Proč se okraje okurkových listů zbarvují žlutě a co dělat

Okurka je velmi choulostivá rostlina, která okamžitě začne reagovat na nesprávnou péči, změny teploty nebo nevhodnou půdu. Proto se mnozí pěstitelé zeleniny potýkají s problémem, kdy listy okurky na okrajích zbarvují do žluta. Po zjištění prvních příznaků takových změn na keřech je nutné okamžitě začít ošetřovat okurky.

Proč se listy zbarví na žlutou

Než začnete bojovat se žloutnutím listů okurek, musíte se seznámit s hlavními příčinami tohoto problému.

Teplotní rozdíly

Poměrně často se na listech okurek objevují žluté skvrny, protože keře se pěstují v podmínkách nestabilních teplot. Okurky milují teplo, a proto v důsledku náhlých změn teploty, nejen okraje listů okurek mohou zžloutnout, ale jejich růst se také může zastavit.

Při pěstování sazenic ve skleníku musíte pečlivě sledovat teplotu v místnosti. Neměl by být příliš vysoký, protože to aktivuje vývoj bakterií a vede k hnilobě kořenů.

teplotní rozdíly

Nevhodná pěstební plocha

Někdy se barva listů okurek mění v důsledku nevhodného místa pro pěstování zeleniny. Aby okurky neměly žádné choroby, je pro jejich pěstování nutné vybrat oblasti s dobrým osvětlením. Tato rostlina však také potřebuje stín. Proto je nutné vyzvednout v zahradě místo, které by bylo částečně zastíněné tak, aby okurky nebyly horké a jejich listy nezožloutly.

nevhodné stránky

Nedostatek nutričních složek

Je známo, že okurky jsou na půdu náročné, a proto, pokud v ní není dostatečné množství živin, zbarví se listy okurek na žluté a suché. Tento problém se nejčastěji objevuje v důsledku nedostatečného hnojení dusíkem. S nedostatkem dusíku začnou spodní listy žloutnout a plody se začnou kroutit.

Když se objeví výše uvedené příznaky, musí se do půdy přidat 3-4 kbelíky loňského hnoje. Do půdy by se nemělo přidávat příliš mnoho hnoje, protože to může vést ke smrti rostliny.

nedostatek součástí

Zalévání

Někteří pěstitelé zeleniny spojují vzhled žlutého povlaku na listech s nesprávným zavlažováním. Hrany listů okurky se v létě nejčastěji zbarví do žluta s nedostatečnou vlhkostí. Někdy se však tento problém objevuje v důsledku nesprávného zavlažovacího režimu. Koneckonců, mnoho lidí dává přednost vodě zeleniny často a postupně. V tomto případě jednoduše nebude dostatek kapaliny pro proniknutí do hluboké vrstvy půdy, kde jsou umístěny kořeny okurek. To vede k vyčerpání kořenového systému a postupnému výskytu žlutých skvrn na listech okurek.

zalévání na zemi

Plesnivá plíseň

Po objevení plísní někdy rostlina zožloutne. Je docela jednoduché určit takovou chorobu u okurek. Nejprve se na dolních listech okurek objeví bílá skvrna. Po týdnu se nemoc postupně šíří k listům v horní části keře. Nejprve okraj začne žloutnout a poté listy vyschnou. Pokud není plíseň léčena včas, všechny listy spadnou a rostlina zemře.

Můžete se zbavit nemoci pomocí léků Zaslon nebo Topaz. Doporučuje se použít před první ovocnou formou na keřích.

plísní

Fusarium

Dalším důvodem, proč se na listech objevuje žlutá hranice, je Fusarium. Kvůli tomuto plísňovému onemocnění jsou blokovány všechny kapiláry rostlin, což komplikuje přísun živin do listů. Ve většině případů ani včasná léčba nemoci nepomůže zachránit nakažené keře a umírají. Proto se doporučuje zbavit se keře, který začíná žloutnout předem, aby se nemoc nerozšířila na zdravé rostliny.

houbové onemocnění

Co dělat, když keře zbarví dožloutlé

Po zjištění, proč se nažloutlé listy mohou objevit v okurkách, se doporučuje seznámit se s hlavními metodami léčby nažloutnutí. Existuje několik docela běžných prostředků, které mohou pomoci odstranit nažloutlý odstín z okurek.

zažloutlé keře

Fitosporin

Pokud se na okurkovém listu objeví žlutá skvrna, může být postříkán Fitosporinem. Pomáhá rychle odstranit žloutnutí a léčit rostlinu před mnoha chorobami. Tento lék se doporučuje používat během květu nebo vegetačního období, protože během tohoto období je lépe absorbován rostlinami.

Před použitím přípravku Fitosporin k ošetření keřů je třeba vytvořit pracovní roztok. Chcete-li to provést, přidejte asi 15-20 gramů léku do pěti litrů převařené vody. Výsledná kapalina se míchá a naplňuje infuzí po dobu 30-40 minut. Okurky se stříkají jednou týdně po dobu jednoho měsíce. Nedoporučuje se to dělat za oblačného počasí, protože déšť rychle zmizí Fitosporin z listů.

fytosporinový lék

Oxyhom

Mnoho zahradníků, když listy okurek zžloutnou, postříká je Oxyhom. Jedná se o poměrně účinný nástroj, pomocí kterého se můžete rychle zbavit nemocí v jakékoli fázi jejich vývoje. Oxyhom lze použít nejen na ulici, ale také ve sklenících.

Lék se vyrábí ve formě prášku, před zpracováním sazenic okurek je nutné připravit pracovní roztok. Během jeho přípravy se asi 10 až 30 gramů oxychomu přidá do 10 litrů vody. Vytvořená směs se stříká na povrch listů stříkací pistolí dvakrát měsíčně. Interval mezi jednotlivými stříkáním by měl být asi 14 až 15 dní.

Oxyhom pro okurky

Topas

Pokud mají listy kolem okraje lehké okraje, měli byste použít fungicid Topaz. Pomocí tohoto nástroje můžete vyléčit keře z plísní a jiných chorob způsobených plísňovými bakteriemi. Topaz lze použít nejen k léčbě již infikovaných sazenic, ale také k prevenci.

Fungicid přichází v různých formách, ale doporučuje se koupit Topaz v práškové formě. K přípravě roztoku z něj se přidá 20 gramů léčiva do 10 litrů vody. Během zpracování by se mělo spotřebovat asi dva litry Topazu na metr čtvereční. Rostliny by se měly stříkat dvakrát měsíčně. Pokud poté žluté okraje nezmizí, užívání drogy se prodlouží o další měsíc.

topaz na zemi

Quadris

Pokud se okraje listů na okraji zbarví žlutě, můžete se tohoto problému zbavit pomocí Quadris. Fungicid byl vyvinut k potírání žloutnutí a ochraně zeleniny před nemocemi. S jeho pomocí se můžete zbavit plísní, plísní a plísní.Quadris ihned po postřiku proniká listy a chrání je před dalším napadením patogeny.

pomoc od Quadris

Před použitím Quadrisu budete muset začít vytvářet pracovní směs. K tomu bude muset být naplněna čtvrtina 10 litrové nádoby vodou. Potom se do kapaliny přidá 200 ml Quadrisu. Roztok se důkladně promíchá a poté se do nádoby přidá dalších 2 až 4 litry vody. Připravená směs musí být spotřebována do 24 hodin, protože pak nebude možné s ní zpracovávat zeleninu.

Doporučuje se zabývat zpracováním okurek v naprosté nepřítomnosti větru, aby kapalina nestříkala sousední plodiny na zahradě.

zpracování okurek

Jak nakládat okurky

Doporučuje se pravidelně nakládat okurky dusíkatými hnojivy, protože v důsledku jejich nedostatku začnou listy měnit barvu. V takovém případě musí být hnojení dusíkem velmi koncentrované, aby nedošlo ke náhodnému spálení keřů. K přípravě hnojivého roztoku přidejte 20–30 gramů hnojiva do 5–7 litrů vody. Po aplikaci dusíkatých hnojiv je třeba okurky zalévat teplou vodou.

nakládejte okurky

Také pomocí dusíku lze provádět listové krmení. V tomto případě bude roztok rozprašován na pouzdra stříkací lahví.

listové krmení

Závěr

Není žádným tajemstvím, že okraje listů okurek často zbarvují do žluta, což vede ke smrti rostliny. Novicští pěstitelé zeleniny nevědí, jak se vypořádat se žlutostí listů. Chcete-li se tohoto problému zbavit, je nutné identifikovat příčiny žloutnutí a vybrat nejvhodnější prostředky k jeho potírání.

smrt rostlin

Recenze
  1. Igor
    6.06.2018 11:12

    Žloutnutí listů okurek je nepříjemným problémem, ale pro lepší růst používám BioGrow a nemusíte litovat volby, nástroj je v pohodě, výsledek je zřejmý, můžete jej použít.

    Odpovědět
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně