná péče;
 • vysoký výnos až 3 kilogramů zeleně na metr čtvereční.

Tráva se pěstuje na otevřeném poli a během sezóny shromažďuje několik sklizní sukulentních výhonků. K dosažení technické vyspělosti potřebuje zelenina 60–65 dní po vyklíčení. Odrůdu můžete pěstovat v zimě.

výrazná vůně

Karneval

Listová odrůda bylin s velkou rozetou listů vytváří v zahradě oslavu zeleně. Listy rostliny jsou tmavé barvy s hlubokými řezy, mají hladký povrch a dobře voní. Mezi výhody odrůdy patří její schopnost vytvářet velké množství zelené hmoty. Zelení s vynikající prezentací v hroznech se rychle prodávají.

Po řezání se rostlina rychle zotavuje.

Odrůda je oseta na úrodných půdách s dobrou propustností pro vodu a vzduch. Při uvolňování půdy, pravidelném plevelování, ředění můžete trávu sklízet za 90 dní.

růžice listů

Kudrnatý

Listový druh petrželky je reprezentován kudrnatou odrůdou. Kromě vynikající kořeněné chuti mohou být zelení ozdobou zahrady. Kudrnaté listy s hustou rozetou vypadají ozdobně. Po řezání se používají jako dekorace pro saláty, sváteční jídla. Husté listy si udržují svěží, atraktivní vzhled po dlouhou dobu, nezmizí.

kudrnatá rozmanitost

Astra

Kudrnatá petrželka vytvořená českými chovateli se doporučuje k pěstování jak v letních chatkách, tak na zemědělských plantážích.

Petržel Astra je jiná:

 • zvednutá růžice listů;
 • velké listy, jemné, silně zvlněné;
 • nepoživatelný kořen, tvrdý;
 • nástup technické zralosti za 55–60 dní;
 • sklizeň až 5 kilogramů.

Pikantní bylina může být pěstována venku i uvnitř.

silně zvlněné

Vonný

Kudrnatá petržel této odrůdy se vyznačuje svou časnou zralostí. Rostlina se zvýšenou hustou rozetou světle zelených listů má silné dlouhé řapíky. Bylina se vyznačuje silnou kořenitou vůní. Z jednoho keře můžete snížit až 40 gramů zelené hmoty při dobrém osvětlení - až 100 gramů.

Petržel se vyznačuje rychlým hromaděním jasných zeleně po řezání. Sklizenou plodinu používají jako okurky, marinády.

těsná zásuvka

Esmeralda

Esmeraldovy kudrnaté listy jsou ceněny za svou schopnost vytvářet hustou růžici přes 20 centimetrů vysokou. K dosažení technické vyspělosti potřebuje kultura 65–70 dnů.

Nejlepší čas na setí petrželky je konec dubna - začátek května. V tomto případě bude zelenina mít čas potěšit greeny několikrát za sezónu. Připravenost listů ke spotřebě je určena výškou řapíku s listy 10-12 centimetrů. Zelení jsou připraveni na zimu během nadějného období. Z jednoho keře můžete sekat až 50 gramů trávy. Výnos z 1 čtverečního metru dosahuje 1,2 kilogramu.

sklizeň pro okurky

Bravo

Ruská kudrnatá petržel Bravo je nenáročná na péči a po 65 dnech dává stolu šťavnatou zeleninu. Krása rozety s kudrnatými listy se slučuje s jemnou vůní rostliny.

Pro zachování integrity rostlinného keře je nutné řezat řapíky listy na základnu. Poté regenerace proběhne rychleji a zvýší se výnos kořeněné trávy.

listy na základnu

Vánek

Výrazným zástupcem petrželky, která má hustou hlavu silně zvlněných listů, je odrůda Breeze. Válcové řapíky rostliny dosahují výšky 25-35 centimetrů. Svislý výtok listu je zvednut až 0,5 metru. Zahradní postel je zdobena tmavě zelenými lesklými listy se zvlněnými okraji a vroubkovaným peřím.

Jemné bylinkové zelené jsou vhodné pro vaření, vhodné pro zpracování. Jeho vůně ozdobí marinády a okurky.

Díky hustému zkrácenému řapíku si petržel uchovává čerstvost po dlouhou dobu, toleruje transport. Při správném skladování může být bylina konzumována čerstvá až týden.

vlnité listy

Gloria

Od klíčení do dospělosti listové petrželky - 60-65 dní. V růžici rostliny se tvoří až 20-25 listů, tmavě zelené, vonné, s velkými částmi talíře. Po odříznutí řapíku se rychle vytvoří postranní výhonky, proto je pro spotřebu lepší vzít výhonky zvenčí.

Řezejte podle potřeby, když stonek dosáhne výšky nejméně 10 centimetrů. Výnosy zelené hmoty dosahují 1,5 kilogramu na metr čtvereční.

Odrůda je vhodná pro výsadbu v dubnu a před zimou, v říjnu až listopadu.

vznikají rostliny

Rialto

Petržel holandského výběru Rialto patří k pozdnímu zrání, protože dosažení technické zralosti trvá 95–105 dní.

Charakteristickým rysem rostliny je její odolnost vůči chorobám. U zeleninových plodin listy zřídka zžloutnou, a to i při silném suchu. Zůstávají jasně zelené, hladké a něžné po dlouhou dobu. Po řezání rychle roste.

Tráva se pěstuje po celou sezónu, setí na jaře, v létě a před zimou. Hlavní věcí je připravit místo pro zapáchající trávu s úrodnou půdou. V teplém období je zelenina zasazena do vlhké půdy a na podzim - se suchými semeny. Aby se sazenice objevily rychleji, zakryjte výsadbu filmem.

patří k pozdnímu zrání

Titan

Jednou z produkčních odrůd listové petrželky je holandský výběr Titan. Zeleninové plodiny mají průměrnou dobu zrání - až 70 dní po vyklíčení.

Petržel se liší:

 • vertikální uspořádání výstupu;
 • četné listy tmavě zeleného tónu;
 • velký povrch listu;
 • jemná chuť kombinovaná s přetrvávající kořenitou vůní;
 • schopnost zachovat jasnou barvu po zpracování.

Volné a úrodné půdy jsou vhodné pro kořenitou kulturu. Tráva dává bohaté výnosy s pravidelným ztenčováním, plevelem, zaléváním a uvolňováním.

listová petržel

Staniční vůz

Rostlina zeleniny patří k druhům zrajícím druhům, protože zraje 90 až 149 dní v závislosti na počasí a klimatických podmínkách pěstování.

Po vytvoření polovislé růžice s velkými tmavě zelenými listy můžete trávu sekat pro spotřebu. Po řezání je keř rychle doplněn mladými řapíky.

Všestranná zelenina dává hmotnost zelených o hmotnosti až 60-80 gramů z jednoho keře. Kromě zelených listů se z rostliny získávají také šťavnaté, jemné kořeny, a proto je klasifikován jako univerzální druh.

zelené listy

Sendvič

Nejchutnějším produktem v létě je Sandwich petržel. Odrůda zraje za 65–80 dní, intenzivně roste zelená.

Vzhledem k šťavnatosti a neobvyklé vůni řapíků s polovislou růžicí listů je nutné k ozdobení salátů, sendvičů, hlavních chodů použít kořenitou bylinu. V listech a středně silných řapíkech je mnoho vitamínů a užitečných mikroelementů. Sbírejte zelené, jak dozrávají po celé léto. Střely zůstávají čerstvé po dlouhou dobu. Lze je zcela odstranit pouze při prvním mrazu. Zelenina je známá sklizní zeleniny do 4,2 kilogramu na metr čtvereční.

vůně řapíku

Italský gigant

Jeden z prvních druhů rostlinných plodin produkuje kořeněné byliny za 60 dní. Silné rozety rostlin listy až 60 cm vysoké. Velké voňavé listy řezané letním obyvatelem zůstávají čerstvé po více než týden. O italském gigantu můžeme říci, že je to jedna z odrůd odolných vůči chladu. To může být zasazeno v listopadu před zimou. Tmavé zelené jsou řezány od dubna do srpna. Množství hmoty se pohybuje od 2,5 do 3 kilogramů na metr čtvereční.

Italský gigant

Mooskrause

Němečtí chovatelé potěšili zahradníky s petrželkou, která brzy dozrála. Řezání řapíku listy se obvykle provádí za 1,5 - méně než 2 měsíce po vyklíčení. Pikantní kultura se vyznačuje odolností vůči chladu a suchu. Nejlepší je pěstovat zeleninu ve skleníku, abyste získali velký výnos trávy. Rostlina je užitečná pro své bohaté složení minerálních solí a vitamínů. Může být konzumován čerstvě.

Rysem malých, zelených listů je jejich schopnost zůstat svěží po dlouhou dobu, nezaschnout, nezměnit svou jasnou barvu. Jejich vlnité okraje se stanou ozdobou zahradní postele.

chovatelé potěšeni

Korálky

Petržel zraje za 55-60 dnů od klíčení do vhodnosti pro potraviny. Rostlina s napůl zvedanou růžicí zelených listů dosahuje výšky 40 centimetrů. Jemnost a vůně tenkých řapíků se středně velkými listy jsou úžasné. Odrůda je známá svou univerzálností použití, s výtěžkem až 2 kilogramy z 1 metrů čtverečního zahrady. Listy jsou zmrazené, sušené a přidávají se jako koření do polévek, omáček, ryb a masných pokrmů. Současně si petržel udržuje své prospěšné vlastnosti a neměnnou vůni.

vhodnost pro potraviny

Nejoblíbenější odrůdy petrželky kořenové pro venkovní použití

Petržel se pěstuje nejen pro zeleninu, ale také pro získání jemných, šťavnatých kořenů s vysokou nutriční hodnotou. Zeleň v takových druzích rostlin je malá, je drsná a ne tak svěží jako v listovém koření.

Mezi nejlepší odrůdy petrželky kořenové ty, u kterých má kořen šťavnatou dřeň, sladko-kořenitou chuť.

šťavnaté kořeny

Prostěradlo

V běžné rostlinné rostlině jde vše o jídlo: listy střední velikosti i kořen. Odrůda zraje během 70–80 dnů. Semena se často používají k pěstování na balkoně v bytě. Kultura je známá svými tmavě zelenými listy a malým nažloutlým kořenem. Po sklizni zeleniny se plodina konzervuje a zmrazí. Koření zůstává v lednici čerstvé až 1-2 týdny.

velikost listu

Berlín

Kromě kudrnatých listů dává koření německé odrůdy i šťavnaté kuželové kořeny o hmotnosti až 70 gramů. Vyznačuje se kořenovou zeleninou 20 centimetrů dlouhou, bílou dužinou, příjemnou chutí, jedinečnou vůní.

Rostoucí sezóna v Berlíně je 90 - 110 dní. Ovoce se používá v konzervách a čerstvé spotřebě. Jakmile jsou nakrájeny na kousky, jsou zmrazené nebo sušené. Kořenová zelenina může zlepšit chuť polévek, ryb a masných pokrmů.

použití v konzervách

Berlínský kořen

Pro spotřebu v čerstvém a konzervovaném stavu se pěstuje zeleninová plodina - kořenová petržel Belinskaya. Výhody pěstování kořeněných bylin jsou:

 • odolnost odrůdy proti praskání;
 • vysoká udržovací kvalita;
 • šťavnatá dužina smetanové kořenové zeleniny o hmotnosti až 110 gramů;
 • dobré obchodní vlastnosti.

Kořenová petržel dosahuje zralosti za 140 až 180 dní, pokud je pěstována na otevřených postelích. Z čtverečního metru lze sklízet až 6 kilogramů hodnotného výživného produktu.

zeleninové plodiny

Orel

Kořenová petržel této odrůdy je také vhodná pro produkci prvotřídní zelené a křupavé kořenové zeleniny hluboké 30 centimetrů. Zelenina byla chována v Holandsku. Jeho rozeta je hustě listová s tmavě zelenými pitvanými deskami a kořen je hladký, bílý, vynikající chuti a přetrvávající vůně.

V Eagles jsou zpracovány jak podzemní, tak nadzemní části závodu. Pokud v květnu zasadíte semena deštníkového koření, dostanete za 115 až 125 dní sklizeň ovoce až do 2 kilogramů.

Rysem rostliny je rychlé zotavení výhonků po řezání. Je zaznamenána odolnost odrůdy vůči mrazu a teplu.

prvotřídní zeleň

Jak správně používat kořen petrželky

Mnoho letních obyvatel neví, jak správně používat kořen petrželky, jaké jsou její výhody.

Stejně jako listy, kořen rostliny:

 • lák;
 • vařený;
 • přidávané do salátů v strouhané formě;
 • sezóna konzervované jídlo na zimu.

K řádné přípravě kořenové zeleniny byliny se odstraní z půdy a důkladně se omyje. Před vařením odstraňte kůži z ovoce.

třel

Kořen rostliny je užitečný pro:

 • onemocnění genitourinárního systému u mužů;
 • hypertenze, srdeční choroby;
 • poruchy střev;
 • edém jako diuretikum;
 • problémy s laktací;
 • zvýšené hladiny glukózy v krvi.

Opláchněte hlavu odvarem kořenové zeleniny a zbavte se lupů. Jeho trvalé používání posiluje vlasy, eliminuje křehkost.

Infuze se připravuje rozpuštěním 2 polévkových lžic kořenového prášku ve sklenici horké vody. Nápoj je připraven po dobu 30 minut. Může být rozpuštěn ve studené vodě, ale musíte trvat na 14 hodin. Pijte 100 gramů léků denně po dobu jednoho měsíce. Nápoj pomůže očistit krev od cholesterolu, posílit krevní cévy, srdce. Navíc se zvýší účinnost, zvýší se imunita.

glukóza v krvi

Kořen je sušen na zimu. Po rozřezání plodů na 4 mm kostky jsou umístěny pod baldachýnem nebo v dobře větrané místnosti a chrání je před přímým sluncem.

V případě potřeby se sušené tyčinky rozmělní na prášek v mixéru a uloží se do skleněné nádoby, přidají koření do různých misek nebo připravují infuze.

Čerstvé kořeny se nejlépe umístí do půdy při teplotě 5 až 6 stupňů Celsia.

prášek v mixéru

Zmrazené kořeny se sklízejí na zimu. Za tímto účelem se buničina rozřeže na kruhy nebo prochází přes mlýnek na maso, rozloží se v pytlích a odešle do komory.

Můžete připravit odvar z kořenové zeleniny a zmrazit je. Je dobré otřít si tvář léčivými kostkami, tónovat pokožku a očistit ji.

nakrájíme na kruhy

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně