Jak správně uchovat petrželku na zimu doma

Petržel je v každé kuchyni častým hostem, ženy v domácnosti si bez tohoto kořeněného voňavého koření ani neumí představit některá jídla. V létě je to jednoduché - stačí jít do zahrady a sbírat vonné listy, ale v zimě je to obtížnější - musíte se spokojit s zakoupenými zeleními. Není to nutné - zásoby koření lze připravit předem. Před uložením petrželky doma na zimu se doporučuje prostudovat několik jednoduchých pravidel a triků, které vám umožní mít vonné byliny na stole po celý rok.

Sklizeň petrželky, sklizeň

Než začnete sklízet koření, měli byste pochopit vlastnosti sklizně a přípravy zelených ke skladování. Musíte si vybrat zdravé rostliny, listy by měly být bohaté tmavě zelené barvy. Doporučuje se vypořádat se s zimními zásobami během teplé sezóny - neovlivní to chuť a užitečné vlastnosti, hlavní věcí je shromažďování vysoce kvalitních surovin, bez známek škůdců a chorob.

příprava petrželky

Pokud máte v plánu připravit zelené a oddenky, je lepší začít kopat kulturu na podzim. V této době se koření hromadí v podzemní části maximální množství zdravých prvků.

Shromážděnou petržel rozdělte na části - listy jsou oddělené, kořeny se zbaví písku a země, opláchnou se a vysuší. Postupujte opatrně, aby se půda nedostala na kudrnaté listy - bude obtížné ji umýt.

uložit správně

Skladování čerstvé petrželky v lednici

Pokud plánujete používat petržel v blízké budoucnosti, není nutné se zabývat sklizní - během několika týdnů koření neztratí svou prezentaci, chuť a užitečné vlastnosti. Doporučujeme skladovat kudrnaté listy a kořeny odděleně, použijte nádoby, které lze k tomu pevně zavřít.

Před odesláním částí zařízení do nádob je ujistěte, že je propláchnete, nechte vodu odtéct (použijte k tomu cedník). Po omytí ubrouskem zbavte přebytečnou vlhkost. Není nutné koření úplně sušit - malé množství vlhkosti zabrání vyschnutí listů.

praskání listí

Metody zimního skladování petrželky

Existuje několik snadných způsobů, jak uchovat chuť a zdraví koření. Není nutné používat všechny recepty ani provádět experimenty - můžete si vybrat nejvhodnější a nejjednodušší možnosti, které vám umožní snadno se vyrovnat s mezerami.

Pro skladování v zimě můžete použít následující metody:

zachovat chuť

 • zmrazení (schopné uchovat všechny vitamíny);
 • sušení;
 • solení;
 • skladování v oleji.

Při přípravě koření na zimu nejsou žádné zvláštní obtíže, dokonce i nezkušená hospodyňka, která doma poprvé zahajuje zajímavou a užitečnou činnost, se s těmito procesy vypořádá.

koření na zimu

Zmrazení

Nejoblíbenější mezi manželkami v domácnosti je zmrazené koření - udržování petrželky v mrazničce se získá bez ztráty chuti a užitečných vlastností. Můžete to udělat jednoduše - opláchněte greeny, úplně odstraňte vlhkost, vytvořte je v malých svazcích a vložte je do nádob k zamrznutí.

Nevýhodou této metody je, že po odmrazování je prezentace mírně ztracena a objevují se problémy s krájením.

Pohodlnější způsob, jak zmrazit, je nejdříve sekat zeleň. Výslednou kaši vložte do sáčků (do jednoho se doporučuje vzít malé sáčky), poslat do mrazničky. Můžete přidat další aromatické byliny, sekané česnekové šípy. V zimě stačí kostka koření a poslat ji do omáčky nebo polévky, aby se dostala vonná mísa, která voní letním teplem. Na zimu zmrazí petrželku jednoduše tak, že ji třením solí - takový přípravek se v zimě přidává do másla a používá se pro sendviče.

mrazák

Sušení

Další způsob zpracování rostlinných surovin - sušení - pomůže zachovat aroma, skvělé vlastnosti, chuť a léčivé vlastnosti pro zimu. Přípravek nevyžaduje žádné zvláštní obtíže:

 1. Opláchněte rostlinné materiály, odstraňte zkažené listy.
 2. Nasaďte ubrousek, ručník, odstraňte vlhkost.
 3. Uspořádejte jednu tenkou vrstvu na plech, který byl předtím pokryt pergamenem.
 4. Zašlete rostlinné materiály do pece (teplota by neměla být vyšší než 50 stupňů).
 5. Pravidelně míchejte listy a nechte je rovnoměrně zbavit vlhkosti.

léčivé vlastnosti

Naplňte skleněné nádoby sušenou petrželkou, kterou lze pevně uzavřít. Plátěné pytle můžete také použít pro skladování na zimu, ale v takových případech budete muset pravidelně kontrolovat, zda jsou listy vlhké.

Můžete sušit petržel v předem nasekané formě. Použití kořeného prášku je jednoduché - přidejte jej do téměř hotového jídla.

skleněné nádoby

Solení

Solení petrželky na zimu je jednoduchý proces, ale umožňuje vám zachovat všechny užitečné vlastnosti zeleně. Pro pět částí drcených listů - jedna část soli. Je důležité užívat produkt bez jodu - jodizovaná sůl může zkrátit skladovatelnost okurek.

Nasolte petržel jednoduché - nakrájejte na homogenní kaši, posypte solí, naplňte předprané nádoby. Vložte zeleně do sklenice pevně, stlačit rukou, snaží se odstranit vzduchové bubliny.

Důležité! Poslední fází solení na zimu je pevné přikrytí a odeslání do chladničky nebo suterénu.

umožňující udržet

V oleji

Na zimu můžete vařit petržel v oleji, který se často podává jako hotová omáčka na maso. Recept je jednoduchý:

 1. Nasekejte petrželku.
 2. Vložte rostlinné materiály do sklenice.
 3. V případě potřeby přidejte trochu soli.
 4. Na petrželku nalijte rostlinný olej.

rostlinné suroviny

Uložte obrobek v chladničce na zimu. Pokud je to nutné, vezměte správné množství zeleně, pevně přikryjte a odešlete zpět do chladu.

Petržel je koření s mnoha výhodami a jednou z nich je vynikající skladování po dlouhou dobu. Můžete jej použít pro zimní přípravy různými způsoby, každý z nich je dobrý svým vlastním způsobem, takže není nutné omezovat se pouze na jeden. Hlavní věc je, že kořenitá vůně a pikantní chuť vás potěší celou zimu a připomene vám teplé letní dny.

množství zeleně

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně