Popis a charakteristika malin odrůdy Arbat, technologie pěstování

Malina Arbat je známá svou chutí a silnými výhonky. Pro všechny vlastnosti tento hybrid splňuje standardy.

Chovatelská historie odrůdy

K vytvoření hybridu byly odebrány 2 odrůdy skotských malin. Na vývoji se podílela VV Kichina. První kopie byla přijata v roce 1988 a oficiálně přijata v roce 1996.

Popis a vlastnosti odrůdy Arbat

Tato malinová odrůda přitahuje pozornost zahradníků díky svým dobrým vlastnostem. Na tom závisí výnos malin Arbat. Zahradníci mají zájem získat ty nejlepší vzorky, protože rozmanitost odrůd je velmi velká.

arbat malina

Křoví

Výška keřů je až dva metry. Malina Arbat má poměrně silné a silné výhonky, které tvoří samotný keř. Koruna sama se šíří. Neexistují žádné trny, které vám umožňují sbírat bobule bez zranění nebo poškození. Větve 1-2 let jsou považovány za mladé výhonky. Obvykle jsou světle zelené až světle hnědé barvy. Ovoce začíná na výhoncích, které dosáhly věku dvou let, a na zralějších větvích.

Maliny jsou obdařeny velkým počtem listů, jejich velikost závisí také na věku. Obvykle jsou malé okraje podél okrajů listu. Odstíny listů od tmavě zelené po světle voskovou vrstvu.

Bobule

Bobule rostliny jsou velké, jejich délka je 2-4 centimetry. Hmotnost od 5 do 13 gramů. Bobule jsou podlouhlé, připomínající kužel. Barva malin Arbat je tmavě červená nebo tmavě červená. Semena jsou velmi malá a těžko zjistitelná. Plody jsou šťavnaté a mají vynikající sladkou a kyselou chuť. Bohužel však vůně téměř není cítit.

arbat malina

Rozsah ovoce

Malina Arbat není remontantní odrůda. Doma se bobule nejčastěji používají pro spřádání kompotů, konzerv a džemů. Je také velmi užitečné jíst čerstvé bobule nebo přidávat do koláče a jiného pečeného zboží.

Ovoce se někdy v mrazáku suší nebo zmrazuje, aby se více či méně zachoval jejich původní vzhled.

Odolnost vůči chorobám a škůdcům

Rostlina je docela odolná vůči různým chorobám a útokům škůdců, ale stejně jako jiné odrůdy může být ovlivněna infekcí. Nejdůležitějšími "hosty" této odrůdy jsou malinový brouk a roztoč pavouk.

Tento hmyz hibernace v půdě, takže je důležité uvolnit zemi při přípravě malinového stromu na zimu. Rovněž se čas od času provádí preventivní postřik a ošetření rostlin speciálními látkami, aby se snížilo riziko onemocnění.

arbat malina

Odolnost vůči suchu, mrazuvzdornost

Maliny Arbat vyžadují konstantní zálivku, protože na tom závisí velikost a chuť plodů i celková produktivita keře. Když už mluvíme o zimní vytrvalosti, je možné poznamenat, že rostlina dobře snáší zimy, proto se pěstuje v severních oblastech země. Pouze v tomto případě jsou ke zvýšení šance na přežití izolovány keře. Maliny jsou odolné vůči suchu, ale to by nemělo být nadužíváno, protože řídké zalévání rostlin zabíjí.

Ovoce a produktivita

Arbat patří do seznamu vysoce výnosných odrůd. Středně časné rodení, první plody se sklízejí začátkem června do srpna. Datum se liší v závislosti na pěstitelské oblasti a povětrnostních podmínkách. Nedostatek slunce v prvních měsících léta může zpomalit proces zrání.

Obecně je výnos odrůdy hodnocen zahradníky jako vhodný podle norem.

arbat malina

Pozitivní a negativní stránky odrůdy

Jako každá jiná rostlina, maliny mají své klady a zápory:

  • Odrůda je známá svým vysokým výnosem, pravidelným plodem.
  • Maliny jsou velké a sladké.
  • Tam jsou téměř žádné trny.
  • Maliny jsou odolné vůči chorobám, nachlazení a suchu.
  • Plody mohou být přepravovány, neztratí svůj vkus a tvar.
  • Nevýhodou může být slabost u některých nemocí.

Pěstování malin

Výsadba sama o sobě není obtížná, zde je velmi důležitou součástí právě péče o rostliny. Zahradníci se snaží poskytnout malině potřebná hnojiva, vysoce kvalitní zavlažování.

arbat malina

Kdy zasadit

Pro výsadbu na jaře nebo na podzim je důležité zvolit sazenice s uzavřeným kořenovým systémem. Pokud takové sazenice neexistují, výsadba se provádí na podzim. Vyberte si slunečný den. Je důležité, aby neexistoval silný vítr, protože mladá rostlina nemusí odolat silným nárazům a kořenový systém není v půdě dosud stabilní.

Výběr a příprava místa přistání

Vyberou si oblast s úrodnou půdou, kyselost je nízká, oblast je slunečná. Pokud půdě chybí živiny, pak se před výsadbou oplodní a mulčují. Oblast by neměla být uzavřena stromy nebo zdí, protože vysoké porosty blokují slunce od malin, což způsobí jejich růst velmi pomalý a plody malé.

Je důležité pěstovat maliny mimo jiné rostliny, které napadají škůdce. Pokud se maliny pěstují několik let, pak se výsadbová plocha čas od času mění tak, aby měla příležitost „odpočívat“.

Přístaviště

Výsadba sazenic

Sazenice jsou vybírány bez charakteristického poškození a nemoci. Zkontrolujte kořenový systém předem. Před výsadbou je rostlina předem umístěna do roztoku manganistanu draselného. Před výsadbou se kořeny umístí do směsi hlíny a hnoje nebo humusu.

Výsadbový proces začíná kopáním díry široké 45-50 centimetrů. Hloubka 30-35 centimetrů. Čipy nebo kůra jsou umístěny na dně jámy. Můžete také přidat rašelinu nebo shnilé piliny. Poté přidejte vrstvu úrodné půdy.

Sazenice jsou spuštěny do díry a sledují polohu kořenů. Aby se rostliny posílily, jsou někdy do jedné díry umístěny dva sazenice, které později společně rostou do jednoho keře. Poté je jáma s malinami pokryta zeminou a dobře zhutněna. Půda je lehce pošlapaná a napojená.

Tipy pro péči o maliny

Pěstování je nejdůležitější součástí pěstování malinového stromu. Je důležité pravidelně zalévat rostliny, krmit a upravovat.

arbat malina

Jak zalévat

Ačkoli odrůda může jít dlouho bez vody, to samozřejmě poškodí maliny.Zalévání se neuskutečňuje tak často, ale tento postup by měl být hojný, protože kořeny malin Arbat rostou velmi hluboce.

Aby se kapalina lépe vstřebávala, je po zavlažování uvolněna půda kolem keře.

Zalévání se zastaví v listopadu, kdy se začnou přípravy na zimní období.

Co nakrmit

Hnojiva se začnou používat ve druhém roce života. První krmení se provádí na jaře. Obvykle se jedná o dusíkatá hnojiva. Anorganická hnojiva se používají každoročně. Hnůj, humus se používá každé dva roky.

V květnu se používá mullein s vodou, kterou lze použít jako zalévání. V červenci se používá droga „Ideální“. V posledním měsíci léta se používá roztok síranu draselného a vody.

arbat malina

Prořezávání

Větve a výhonky, které dokončily plodení, jsou řezány pod základnou keře. Na jaře jsou staré výhonky řezány na základnu a mladé pouze nahoře. Vzorky vázejte pouze podle potřeby, v případech, kdy je rostlina slabá nebo je na ní příliš mnoho bobulí.

Příprava na zimu

V teplých oblastech země nejsou maliny izolovány, ale pouze odříznuty. V oblastech, kde teplota klesne na 30 stupňů pod nulou, jsou výhony ohnuty a zakryty.

Příprava na zimu

Kontrola nemocí a škůdců

Příčinou smrti keře jsou často škůdci a nemoci. Aby se zabránilo vysychání, jsou maliny čas od času ošetřeny různými roztoky. Pro boj s malinovým broukem použijte „Karbofos“. Aby se zbavili tohoto hmyzu, vystřihli také staré a nemocné keře a na jaře ošetřují Arbat Bordeauxskou tekutinou.

V žáru se na malinách mohou objevit roztoči. Jejich invaze ohrožuje smrt rostlin v prvním roce života. K boji se používá akaricid "Actellik 500 EC". To se provádí, když se květiny začínají formovat.

Sklizeň a skladování

Další pozitivní vlastností tohoto hybridu je to, že po zrání bobule se nerozpadají. Ovoce se snadno sklízí kvůli nedostatku trní.

Po sklizni se plody používají pro kulinářské účely. Ovocná šťáva se uvolňuje až druhý den. Po odběru můžete použít sušení, které umožní použití produktu jako léčivého přípravku.

arbat malina

Reprodukční metody

Rozmnožování se provádí dělením keře, tato metoda dává více šancí na úspěšný chov. Používají se také kořenové přísavky.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně