Kdy je lepší zasadit petrželku na otevřeném terénu tak, aby rychle rostla, na podzim nebo na jaře

Každý horlivý majitel, bez ohledu na velikost zahrady, se snaží přidělit malý prostor pro petrželku i na malém pozemku, což je nejen dobré pro tělo, ale také schopné zlepšit chuť a vůni pokrmů. Mnoho lidí považuje tuto kulturu za nenáročný a snadno pěstitelný, ale ne každý ví, že hodně závisí na včasné výsadbě rostliny. Chcete-li získat velkorysou sklizeň a mít čerstvé bylinky na stole během sezóny, bohaté na vitamíny, musíte vědět, kdy je vysazena petržel a jak to udělat správně.

Pak zasadte petržel

První pravidlo rostoucí petržel - zvolte místo v zahradě, které není vyčerpáno předchůdci. Některé plodiny jsou dokonce schopny zanechat v půdě larvy škůdců nebo patogenů, takže tento proces musí být pečlivě ošetřen.

rostlinná petržel

Nejlepší prekurzory pro petržel:

 • brambory;
 • všechny dýňové plodiny;
 • rajčata;
 • zelí.

Nepoužívejte k výsadbě lůžek, na kterých byly pěstovány byliny a koření - většina nemocí a škůdců, které mají s petrželkou společného.

Někteří zkušení zahradníci doporučují pěstovat petržel v postelích, které byly prázdné po dobu 1-2 let - to zajistí, že můžete získat hojnou úrodu bez potíží. Dalším tajemstvím pěstování plodin je 3-5 měsíců před odesláním výsadebního materiálu do půdy, setím oblasti s hořčicí, která hnojí Zemi, usnadňuje to, ničí škodlivé hmyzy a dezinfikuje horní vrstvy půdy. Měsíc před plánovanou výsadbou zbývá odříznout mladé stonky zeleného hnoje a vykopat postele.

prekurzory pro petrželku

Podmínky vylodění ve skleníku

Petržel je kultura, která nevyžaduje zvláštní pozornost, snadno zakoření i v nepříjemných podmínkách, miluje sluneční paprsky a čerstvý vzduch. Koření se ve sklenících pěstuje jen zřídka - pro rozmarné plodiny je lepší používat uzavřená lůžka.

Pokud bylo rozhodnuto o použití uzavřených lůžek pro výsadbu petrželky, můžete zahájit výsadbu od jara do srpna. Pro pěstování zeleniny ve skleníku je lepší použít sazenice - to vám umožní brzy získat vonné a zdravé suroviny.

vylodění skleníku

Před výsadbou semen pro sazenice je třeba vzít v úvahu načasování výhonků - v teplých podmínkách se výhonky objevují za 2-3 týdny. Spoustu času potrvá, než se mladé rostliny přemístí na postele ve skleníku.

Důležité! Mladá petrželka roste po dlouhou dobu a 3-5 týdnů přechází od vzniku klíčků do doby transplantace.

klíčení

Kdy je lepší zasít petržel: na podzim nebo na jaře

Otázka, která zajímá zahradníky, kteří nejprve začínají pěstovat petržel, je, kdy poslat semena na zem, aby získali silné výhonky, které se rychle vyvíjejí a dávají bohatou úrodu? Existují názory, že podzimní výsadba umožňuje pěstovat silné rostliny, ale zkušení zahradníci doporučují výsadbu na jaře.

Výsadba petržele na jaře má následující výhody:

silné rostliny

 • není nutné používat metodu sazenic k získání včasné sklizně;
 • výsadba může být provedena ihned po roztavení sněhu;
 • mladé rostliny rostou a rychle se vyvíjejí pod teplým jarním sluncem;
 • jarní sazenice méně onemocní;
 • rostliny jsou silné, nevyžadují časté krmení.

Další výhodou výsadby plodiny na jaře je to, že i když některá semena nevyklíčila, nikdy není příliš pozdě na opětovnou výsadbu. Před teplými letními dny bude mít více než jedna generace mladých rostlin čas vystoupit.

jarní slunce

Předpokladem pro jarní výsadbu je provádění až po zahřátí půdy na pět stupňů. Pokud je půda studená a příliš vlhká, existuje riziko ztráty rostlinného materiálu - semena se začnou hnít a nebudou klíčit.

Čas přistání na zimu

Pěstování na podzim má své výhody, i když méně než na jaře. Doporučuje se zasít semena předem, měla by vyklíčit. Je vhodné připravit postel z léta - přidejte výživné složky (rašelina, kompost), ošetřete přípravky proti plevelům. Pokud rostliny nemají čas na to, aby byly silnější, budete si muset pro ně vybudovat kryt, je také lepší se o ně starat předem, jinak hrozí zamrznutí keřů.

půda se zahřeje

V teplých oblastech se doporučuje pěstovat petržel v říjnu až listopadu, pokud podzim kazí pěkné dny, můžete výsevní materiál zasít do připravené půdy i začátkem prosince. Můžete urychlit proces klíčení - semena namočte několik dní do stimulátoru růstu. Dalším důležitým bodem při výsadbě je to, že semena petrželky jsou potaženy éterickými oleji, které inhibují klíčení. Řešení problému je jednoduché - před namočením poslat semena do horké vody, ujistěte se, že to není vroucí voda.

Trvání procedury není delší než čtvrt hodiny, stačí k odstranění éterických olejů a přípravě sadivového materiálu na klíčení.

Za účelem získání výhonků s nástupem jara, které vás potěší vonnými listy v různých časech, se doporučuje provést několik výsadeb semen. Výsadba v říjnu až listopadu těsně předtím, než padá sníh. Tato kombinace setí vám umožní získat první sklizeň bezprostředně po tání sněhu a semena, která neměla čas na vyklíčení před zimou, budou na konci jara nebo počátkem léta obdarována svěžími keři a velkorysou sklizní.

výsadba petrželky

Dalším pravidlem, na které by se nemělo zapomenout při výsevu plodiny, je, že na tom bude záviset výskyt sazenic a úspěšné zimování odrůdy petrželky... Někteří z nich nemohou vydržet zimu, jiní se cítí dobře i za silných mrazů.

Důležité! Abyste se vyhnuli chybám, musíte pečlivě prostudovat informace na obalu s výsadbovým materiálem - podrobně popisuje, jak odrůda toleruje chlad a zda by se neměla pěstovat pouze na jaře.

pečlivě to prozkoumat

Kdy zasít petržel v Kubanu

V Kubanu se doporučuje setí petržel pouze na jaře - navzdory vytrvalosti kultury je lepší nekontrolovat, jak toleruje chladné klimatické podmínky. Není nutné čekat, až se sníh roztopí - zahrádkáři používají ke smažení půdy a setí plodů koště. Je lepší připravit půdu na podzim - to umožní na jaře nezabývat se zaváděním živin do půdy a kopáním.

Dalším trikem pro úspěšné setí petrželky je nalití hojně vroucí vody na vytvořené drážky, posypeme dřevěným popelem.Teprve poté pošlete výsadbový materiál do země. Semena zakryjte suchou zeminou. Poslední fází výsadby je návrat na místo dříve odstraněné vrstvy sněhu.

tání sněhu

Kromě přípravy lůžek se doporučuje na podzim sbírat pytel substrátu - je nutné semena posypat suchou půdou - vlhká nebo zamrzlá půda může rostlinný materiál poškodit. Je také lepší připravit drážky při přípravě lůžek - je poměrně obtížné to udělat ve zmrzlé zemi.

Sazenice s takovou výsadbou se objevují společně hned po tání sněhu. Po péči následuje obvyklé - odstraňování plevelů, včasné zavlažování půdy, boj proti chorobám nebo škůdcům.

plevele

Kolik petrželky roste

Před zahájením pěstování petrželky se mnoho zahradníků obává další otázky - jak moc tato plodina roste a kdy budou muset hledat jiné místo, kde ji zasadit. Pokud se skleník používá pro pěstování zeleně, bude možné sklizeň sklízet po celý rok, zejména pokud se staráte o správnou přípravu lůžek a nevýznamnou izolaci místnosti.

Použití skleníku má také jednu významnou nevýhodu - petržel roste a zraje rychle, což ovlivňuje chuť a aroma. Jsou to nejintenzivnější vůně mladé listy. Uvnitř se doporučuje prodloužit životnost zeleně včasným odstraněním mladých spodních listů - můžete je okamžitě použít v kuchyni nebo z nich vyrobit polotovary. Budete muset změnit umístění petrželky jednou za dva roky - to jsou časy doporučené pro pěstování ve skleníku.

zahradníci strach

Pokud je kultura zasazena na otevřených postelích, petržel může růst bez změny umístění až po dobu pěti let. Člověk by neměl očekávat, že bude možné tolik prodlužovat životnost rostlin bez aktivní účasti majitelů - bez vrchního oblékání, včasného zalévání, odstraňování plevelů a dokonce i krytí na zimování se věk plodiny výrazně sníží.

Co zasadit po petrželce příští rok

Petržel je vynikajícím předchůdcem mnoha kultur. Po zelených kadeřích se doporučuje pěstovat hlízovité rostliny (artyčoky jeruzalémské, brambory) - sklizeň obvykle potěší i bez stálého hojného obvazu. Řepa, okurky, cuketa se cítí skvěle na postelích.

mnoho kultur

Kořenový systém petrželky běží v horních vrstvách půdy, aniž by došlo k vyčerpání půdy. Přesto by se nemělo zapomenout na předběžnou přípravu lůžek po odstranění úrody - je nutné zavést kompost, rašelina.

Dokonce ani začínající letní obyvatelé obvykle nemají s pěstováním petrželky žádné zvláštní potíže - tato kultura je nenáročná, má dobré klíčení, nevyžaduje určité dovednosti a znalosti. Přesto je lepší se předem seznámit s načasováním výsadby rostlin s hodnotnými vlastnostmi - to vám umožní získat dobrou sklizeň v nejkratším možném čase.

dobrá klíčivost

Recenze
 1. Michael
  5.05.2019 13:47

  Pěstování petrželky není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát (na rozdíl od kopru). Se zkušenostmi však všechno zapadá na své místo. Petržel je také vynikající prostředek k regulaci zahradních mravenců. Nemohou ji vydržet.

  Odpovědět
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně