Jak správně pěstovat maliny ze semen pro sazenice doma

Pokud se na místě objeví malinový keř, který nese ovoce s velkými plody, chutné, sladké, pak chcete rozšířit pěstování plodin o tuto odrůdu. Není vždy možné získat potomstvo z požadovaného keře. Proto musíte vědět, jak pěstovat maliny ze semen pro sazenice doma. Výsadba bobulové kultury semeny je pracný, ale zajímavý proces.

Pěstování malin ze semen: výhody a nevýhody

Pro zkušené zahradníky je pěstování malin doma snadné. Metody vegetativního rozmnožování volí více. Metodu semen však nelze také zlevnit. Má mnoho výhod:

 1. Není třeba se hrabat s řízky, výhonky. V některých odrůdách, které by se staly základem pro pěstování malin, je obtížné najít silného potomka.
 2. Je zajímavé dělat šlechtitelskou práci. Opravdu, častěji se ze semen získá jiná rostlina, která není podobná matce.
 3. Pokud budete sbírat semena z bobulí sami, náklady na materiál a čas budou nižší.

Nevýhodou této metody je, že výsledek je zcela v rozporu s účelem růstu. A malinové sazenice získané ze semen vyžadují agronomické dovednosti, pečlivou péči. Potřeba vytvořit podmínky pro klíčivost semen je děsivá.

Nejlepší odrůdy pro klíčivost

Před zahájením práce si musíte být jisti, zda je možné pěstovat maliny z bobule. Tato varianta chovu není vhodná pro každou odrůdu. Mezi nejlepší odrůdy lze doporučit pro:

 • Střední pruh, jižní regiony hybridy Polka, Hercules, Krasa Rossii;
 • Sibiř a Ural - Bryansk strom, Red Ruby;
 • Centrální oblasti - Yellow Giant, Orange Wonder.

Tyto hybridy mohou být pěstovány ze semen, protože je snadno oddělitelné od buničiny. Všechny odrůdy se dobře zakořenily v podnebí, kde jsou zónovány. A maliny se cítí dobře, když jsou pěstovány doma ze semen.

Klíčky malin

Jak se sklízejí malinová semínka

Chcete-li vybrat semeno pro výsadbu z bobulí vaší zahrady, musíte k procesu přistupovat kompetentně. Požadavky na materiál jsou takové, aby byly sklizeny z plně zralého ovoce. Nelze pořizovat shnilé, poškozené kopie.

Bobule se protírá sítem nebo se prosévá tenká. Semena zůstávají v dortu, která jsou oddělena od části buničiny. Za tímto účelem vložte hmotu do šálku a naplňte ji vodou. O den později, když jsou zrna oteklá, je voda vypuštěna. Musíte sbírat semena, která spadla na dno nádoby.

Dalším způsobem, jak extrahovat malinová semínka, je vysušit koláč. Kousky jsou rozloženy na tkanině v tenké vrstvě. Zašlete tác do světlé místnosti s dobrou cirkulací vzduchu. Po vysušení se semena snadno oddělí od sušené buničiny. Před jejich výsadbou je nutné odmítnout materiál nízké kvality.

Malinová semínka

Výsev osiva

Výsevní data jsou důležitá pro výsadbu malin semeny. Koneckonců se nedoporučuje dlouhodobé skladování semen. Klíčivost semen bude úspěšná po celý rok. Je nutné určit, kdy provést nezbytný postup, na jaře nebo na podzim.

Jarní výsev

Malinová semena se obvykle sklízejí v létě, kdy je bobule zralá. Musíme je nechat do jara A připravenost semen bude vysoká, když pro ně bude vytvořena optimální teplota vzduchu a vlhkost.

Zrna můžete dát do vlhkého mechu, bavlněné vlny a ujistěte se, že semena nevyschnou. Plísni je třeba se vyhnout. Proto je nutné umístit nádobu s výsadbovým materiálem do chladničky nebo sklepa, kde bude teplota do 2 stupňů Celsia. Příliš vysoká vlhkost způsobí hnilobu malin.

Pěstování malin

V únoru nebo březnu začíná klíčení semen, výsev je pro sazenice.

Podzimní setí

Zkušení zahradníci věří, že podzim je vhodnější pro setí bobulí. Semena můžete okamžitě umístit do země a klíčky pak nemusí být přeneseny do jiné oblasti. Přizpůsobení sazenic rostlin je rychlejší a úspěšnější.

Jediná věc je, že při výsadbě musíte použít velké množství osiva. Některé z nich se nevyskytují nebo jsou konzumovány škůdci. Je nutné uspořádat výsev včas, aby klíčky nezamrzly.

Co je potřeba pro výsadbu

Výsadba malinových semen vyžaduje přípravu na postup. Nejprve jsou vybrány kontejnery. Sazenice se vyvíjejí dobře v jednotlivých šálcích nebo nádobách s výklenky. Vzhledem k tomu, že kořenový systém zahradní rostliny leží na povrchu, mělká nádoba, ale širokého průměru. Doporučuje se také setí do rašelinových tablet.

Červená malina

Berry sazenice by se měly vyvíjet v příjemném prostředí. Proto se připravuje výživná půdní směs, mírně osvětlená parapet. Sazenice se budou vyvíjet nejlépe na západních a východních parapetech.

Pokud jsou zasazeny okamžitě na zahradě na podzim, je nutné připravit zahradní postel, chránící ji před přímým slunečním zářením. Zařizují ji tam, kde je úrodná půda, a podzemní voda je v hloubce 1,5 metru od povrchu.

Příprava na přistání

Chcete-li zasadit maliny semeny, musíte:

 1. Naplňte rašelinový kelímek nebo hrnec směsí živin ze zahradní půdy, rašeliny, odebraných ve stejném množství. Písek se bere méně než 2krát.
 2. Půda se prolíná 2 týdny před výsadbou vroucí vodou nebo roztokem manganistanu draselného.
 3. Semena se naklíčí jejich zabalením do vrstev vlhkého toaletního papíru a jejich umístěním na teplé místo.
 4. Při výsadbě se do zahrady ihned vykopává pozemek, aplikují se organická a minerální hnojiva.
 5. Semena by neměla být silně navlhčena, jinak nebudou klíčit dobře.

Aby klíčky malin vylíhly, musí mít dostatek vlhkosti a výživy.

Brýle s rašelinou

Výsevní technika a schémata

Pěstování malin ze semen je úspěšné, pokud je místo pro kulturu vybráno správně. Měl by být během dne mírně osvětlen trochu barvy.

Hotové sazenice musí mít silný kořenový systém nejméně 10 centimetrů. Pokud je jeho délka větší než 20 centimetrů, je před výsadbou oříznuta.

Pěstování těchto sazenic vyžaduje dodržování určitých pravidel:

 1. Klíčící semena je nutné zasít přímo do země a umístit je do otvorů ve vzdálenosti 0,5 metru.
 2. Je lepší dát do hnízda 2-3 semena, vzhledem k jejich nízké klíčivosti.
 3. Přistání je pokryto filmem.
 4. V zimě zasuňte sníh na místo.Rostlinný materiál tak dobře přežije nízké teploty.

První výhonky se objevují na konci jara.

Výsev semen

Klíčivost klíčků

První výhonky v zahradě nebo v kontejneru vyžadují pečlivou údržbu. To zahrnuje:

 • pravidelné zavlažování;
 • oplodnění;
 • uvolnění půdy;
 • plení.

Je-li půda suchá na vrcholu, je nutné zalévat sazenice. Na zahradním lůžku lze mulčovat mladé výsadby. Pro kompost se používá hnůj, humus, kompost. Pokud některé rostliny na podzim odumřou, jsou nahrazeny mladými výhonky. Hrnec s malinovými klíčky během jarního setí lze udržovat ve skleníku přesazením sazenic na stálém místě na podzim.

Péče a rostoucí tipy

Když zmizí pochybnosti o tom, zda je možné pěstovat maliny ze semen, byl výsadbový postup zvládnut, pak zůstává o péči o sazenice postaráno.

Opravte maliny

Je důležité správně tvořit keře zahradní rostliny. Ve 3. až 3. roce života malinové plantáže zůstane až 10–12 ročních výhonků a zbytek se vysekává. Ředění výsadby v červnu před květem. Je důležité udržovat silné kořenové přísavky, které se snaží udržovat vzdálenost mezi keři 15-20 centimetrů.

Opravená malina přinese ovoce dvakrát. Vyplatí se zvýšit jeho výnos tím, že na jaře odřízne roční výhonky.

Malinové výhonky jsou nejlépe vázány na sázky nebo dráty natažené podél řad.

Bobule na keřech budou větší, pokud je plantáž zavlažována včas a krmena minerálními a organickými hnojivy. Na jaře se každý rok přidává dusičnan amonný. 10 dní před dozráním se maliny zalévají kaší zředěnou vodou.

Po výsadbě semen, maliny začnou nést ovoce ve 3-4. Roce.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně