Jak pěstovat a ošetřovat petržel ze semen na okenním parapetu v zimě

Mnoho zahradníků tvrdí: jak pěstovat petržel na okenním parapetu v zimě. Roste krásně v zahradě, ale to, zda to bude fungovat doma, je otázkou.

Pikantní bylina je nenáročná plodina odolná vůči chladu. Roste na sypkých půdách s neutrální nebo mírně kyselou reakcí. Nevyžaduje zvláštní podmínky (s výjimkou pravidelného zavlažování). A pravidelně dodává na stůl zeleninu.

Letní sezóna končí. Zahradník sní o tom, že na okenním parapetu bude něco dále pěstovat. Podmínky v bytě jsou daleko od ulic. Ale petržel je speciální rostlina. Podává na okenní parapet o nic horší než na zahradní posteli. Zahradník by měl vynaložit určité úsilí.

osivo petržel

Jaké odrůdy petržele jsou vhodné pro parapet

Klima místností se liší od venkovních. Je to ovlivněno:

 • topení (zvyšuje suchost vzduchu);
 • zastínění parapetů (osvětlení je stokrát sníženo).

Staré domy mají dřevěné rámy. Umožňují průchod venkovního vzduchu, takže klima je vhodnější pro petrželku. Plastová okna s dvojitým zasklením snižují účinnost pěstování koření v takovém domácím prostředí.

vhodné pro parapet

Výrobci zohledňují zájem letních obyvatel o zeleninové zahrady na parapetech. Nabízejí celé linie semen. Chovatelé označí pytle slovy: „Balkonový zázrak“. Takový výsadbový materiál vám umožní sklízet petržel za podmínek vysoké suchosti a nízkého osvětlení.

Někteří zahrádkáři upřednostňují zasadit na jejich okna předčasně zrající petržel. Vysvětlují to touhou získat obchodovatelné greeny 7-10 dní předem. Vynikající výsledek na parapetu ukazují následující odrůdy:

zeleninové zahrady na parapetech

 • Vorozheya;
 • Ranní svěžest;
 • Curly Sue;
 • Smaragdová krajka;
 • Voňavá ulička;
 • Korálky.

S vhodnou zemědělskou technologií získají zahradníci první čerstvé zelení 3 týdny po výsevu... Petržel potěší sklizní během všech zimních měsíců.

zahrádkáři

Volba kapacity a příprava půdy

Zahradníci budou pěstovat prodejnou petrželku v omezené kapacitě. Za přirozených podmínek kořenový systém koření odebírá živiny a vlhkost z půdy. Podmínky na parapetu jsou odlišné. Úspěch celého podniku závisí na výběru kapacity a přípravy půdy.

Mnoho zahradníků pěstuje kohouta v hliněném nebo plastovém hrnci. Zelení dávají přednost prodyšné půdě. Kamenina má póry a umožňuje proudění vzduchu ke kořenům. Ale půda v ní vysychá rychleji: frekvence zavlažování se zvyšuje.

V bytě chtějí zahradníci mít nejen čerstvou petrželku, ale také krásné parapety. Při výsadbě se často používají plastové hrnce. Maskují tok vody.

omezená kapacita

Někdy si letní obyvatelé připraví krabici na petržel z prken. Je impregnována kompozicí odolnou vůči vlhkosti. Ve spodní části je vyvrtáno několik otvorů, které odvádějí přebytečnou vodu.

Petržel miluje neutrální nebo mírně kyselou půdu. Zahradníci mohou snadno skládat půdu sami. Postupujte takto:

 • zralý kompost - 1 díl;
 • sod země - 1 část;
 • písek s hrubými frakcemi - 1 díl;
 • rašelina s vysokým obsahem rašeliny - 1 díl.

Nezapomeňte doplnit složení minerálním komplexem. V případě nepřítomnosti komponent je vhodná falešná půda pro fialky.

zašpinit se

Samo-připravená zalévací směs musí být dekontaminována. Nejjednodušší způsob je zmrazit na 5-7 dní. Potom se rozmrazená půda zalévá světle růžovým roztokem manganistanu draselného.

Pěstování petrželky ze semen

Při přistávání na parapetu byste měli postupovat podle sledu akcí:

sekvenování

 1. Na dno nádoby nalijte vrstvu expandovaného jílu pro drenáž o tloušťce 2–3 cm, pokud není přítomna, doporučuje se použít jemně nasekané keramické dlaždice.
 2. Naplňte nádobí půdou. K horní hraně by měly být 2 cm.
 3. Drážky dělejte ve vzdálenosti 2-3 cm od sebe. Navlhčete teplou vodou (nejlépe humátem draselným).
 4. Semena rozptylu. Posypeme na povrch půdou vrstvou 0,5 - 1 cm.

Petržel je kultura odolná proti chladu. Pro klíčení stačí teplota nad 4 ° C. Nádoba se semeny by měla být umístěna na okenní parapet. Před klíčením je důležité udržovat vlhkou půdu vlhkou... Výsadba předem namočenými semeny urychlí vznik.

dostatečná teplota

Pěstování petrželky z kořenové zeleniny

V zimě je na okenním parapetu možné destilovat zeleně z kořenových plodin. Vhodný pro pěstitele v létě v zemi nebo zakoupených na trhu. Pozornost by měla být věnována přítomnosti bodu růstu: někteří prodejci jej přerušili, aby udrželi petržel čerstvou. Páteř by měla být 5 cm dlouhá a 2-3 cm silná.

Kořenové plodiny můžete pěstovat v zemi blízko sebe. Bod růstu (horní část) musí zůstat na povrchu. Navlhčete půdu.

greeny z kořenové zeleniny

Pro klíčení je nutná teplota 4 až 10 stupňů Celsia. Za tímto účelem je třeba rostliny vyjmout na vyhřívaný balkon nebo mezi skleněnými rámy (ve starých domech). Po vzniku výhonků musí být nádoba umístěna na okenní parapet a musí být zajištěna teplota 15–20 stupňů. Nezapomeňte půdu navlhčit.

Výhoda metody: zrychlené přijímání čerstvých bylin na stůl. Ale je tu také nevýhoda. Petržel je dvouletá rostlina. Při nucení se bude snažit vyhodit stopku. Současně se sníží kvalita řezu (listy budou drsné, suché).

existuje také nevýhoda

Následná péče

V souladu s pravidly zemědělské technologie, petržel doma dává vynikající sklizeň šťavnaté zeleniny. Roste krásně. Výsadba v omezených nádobách na okenní parapet se rychle rozvíjí. Zahradníci v zimě mají u stolu čerstvé aromatické koření.

Teplota

Řezání pravidelně vyžaduje, aby petržel rostla při optimální teplotě. 15-20 stupňů Celsia poskytne zeleně zcela pohodlnou existenci. Když klesne na 8-10 stupňů, rostlina zpomalí. Se zvýšením teploty přestane růst a klesá dlouho očekávané listoví.

koření na stůl

V případě velmi horkých baterií se doporučuje přepravovat kontejnery s rostlinami blízko sklenice a izolovat je od zdroje horkého vzduchu průhlednou obrazovkou.

Mnoho zahradníků uspořádá zimní zahrady na parapetech. Je zde snadné vytvořit optimální teplotu a vlhkost pro petrželku.

Zalévání

Rostlina potěší voňavými zelení pouze s normální vlhkostí půdy. Zalévání by mělo být provedeno, když vrchní vrstva zaschne. Voda by měla procházet do jímky. Půdu byste neměli příliš vyschnout: petržel zžloutne. Když zamokřená, rostlina hnije.

přemístit kontejnery

Při zavlažování se doporučuje používat usazenou (k čištění od chloru) vodu při pokojové teplotě. Rostlina by neměla být při hydrataci stresována. Konev by měl být umístěn na okenním parapetu poblíž nádob s bylinkami.

Osvětlení

Dostatečné množství světla je klíčem k úspěšné sklizni na parapetu. Petržel je dlouhá denní rostlina. Po vyklíčení zavěste agrolamp ve výšce 50-60 cm od povrchu půdy. Rostlina musí poskytovat denní hodiny po dobu 16-18 hodin.

sklizeň na parapetu

Vrchní oblékání

Hnojiva použitá během výsadby obvykle postačují po celou dobu růstu rostlin na parapetu. Ale když je petržel oslabená, měla by být krmena. Je možné určit potřebu krmení listy: žluté a slabé hovoří o potlačení kultury.

Doporučuje se zavést komplex (dusík: draslík: fosfor) až po rozřezání: greeny je možné jíst nejdříve 2 týdny po oplodnění. Dobrého výsledku je dosaženo zaléváním rozpuštěným ve vodě humát draselný (podle pokynů výrobce). Výsadbu krmte speciálními hnojivy ve spojení s napájením.

by měla být krmena

Vlhkost vzduchu

V zimě v místnosti neustále funguje topení. Vzduch uschne. Petržel miluje zvlhčený vzduch. Zalévání problém nevyřeší: s přebytečnou vodou je možné hnití kořenového systému.

Někteří zahrádkáři se snaží situaci normalizovat a umístit na okenní parapet vedle výsadby nádoby s vodou. Po odpaření vodní pára nasycuje vzduch. Rostlina se cítí pohodlněji. Když jsou misky naplněny sněhem nebo drceným ledem, teplota klesá. Tavení obsahu současně zvlhčuje vzduch.

vyschne

Někteří letní obyvatelé vytvářejí miniaturní zimní zahradu pro petrželku. Na okenní parapet je umístěno kulaté akvárium. Jeho objem by měl zcela vyhovovat květináči. Expandovaná hlína se nalije na dno vrstvou 5-7 cm a navlhčí se. Poté se umístí nádoba s bylinkami. Krk akvária je uzavřen sklem. Pro přístup na čerstvý vzduch je mírně posunutý. V takové originální zahradě je velmi snadné regulovat vlhkost a teplotu vzduchu..

zimní zahrada

Data prvního klíčení a sklizně

Petržel na parapetu se vyvíjí v souladu s kvalitou péče. První výhonky se objevují rychleji při výsadbě:

 • kořenové plodiny;
 • předem namočené a ošetřené v semenech stimulujících růst.

objeví se při přistání

První řez se provádí ve výšce stonku 12 - 15 cm, v tomto případě je nutné nechat 2-3 cm konopí: pak petrželka zhoustne a zdravěji.

Nezasazujte příliš hustě: zelené plodiny dávají přednost volnému prostoru. Doporučuje se vypustit přebytečné rostliny. Vzdálenost mezi keři při pěstování ze semen by měla být 3 až 5 cm.

je doporučeno vyhladit

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně