Výsadba, pěstování a péče o sady cibule na otevřeném poli, její nemoci a boj proti nim

Pěstování cibule vyžaduje hodně úsilí od letních obyvatel, organizace řádné péče o výsadbu. Proto mnoho zahradníků považuje tuto rostlinu za rozmarnou. Nejvhodnější možností je výsadba a péče o sady cibule na otevřeném poli. Sevok - malé cibule o průměru 1,5 - 2,5 centimetru, rostoucí v prvním roce setí semen. Některé znalosti o přípravě půdy, výsadbovém materiálu, péči o sazenice vysazené na otevřeném terénu pomohou při procesu pěstování rostlin.

Technologie pěstování cibule

Cibule je dvouletá rostlina, která dává žárovku v prvním roce a ve druhém semenu, která se pro svou barvu nazývá nigella. Chcete-li získat cibulové sady, je třeba na jaře vysévat čerstvá semena. Před výsadbou je nigella namočena ve vodě po dobu 2-3 hodin a poté na několik dní zabalena do vlhkého hadříku. Poté, co některá semena začnou klíčit, je semeno vysušeno do sypkého stavu.

rostoucí technologie

Pěstování cibulovin ze semen začíná přípravou půdy. Prvním krokem je vytvoření drážek s hloubkou 2 centimetry. Vzdálenost mezi rýhami je 10 centimetrů. Materiál osiva se zasévá pevně a drážky se pak svaří rašelinou nebo humusem.

Chcete-li získat velké setí, budete muset jejich sazenice pravidelně ředit. Pěstování a péče o sady cibule vyžaduje oplodnění. Rostlinná kultura musí být napájena tekutým mulleinem v množství 10 litrů produktu na 1 metr čtvereční. Připravuje se složení 1 litru hnojiva a 10 litrů vody.

cibule

Poté, co peří uschne a roste, můžete sevok odstranit a cibulovité krky získají tenkou a měkkou strukturu. Sklizená plodina se vysuší, očistí se z vrchů a roztřídí se podle velikosti. Všechny kromě největších žárovek jsou umístěny ve vrstvě 6-10 cm v malých krabičkách nebo sáčcích vyrobených z tkaniny, každá 2-3 kg. Můžete je uložit při teplotě 16-18 stupňů.

Příprava půdy na výsadbu

Před výsadbou cibule na otevřeném terénu musíte půdu zcela připravit. Místo, kde bude výsadbový materiál vysazen, by mělo být umístěno v osvětlené chalupě. Za nejlepší místo se považuje půda s hlubokými nánosy podzemních vod. Toto uspořádání zamezí nadměrnému zalévání rostliny, což často vede k vadnutí plodiny.

peří vybledne

V zimě začnou půdu připravovat. Před začátkem chladného počasí je země vykopána v hloubce 16–20 centimetrů. Hnojiva se nanášejí na postele. Nejlepší možností je kompost z hnoje nebo rašeliny.Půdu musíte hnojit před začátkem chladného počasí, to by se nemělo provádět před výsadbou sazenic.

Měli byste také posoudit kyselost půdy, protože cibule neroste v kyselém prostředí. Ke snížení kyselosti se do země zavádí křída a dřevo. Vápno a hnojiva by se neměly používat současně, jinak se sníží úroveň úrodnosti půdy: dusík se odstraní z hnoje a rašeliny, což je nezbytné pro tvorbu plnohodnotných rostlinných plodin. Cibule pěstovaná v zemi připravená podle předloženého schématu se vyznačuje velkými cibulkami.

vařit v zimě

Jaký je nejlepší čas na výsadbu?

Poslední dubnové dny jsou považovány za nejlepší čas pro výsadbu sad. Takové termíny jsou způsobeny skutečností, že většina odrůd cibulovin je odolná vůči chladu. Pokud vysadíte později, ornice rychle vyschne a ztratí nahromaděnou vlhkost. Takové procesy nepříznivě ovlivňují zakořenění cibulí, což zpomaluje proces vzniku, přispívá k neúplnému dozrávání kultury. Pro vylodění by teplota vzduchu měla být v rozmezí 12-14 stupňů.

Na uralském a sibiřském území by přistání mělo začít na začátku května - přibližně od 5-10. V této době teplota půdy dosáhne 7 stupňů.

nejlepší věc

Také někteří letní obyvatelé zasadí sadbu semen před zimou. Dělají to v druhé polovině října.

Jak zasadit cibulové sady?

Před výsadbou cibulových sad je nutné osivo řádně připravit. Příprava jakýchkoli odrůd sad cibule spočívá v dodržování následujících pokynů:

semínko

  1. Pro zvýšení růstu a výnosu je třeba sazenice před výsadbou zahřát. Materiál se rozprostře na rovnou plochu a nechá se 2-3 týdny při teplotě 18-20 stupňů. Potom se cibule zahřeje na teplotu 38-40 stupňů po dobu 7-10 hodin.
  2. Poté se provede dezinfekce a stimulace růstu rostlinného materiálu. K stimulaci se používají minerální hnojiva. Před zpracováním jsou sazenice promyty vodou, střídavě mezi teplou a studenou teplotou. Poté se cibule ponoří do minerálních hnojiv na 5–7 hodin. Poté se provede dezinfekce pomocí manganistanu draselného nebo síranu měďnatého.
  3. Existuje také oblíbený recept na přípravu výsadebního materiálu. Cibule se suší při teplotě 20 stupňů po dobu 1 týdne. Potom se setí promyje ve fyziologickém roztoku a potom se v něm udržuje 2-3 hodiny. Cibule se promyje tekoucí vodou a ponoří se do slabého roztoku manganistanu draselného pro dezinfekci na 2 hodiny. Potom se semeno promyje vodou, suší se, dokud vrchní vrstva nevyschne.

Po provedených opatřeních můžete vysadit hlavu na otevřeném terénu.

zvýšit ukazatele

Výsadba cibule

Hřebeny by se měly organizovat místo rajčat, lilku, dýně, brambor nebo obilovin. Je lepší zasadit sazenice v místě, kde se pěstuje česnek, protože půda v tomto místě je velmi vyčerpaná.

Výsadba by měla začít vyčištěním místa trosek. Musíte také hnojit půdu následujícími minerály:

  • superfosfát: na 1 metr čtvereční se aplikuje 6 gramů hnojiva;
  • močovina: 1 gram látky se odebírá na 1 metr čtvereční;
  • chlorid draselný: jsou zapotřebí 2 gramy hnojiva na metr čtvereční.

cereálie

Látky jsou rozptýleny po zemi a půda je kultivována.

7 dní před výsadbou kultury je nutné půdu dezinfikovat roztokem připraveným z 1 polévkové lžíce síranu měďnatého a 1 kbelíku s vodou. Pak můžete začít s výsadbou. Pěstování cibule ze sad se provádí několika způsoby. Nejoblíbenější z nich jsou výsadby před zimou a jarem. Výsadba je shodná s jarní metodou, s tou výjimkou, že při studené výsadbě je pokryta mulč.

chlorid draselný

Výsadba cibule na jaře

1 týden před výsadbou by měla být půda vykopána a napojena roztokem síranu měďnatého a vody.Při přistávání byste měli postupovat podle pokynů:

  1. Cibule o průměru 1 centimetr by měla být vysazena 5 cm od sebe. Pokud mají žárovky průměr 1,5 cm, měly by být osázeny 8 cm od sebe. U průměru 2 centimetry musí být dodržena mezera 10 centimetrů.
  2. Mezi postelemi by měla zůstat vzdálenost 20-25 centimetrů, za těchto podmínek se bude kořenový systém cibule aktivně rozvíjet.
  3. Sevok je zasazen do hloubky pěti centimetrů.
  4. Vrcholky cibule jsou posypané kompostem ve formě pilin, slámy. Tloušťka mulče by měla být v rozmezí 3 až 3 centimetry.

jarní cibulka

Má-li letní obyvatel chodící traktor, měl by být mezi řadami mezera 60-72 centimetrů. Pokud bude sevok vysazen podle stanovených pokynů, bude možné sklízet v srpnu.

Péče

Péče o cibuli znamená dodržování pravidel zalévání, krmení a ochrany před škůdci a nemocemi.

Klíčící sady jsou často poškozeny cibulovými mouchami. Přítomnost nemůžete zjistit žloutnutím peří. Pokud se takové známky objeví, výsadba by měla být vyřazena, protože její žárovka již nebude vhodná pro lidskou spotřebu. Z tohoto důvodu musí každý letní obyvatel zpracovat osázenou výsadbu se speciálními řešeními, která chrání cibuli před škůdci a nemocemi. Mezi lidovými léčivy je obzvláště populární řešení manganistanu draselného a tabákového popela.

tam je chodítko za traktorem

Jedním z aspektů péče o výsadbu je také včasné uvolnění půdy, které přispívá k obohacení kořenového systému kyslíkem. Pokud je toto pravidlo zanedbáno, mohou na příď zaútočit různé patologie.

Pokud cibuli nezabijí škůdci, musíte věnovat pozornost sousedním výsadbám. Česnek a mrkev jsou ničivými sousedy pro cibuli. Jsou-li rajčata, okurky nebo zelí vysazeny vedle semenných rostlin, nejsou na škůdce napadeni.

strany péče

Top dressing sevka

První obvaz by měl být aplikován 2–3 týdny po výsadbě. Během tohoto období začne cibule aktivně tvořit listy. Močovina se používá jako hnojivo: 25 gramů produktu se rozpustí v 10 litrech vody. Stanovené množství kapaliny se používá k ošetření 10-12 běžných metrů. Také v tuto chvíli můžete rostliny krmit nitrofosem, nitroaminofosem.

K zavlažování o ploše 1 m2 se používá 25 gramů produktu a 10 litrů vody. Po oplodnění musí být baňaté šipky naředěny. Po nanesení vrchního obvazu by měla být rostlina napojena z konev s jemným okem a zbytky látek ze zeleně smýt.

Další obvaz se provádí pomocí hnojiv na bázi fosforu a draslíku. Provádí se 3 týdny po prvním. K tomu můžete použít 25 gramů superfosfátu a 10 gramů draselné soli. Můžete také použít 40 gramů nitroammophosky rozpuštěné v 10 litrech vody.

semeno obvazu

Pokud jsou rostliny slabé, lze provést třetí krmení. K tomu se používají sloučeniny fosforu a draslíku. Dávka léčiva odpovídá druhému krmení.

Jak zalévat cibuli?

Aby se cibule plně vytvořila, vyžaduje malé množství vody, ale neustále zvlhčenou půdu v ​​prvním měsíci po vytvoření výhonků, jakož i během vývoje cibule. Za prvé, zavlažování se provádí jednou za 2 týdny, za suchého počasí se počet zavlažování zdvojnásobí. Se zvýšením množství zavlažování je nutné půdu uvolnit.

vodní cibule

Aby rostlina vytvořila dobrý vodnice, v prvním měsíci by měla být půda napojena na 10 centimetrovou vrstvu. Ve fázi vývoje žárovek se tato vrstva postupně zvyšuje na 25 centimetrů. V posledním měsíci kultivace kterékoli z odrůd cibulovin se zalévání zastaví. Nahrazuje se pravidelným uvolňováním půdy, čímž se uvolňuje horní baňatá část ze země.

Skladování a čištění Sevky

Poté, co žárovka zžloutla a přestala tvořit peří, můžete začít sklízet. Čištění se nejčastěji provádí v polovině srpna nebo začátkem září. Úroda je umytá, očištěna od slupek, suchého peří, kořenů.

žlutý odstín

Poté se cibule několik týdnů suší ve větrané oblasti. Poté, co se na žárovce objeví suché váhy, lze ji uložit.

Pěstované cibule ze sady by měly být skladovány na chladném tmavém místě. Pokud byla cibule pěstována s ohledem na všechna výše uvedená doporučení, bude mít jakákoli z jejích odrůd a názvů dlouhou trvanlivost.

pěstované cibule

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně