Když maliny dozrávají v různých regionech, načasování sběru domů a lesů

S příchodem jara, začátkem léta, se všichni těší na zrání malin. Nejedná se pouze o chutné bobule, ale také o velmi zdravé, o nichž vědí i děti, kteří se často ptají: kdy zrají maliny? Její kvetení a zrání závisí na rozmanitosti a oblasti růstu.

Data zrání

Malina je opadavý keř, který roste v přírodě na okrajích lesů, na mýtinách, v blízkosti pobřeží a pěstuje se také v zahradách a na farmách. Některé odrůdy malinového polydrilu jsou známy již od 16. století.

Je rozdělena do několika typů:

 • tradiční, rychle se množí, nese ovoce jednou za sezónu;
 • remontantní, pomalu se rozmnožuje, nese ovoce dvakrát ročně;
 • plody velkého ovoce jsou obzvláště velké;
 • standardní, keře s rozvětvenými výhonky, podobné malým stromům.
 • les, rostoucí poblíž řek av lesích, bobule jsou malé, ale velmi voňavé.

Každý druh má své vlastní odrůdy, které mají různá období zrání malin. V Rusku dozrávají lesní maliny, když teplota dosáhne více než 23 stupňů, od konce června do poloviny července v závislosti na klimatické zóně.

Malinový koš

Když začnou zrát maliny (tabulka)

Období růstu malin začíná v dubnu, ale v závislosti na klimatických podmínkách a oblasti růstu může být doba dozrávání stejných odrůd odložena o 5–15 dnů.

Odrůdy jsou klasifikovány podle načasování hlavní a střední:

 1. Základní: brzy, uprostřed, pozdě.
 2. Střední: středně brzy, středně pozdě.
Klasifikace odrůdDoba
BrzyOd 2. poloviny června do konce měsíce
Střední-brzyOd 3. dekády června - 1. dekády července
PrůměrnýOd začátku do konce července
PoločasOd 3. dekády července do 2. dekády srpna
PozděOd poloviny srpna do první poloviny září

Malinové ovoce

Sklizeň trvá 1–1,5 měsíce, po kterém dvouleté výhonky vyschnou nebo jsou odříznuty.

Kdy si můžete vybrat bobule z raných odrůd?

Pěstitelské období malin začíná od dubna do poloviny května, kvetení trvá 1,5-2 týdny, konec května - začátek června, po kterém se vytvoří polychromy, které dozrávají v polovině června - 1. desetiletí července. Sklizeň trvá asi 1-1,5 měsíce, do konce července. Nejoblíbenější odrůdy raných malin: Solnyshko, Cumberland, Scarlet Sails.

Střední zrání

U odrůd malin s průměrnou dobou začíná období zrání od prvních květnových dnů do poloviny června, první květy se objevují ve 2-3. Dekádě června.

Zralé bobule

První sklizeň ovoce probíhá v 1. desetiletí července:

 • Mid-early: Kuzmin's News, hojný, Good Luck, Balsam, Ugolek, Gusar, Pride of Russia, Arbat, Yellow Slastena.
 • Střednědobé: Brigantin, Latam, Skromný.
 • Poločas: Tarusa, Peresvet.

Začátek sklizně ovoce z plodin pozdního zrání

Vegetace pozdních odrůd malin začíná koncem června - v polovině července, barva se objevuje ve 3. dekádě července - 2. dekádě srpna. Sklizeň začíná od začátku srpna do září. Pozdní odrůdy zahrnují: Sputnitsa, Arabesque, malinový řez.

V jakých měsících jsou sklizeny ze zbytkových odrůd

Zbývající maliny mají speciální období zrání, která mohou plodit ovoce dvakrát za sezónu. Je také klasifikován načasováním, počínaje prvním plodením, druhý přichází po prořezávání, tvorbou mladých výhonků a kvetením po 1-2 měsících a může trvat až do prvního mrazu.

Malinová sklizeň

V severních oblastech nedochází často k druhému plodu kvůli prudké změně počasí:

 • Brzy: Yaroslavna, Morning Dew, Penguin.
 • Střední-brzy: Lila Mist, Yellow Giant, Golden Domes.
 • Middle: Hercules.
 • Mid-late: Diamond, Orange zázrak, Golden podzim, Bryansk zázrak.
 • Pozdní: Kalashnik, Meruňka.

Když lesní maliny dozrávají v Rusku

Letní obyvatelé a cestovatelé, kteří prozkoumávají lesy, se obávají otázek: kdy si můžete v lese vybrat maliny, v jakém měsíci dozrají maliny v lese? Sklizeň zralých lesních malin se odehrává v polovině července a až do konce srpna, někdy v září, najdete její houštiny s zralými plody na jihu země.

Lesní maliny mají dvouletý životní cyklus, v prvním roce rostou mladé výhonky zelené barvy s velkým počtem ostrých trnů, nahoře světle zelené listy, dole bíle zelené, mírně pubertální. Na lesních výhoncích druhého roku života se v závislosti na regionu tvoří květiny od konce června do konce července.

Lesní malina

Na území Ruska je běžná červená malina rozšířena v lesní a lesostepní zóně, na okrajích lesů, bažinách, na okraji řek.

Jak správně vybrat maliny z keřů?

Chcete-li správně sbírat maliny a nemačkat během přepravy, musíte dodržovat pravidla:

 1. Nádoba a ruce jsou před odběrem důkladně omyty. Maliny jsou velmi jemné, rychle vrásky a stékají, takže se nedoporučuje je umývat. Ruce a nádoby udržujte čisté, aby nedošlo ke kontaminaci nadměrných nečistot a bakterií.
 2. Doba sklizně malin závisí na odrůdě, obvykle po květu 1,5–2 týdnů, kdy polystyren dozrává. Sklizeň se nejlépe provádí za suchého počasí, ráno po zaschnutí rosy nebo večer, bobule odtéká méně. Po první sklizni jsou maliny sklízeny každé 2-3 dny.
 3. Kontejner by měl být mělký, maliny v něm ležet ve 2-3 vrstvách a méně se dusit pod vlastní hmotností. Kontejner je připoután k pasu nebo položen na zem tak, aby byly obě ruce volné. Jednou rukou drží větvičku malinového keře a druhou opatrně odstraní bobule. Zralé lze snadno vyjmout a ponechat na pouzdru bílou nádobu.

Sběr malin

Pokud je místo zpracování malin daleko nebo se chystá na prodej, lze jej snížit stonkem, ale tato metoda je pracnější. Zejména pokud je odebrána ke zpracování, budete muset trávit čas odstraňováním stopky s bílou nádobou.

Nástroje pro rychlou sklizeň

Pro průmyslovou sklizeň malinové multiflory se používají speciální sklízecí stroje, které pracují na principu otřesů keřů díky rotačním mechanismům, na kterých jsou připevněny tenké tyče. Stroj z obou stran řady malinových keřů rozdrtí ovoce na dopravník.U takových kombajnů jsou keře vysazeny ve vzdálenosti 2-2,5 ma upevněny k vodorovným mřížkám. K práci potřebujete 3 osoby, 2 montéry a 1 ovladač.

Tímto způsobem se šetří čas sběru a náklady na práci. Jedinou nevýhodou kombajnů na maliny je jejich vysoká cena.

Malinový kombajn

Populární modely pro sběr malin:

 • Oxbo 9120;
 • Korvan;
 • Natalka;
 • Joanna.

Ke sběru bobulí na běžných zahradních pozemcích se používají samoobslužná zařízení nebo kombinované ruční sklizně jako hrábě s krabicí. Ke zpracování keřů ručním kombajnem dochází díky uchopení keřů shrnovačem a lehké třepací pohyby sbírají bobule do speciální krabice.

Datum zrání malin v Rusku se může lišit, zejména ve středním pruhu a v severních regionech v důsledku prudké změny povětrnostních podmínek. Je důležité zvolit tu správnou odrůdu a jakostní sazenice pro danou oblast, abyste mohli sklízet ve velkém množství a včas.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně