Jak namočit a zpracovat semena okurky peroxidem vodíku před výsadbou?

Předsazba ošetření osiva je povinné opatření, které ovlivňuje klíčení okurek, zabraňuje infekci sazenic virovými nebo houbovými chorobami. Doma jsou semena okurky ošetřena peroxidem vodíku. Tento postup je poměrně jednoduchý a z hlediska účinnosti je srovnatelný s řadou agrotechnických technik zahrnutých do přípravy před výsevem.

Proč ošetřovat semena peroxidem?

Semeno okurky za určitých podmínek klíčí ve svém přirozeném prostředí. Patří mezi ně zvýšená teplota a vlhkost, intenzita světla a zvýšená dodávka kyslíku. Tyto faktory potlačují účinek látek, které inhibují probuzení embrya během spícího období, a ovlivňují zvýšení stimulátorů růstu v ukládací tkáni semen.

semena zpracování

Aby donutili semeno, aby vyšlo ze stavu přirozeného klidu v podmínkách, kdy venku venku mrzne a kde je sníh, uchylují se k technikám, které napodobují přírodní prostředí. Semena se zmrazí, zahřejí, namočí se do roztoku s hnojivy s mikroživinami, probublávají (nasyceným kyslíkem) a dezinfikují fungicidy.

Mnoho z těchto technik vyžaduje pečlivý přístup, dodržování přísných teplotních a časových režimů. Pro zjednodušení postupu přípravy semen se před setím ošetřují peroxidem vodíku, přičemž se kombinuje několik přípravných postupů najednou.

peroxid vodíku

Peroxid ovlivňuje srst semen. V důsledku oxidační reakce pod vlivem kyslíku se snižuje množství inhibitorů, které inhibují klíčení. Embryo se probudí a začíná nový životní cyklus rostlin.

Důležité! Peroxid vodíku působí současně jako účinný antiseptický a růstový stimulátor.

Jak peroxid vodíku ovlivňuje semena?

Peroxid vodíku prodávaný v lékárnách má koncentraci 3%. Mírně kyselé prostředí má složitý účinek na semena okurky:

před nástupem na palubu

 • ovlivňuje silnou kůru a přispívá k jejímu zničení;
 • v důsledku oxidačních procesů klesá množství látek, které omezují klíčivost embrya;
 • saturace endospermu kyslíkem, zvyšuje účinek stimulátorů růstu;
 • peroxid vodíku dezinfikuje povrch skořápky a šrafované sazenice a ničí patogenní mikroflóru.

Namočením semen okurky peroxidem vodíku před výsadbou se získá okamžitý účinek dezinfekce a nasycení rostlinného materiálu dávkou aktivního kyslíku. Peroxid aktivuje klíčivou energii embrya, což zajišťuje přátelské výhonky.Peroxidová léčba netrvá dlouho a je v každodenním životě velmi jednoduchá.

pevná slupka

Jak správně namočit semena okurky?

Rostlinný materiál je před zákrokem kalibrován a v počáteční fázi se snaží utratit. To se provádí umístěním semen do fyziologického roztoku nebo čisté vody na 20-30 minut. Plovoucí semena se odstraní a ty, které se usadily na dně, se omyjí a připraví k dalšímu zpracování:

dezinfikuje povrch

 1. K namočení semen budete potřebovat 3% peroxid vodíku, který si můžete zakoupit v jakékoli lékárně ve skleněných nebo plastových lahvích o objemu 50 ml nebo více. Pokud máte v úmyslu kromě namočení osiva provést ošetření půdy nebo postřik antiseptikem, je výhodnější koupit peroxid v litrových nádobách v obchodech s chemickými činidly.
 2. Budete potřebovat skleněný talíř nebo sklenici, do které můžete bezpečně nalít lék. Vyberte objem pokrmů v závislosti na množství semen, která mají být nasáknuta. Pokud musíte zpracovat několik různých odrůd současně, pak každá z nich potřebuje samostatné jídlo. Misky se promyjí a vysuší.
 3. Připravte si malé kousky látky, které jsou potřebné k absorpci přebytečné kapaliny a udržení konstantní vlhkosti kolem semen. Je nežádoucí používat příliš ztenčenou látku, mezi vlákny, u kterých se semeno může zachytit a poškodit. Gáza nebo bandáž by měla být svinuta ve 4-5 vrstvách.
 4. Položte hadřík na dno skleněné nádoby a navlhčete jej roztokem peroxidu vodíku. Semena položte na povrch a rovnoměrně je rozložte po povrchu. Top s druhým kusem tkané textilie. Navlhčete tuto vrstvu tak, aby byla semena zcela pokryta nasáklým hadříkem.
 5. Pokud je nasáknuto velké množství výsadebního materiálu stejné odrůdy, můžete je vložit do skleněné nádoby a naplnit jej roztokem peroxidu, aniž byste použili ochranu tkaniny. V tomto případě se přípravek nalije tak, aby vrchní vrstva byla pokryta 2-3 mm.

Namočené semeno se udržuje v roztoku při normální teplotě místnosti po dobu 12 hodin. Poté se promyje převařenou vodou a vysuší.

plovoucí semena

Co hledat?

Příprava semenného lůžka samozřejmě souvisí přímo s kultivační metodou:

 1. Pokud jsou okurky pěstovány v sazenicích, jsou semena zasazena do rašelinových květináčů ihned po zpracování. V tomto případě není vůbec nutné čekat, až se vylíhnou. Vytváření tepelných a světelných podmínek je mnohem snazší doma.
 2. V případě, že se plánuje pěstovat okurky přímým výsadbou do země, pak se semena navíc nechá bobtnat do stavu sazenic. Pro zvýšení imunity se klíčící semeno umístí do chladničky přes noc. Poté mohou být semena vysazena na stálém místě s naprostou jistotou, že během několika dnů se objeví přátelské výhonky.
 3. Kromě toho je kvalita semene, které bylo podrobeno takovému zpracování, mnohem vyšší. Je známo, že patogeny jsou často přenášeny pomocí rostlinného materiálu. Mohou proniknout nejen do vnějšího pláště, ale také do endospermu. Antimikrobiální a antiseptický účinek peroxidu vodíku předchází těmto nebezpečným procesům.

příprava osiva

Pokud jste si jisti kvalitou nebo jste si zakoupili vykládaná, potažená, laserová nebo plazmatická semena, nemá smysl je znovu zpracovávat. A běžná semena v pytlích, která nemají ochranný povlak, jsou dezinfikovány výrobcem.

Výsadba materiálu nakoupeného z rukou na trzích je předmětem zpracování. Je vhodné dezinfikovat vaše vlastní semena nebo semena přijatá výměnou prostřednictvím přátel. Buďte opatrní a pokud máte nejmenší pochybnosti o kvalitě výsadebního materiálu, použijte cenově dostupný a levný způsob ochrany rostlin pomocí peroxidu vodíku.

vlastní semena

Recenze
 1. Rita
  5.05.2020 09:46

  Je to velmi lákavé, snažím se s ním zacházet s peroxidem, myslím, že to vyjde. Rada je velmi laskavá.

  Odpovědět
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně