Co je lepší zasadit vedle papriky ve skleníku a na otevřeném poli

I na malém zahradním pozemku můžete pěstovat pestrou zeleninu a ovoce, pokud jsou všechny plodiny správně umístěny. Správné sousedství rostlin může napomoci dosažení cíle a bránit. Uvidíme, co můžete zasadit vedle papriky.

Kultura s charakterem

Je to teplomilná a rozmarná rostlina. Úspěchy moderního šlechtění umožňují růst v Uralu a na Sibiři na otevřeném poli, ale častěji se v těchto oblastech pěstují papriky ve skleníku.

Půda pro pěstování papriky by měla být volná a úrodná a dobře udržovat vlhkost. Vrchní obvaz se provádí šestkrát ročně s organickými a minerálními hnojivy. Časté zalévání, ale bez stojaté vody, umožňuje, aby se křoví vytvořilo správně.

Výsev sazenic do krabic je nejčastěji vyžadován, protože vegetační období je dlouhé. Po začátku teplého období se v zahradě vysadí sazenice. Pokud je mráz stále možný, je zakryt filmem nebo speciálním netkaným materiálem. I v letních měsících nemusí být přístřešek nutné odstranit, pokud je počasí pod 25 stupňů. V takových případech je výhodné zvolit samoopylené odrůdy, které dodají vaječník i pod filmem.

Je důležité sledovat, zda je dostatek čerstvého vzduchu a že keře nejsou infikovány černou nohou - nejnebezpečnějším onemocněním této kultury.

Rostlina, zejména v prvních měsících, je křehká, proto je žádoucí podpora. Pro získání většího počtu výhonků je vrchol pouzdra ořezán ve výšce dvaceti pěti centimetrů. Sklizeň se provádí 80 - 90 dní po vyklíčení.

Venkovní pěstování

Co sousedí s bulharským pepřem na otevřeném poli? S mnoha plodinami s fytoncidními vlastnostmi a se zvláštní vůní:

zelenina vedle

 • cibule;
 • měsíčky;
 • mrzutý;
 • koriandr;
 • catnip;
 • špenát;
 • nasturtium.

Takovou čtvrť lze využít v tzv. Smíšených záhonech: když se na malém pozemku (posteli) vysadí několik rostlin a společně se kultivují. V tomto případě se paprika vysadí ve vzdálenosti o něco více než 40 centimetrů mezi keři a další rostliny se vysadí do stejné postele s ní v uličkách.

Kombinace pepře a popsaných rostlin pomáhá chránit rozmarnou plodinu před škůdci, protože látky vylučované nechtěně nebo koriandrem odstrašují hmyz a fytoncidy zabraňují vývoji nebezpečných bakterií v půdě.

V tomto ohledu je užitečné používat bylinky:

 • majoránka;
 • bazalka;
 • kopr;
 • tymián;
 • láska.

Vykazují podobný účinek, aniž by zasahovaly do růstu a plodů papriky. Zároveň rostlina, jako je okra, bude chránit křehké keře před větrem a bude sloužit jako podpora. Je lepší zasadit ji po okraji zahrady.

pepř sousedé

Podle zásady podobnosti péče jsou dobrými sousedy pro papriku sazenice mrkve, lilku a cukety. U mrkve je to považováno za jednu z nejlepších možností v zahradě. Spolupracují dobře, snižují zahradnickou práci a usnadňují práci. Sazenice mrkve odpuzují mnoho škůdců.

S jakými okrasnými rostlinami můžete pěstovat pro dobrou sklizeň? Postačí kopat kopřivy a heřmánku do zahrady. Urychlí proces zrání a umožní pepři lépe se vyvíjet. Pampeliška má podobný účinek, nicméně, při kombinaci těchto rostlin, je důležité plevel včas, jinak bude zahrada zarostlá plevelem a její majitel zůstane bez plodiny. Z plevelů stačí pěstovat několik vzorků podél okrajů zahrady.

Sladké lze zasadit vedle rajčat a zelí - taková čtvrť, i když není nijak zvlášť výnosná, je docela přijatelná a nepoškodí žádnou z rostlin. Měli byste však být opatrní, aby se choroby rajčete nerozšířily na bulharský keř, protože obě plodiny patří ke lenošku.

Zelí může být složité, protože spotřebovává hodně vlhkosti a některé odrůdy tvoří širokou hlavu obklopenou velkými listy zelí. Výsledkem je, že zelí zabírá hodně prostoru, což je nerentabilní, pokud je kultivace společná. Kompaktní keře na sladké pepře se sice pohodlně vejdou do prostoru mezi rostlinami zelí.

Při rozhodování o tom, co jiného se bude pěstovat vedle papriky, je snadné uspokojit zelené plodiny, které lze kombinovat s mnoha rostlinami. Jedná se o švýcarský mangold, špenát, salát. Mohou být zasazeny vedle papriky, aby se ušetřil prostor. Nebudou zabírat mnoho prostoru v zahradě, vyžadují dobré zalévání a zatínají půdu, čímž zabraňují praskání během suchého období.

Nešťastní sousedé

Zjistit, s kým je rostlina přátelská, je důležité označit její „nelichotníky“, jejichž kompatibilita je negativní, což nejen sníží výnos, ale také může vést ke smrti rostlin. Veškerá práce zahradníka bude zbytečná.

Mezi rostliny, u kterých papriky nelze vysadit, je fenykl. Je velmi agresivní a aromatické látky, které produkuje, mohou zničit výsadbu mnoha plodin, včetně papriky.

Sazenice řepy budou první, kdo zaujme „místo na slunci“ a odvede nejen většinu světla, ale živiny - takové sousedství je pro obě rostliny nevýhodné, ale pepř ztratí jako první.

pepř okolí

Mezi odrůdy zelí patří druhy neslučitelné s pepřem - kedlubny a růžičkovými kapustami, které soutěží o živiny.

Je nepřijatelné pěstovat sladké papriky vedle horkých. To povede k nadměrnému opylování rostlin, v důsledku toho se sladké odrůdy stanou hořkými, plody se sníží a semena získaná v budoucnu již dodají novou odrůdu se štiplavými hořkými plody - něco mezi sladkými a feferonkami. Je lepší, když jsou tyto odrůdy umístěny ve značné vzdálenosti od sebe, což neumožňuje překrývání pylu.

Nedoporučuje se pěstovat vedle bramborových výsadeb. Tyto rostliny trpí podobnými chorobami, takže jejich kompatibilita může vést k rychlému šíření chorob. Kromě toho keře tvořené bramborami zabírají hodně prostoru, což omezuje prostor pro papriky.

Fazole a hrášek jsou nepříznivými sousedy pro papriku. Ačkoli tyto plodiny obohacují půdu dusíkem a uvolňují ji, v blízkosti osázené paprikou, potlačují ji. Kromě toho hrách hledá oporu, na které by se mohl navázat, a vedle ní sazenice se k tomu hodí. V důsledku toho se může paprika jednoduše lámat nebo být „udušena“ luštěninami.

Pojďme se podívat do skleníku

Pěstování ve skleníku vyžaduje samostatný přístup. Protože v těchto místnostech je málo místa a šíření infekcí je rychlejší, musí být výběr rostlin prováděn pečlivěji.

pepř ve skleníku

Při rozhodování o tom, s čím pěstovat plodinu, postupují zahradníci ze dvou bodů: co nejlépe využít prostor a zabránit rozvoji nemocí.

Uvidíme, co stojí za výsadbu vedle bulharského pepře. Výsadba papriky vedle cibule je také přípustná ve skleníku, v sousedství najdete místo pro sazenice cukety, mrkve, bílého zelí nebo květáku. Druhý typ je výhodnější, protože zabírá méně místa.

Jakékoli byliny zlepší pouze výnos pepře - jsou kompatibilní s mnoha plodinami a obecně se doporučují k výsadbě uvnitř. Důležitou podmínkou je schopnost vystrašit mnoho hmyzu a jiných škůdců, zejména mšic, molic a múčnatek.

Otázka, zda je možné vedle nich pěstovat podobné plodiny, jako jsou lilky a rajčata, je sporná. Protože rostliny trpí stejnými chorobami, mohou je snadno přenášet na sebe, což ve stísněném prostoru, zejména se špatnou ventilací, ohrožuje úplnou ztrátu výnosu. Takovou kombinaci je nutné používat s velkou péčí a nezapomenout na pravidelné zpracování rostlin a půdy. Pro pěstování můžete vyzkoušet odrůdy odolnější vůči škůdcům.

Výsadba vedle sebe nasturtiem a heřmánkem bude mít příznivý účinek na hlavní plodinu a zvýší její výnos.

Výsadba paprik ve skleníku vedle okurek se nedoporučuje, protože mají odlišné požadavky na podmínky pěstování. Okurky vyžadují vysokou úroveň vlhkosti, zatímco bulharská kultura upřednostňuje suchý a teplý vzduch, pokud se kombinují, mohou se vyvinout infekce.

Fenykl a kopr nejsou skleníkové rostliny a neměly by být vysazeny vedle paprik. Působení fenyklů již bylo popsáno a kopr se tak aktivně šíří, že může rušit jiné rostliny, kromě toho jeho vysoké stonky květů a velké deštníky brání papriku v přijímání dostatečného světla. Kopr se může také stát zdrojem mrkvových mušek, které se usazují v jeho kořenech a jsou nebezpečné především pro mrkev, a jeho deštníky se stávají útočištěm pro mšice - nebezpečné pro papriku.

Rostlinná řepa a některé odrůdy zelí je také nebezpečný vedle pepře - to výrazně snižuje výnos plodiny.

Hrách vysazený vedle papriky, jako fazole a jiné luštěniny, je také velmi nebezpečný, proto se nedoporučuje pěstovat luštěniny ve sklenících.

Proto při rozhodování o tom, co lze umístit vedle pepře, musíte stavět na kompatibilitě kultur a jejich vzájemném vlivu. Někdy se zdá, že seznam toho, co můžete pěstovat papriky, je podivný, ale častěji se jedná o ověřená data. Můžete získat nějaké informace z vlastní zkušenosti a vytvořit si vlastní seznam kombinovaných rostlin.

Recenze
 1. Natálie
  6.06.2018 07:09

  Na otevřeném poli vedle papriky obvykle pěstuji cibuli - pěstuji několik cibulí mezi keři. Zpravidla je v létě vytahujeme - na jídlo. Protože ho používám na pepř BioGrow pro lepší výnosy pak cibule také dostane - cibule rostou větší než na cibulovité zahradě.

  Odpovědět
 2. Eleno
  6.06.2019 07:36

  Je pepř přátelský s petrželkou?

  Odpovědět
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně