Popis a technologie pěstování malin Joan Jay

Mnoho zahrádkářů v jejich letní chatě pěstuje maliny, aby si v létě užila zralé bobule. Existuje mnoho různých malinových odrůd, ale Joan Jay je populární mezi letními obyvateli. Před výsadbou se musíte seznámit s popisem odrůdy malin Joan Jay a také s vlastnostmi její kultivace.

Popis a vlastnosti odrůdy Joan Jay

Před výsadbou malinové odrůdy Gruzie nebo Joan Jay na místě se musíte seznámit s popisem hlavních charakteristik rostliny.

Odolnost vůči suchu, mrazuvzdornost

Hlavním charakteristickým znakem takové malinové sazenice je její odolnost proti suchému počasí. Rostlina se vyvíjí normálně i za slunečného počasí a teplot nad třicet stupňů Celsia. Joan Jay však mrazy snáší občas horší. Při teplotách pod patnácti stupňů mrazu rostliny zpomalují vývoj a začínají umírat. Proto před zimními mrazy budou muset být zakryty malinovými keři.

Produktivita a plodnost

Tato odrůda patří k druhům zbytkových rostlin, a proto se plody tvoří na dvouletých i jednoletých výhoncích. Díky tomu je výnos sazenic poměrně vysoký. Pokud jsou sazenice pěstovány správně, je možné z každého keře odebrat pět kilogramů zralých bobulí. Plodnost navíc začíná v prvním roce po výsadbě sazenic na zahradě.

Rozsah ovoce

Mnoho lidí, kteří plánují v budoucnu pěstovat maliny, se zajímá o to, jak lze sklizené plody využít. Nejčastěji se používají při vaření pro výrobu zákusků. Hospodyňky používají zralé bobule k přípravě ovocného džemu na zimu. Jsou také vhodné pro výrobu dušeného ovoce.

Zralé maliny se nemusí vařit, protože se mohou jíst syrové.

Joan Jay

Odolnost vůči chorobám a škůdcům

Joan Jay patří k malinovým odrůdám, které jsou odolné vůči mnoha škůdcům a chorobám. Sazenice však i přesto mohou onemocnět. Nástup a vývoj nemoci může být způsoben vysokou hladinou vlhkosti nebo častými srážkami. Aby se zabránilo rozvoji nemocí, je nutné pravidelně plevelovat oblast, kde se pěstují malinové bobule.

Klady a zápory malin

Joan Jay má řadu výhod a nevýhod, se kterými se musíte před výsadbou na webu seznámit.

Mezi výhody odrůdy patří:

 • velké velikosti bobulí;
 • voňavá vůně;
 • dlouhé rodící období, které trvá tři měsíce;
 • odolnost proti suchému počasí;
 • vysoká úroveň produktivity;
 • kompaktnost keřů;
 • snadná péče.

Nevýhody takových malinových sazenic zahrnují:

 • křehkost větví s ovocem;
 • vysoká spotřeba živin z půdy;
 • nízká odolnost proti mrazu.

ovocné maliny

Nuance růstu

Existuje několik nuancí pěstování, se kterými se musíte seznámit, než začnete s výsadbou malin.

Doporučené načasování

Nejprve se musíte rozhodnout o přesném načasování výsadby sazenic v zahradě. Zkušení zahradníci to doporučují na jaře, když končí zimní mráz. Nejčastěji jsou keře maliny zasazeny v polovině nebo na konci dubna.

Pokud však mráz pokračuje, výsadba se odloží na první polovinu května.

čerstvé jahody

Výběr vhodného webu

Vybraná plocha pro pěstování malinových sazenic musí splňovat následující vlastnosti:

 • dobré sluneční světlo během dne;
 • spolehlivá ochrana proti silným větrným nárazům, které mohou rozbít větve;
 • voda na místě stagnuje;
 • před vysazením malin nebyla na vybraném místě pěstována žádná rajčata, brambory ani jahody.

Výběr a příprava výsadebního materiálu

Pro výsadbu v zahradě jsou vybírány výhonky o délce asi dvacet centimetrů. Průměr by navíc neměl být menší než deset milimetrů. Vybrané sazenice musí být předem připraveny pro další výsadbu. Jejich kořeny jsou ponořeny do nádoby naplněné vodou po dobu 2-3 dnů. Poté jsou namočené kořeny ošetřeny látkou, která posiluje a stimuluje vývoj kořenového systému.

keře s kořeny

Výsadbový proces

Výsadba malin se provádí v několika fázích:

 1. Vytvoření přistávací jámy. Na místě je vykopána jáma o šířce a hloubce 40 centimetrů.
 2. Přidání obvazů. Do vykopané výsadbové jámy se přidá superfosfát s humusovým a draselným dresinkem. Potom se hnojiva důkladně promísí s půdou.
 3. Výsadba. Po přípravě díry se do ní pečlivě zasadí malinové sazenice.

Tipy pro péči o maliny

Aby sazenice malin nesly ovoce dobře, musí se o ně náležitě pečovat.

Zalévání

Joan Jay je považována za rozmanitost tolerantní k suchu, a proto někteří věří, že by měla být zřídka napojena. Avšak bez dostatečné vlhkosti bude vývoj keřů a zrání bobulí pomalé. Proto se doporučuje půdu navlhčit jednou týdně. Současně se do každé sazenice nalije 8-10 litrů vody.

připravené zalévání

Prořezávání

Prořezávání je považováno za nejdůležitější faktor péče o malinové keře. Zkracování Joan Jay musí být praktikováno nejméně dvakrát ročně. První preventivní prořezávání se provádí na jaře. Během tohoto období se stříhají slabé a zmrazené výhonky. Na podzim se vyříznou stonky, které přestaly nést ovoce.

Vrchní oblékání

Během vegetačního období je nutné hnojit maliny. Odborníci doporučují přidat více tekutého hnoje, protože rostliny na něj dobře reagují. Ke zvýšení výtěžku se také přidá krmná směs z kuřecího hnoje.

Příprava na zimování

Před začátkem zimních mrazů se provádí ořezávání, při kterém se odstraní slabé výhonky. Pak musíte zakrýt sazenice, abyste je chránili před mrazem. Za tímto účelem se na povrch půdy šíří suché větve stromů a spadané listí.

přístřeší na zimu

Kontrola nemocí a škůdců

Není žádným tajemstvím, že během kultivace mohou být malinové sazenice napadeny škůdci nebo onemocnět.K ochraně keřů je nutné je pravidelně stříkat fungicidy. Takové ošetření se provádí večer, takže není slunce.

Reprodukční metody

Existuje několik způsobů, jak pěstovat maliny:

 1. S kořeny. Tato metoda se používá na jaře. Rostlina je vykopána, po které jsou nejlepší kořeny vybrány z kořenového systému. Jsou klíčící a vysazeny na novém místě.
 2. Rozdělení keře. Pokud odrůda produkuje málo kořenových přísavek, je propagována tímto způsobem. Keř je rozdělen do dvou částí, z nichž každá by měla sestávat ze 2 až 4 mladých výhonků.
 3. Výstřižky. Pro výsadbu se pořizují výhonky, které zůstanou po prořezávání. Jsou klíčící a vysázeny v zemi.

malinové řízky

Pravidla sklizně a skladování

Sběr malin se provádí od konce července do první poloviny října. Shromážděné bobule musí být skladovány na chladném místě, kde teplota nepřesahuje 5–10 stupňů Celsia. Při vyšších teplotách se rychle zhoršují.

Popis a technologie pěstování malin Joan Jay

Závěr

Joan Jay je považována za populární řadu malin. Před výsadbou těchto sazenic musíte pochopit jejich charakteristické a rostoucí vlastnosti.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně