Proč sazenice okurek padají a chřadnou, jak se správně starat a vodu

Mezi hlavní důvody, proč jsou zvažovány sazenice okurek, nesprávná výsadba a péče, choroby a napadení škůdci. Pěstitel musí znát první známky problému, aby mohl jednat a neztratit sazenice.

Proč sazenice okurek vadnou a padají

Někdy se pěstitelé zeleniny potýkají s problémem, když sazenice okurek začnou vysychat po vysušení. Chcete-li odpovědět na otázku, zda mohou být rostliny obnoveny, musíte znát příčinu problému.

 • Hlavním důvodem, proč listy v mladých výhoncích doma nebo v postelích uschnou, je nedostatek světla. V tomto případě musí být nádoba se sazenicemi znovu uspořádána na otevřené a slunné místo. Chcete-li zasadit okurky se semeny, musíte si vybrat oblast, kde sluneční světlo volně padá.
 • Dalším důvodem, proč okurky umírají, je nedodržení načasování transplantace na trvalé místo. Při pozdní transplantaci jsou keře příliš velké a silné a je pro ně obtížnější zakořenit na novém místě. Příliš včasná transplantace vede ke skutečnosti, že nezralá rostlina špatně neodolává nepříznivým environmentálním faktorům.
 • Mladé výhonky často umírají v důsledku nesprávného zavlažování. Přebytek nebo nedostatek vlhkosti vede ke skutečnosti, že stonek a listy začínají ztrácet tvar.
 • Sazenice jsou ztraceny kvůli příliš husté výsadbě. S dobrým a přátelským klíčením se sazenice začnou cítit špatně. Klíčky zabraňují volnému proudění světla a vzduchu a vyvíjí se nedostatek živin. Proto je důležité během výsadby udržovat vzdálenost.
 • Nevyvážené množství stopových prvků v půdě může také změnit vzhled sazenic v otevřeném poli. Přebytečné hnojivo může spálit slabé kořeny. V důsledku toho může celá rostlina zemřít. Nedostatek živin také vede k vadnutí listů.
 • O zasazené výhonky se musí neustále starat. Sazenice okurky uschnou v důsledku ucpávání záhonů jinými, silnějšími rostlinami. Proto se musíte včas zbavit plevelů, které se často stávají nositeli infekce, stínít postele a bránit cirkulaci vzduchu.

okurky vadnou

Pokud po výsadbě sazenic keře v zahradě uschnou a spadnou, může to být způsobeno poškozením kořenů během transplantace, příliš pozdě nebo včasným výsadbou, nízkou teplotou vzduchu v noci, infekcí nebo napadením škůdci. Vzhledem k tomu, že okurky na jiném místě nekoreňují, mnozí pěstitelé zeleniny upřednostňují pro výsadbu na místě použít naklíčená semena.

Důvody, proč sazenice okurek ve skleníku vymizí, jsou téměř stejné.Další nepříznivé faktory pro skutečnost, že sazenice okurek uschlé ve skleníku mohou být vzácné větrání, vysoká vlhkost a nepříznivé teplotní podmínky. Během ventilace nesmí být povolen průvan.

výsadba sazenic

Důležitá doporučení, pokud je u sazenic okurek ve skleníku pozorováno vadnutí. Co dělat? Místnost musí být pravidelně větraná. Během aktivního slunce se doporučuje zastínit skleníkovou střechu.

Proč umírají sazenice okurek, nemoci

Dalším běžným důvodem, proč mohou sazenice umřít, jsou infekce. Ani řádná péče nezaručuje, že okurky budou podléhat houbovým chorobám. Problém může nastat u sazenic, jak doma, tak na zahradě. Proto je nezbytné znát známky, které pomohou určit, že sazenice okurek jsou nemocné. Musíte vědět a co dělat, když sazenice okurek zemřou.

jsou infekce

V případě, že teplotní režim není stabilní nebo klíčky jsou zalévány studenou vodou, imunita klesá a může se objevit onemocnění, jako je padlí. Na tenkých stoncích začnou listy oslabovat, objeví se bílý květ. Potom listy zžloutnou a rostlina umře. Je důležité pěstovat sazenice v teplých podmínkách a vodu pouze s usazenou, teplou vodou. Jak zacházet v případě problému? Lze léčit pomocí Hom, Quadris nebo Topaz.

Peronosporóza se objevuje jako malé žluté skvrny na listech, které se postupně zvyšují. Uvnitř listu se tvoří šedý květ. Listy sazenic okurek uschnou, jsou suché a celá rostlina pak zcela zemře. Důvodem může být nesprávný zavlažovací režim, kolísání teploty vzduchu. K potírání problému se používají Bordeauxova tekutina, drogy Ridomil, Kuproksat a Ordan.

plísňové choroby

Fusárium začíná hnilobou kořenového systému, a poté začne půdní část rostliny zasychat a hniet. Léky, jako je trichodermin, fytocid, se s infekcí vyrovnají.

Okurky umírají v důsledku onemocnění, jako je sklerotinóza. V počátečním stádiu je charakterizován výskytem nadýchané lehké formy. Pak se začnou tvořit tmavé skvrny a rostlina umírá. Účinný lék Fitosporin M. pomůže zachránit před smrtí.

sklerotinóza

Pokud noha mladých sazenic vyschne a zčerná, může to být také příznak plísňové choroby. To je populárně nazvané Černá noha. Infekce se šíří velmi rychle, takže musíte začít bojovat co nejdříve. Aby nedošlo ke ztrátě celé rostliny, je třeba zalévat zalévání, doporučuje se mulčovat, ošetřovat keře roztokem manganistanu draselného. Z drog si můžete vybrat Bactofit, Fitosporin, Fitolavin.

Invaze škůdců se může stát důvodem, proč sazenice okurek mohou padnout a uschnout. Stonek vyschne, listy se stočí a zožloutnou, objeví se skvrny různých barev. Na listech, nejčastěji zevnitř, najdete hmyz sám nebo jejich larvy. Nejčastější škůdci okurek je meloun mšice, roztoč pavouk, whitefly, klíčit létat.

fytosporin a fytolavin

Kořenová hniloba způsobuje, že stonek se u sazenice ztenčí a listy se zdají letargické. Brzy se to může zlomit. Příčinou tohoto plísňového onemocnění je zalévání lůžek studenou vodou, časté krmení stejnou složkou, nadměrná vlhkost nebo náhlé kolísání teploty. Během ošetření se opravují všechny chyby, kolem kmene se posype dřevěný popel a písek.

Mezi vysychajícími klíčky musíte vybrat ty nejzdravější a transplantovat je na jiné místo. Je lepší vzít nemocné rostliny ze zahrady a spálit je. Pokud plísňové onemocnění postupuje, musíte se zbavit všech sazenic a, pokud je čas, semena znovu zasadit. Nejprve musí být dezinfikovány a uchovávány v roztocích pro zvýšení imunity.

suché klíčky

Jak se starat o sazenice okurek

Další pěstební proces závisí na správné péči o mladé sazenice. Rostliny jsou zřídka náchylné k chorobám, mají silný kořenový systém a umožňují sklizeň mnohem dříve. Při výsadbě semen a péči o sazenice je bezpodmínečně nutné dodržovat všechna pravidla.

Po výsadbě semen okurky se nádoba pokryje fólií a vyjme se na teplé místo. První výhonky by se měly vylíhnout asi za týden. Kontejner se otevře a přesune na dobře osvětlené místo. Doporučuje se ředit sazenice a zanechat pouze silné výhonky, slabé by měly být odříznuty a nevytahovány kořeny.

potažené fólií

Pěstování okurek podle všech pravidel se vyhne mnoha nepříjemným problémům.

 • Okurky klíčí lépe a rychleji v teplé místnosti. Optimální teplota pro pěstování sazenic se považuje za asi 21 stupňů během dne a 18 stupňů v noci.
 • Měl by být dostatek světla, ale je třeba se vyhnout přímému slunečnímu záření, jinak by sazenice mohly vyschnout. S nedostatkem světla se klíčky protahují nahoru a rozjasňují se.
 • Výsadba by měla být chráněna před průvanem. Pokud jsou okurky pěstovány ve skleníku, je nutné místnost ventilovat každý den.
 • Nezapomeňte nastavit režim napájení. Voda určená k zavlažování musí být teplá. Na dně nádoby, kde rostou sazenice, by měly být drenážní otvory.
 • 12-14 dní po objevení listů se provede první krmení. Pro okurky je vhodný roztok na bázi močoviny, mulleinu a kuřecího trusu. Další krmení se provádí po 8 dnech. Můžete použít dřevo popel.
 • Někteří pěstitelé zeleniny provádějí sběr, aby získali sílu v kořenovém systému. Procedura se provádí brzy, když se objeví první pár listů. Po sklizni můžete vidět, že sazenice uschly, ale po dvou dnech se sazenice obnoví. Řešení Epin a Humate obnovuje sazenice rychleji.
 • Ty keře, které silně rostly, se doporučuje sevřít.
 • Týden před přesazením sazenic do zahrady se provádí kalení. Zalévání je sníženo, teplota vzduchu je snížena, je užitečné vzít sazenice venku na chvíli.

transplantační sazenice

Okurkové keře netolerují dobře. Nejvhodnější je zasadit do samostatných rašelinových květináčů, pak kořeny během transplantace neutrpí. Zalévání se zastaví tři dny před transplantací. Půda by měla vyschnout a přilnout ke kořenům rostliny. V předem připravené díře v zahradní posteli se vysadí klíček spolu s hliněnou hrudkou. Jsou pokryty zemí, zhutněné a mulčované.

okurkové keře

Jak správně zalévat sazenice okurek

Okurky jsou velmi vybíravé na zalévání. Předčasné zalévání může vést k vadnutí a vysušení řas. Proto je tak důležité sazenice řádně zalévat. Zalévání by mělo být mírné, nemělo by být povoleno žádné zamokření půdy, jinak sadenice uschnou. Voda by měla být teplá (asi 24 stupňů), je lepší ji sbírat předem, aby se usadila.

Je lepší zavlažovat nově objevené sazenice lžičkou tak, aby Země nekorodovala a nevystavovala kořeny. U mladých výhonků je užitečné použít roztavenou nebo filtrovanou vodu. Normální voda může obsahovat škodlivé nečistoty.

zalévat sazenice

Pokud okurky rostly společně a po týdnu začaly vysychat a zžloutly, ve většině případů je to kvůli nedostatku vlhkosti. Zejména problém vyvstává pro ty, kteří místo zalévání stříkají nebo často stříkají, ale v malých porcích.

Chcete-li zjistit, jak často zalévat postele, musíte vzít v úvahu složení půdy, teplotu a vlhkost v místnosti a množství slunečního světla. Půda by neměla úplně vyschnout. Můžete prohloubit dřevěnou tyčku podél okraje nádoby. Půda by měla být vlhká a uvolněná na dotek. Sazenice budou muset být napojena asi dvakrát týdně. Sazenice, které jsou doplněny, se doporučuje zalévat častěji.

lezli spolu

Základním pravidlem, jak zavlažovat sazenice okurek, je nejen teplá voda. Je důležité nenechat se dostat na listy. Zalévání se provádí ráno, nejpozději do 11 hodin.

Existovat pravidla a jak zavlažovat okurky ve skleníku nebo skleníku... Voda během zavlažování by neměla být nalita do kořene. Nejlepší je nechat půdu kolem kořene suchou. Sazenice skleníku jsou napojeny mezi řádky.

zavlažovací pravidlo

Recenze
 1. Julie
  3.03.2019 11:26

  Měl jsem takový problém kvůli nesprávně vybraným hnojivům, použil jsem jich příliš mnoho, takže sazenice zemřely. Nyní používám pouze minerální hnojiva, organická hnojiva jen zřídka.

  Odpovědět
 2. Natálie
  11.11.2019 14:42

  Ahoj. Bydlím v oblasti Irkutsk. Postavili jsme zimní skleník. Ukázalo se, že je obtížné pěstovat okurky. V této záležitosti potřebuji inteligentního člověka. Řeknout vám, jak a co dělat včas.

  Odpovědět
  • admin
   11.11.2019 13:28

   Dobrý den. V takových klimatických podmínkách je samozřejmě obtížné pěstovat ranou zeleninu. Obtížné, ale možné! A ziskové)))
   Nejprve bych chtěl vědět, jaký druh skleníku máte: jeho velikost, co je pokryto, jaký druh vytápění má být. Pokud možno s fotografií, bude jasnější.
   Další otázkou bude - jaké hybridy budete růst a kdy máte v úmyslu začít s výsadbou? Pokud jste se ještě nerozhodli, pomůžeme vám také vyřešit tento problém. Může také vyžadovat dodatečné doplňkové osvětlení rostlin v závislosti na délce denního světla.

   Odpovědět
   • Irina
    4.04.2020 11:27

    Ahoj, a možná by mě vzdáleně vyzvali na základě fotografií, mých příběhů, jak a co dělat, kdy a jak oplodnit, zpracovat. Pěstuji okurky Kibriya v domácím skleníku a jsou tak mrtví, prostě se jich vzdávám a dívám se na ně.

    Odpovědět
    • admin
     4.04.2020 14:46

     Dobrý den, zkusme to.

     Odpovědět
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně